Milanówek idzie do urn. Mieszkańcy odwołają burmistrza?

Już po raz drugi w tej kadencji w Milanówku odbędzie się w niedzielę referendum w sprawie odwołania burmistrza miasta Piotra Remiszewskiego. Tym razem z inicjatywy części radnych, którzy w lipcu nie udzielili włodarzowi absolutorium.

Tajemniczy klient, czyli jak oceniani są urzędnicy

Ankiety wśród mieszkańców czy wysłanie tzw. tajemniczego klienta – tak samorządy badają jakość obsługi mieszkańców w urzędach.

Coraz więcej nauki zdalnej. Oświata przegrywa z koronawirusem

Niezaszczepieni uczniowie i nauczyciele, rodzice nieprzestrzegający restrykcji sanitarnych, coraz więcej szkół na nauczaniu zdalnym – to największe dziś problemy systemu.

Kończą się miejsca na istniejących cmentarzach

W Śremie otwarto nową część Cmentarza Komunalnego. Podobne inwestycje planują inne miasta. Chcą budować nowe nekropolie lub rozbudowywać te istniejące.

Taksówki zawiozą seniora do lekarza. Na koszt miasta

Na badania, zakupy czy na rehabilitację. Zawiozą za darmo. Specjalna taksówka dla seniorów działa w Starachowicach. Podobne usługi oferują też inne miasta.

Kiedy ciepło, kiedy zimno. Od czego zależy start sezonu grzewczego

Najpierw centralne ogrzewanie włączane jest w żłobkach, przedszkolach, szkołach czy przychodniach. O ciepłych kaloryferach w mieszkaniach decydują odbiorcy, czyli np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Nie wygasa spór o uchwały anty-LGBT

Niektóre tzw. uchwały anty-LGBT unieważniły sądy administracyjne. Tam, gdzie one wciąż obowiązują, lokalne władze raczej nie planują ich zmiany.

Kryzys prowincji? Młodzi ludzie o swoich małych ojczyznach

Do realnej poprawy jakości życia w miastach i miasteczkach niezbędne jest uzdrowienie relacji między młodzieżą, lokalnymi liderami, przedsiębiorcami, nauczycielami i władzami samorządowymi. Wspólnie muszą oni zdefiniować wartości i priorytety.

Odwrót samorządów od uchwał anty-LGBT

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego jako pierwszy zmienił kontrowersyjną deklarację. Za nim już wkrótce pójdą kolejne. To wszystko za sprawą presji Brukseli – ale nie tylko.

Bransoletki życia dla 3 tysięcy seniorów

W Kujawsko-Pomorskiem ruszył właśnie duży samorządowy wojewódzki program teleopieki domowej.

Samorządy przygotowują się do szczepienia nastolatków

Warszawa w ramach akcji pilotażowej już rozpoczęła szczepienia uczniów na Woli. W innych miastach zbierane są dane dotyczące nastolatków, którzy chcą przyjąć szczepionkę.

Najwięcej wyjazdów wakacyjnych z Krakowa, najmniej – ze Szczecina

Mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Wrocławia najchętniej wyjeżdżali w tym roku na wakacje – wynika z badania przeprowadzonego w dziesięciu największych polskich miastach.

Ruszyły zgłoszenia do Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w JST

Po czym poznać, że gmina jest dobrze zarządzania? Wystarczy sprawdzić, czy posiada Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym. Do 30 kwietnia br. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przyjmuje zgłoszenia do II edycji programu.

Lokalne inicjatywy blokowane przez złe prawo

Gminy razem z mieszkańcami wydawały przewodniki oraz organizowały zajęcia świetlicowe. Takich działań w całym kraju było jednak za mało.