Zmiany w służbie zdrowia idą jak po grudzie. "Tworzą się dodatkowe kolejki"

Samorządy czekają na konkrety w sprawie reformy ochrony zdrowia. A na co dzień borykają się z zadłużeniem szpitali.

Po powodzi szkoły wracają do zajęć. "Powoli wracamy do normalności"

Ponad 400 szkół zostało zniszczonych przez powódź, połowa z nich wymaga remontów - od drobnych, po całkowite. Do pozostałych uczniowie powoli wracają na normalne lekcje, ale część z nich wyjeżdża na tzw. zielone szkoły.

Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”

Trudno zarzucić samorządom, że nie dbają o warunki nauki naszych dzieci. Ale stan wielu placówek jest po prostu fatalny.

Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka

Choć niektóre samorządy podniosły właśnie stawki za pobyt malucha w miejskim żłobku, rodzice tego nie odczują. Opłaty pokryje bowiem budżet państwa z programu "Aktywny Rodzic", który zacznie obowiązywać już od października.

Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów

Nie tylko dzieci i młodzież w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na specjalne stypendia. Samorządy pomagają także uczniom z wybitnymi osiągnięciami w nauce, sporcie czy w innych dziedzinach.

Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?

W poniedziałek ma ruszyć rozbiórka kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu, gdzie w nocy z 24 na 25 sierpnia doszło do pożaru i eksplozji w piwnicy. Zginęło dwóch strażaków, a kilkanaście osób zostało rannych.

Burmistrz miasteczka na granicy z Białorusią: Wierzymy, że gorzej być nie może

Jakieś zagrożenie na pewno istnieje, ale wszyscy ludzie stąd jednak optymistycznie do tego podchodzą i wierzą, że ta niepewność się kiedyś w końcu skończy i że gorzej niż jest, to jednak być nie może - uważa Mirosław Markiewicz, burmistrz Kleszczel, miasteczka na Podlasiu, położonego przy granicy polsko-białoruskiej. Od ponad 70 dni, przy granicy Polski z Białorusią, funkcjonuje tzw. strefa buforowa.

Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?

Wrocławska Straż Miejska rozpoczęła nabór na stanowiska strażników. W planach jest zatrudnienie 20 osób, które będą chciały pracować nie tylko na rzecz bezpieczeństwa wrocławian, ale również ochrony mienia i środowiska naturalnego.

Urzędnicy w polskich miastach zaczynają pracować krócej

Urzędnicy z Leszna w Wielkopolsce przez cztery dni w tygodniu pracują krócej niż osiem godzin. Od września podobne rozwiązanie będzie też obowiązywać także we Włocławku.

Czy samorządy powinny angażować się w finansowanie sportu?

W tle wielkich międzynarodowych imprez sportowych w gminach toczy się zwykłe – i z pozoru zupełnie oderwane od świata – sportowe życie. Toczą się spory, czy samorządy powinny się w nie angażować, zwłaszcza finansowo. Korzyści zdają się jednak przeważać.

Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy

Dodatkowe zajęcia językowe, z matematyki, fizyki czy informatyki, ale też wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach – takie m.in. projekty będą realizowane w nowym roku szkolnym w Rzeszowie. Miasto pozyskało na ten cel ponad 11 mln zł.

Jak przebiegać będą w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego?

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego zaplanowano w Warszawie, ale uroczystości będą odbywać się w całej Polsce. Czekają nas msze, wojskowe parady, a nawet koncerty.

Skocz do wody dla ochłody. Powstają nowe baseny odkryte i kąpieliska miejskie

Latem także w miastach można bezpiecznie się wykąpać i odpocząć w cieniu drzew. W Bydgoszczy trwa właśnie przetarg na zaprojektowanie i budowę miejskiego kąpieliska w Parku Centralnym.

Masz wyrzucić? To lepiej wymień się słoikiem

Są lodówki społeczne, szafy ciepła dla potrzebujących, bywa, że mieszkańcy dzielą się książkami, czy zniczami. A teraz we Wrocławiu nawet... słoikami. Możliwe, że podobne inicjatywy ruszą w innych miastach.

Najwięcej na leki wydają mieszkańcy średnich miast

Przeciętny mieszkaniec woj. łódzkiego zapłacił w zeszłym roku najwięcej za leki przepisane na receptę. Ale też otrzymał za nie najwyższą refundację. Najmniej leki kosztowały na Podkarpaciu.

Taneczna zabawa na świeżym powietrzu

Zadaszony parkiet w Parku Szymańskiego na warszawskiej Woli. W najbliższą sobotę – kolejna edycja dzielnicowej potańcówki. Podobne imprezy organizowane są nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach, a także na wsiach.

Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami

Musi mieć wykształcenie wyższe, minimalny czteroletni staż pracy i ze względu na specyfikę pracy – powinien bardzo dobrze znać język angielski.

Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte

Jeszcze przed oficjalnym początkiem kalendarzowego lata samorządy otwierają swoje odkryte kąpieliska. Przydadzą się, bo po niedzieli upał ma rządzić w całej Polsce.