Program URBACT IV – ostatni dzwonek na wnioski polskich miast w pierwszym naborze

Już tylko przez tydzień europejskie miasta mogą aplikować do pierwszego naboru w unijnym programie dla miast URBACT IV w zakresie udziału w sieciach planowania działań.

Europejska Inicjatywa Miejska to szansa na innowacyjne projekty polskich miast

Polskie miasta, niezależnie od ich wielkości, mogą już szykować kolejne wnioski o dotacje z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Znane są już tematy drugiego konkursu z budżetem 120 mln euro. Ogłoszono je na Europejskim Forum Miast we włoskim Turynie.

Trzecia edycja programu makroregionalnego dla Polski wschodniej jest potrzebna

W celu przyspieszenia tempa nadrabiania zaległości rozwojowych w Polsce wschodniej, niezbędny jest odrębny budżet i odpowiednia koncentracja inwestycji. I to zapewni program „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027”, który obejmie też mniej rozwiniętą cześć Mazowsza - przekonuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Startują programy regionalne. Pierwsze konkursy już za kilka tygodni

Ze sporym opóźnieniem, ale marszałkowie ogłaszają sukces: już od wiosny do regionów zaczną płynąć pieniądze z nowego unijnego budżetu. W ciągu roku programy powinny rozkręcić się na dobre.

NIK: kolejowa kompromitacja zamiast komunikacyjnej rewolucji

Podróżowanie po Pomorzu Zachodnim miało być sprawne, szybsze i wygodniejsze. Zamiast profitów z wielkiego projektu jest fiasko przeszło miliardowej wartości przedsięwzięcia.

Inwestycje w regionach czekają na środki z KPO. Apel samorządowców

Samorządowcy z całej Polski prezentują listę tysiąca inwestycji, które mogłyby być zrealizowane ze środków z Unii Europejskiej i apelują do prezydenta RP o skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania finansów z KPO.

Decentralizacja zarządzania euro z UE postępuje, choć nie bez problemów

W okresie 2021-2027 władze województw będą dysponowały aż 44 proc. pieniędzy z polityki spójności dla Polski. W okresie 2014-2020 było to 40 proc. To kolejny krok w decentralizacji, dość zaskakujący w świetle centralizacyjnych działań rządu.

Pat decyzyjny w miastach w kwestii projektów z KPO

Polityczna huśtawka, na której zawisł Krajowy Plan Obudowy, stawia samorządy w trudnej sytuacji. Nie wiedzą, czy mogą liczyć na te pieniądze, czy lepiej pozbawić się złudzeń i... liczyć na siebie.

Bruksela zatwierdziła miliardy euro dla polskich regionów

Świetnie, że te pieniądze zostały przyznane, ale pierwsze place budów zobaczymy za dwa lata – studzą emocje samorządowcy.

Rząd chce pozbawić Polskę 350 mld zł z polityki spójności. "To samobójstwo"

Spór na linii Warszawa–Bruksela zaostrza się na tyle, że grozi nam blokada wypłaty unijnych dotacji. Takie informacje zmroziły samorządy i przedsiębiorców, a ekonomiści ostrzegają przed bardzo poważnymi skutkami.

Regiony wkrótce z nowymi programami (i pieniędzmi) z UE

Zarządy województw finalizują właśnie w Brukseli negocjacje z Komisją Europejską dotyczące pieniędzy europejskich na lata 2021-2027, które będą inwestowane w regionach.

Polityka regionalna to fundament rozwoju UE

Polskie województwa efektywnie korzystają z polityki spójności, a ta wciąż pozostaje główną polityką inwestycyjną Unii Europejskiej służącą wyrównywaniu różnic rozwojowych we wszystkich europejskich regionach.

Pieniądze z UE dla samorządów dopiero w 2023 roku

Dobra informacja jest taka, że województwa dostaną nieco więcej eurowsparcia na lata 2021–2027, niż wcześniej planowano. Zła jest jednak taka, że pierwsze konkursy dla samorządów czy firm ruszą najwcześniej w przyszłym roku.

Regiony potrzebują pieniędzy unijnych. Apel samorządów

Samorządowcy apelują o rozsądek i odpowiedzialność. Ich zdaniem rząd musi porozumieć się z Komisją Europejską by odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Każda gmina dostanie nawet 2 mln zł na cyfryzację

Pandemia obnażyła lukę cyfrową w wielu samorządach, które z dnia na dzień musiały zdalnie obsłużyć potrzeby swoich mieszkańców. Odpowiedzią na te wyzwania ma być rządowy program „Cyfrowa Gmina”.

Firmy ze stolicy nie dostaną pomocy na inwestycje. Jak w innych regionach?

Bruksela zatwierdziła nową mapę pomocy regionalnej w Polsce, która reguluje poziom pomocy publicznej głównie dla przedsiębiorstw. Niestety, w efekcie intensywność tej pomocy w Warszawie i okolicach spadnie do zera.

Strefy wolne od LGBT mogą Polskę kosztować miliardy euro

Komisja Europejska nadal walczy z kontrowersyjnymi "strefami wolnymi od LGBT". Marszałkowie pięciu województw muszą wybrać pomiędzy utrzymaniem uchwał a środków unijnych.

Które województwa dostaną najwięcej. Jest podział pieniędzy z Unii

Znany jest już ostateczny podział unijnych funduszy na regiony. Najwięcej dostać ma Śląsk, najmniej region stołeczny.