W regionach planowane nowe odcinki szybkich dróg

Blisko 2,6 tys. nowych dróg jest przygotowywane obecnie do budowy – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Tunel opóźniony, ale Świnoujście już sprzedaje promy

Oddanie tunelu do Świnoujścia opóźni się o przynajmniej pół roku. Zamiast jesienią, podwodna przeprawa zostanie uruchomiona dopiero przed przyszłorocznymi wakacjami

Relaks dla czworonogów. W miastach powstają nowe wybiegi dla psów

Jeszcze w tym roku w Poznaniu powstanie nowy wybieg dla psów. Podobne inwestycje planują inne samorządy. Często - w ramach budżetu obywatelskiego.

Ukraińscy robotnicy znikają z placów budów w całej Polsce

Największa inwestycja drogowa w Końskich stanęła w miejscu. Przebudowa ulicy Piłsudskiego nie może zostać dokończona, bo pracownicy z Ukrainy wrócili bronić kraju przed rosyjską agresją. Podobne problemy pojawiają się także w innych miastach.

Nie tylko Polski Ład. Ile wynoszą prawdziwe straty samorządów

Gdyby nie reformy podatkowe rządu PiS, dochody samorządów mogły być o 17–18 mld zł wyższe. Rekompensata w wysokości 8 mld zł nie pokryje tych ubytków.

Sztuka łatania ulic z dziurawych budżetów

Choć zmiany podatkowe z Polskiego Ładu mocno biją w budżety samorządów, zwłaszcza dużych miast, to metropolie walczą o utrzymanie standardów lokalnych dróg.

Zielona fala finansowania inwestycji w samorządach

Ponad 29,1 mld euro grantów na cele klimatyczne może trafić do Polski w unijnej perspektywie finansowej 2021-2027. Samorządowcy zastanawiają się jak wykorzystać te pieniądze.

Choczewo dostanie atom, ale marzy mu się offshore

Mimo decyzji o wyborze preferowanej lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w nadmorskiej gminie Choczewo w pracach samorządu niewiele się zmienia. Region przygotowuje się obecnie na przyjęcie morskich farm wiatrowych.

Grube miliony będzie trzeba wrzucić w wodę

Projekty realizowane na śródlądowych drogach wodnych mają zwiększać atrakcyjność inwestycyjną regionów oraz przyspieszać ich rozwój społeczno-gospodarczy.

Ruszy budowa nowej ekspresówki na Śląsku

Wreszcie przyspiesza najważniejsza obecnie inwestycja drogowa w województwie śląskim – budowa drogi ekspresowej S1.

Na Zamku w Malborku powstaje nowoczesny ośrodek badawczo-edukacyjny

Muzeum Zamkowe w Malborku rozpoczęło na Przedzamczu odbudowę dwóch dawnych budynków gospodarczych na cele edukacyjno-kulturalne.

Ułatwienia dla kierowców. Nowe drogi przed końcem roku

W Łódzkiem autostrada A1, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu droga ekspresowa S19 usprawnią podróże w regionach.

Drogowy koszmar w Beskidach dobiega końca

Z początkiem grudnia ma zniknąć ruch wahadłowy na przebudowywanej drodze nr 941 przez Wisłę - poinformował nas Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach.

Podwarszawska gmina wybuduje ulice za prywatne pieniądze

Władze Marek chcą budować drogi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). To wciąż niezbyt popularna forma realizacji samorządowych inwestycji.

Znaczny polityczny przechył przy podziale pieniędzy z PIS

Podział wsparcia z Programu Inwestycji Strategicznych ponownie preferuje samorządy związane z PiS – wynika z analizy Fundacji Batorego. Choć nie jest tak rażąco niesprawiedliwy jak w przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Międzynarodowy projekt ma pomóc odkorkować Hel

Kończący się sezon urlopowy i zimniejsza pogoda wypłaszają znad morza turystów, którzy tego lata wyjątkowo dopisali. Ale udany sezon po raz kolejny pokazał, że na Helu potrzebne są zmiany. Bo w przyszłym roku znów sparaliżują go korki.

Wszyscy za tunelem. „Ojcem chrzestnym jest Joachim Brudziński”

Już w przyszłym roku mieszkańcy wyspiarskiego Świnoujścia będą mogli korzystać ze stałego połączenia z lądem. Inwestycja budzi nieustanne zainteresowanie – mieszkańców i polityków.

Drony lecą do gmin. Rusza nowy program dla samorządów

Trwa budowa ekosystemu bezzałogowych statków powietrznych, a jednym z jego kluczowych filarów mają być samorządy.