Niemal 20 mld zł na rozwój. 20 lat Mazowsza w Unii Europejskiej

Od wejścia Polski do UE w 2004 r. województwo mazowieckie rozwinęło się pod względem gospodarczym, infrastrukturalnym, społecznym i kulturowym. Pomogło w tym ponad 19 mld zł z funduszy unijnych, które umożliwiły realizację ok. 14 tys. projektów.

Pomorze Zachodnie mierzy wysoko

Pomorze Zachodnie pokazuje, jak mądrze inwestować Fundusze Europejskie. Województwo zachodniopomorskie wyznacza dziś standardy tworzenia sieci tras rowerowych w Polsce, zostało okrzyknięte Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2023 i rozwija turystyczną i kulturalną infrastrukturę.

Miasto z morza i Europy. Jak unijne fundusze zmieniły Gdynię

O Gdyni mówi się, że to miasto z morza i marzeń. Tak było w latach 20. XX wieku, gdy z rybacko-rolniczej wioski przemieniła się dzięki budowie portu w tętniące życiem nowoczesne miasto. Dziś można sparafrazować to powiedzenie, mówiąc, że to miasto z morza i Europy.

Za mało dotacji z KPO? "Rząd może zamienić instrument pożyczkowy na dotacyjny"

Samorządy mają ambitne plany sięgania po unijne wsparcie. Ale czasu jest mało, a oferta nie zawsze pasuje do potrzeb.

Polska może w kwietniu dostać pierwsze pieniądze z KPO

Do Warszawy przyjedzie wysłannik Brukseli, żeby rozmawiać o postępach w przywracaniu praworządności. Pierwszych miliardów euro z KPO rząd spodziewa się w kwietniu.

Adam Struzik: Trzeba naprawić wszystkie błędy, jakie popełnił rząd PiS

O oczekiwaniach samorządów wobec nowej i rozliczaniu starej władzy opowiada Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Polskie samorządy mogą zadbać o to co się dzieje wokół Bałtyku

O unijne dotacje z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027 mogą ubiegać się wszystkie polskie samorządy realizując projekty mające na celu polepszenie życia społeczeństw żyjących nad Bałtykiem.

Program URBACT IV – ostatni dzwonek na wnioski polskich miast w pierwszym naborze

Już tylko przez tydzień europejskie miasta mogą aplikować do pierwszego naboru w unijnym programie dla miast URBACT IV w zakresie udziału w sieciach planowania działań.

Europejska Inicjatywa Miejska to szansa na innowacyjne projekty polskich miast

Polskie miasta, niezależnie od ich wielkości, mogą już szykować kolejne wnioski o dotacje z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Znane są już tematy drugiego konkursu z budżetem 120 mln euro. Ogłoszono je na Europejskim Forum Miast we włoskim Turynie.

Trzecia edycja programu makroregionalnego dla Polski wschodniej jest potrzebna

W celu przyspieszenia tempa nadrabiania zaległości rozwojowych w Polsce wschodniej, niezbędny jest odrębny budżet i odpowiednia koncentracja inwestycji. I to zapewni program „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027”, który obejmie też mniej rozwiniętą cześć Mazowsza - przekonuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Startują programy regionalne. Pierwsze konkursy już za kilka tygodni

Ze sporym opóźnieniem, ale marszałkowie ogłaszają sukces: już od wiosny do regionów zaczną płynąć pieniądze z nowego unijnego budżetu. W ciągu roku programy powinny rozkręcić się na dobre.

NIK: kolejowa kompromitacja zamiast komunikacyjnej rewolucji

Podróżowanie po Pomorzu Zachodnim miało być sprawne, szybsze i wygodniejsze. Zamiast profitów z wielkiego projektu jest fiasko przeszło miliardowej wartości przedsięwzięcia.

Inwestycje w regionach czekają na środki z KPO. Apel samorządowców

Samorządowcy z całej Polski prezentują listę tysiąca inwestycji, które mogłyby być zrealizowane ze środków z Unii Europejskiej i apelują do prezydenta RP o skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania finansów z KPO.

Decentralizacja zarządzania euro z UE postępuje, choć nie bez problemów

W okresie 2021-2027 władze województw będą dysponowały aż 44 proc. pieniędzy z polityki spójności dla Polski. W okresie 2014-2020 było to 40 proc. To kolejny krok w decentralizacji, dość zaskakujący w świetle centralizacyjnych działań rządu.

Pat decyzyjny w miastach w kwestii projektów z KPO

Polityczna huśtawka, na której zawisł Krajowy Plan Obudowy, stawia samorządy w trudnej sytuacji. Nie wiedzą, czy mogą liczyć na te pieniądze, czy lepiej pozbawić się złudzeń i... liczyć na siebie.

Bruksela zatwierdziła miliardy euro dla polskich regionów

Świetnie, że te pieniądze zostały przyznane, ale pierwsze place budów zobaczymy za dwa lata – studzą emocje samorządowcy.

Rząd chce pozbawić Polskę 350 mld zł z polityki spójności. "To samobójstwo"

Spór na linii Warszawa–Bruksela zaostrza się na tyle, że grozi nam blokada wypłaty unijnych dotacji. Takie informacje zmroziły samorządy i przedsiębiorców, a ekonomiści ostrzegają przed bardzo poważnymi skutkami.

Regiony wkrótce z nowymi programami (i pieniędzmi) z UE

Zarządy województw finalizują właśnie w Brukseli negocjacje z Komisją Europejską dotyczące pieniędzy europejskich na lata 2021-2027, które będą inwestowane w regionach.