Pieniądze z UE dla samorządów dopiero w 2023 roku

Dobra informacja jest taka, że województwa dostaną nieco więcej eurowsparcia na lata 2021–2027, niż wcześniej planowano. Zła jest jednak taka, że pierwsze konkursy dla samorządów czy firm ruszą najwcześniej w przyszłym roku.

Regiony potrzebują pieniędzy unijnych. Apel samorządów

Samorządowcy apelują o rozsądek i odpowiedzialność. Ich zdaniem rząd musi porozumieć się z Komisją Europejską by odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Każda gmina dostanie nawet 2 mln zł na cyfryzację

Pandemia obnażyła lukę cyfrową w wielu samorządach, które z dnia na dzień musiały zdalnie obsłużyć potrzeby swoich mieszkańców. Odpowiedzią na te wyzwania ma być rządowy program „Cyfrowa Gmina”.

Firmy ze stolicy nie dostaną pomocy na inwestycje. Jak w innych regionach?

Bruksela zatwierdziła nową mapę pomocy regionalnej w Polsce, która reguluje poziom pomocy publicznej głównie dla przedsiębiorstw. Niestety, w efekcie intensywność tej pomocy w Warszawie i okolicach spadnie do zera.

Strefy wolne od LGBT mogą Polskę kosztować miliardy euro

Komisja Europejska nadal walczy z kontrowersyjnymi "strefami wolnymi od LGBT". Marszałkowie pięciu województw muszą wybrać pomiędzy utrzymaniem uchwał a środków unijnych.

Które województwa dostaną najwięcej. Jest podział pieniędzy z Unii

Znany jest już ostateczny podział unijnych funduszy na regiony. Najwięcej dostać ma Śląsk, najmniej region stołeczny.

Miasta chcą zmian w planie odbudowy. Proszą Brukselę o interwencję

Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich zaapelowały do Komisji Europejskiej. Miasta chą by KE wpłynęła na polski rząd w kwestii postulatów samorządowych do projektu Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy. Samorządy straciły zaufanie do rządu

Pieniądze z KPO to fundusze unijne i czuwać będzie nad nimi Komisja Europejska. Mimo to lokalni włodarze i tak obawiają się, że PiS upolityczni ich podział.

Miliardy płyną do regionów

Fundusze unijne wsparły samorządowe inwestycje, ale to niejedyna korzyść z europejskiej integracji.

Jubileusz nowego pogranicza

Mówią, że granice to są blizny historii, jeśli tak, to ta granica pokazuje jak pięknie potrafimy te rany zaleczyć – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski podczas uroczystości 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Władze województwa obchodziły jubileusz na dawnym przejściu granicznym w Kołbaskowie.

Jak posklejać Polskę rozwarstwioną

Świętokrzyskie jeszcze długo nie dogoni Mazowsza czy Wielkopolski – przyznaje nowy marszałek tego regionu. Ale to nie znaczy, że nie trzeba próbować, nadrabiając zaległości i wykorzystując wszystkie szanse.