Reforma samorządowych finansów była konieczna, ale nie wszystko udało się naprawić – tak można przedstawić w skrócie opinie samorządowców na temat tego, jak zmieniła się w tym roku sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego.
Dwa-trzy lata temu, gdy mieliśmy problemy z nielegalnymi imigrantami, takich grup nie było. A dziś urządzają festiwal bez podstawy prawnej, kontrolując nawet polskich obywateli – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Finanse i budżet, inwestycje infrastrukturalne oraz transformacja energetyczna i zmiany demograficzne – to najpoważniejsze wyzwania, z jakimi samorządowcy będą się mierzyć w najbliższym roku.
Niemal 2,8 mld zł jest w puli nowego programu pożyczkowego. Po wsparcie na inwestycje w nowe technologie mogą sięgać m.in. jednostki samorządu terytorialnego. – Zachętą niech będzie fakt, że będą zwracać tylko pożyczony kapitał – komentuje ekspertka.
Samorządy chcą zmian w przepisach o zmianie granic sąsiadujących gmin, ale nie ma zgody, jak one powinny wyglądać.
Na jednodniową, ale także tygodniową wycieczkę rowerową można się wybrać podczas letniego urlopu w Polsce. Nowych inwestycji w infrastrukturę dla jednośladów nie brakuje, a sieć takich dróg stale się rozrasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas