Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie

Pierwsi mieszkańcy już oddają głosy w wyborach samorządowych. Korespondencyjnie. Teraz takich wyborców jest mniej, niż w październiku, w wyborach parlamentarnych.

Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych

Tysiące nowych wyborców w dużych miastach, a jeszcze nie wszystkie wnioski o dopisanie do rejestru zostały rozpatrzone. Część z nich została odrzucona.

Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?

Małżeństwa, rodzeństwa, rodzice razem z dzieci – walczą wspólnie o mandaty radnych, czy też włodarzy miast i gmin. Czasami z różnych komitetów wyborczych.

Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem

Mimo dodatkowego terminu w gminach z jednym kandydatem na wójta, burmistrza czy prezydenta nie pojawili się nowi chętni do startu w kwietniowych wyborach samorządowych. Ale te i tak muszą się odbyć, a kandydaci zdobyć co najmniej połowę oddanych głosów.

Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?

W Święta Wielkanocne nikt nie musi być sam! W wielu miastach w Polsce w sobotę oraz w niedzielę zostaną zorganizowane świąteczne śniadania dla potrzebujących.

Problemy widać z daleka? Kim są zamiejscowi kandydaci w wyborach samorządowych

Choć kandydaci na prezydentów czy burmistrzów mieszkają zwykle na terenie gminy, w której startują w wyborach samorządowych 2024, to nie jest to regułą. Są przypadki, że miejscem ich zamieszkania jest zupełnie inna gmina. Prawo na to zezwala.

Samorząd w DNA? Którzy wiceprezydenci walczą w wyborach samorządowych 2024

Przez lata grali w samorządzie drugie skrzypce, teraz chcą wstąpić do pierwszego szeregu. Wiceprezydenci startują w wyborach samorządowych, by przejąć władzę w swoich miastach.

Wybory samorządowe: Kto walczy o władzę w Krakowie i innych dużych miastach?

W wyborach samorządowych o fotel prezydenta Krakowa w szranki staje m.in. popierany przez obecnego włodarza miasta Andrzej Kulig oraz drugi zastępca - Jerzy Muzyk.

O jakich terminach trzeba pamiętać przed wyborami? Urzędy czekają na falę wniosków

Urzędy przygotowują się do nadchodzących wyborów samorządowych. Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich stołecznego ratusza od wtorku do czwartku będzie pracowało dłużej.

Jarmarki wielkanocne w polskich miastach. Pisanki, plecionki i Siuda Baba

Na stoiskach krakowskiego jarmarku wielkanocnego jest prawie wszystko. Przede wszystkim oczywiście artykuły świąteczne. Inne miasta także organizują podobne wydarzenia.

Wybory samorządowe 2024. Kampania mocno w cieniu spraw krajowych

7 i 21 kwietnia Polacy wybiorą lokalnych włodarzy i sejmiki. Ale polityczny kalendarz ułożył się dla spraw samorządu niekorzystnie.

Miasta rozwijają opiekę senioralną. Działania wymuszają zmiany demograficzne

Centra aktywizujące seniorów, usługi przeznaczone dla osób 60+ – to tylko część oferty samorządów dla starszych osób.

Całkiem nowy Emaus w Krakowie

Emaus - największy w kraju jarmark odpustowy, odbędzie się w Krakowie w Wielkanocny Poniedziałek 1 kwietnia. Impreza została jednak zaplanowana w nowej lokalizacji i zmienionej formule.

W tym mieście o władzę walczy najwięcej kandydatów. „Mieszkańcy chcą zmian”

Aż dziewięć osób startuje w wyborach na burmistrza Trzemeszna w Wielkopolsce. To obok Krakowa jedyne w Polsce miasto, gdzie jest aż tak wielu kandydatów.

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na włodarzy najczęściej mają po 40 lat

Najmłodszy kandydat na urząd wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ma 24 lata, najstarszy – 80 lat. Ponad 80 proc. kandydatów ma wyższe wykształcenie, a czterech naukowy tytuł doktora.

Mieszkania, praca i wypoczynek. Jak samorządy próbują zatrzymać młodych

Praca, a także miejsca, w których można odpocząć oraz dostępne mieszkania. To trzy elementy, które mogą zatrzymać młodych na prowincji.

Mazury inwestują w poprawę szklaków żeglugowych i liczą na udany sezon

Mazury szykują się do nowego sezonu turystycznego. Przedsiębiorstwo Wody Polskie zakończyło właśnie remont jednego z najbardziej charakterystycznych dla regionu elementów szlaku żeglugowego – śluzy Guzianka I, która w ubiegłym sezonie była zamknięta dla żeglarzy.

W Kielcach ruszył Festiwal Tatarowo-Golonkowych Jawnożerców

Tatar z serca wołowego, golonka w chlebie lub na puree grochowym i inne przysmaki można zjeść w kieleckich lokalach w ramach I Festiwalu Tatarowo-Golonkowych Jawnożerców imienia Pawła Kotwicy.