Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe

Choć subwencja oświatowa rośnie, to samorządy z własnej kasy również muszą dokładać coraz więcej. Szczególnie boleśnie odczują to zwłaszcza mniejsze gminy, gdzie liczba uczniów z roku na rok będzie spadać.

Mimo podwyżek nauczycieli nadal za mało

Od stycznia nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – wynika z ustawy budżetowej. Rosną też płace pracowników, którzy zarabiali najniższą krajową.

Dobre i złe doświadczenia z urzędów. Co chcieliby zmienić mieszkańcy?

Większość mieszkańców ma pozytywne doświadczenia w załatwieniu spraw urzędowych. Gdyby coś mogli zmienić, to godziny ich urzędowania.

Na łyżwy! Rozpoczyna się sezon na miejskich lodowiskach

Trzy wrocławskie ślizgawki kryte rozpoczęły nowy sezon. Lodowisko działa już także w Lublinie, ale mieszkańcy Krakowa muszą jeszcze poczekać na ślizganie pod chmurką.

Uczniowie współdecydują o zakupach dla szkół

Zakup sprzętu laboratoryjnego do wykonywania eksperymentów, strefa gier i relaksu, zakup instrumentów muzycznych czy nowego sprzętu teatralnego - wśród takich propozycji ze szkolnego budżetu obywatelskiego mogli wybierać uczniowie mrągowskich szkół.

Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu. Także w niektórych szkołach

Choć od września do programu szczepień przeciwko HPV włączone zostały szkoły podstawowe, to w mało którym mieście można zaszczepić ucznia w placówce. Rodzicom zostają przychodnie zdrowia.

Migranci nie są lekiem na wyludnianie się miast

Napływ imigrantów nie jest panaceum na depopulacje miast i miasteczek. Rząd najprawdopodobniej w najbliższych dniach przedstawi strategię migracyjną.

Zmiany w służbie zdrowia idą jak po grudzie. "Tworzą się dodatkowe kolejki"

Samorządy czekają na konkrety w sprawie reformy ochrony zdrowia. A na co dzień borykają się z zadłużeniem szpitali.

Po powodzi szkoły wracają do zajęć. "Powoli wracamy do normalności"

Ponad 400 szkół zostało zniszczonych przez powódź, połowa z nich wymaga remontów - od drobnych, po całkowite. Do pozostałych uczniowie powoli wracają na normalne lekcje, ale część z nich wyjeżdża na tzw. zielone szkoły.

Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”

Trudno zarzucić samorządom, że nie dbają o warunki nauki naszych dzieci. Ale stan wielu placówek jest po prostu fatalny.

Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka

Choć niektóre samorządy podniosły właśnie stawki za pobyt malucha w miejskim żłobku, rodzice tego nie odczują. Opłaty pokryje bowiem budżet państwa z programu "Aktywny Rodzic", który zacznie obowiązywać już od października.

Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów

Nie tylko dzieci i młodzież w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na specjalne stypendia. Samorządy pomagają także uczniom z wybitnymi osiągnięciami w nauce, sporcie czy w innych dziedzinach.

Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?

W poniedziałek ma ruszyć rozbiórka kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu, gdzie w nocy z 24 na 25 sierpnia doszło do pożaru i eksplozji w piwnicy. Zginęło dwóch strażaków, a kilkanaście osób zostało rannych.

Burmistrz miasteczka na granicy z Białorusią: Wierzymy, że gorzej być nie może

Jakieś zagrożenie na pewno istnieje, ale wszyscy ludzie stąd jednak optymistycznie do tego podchodzą i wierzą, że ta niepewność się kiedyś w końcu skończy i że gorzej niż jest, to jednak być nie może - uważa Mirosław Markiewicz, burmistrz Kleszczel, miasteczka na Podlasiu, położonego przy granicy polsko-białoruskiej. Od ponad 70 dni, przy granicy Polski z Białorusią, funkcjonuje tzw. strefa buforowa.

Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?

Wrocławska Straż Miejska rozpoczęła nabór na stanowiska strażników. W planach jest zatrudnienie 20 osób, które będą chciały pracować nie tylko na rzecz bezpieczeństwa wrocławian, ale również ochrony mienia i środowiska naturalnego.

Urzędnicy w polskich miastach zaczynają pracować krócej

Urzędnicy z Leszna w Wielkopolsce przez cztery dni w tygodniu pracują krócej niż osiem godzin. Od września podobne rozwiązanie będzie też obowiązywać także we Włocławku.

Czy samorządy powinny angażować się w finansowanie sportu?

W tle wielkich międzynarodowych imprez sportowych w gminach toczy się zwykłe – i z pozoru zupełnie oderwane od świata – sportowe życie. Toczą się spory, czy samorządy powinny się w nie angażować, zwłaszcza finansowo. Korzyści zdają się jednak przeważać.

Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy

Dodatkowe zajęcia językowe, z matematyki, fizyki czy informatyki, ale też wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach – takie m.in. projekty będą realizowane w nowym roku szkolnym w Rzeszowie. Miasto pozyskało na ten cel ponad 11 mln zł.