Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami

Musi mieć wykształcenie wyższe, minimalny czteroletni staż pracy i ze względu na specyfikę pracy – powinien bardzo dobrze znać język angielski.

Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte

Jeszcze przed oficjalnym początkiem kalendarzowego lata samorządy otwierają swoje odkryte kąpieliska. Przydadzą się, bo po niedzieli upał ma rządzić w całej Polsce.

Wójt gminy Czeremcha: Brakuje nam solidarności reszty kraju

Liczymy na to, że mieszkańcy innych regionów Polski nas nie zawiodą i będą wspierać Podlasie przyjeżdżając tutaj - mówi nam Jerzy Wasiluk, wójt podlaskiej gminy Czeremcha. Od dziś w części podlaskich gmin obowiązuje strefa buforowa, do której nie można wchodzić.

Gorący doping, wyjątkowa atmosfera. Jak samorządy przygotowują się do Euro 2024

Polscy piłkarze są już w Hanowerze, gdzie mają ostatnie treningi przed rozpoczynającymi się w piątek Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. A samorządy organizują specjalne strefy kibica.

Miliardy z budżetu centralnego na in vitro. Miasta zawieszają swoje programy

Po wprowadzeniu od czerwca rządowego finansowania zabiegów część samorządów zawiesiła swoje programy.

Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw

Pierwsze miasto w Polsce – Toruń skutecznie wprowadziło zakaz sprzedaży mocniejszych trunków na stacjach benzynowych. Ale chociaż inne większe miasta mają otwartą drogę do takich rozwiązań, na razie nie mają takich planów.

Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?

Samorządy prowadzą lokalne polityki integracyjne dla cudzoziemców. Chcą, by w krajowej strategii migracyjnej zapisano powinności, ale też zasady wsparcia finansowego.

Choć odeszli z urzędu, to zostaną w nim na zawsze

Po zmianie włodarzy w niektórych miastach wydłużają się „galerie prezydenckie” w ratuszach z portretami byłych prezydentów.

Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji

Koncentracja ludności wokół kilkunastu największych miast oznacza dla samorządów z tych terenów konieczność ściślejszej współpracy. Celem jest zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości usług publicznych.

Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili

Pierwsi wybrani w kwietniowych wyborach prezydenci już złożyli ślubowanie i przejęli władzę w miastach. Pozostali muszą to zrobić na pierwszej sesji nowej Rady Miasta, najpóźniej we wtorek.

Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej

Biegi, koncerty, pikniki rodzinne. To tylko niektóre z imprez zaplanowane na środę z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie

Pierwsi mieszkańcy już oddają głosy w wyborach samorządowych. Korespondencyjnie. Teraz takich wyborców jest mniej, niż w październiku, w wyborach parlamentarnych.

Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych

Tysiące nowych wyborców w dużych miastach, a jeszcze nie wszystkie wnioski o dopisanie do rejestru zostały rozpatrzone. Część z nich została odrzucona.

Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?

Małżeństwa, rodzeństwa, rodzice razem z dzieci – walczą wspólnie o mandaty radnych, czy też włodarzy miast i gmin. Czasami z różnych komitetów wyborczych.

Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem

Mimo dodatkowego terminu w gminach z jednym kandydatem na wójta, burmistrza czy prezydenta nie pojawili się nowi chętni do startu w kwietniowych wyborach samorządowych. Ale te i tak muszą się odbyć, a kandydaci zdobyć co najmniej połowę oddanych głosów.

Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?

W Święta Wielkanocne nikt nie musi być sam! W wielu miastach w Polsce w sobotę oraz w niedzielę zostaną zorganizowane świąteczne śniadania dla potrzebujących.

Problemy widać z daleka? Kim są zamiejscowi kandydaci w wyborach samorządowych

Choć kandydaci na prezydentów czy burmistrzów mieszkają zwykle na terenie gminy, w której startują w wyborach samorządowych 2024, to nie jest to regułą. Są przypadki, że miejscem ich zamieszkania jest zupełnie inna gmina. Prawo na to zezwala.

Samorząd w DNA? Którzy wiceprezydenci walczą w wyborach samorządowych 2024

Przez lata grali w samorządzie drugie skrzypce, teraz chcą wstąpić do pierwszego szeregu. Wiceprezydenci startują w wyborach samorządowych, by przejąć władzę w swoich miastach.