Coraz mniej miejsca na cmentarzach. Część zapełniona już w 100 proc.

Miejskie nekropolie zapełnione są zwłaszcza w dużych miastach, które na różne sposoby starają się rozwiązać ten problem.

Ostatnie z czekających miast ma komisarza. „Policzek wymierzony mieszkańcom”

Przedsiębiorca i były radny Rady Miejskiej Marek Słabiński został wybrany przez premiera Mateusza Morawieckiego na komisarza Inowrocławia.

Lokalnym władzom potrzebny jest powrót do samodzielności

Podczas debaty „Rzeczpospolitej" samorządowcy opowiadali nam o tym, jakie zmiany powinny zajść teraz w regionach.

Śląsk chce zatrzymać budowę szprychy CPK

Na Śląsku przybywa protestów przeciwko planom budowy kolejowej szprychy Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli linii 170 mającej połączyć Katowice z Ostrawą.

W podwarszawskiej Kobyłce powstanie nowa szkoła

Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński podpisał z burmistrz miasta Kobyłka, Edytą Zbieć, umowę na budowę budynku szkoły.

Demografia puka do drzwi pomocy socjalnej. I się rozpycha

Znacząco wzrosły koszty, które ponoszą samorządy lokalne na pomoc społeczną. Najbardziej podniosły się wydatki przeznaczone na domy i ośrodki pomocy społecznej. To wynik wysokiej inflacji, ale też starzenia się społeczeństwa.

Ekologiczne cmentarze w Poznaniu. Pogrzeb w urnie, która szybko się rozłoży

Neutralny dla środowiska pochówek można zorganizować w stolicy Wielkopolski. Przy dwóch miejskich cmentarzach działają tzw. Lasy Pamięci, gdzie zmarli chowani są w biodegradowalnych urnach. Nie ma tam tradycyjnych grobów.

Odwiedź bliskich zmarłych, wspomóż kwestę. „Piękne świadectwo dobra”

Na renowację starych nagrobków, na pomoc bezdomnym czy chorym na raka. Na polskich nekropoliach trwają lub dopiero się zaczną coroczne kwesty.

Transportowe wsparcie dla wyborców z niepełnosprawnościami. Na koszt metropolii

Choć po nowelizacji Kodeksu Wyborczego zwiększyło się grono osób, które mogą zostać dowiezione do lokalu wyborczego, tylko gminy wiejskie i wiejsko-miejskie dostaną pieniądze na transport. Duże aglomeracje mogą to robić na własny koszt.

Szczecin i Poznań z darmową komunikacją na wybory

W dniu wyborów parlamentarnych 15 października część głosujących będzie mogła skorzystać z bezpłatnej komunikacji. Już dwa samorządy podjęły w tej sprawie uchwały. W najbliższym czasie podobne decyzje będą zapewne podejmować kolejne miasta.

Z samorządu na Wiejską. Którzy samorządowcy startują w wyborach?

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, ale też radni różnego szczebla czy marszałkowie województw. Na listach do Sejmu nie brakuje urzędujących samorządowców.

Laptopy dla czwartoklasistów, bony dla nauczycieli: jaka będzie rola samorządów?

Początek roku szkolnego to dla gmin nowe zadania związane z dystrybucją bezpłatnych laptopów dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Organy prowadzące szkoły będą też uczestniczyć w przekazywaniu nauczycielom bonów na zakup laptopów.

Badania wody i dezynfekcja sieci. Wodociągi reagują na zakażenia legionellą

Część miejskich spółek wodociągowych zdecydowała o przeprowadzeniu profilaktycznych badań wody na obecność bakterii Legionella pneumophila oraz dezynfekcję sieci i jej płukanie. Inne na razie nie podejmują dodatkowych działań.

Czy w Krakowie powstaną strefy picia „pod chmurką”? „Będą krzyki, awantury”

Nie mają ich Gdańsk, Łódź, Lublin, Bydgoszcz czy Kielce, natomiast z powodzeniem funkcjonują w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Szczecinie. Teraz do utworzenia stref legalnego picia „pod chmurką” – bo tym mowa – przymierza się Kraków.

Legionella w Rzeszowie. Coraz więcej osób zakażonych

Zmarła trzecia osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila w Rzeszowie. Trwają badania wody w mieście.

Program „Posiłek w szkole i w domu” zostanie przedłużony

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt uchwały ws. rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. To oznacza przedłużenie działań realizowanych obecnie przez szkoły i samorządy.

Samorządowcy i Unia Metropolii Polskich zachęcają do udziału w wyborach

Unia Metropolii Polskich włącza się w kampanię profrekwencyjną „Nie śpij, bo Cię przegłosują” zainaugurowaną przez miasto Gdańsk. Akcja ma na celu zachęcenie wszystkich uprawnionych do wzięcia udziału w najbliższych wyborach.

Katowice: budynek po prywatnym szpitalu nową siedzibą szpitala MSWiA

Budynek po szpitalu GeoMedical zlokalizowany u zbiegu ulic Ceglanej i Wita Stwosza w Katowicach zmienia właściciela. Władze Katowic poinformowały o podpisaniu aktu notarialnego z jego właścicielem. Obiekt stanie się nową siedzibą szpitala MSWiA.