Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe
Choć subwencja oświatowa rośnie, to samorządy z własnej kasy również muszą dokładać coraz więcej. Szczególnie boleśnie odczują to zwłaszcza mniejsze gminy, gdzie liczba uczniów z roku na rok będzie spadać.
Uczniowie współdecydują o zakupach dla szkół
Zakup sprzętu laboratoryjnego do wykonywania eksperymentów, strefa gier i relaksu, zakup instrumentów muzycznych czy nowego sprzętu teatralnego - wśród takich propozycji ze szkolnego budżetu obywatelskiego mogli wybierać uczniowie mrągowskich szkół.
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Choć niektóre samorządy podniosły właśnie stawki za pobyt malucha w miejskim żłobku, rodzice tego nie odczują. Opłaty pokryje bowiem budżet państwa z programu "Aktywny Rodzic", który zacznie obowiązywać już od października.
Burmistrz miasteczka na granicy z Białorusią: Wierzymy, że gorzej być nie może
Jakieś zagrożenie na pewno istnieje, ale wszyscy ludzie stąd jednak optymistycznie do tego podchodzą i wierzą, że ta niepewność się kiedyś w końcu skończy i że gorzej niż jest, to jednak być nie może - uważa Mirosław Markiewicz, burmistrz Kleszczel, miasteczka na Podlasiu, położonego przy granicy polsko-białoruskiej. Od ponad 70 dni, przy granicy Polski z Białorusią, funkcjonuje tzw. strefa buforowa.
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Wrocławska Straż Miejska rozpoczęła nabór na stanowiska strażników. W planach jest zatrudnienie 20 osób, które będą chciały pracować nie tylko na rzecz bezpieczeństwa wrocławian, ale również ochrony mienia i środowiska naturalnego.
Czy samorządy powinny angażować się w finansowanie sportu?
W tle wielkich międzynarodowych imprez sportowych w gminach toczy się zwykłe – i z pozoru zupełnie oderwane od świata – sportowe życie. Toczą się spory, czy samorządy powinny się w nie angażować, zwłaszcza finansowo. Korzyści zdają się jednak przeważać.