Mieszkańcy miast coraz częściej uciekają na przedmieścia

Centra dużych miast pustoszeją. Ich mieszkańcy najczęściej przenoszą się na podmiejskie obrzeża albo do tzw. obwarzanków – miejscowości otaczających miasta.

System drży w posadach. Przez braki kadrowe szpitale zawieszają pracę oddziałów

Dziesiątki oddziałów, których praca została zawieszona z powodu braków kadrowych – tak wygląda dziś rzeczywistość wielu szpitali w Polsce.

Stare kina w rękach samorządów. By dalej służyły mieszkańcom

Rzeszowski ratusz przejął budynek przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Jest szansa, że władze Szczecina przejmą lokal najdłużej działającego kina w tym mieście i jednego z najstarszych w Polsce – kina Pionier.

Rusza wyścig o miejsca w szkołach średnich. Nie będzie łatwo

Licea, technika i szkoły branżowe - czekają. Dziś w większości miast rozpoczęła się elektroniczna rekrutacja uczniów na rok szkolny 2023/24.

Nocne i świąteczne dyżury aptek: problem bez rozwiązania przez najbliższe lata?

Co dalej nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek? Na rozstrzygnięcia w tej sprawie czekają i samorządy, i aptekarze. I mogą poczekać długo.

Najmłodsi są mieszkańcy Pomorza. Jak starzeją się Polacy?

Małopolska, Pomorze i Wielkopolska to trzy regiony, w których mieszkańcy są przeciętnie młodsi niż w innych województwach. Są to też regiony z najpoważniejszymi ośrodkami akademickimi w swoich stolicach.

Czwarty słoń w łódzkim zoo, lemury przyjadą do Gdańska

W grudniu zakończy się budowa pawilonu i wybiegu dla lemurów w gdańskim zoo, by jeszcze w tym roku zamieszkały tam te zwierzęta. Inwestycje trwają lub są planowane także w innych ogrodach zoologicznych.

Nowe życie zniszczonych podwórek. Miasta wydają miliony na modernizacje

Zamiast betonu – zieleniec. Zamiast parkingu – strefa zieleni. Samorządy odnawiają zaniedbane podwórka, czyniąc z nich miejsca wypoczynku.

Warszawa. Tysiąc drzew na ul. Kondratowicza

50 nowych drzew i kilkaset krzewów posadzili mieszkańcy Targówka na ul. Kondratowicza. Wraz z tysiącami bylin i pnączy jedna z głównych arterii Targówka stanie się „aleją tysiąca drzew”.

Miasta zapraszają: Spotkajmy się razem przy świątecznym stole

Nie powinno się spędzać Wielkanocy w samotności. Dlatego samorządy, ale przede wszystkim organizacje pomocowe, zapraszają na śniadania wielkanocne.

Zrób zakupy na święta. Na jarmarku wielkanocnym

Kiermasz rękodzieła, lokalnych przysmaków i warsztaty zdobienia pisanek – takie atrakcje na lubańskim rynku w czasie corocznego jarmarku wielkanocnego. Podobne imprezy odbywają się też w innych miastach.

Dylemat wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Jego decyzja wpłynie na los opozycji

Przed prezydentem Warszawy być może najtrudniejsza decyzja w jego politycznej karierze. Od niej mogą zależeć losy wyborów – a przynajmniej los opozycji.

Największe miasta w pandemii. Wydatki z ich budżetów przekroczyły 2,1 mld zł

Przyrost naturalny był najniższy od dekady, a liczba zgonów w 2021 r. o 26 proc. większa niż w 2019 r. Zmalała za to liczba wypadków drogowych – wynika z raportu „Miasta UMP w czasach pandemii COVID-19”.

Samorządy zdały węglowy tekst. Jest pierwsze podsumowanie sezonu grzewczego

Mimo obaw o brak węgla na potrzeby grzewcze odbiorców indywidualnych nie było powszechnego problemu z dostępem do surowca.

W Piotrkowie chcą odwołać prezydenta. Wszystko przez drogie ciepło

Przeciwnicy prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka złożyli wniosek o referendum w sprawie jego odwołania. Teraz Krajowe Biuro Wyborcze sprawdza czy spełnia on wymogi formalne i czy podpisała się pod nim odpowiednia liczba mieszkańców.

Psy idą na miasto, by znaleźć nowego właściciela

W Lublinie w niedzielę odbędzie się wspólny spacer wolontariuszy i podopiecznych miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Warszawskie metro będzie jeździć w Kijowie

Aż 60 wagonów rosyjskich serii 81 podziemnej kolejki przekaże stolica do Kijowa. Już w lutym Warszawa przekazała do ukraińskiego miasta Konotop nieużywane tramwaje serii 105 N.

Warszawiacy chętnie angażują się społecznie

Prawie połowa warszawianek i warszawiaków w 2022 r. działała społecznie na rzecz innych.