Do minister zdrowia trafił apel ws. równego dostępu do aptek

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” przekazała dziś minister zdrowia Izabeli Leszczynie apel o zapewnienie równego dostępu do aptek jako miejsc zaopatrzenia w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz świadczenia usług opieki farmaceutycznej, który poparło 44 sygnatariuszy.

Publikacja: 15.04.2025 11:45

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” przekazała apel minister zdrowia Izabeli Leszczynie

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” przekazała apel minister zdrowia Izabeli Leszczynie

Foto: mat. prasowe

Apteki powinny działać przede wszystkim dla pacjentów, a nie dla aptekarzy, jak wynikałoby z ustaw wprowadzanych kolejno pod nazwami Apteka dla Aptekarza 1 i Apteka dla Aptekarza 2.

Ilu Polaków jest pozbawionych nieskrępowanego dostępu do apteki

Na skutek niekonstytucyjnych przepisów tej ostatniej, przeforsowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z posłami PiS , ok. 2 mln mieszkańców ze 103 gmin zostało pozbawione nieskrępowanego dostępu do leków przekonują autorzy apelu. Kolejne 800 gmin posiada tylko jedną aptekę lub punkt apteczny, skazując kolejne ok. 6 mln obywateli na zależność od polityki cenowej właścicieli tych aptek. W ciągu ponad 7 lat obowiązywania kontrowersyjnych przepisów ograniczających prawo do prowadzenia apteki tylko dla farmaceutów zniknęło z polskiego rynku 2.247 aptek.

Czytaj więcej

Farmaceutki na pierwszej linii opieki zdrowotnej

„Apteka dla Pacjenta” a nie dla aptekarza – taką zmianę proponują sygnatariusze – samorządowcy, parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji pozarządowych podpisani pod listem otwartym do Pani Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia, złożonego dzisiaj przez Wójta Perlejewa Pana Jakuba Wierzbickiego i przedstawicieli Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

Kto podpisał apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny?

List otwarty poparło m.in. 33 wójtów i burmistrzów reprezentujących łącznie ponad 160 tys. obywateli oraz marszałek ojewództwa dolnośląskiego reprezentującego ok. 2,9 miliona mieszkańców. Do apelu dołączyli także parlamentarzyści oraz organizacje dostrzegające rosnący problem społeczny spadającej dostępności do aptek. Ponadto z samodzielnym stanowiskiem w tej sprawie wystąpił 1 kwietnia Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, w którym wnioskuje o zmiany legislacyjne mające na celu poprawę zaopatrzenia w leki ludności zamieszkującej tereny wiejskie. Gminy wiejskie woj. podlaskiego stanowią ok. 500 tys. mieszkańców.

Sygnatariusze proponują zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek w Polsce. Ich zdaniem już „blisko 2 miliony polskich obywateli nie ma dostępu do apteki na terenie swojej gminy”. Dlatego wzywają „do podjęcia systemowych działań ułatwiających dostęp pacjentów do farmaceutów i aptek, przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.”

Czym jest regulacja Apteka dla Aptekarza?

Apteka dla Aptekarza to regulacja przeforsowana w roku 2023 przez Naczelną Izbę Aptekarską przy poparciu posłów Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzająca do Prawa farmaceutycznego liczne ograniczenia demograficzne i geograficzne utrudniające otwieranie nowych aptek lub podtrzymywanie istniejących, ingerując w dotychczasowe decyzje i prawo własności.

Zmiany te zostały przegłosowane przy okazji nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez skarb państwa ubezpieczeniach eksportowych. Zmian dokonano bez konsultacji społecznych, bez wymaganej prawem Oceny Skutków Regulacji. Dlatego Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską uznał tryb wprowadzania zmian za niezgodny z Konstytucją, ale brak publikacji orzeczenia skutkuje tym, że niekonstytucyjne przepisy wciąż obowiązują.

- Funkcjonowanie rynku aptecznego podlega daleko idącym ograniczeniom prawnym godzącym bezpośrednio w pacjentów. Apteki znikają z samorządowej mapy Polski w niepokojącym tempie, a mieszkańcy pozbawiani są dostępu do leków i opieki farmaceutycznej. Apteka jest jednym z najważniejszych miejsc z punktu widzenia mieszkańców, szczególnie osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Tymczasem, w ciągu ostatnich kilku lat, zamkniętych zostało ponad 2200 aptek w Polsce, a około 400 gmin, w tym Gmina Perlejewo, nie posiada już apteki na swoim terenie – mówi Wójt Perlejewa Jakub Wierzbicki.

W celu wyrównania dostępu do leków i opieki farmaceutycznej dla wszystkich Polaków, konieczne jest podjęcie skoordynowanych działań na szczeblu lokalnym i centralnym. Dlatego jako Wójt Gminy Perlejewo w imieniu własnym oraz włodarzy pozostałych gmin znajdujących się w podobnej sytuacji, zwracam się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wypracowania rozwiązań uwzględniających potrzeby wszystkich pacjentów. Wyrażam też wolę współpracy nad opracowaniem optymalnego modelu funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce, ze szczególnym naciskiem na potrzeby mieszkańców terenów wiejskich – proponuje Wójt.

40 proc. Polaków po leki udaje się do innej miejscowości

Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach 20-24 lipca 2023 r. przez Centrum Badań Marke ngowych INDICATOR, wśród 1600 dorosłych Polaków, 78 proc. respondentów uważa, że apteka znajduje się blisko ich miejsca zamieszkania. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę tereny wiejskie, odsetek ten spada do 40 proc. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w przypadku tzw. aptek dyżurujących, czyli świadczących usługi całodobowo – w nagłych przypadkach.

Dwie trzecie (67 proc.) ogółu pacjentów nie ma w okolicy dostępu do apteki całodobowej. Wśród mieszkańców Polski wschodniej ten wskaźnik wzrasta do 73 proc., a na wsiach aż do 94 proc. Zgodnie z najnowszymi danymi ze stycznia 2025 r., w Polsce po wejściu przepisów Apteka dla Aptekarza liczba aptek spadła do 11 360.

Czytaj więcej

Co dalej z Apteką dla Aptekarza 2.0? Szef GIF: „Beneficjentem zmian powinien być pacjent”

W trakcie niecałych 7 lat od wprowadzenia pierwszych przepisów nadających specjalny status farmaceutom w Polsce zniknęło aż 2247 aptek. Biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, do stycznia 2025 r. zamknięto 197 apteki, zaś licząc od czasu wprowadzenia pod koniec 2023 r. przepisów AdA 2.0 liczba zamkniętych aptek wynosi 257.

–  W gminach i małych miejscowościach mieszka więcej osób starszych niż młodych, w tym często niesamodzielnych. W sytuacji, w której najbliższa apteka jest oddalona o 20 lub więcej kilometrów, wiele z tych osób jest pozbawionych możliwości zdobycia leków. Dochodzi przy tym kolejny problem – wykluczenie transportowe. Równolegle obserwujemy także zamykanie się placówek POZ na terenach gminnych, co dodatkowo potęguje problem. Dla osób osamotnionych takie okoliczności to jak wyrok na ich zdrowie. W naszej ocenie powinniśmy zatroszczyć się o sytuację tych mieszkańców i samorządów, powstrzymując trend zamykania aptek na rzecz ich ponownego otwierania – mówi przedstawicielka Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” jest Związkiem Stowarzyszeń, który skupia organizacje pacjentów, fundacje, stowarzyszenia oraz inne podmioty działające w systemie ochrony zdrowia. Pod listem podpisali się przedstawiciele następujących gmin – Bałtów, Będzino, Białowieża, Bolesław, Borzytuchom, Brzeźnica, Cielądz, Cisek, Czernice Borowe, Dąbie, Dębowa Kłoda, Dzierzążnia, Domaniów, Dubicze Cerkiewne, Godkowo, Grunwald, Kornowac, Kulesze Kościelne, Liw, Lubrza, Niechlów, Nowe Ostrowy, Nowogródek Pomorski, Marciszów, Milejczyce, Miłki, Pakosławice, Perlejewo, Podedwórze, Rogoźno, Rokitno, Santok, Wołów.

Apteki powinny działać przede wszystkim dla pacjentów, a nie dla aptekarzy, jak wynikałoby z ustaw wprowadzanych kolejno pod nazwami Apteka dla Aptekarza 1 i Apteka dla Aptekarza 2.

Ilu Polaków jest pozbawionych nieskrępowanego dostępu do apteki

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w regionach
Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację
Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta