Udało się zakończyć kluczowy etap budowy strategicznej drogi na Śląsku

W masywie Baraniej Góry przebity został dwukomorowy tunel o długości 830 metrów na prowadzącej w kierunku granicy ze Słowacją drodze ekspresowej S1, pomiędzy miejscowościami Przybędza i Milówka.

Tunelem za miliard złotych jedziemy do Zakopanego

Niewiele ponad 2 kilometry liczy najbardziej spektakularna inwestycja drogowa w Małopolsce – włączony do ruchu ponad tydzień temu tunel na nowej zakopiance.

Cięć w lokalnych budżetach na 2023 rok nie da się uniknąć

Choć na papierze przyszłoroczne plany inwestycyjne nie wyglądają tragicznie, w praktyce oznaczają zatrzymanie tempa rozwoju miast.

Stare mogiły pod opieką. Są odnawiane nie tylko za pieniądze samorządów

Na krakowskich cmentarzach Rakowickim i Podgórskim – prowadzonych jest najwięcej prac remontowych i konserwatorskich. Tylko w latach 2019-2021 odrestaurowano tam kilkadziesiąt zabytkowych pomników nagrobnych. W tym roku odnowy doczekają się kolejne. Podobne prace prowadzone są też na innych komunalnych nekropoliach.

Nie ma zgody w sprawie nowej zakopianki pomiędzy Krakowem i Myślenicami

Jeden z nielicznych już brakujących odcinków drogi S7 mającej połączyć Gdańsk z Nowym Targiem i ułatwić dojazd do granicy ze Słowacją, budzi coraz większe emocje zarówno wśród mieszkańców terenów, przez które ma przebiegać, jak i samorządów.

Brakujące 40 km pospina trasę S1 w województwie śląskim

Jedna z najważniejszych obecnie inwestycji drogowych w województwie śląskim – budowa brakującego fragmentu drogi ekspresowej S1 – wreszcie ruszyła.

Jak zużywać mniej prądu w szkołach? Sprawdza to Zduńska Wola

Zduńska Wola chce zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół podstawowych. Poza tym każda z placówek będzie miała własne panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązania stawiają też inne samorządy.

Droga tylko dla autobusów. Buspasy na coraz większej liczbie ulic

Już niedługo autobusy miejskie sprawniej pojadą Puławską w Warszawie. Ratusz zapowiada, że wkrótce na odcinku od ulicy Pileckiego do granicy miasta zostanie wytyczony buspas. Na takie rozwiązania drogowe stawiają też inne miasta.

Więcej nowych dróg na Pomorzu. Rośnie Trasa Kaszubska

Zaczyna finiszować budowa jednej z najbardziej wyczekiwanych dróg na Pomorzu – Trasy Kaszubskiej. Na fragmencie obwodnicy przy Trasie zmieniona została organizacja ruchu.

W sobotę otwarcie największej inwestycji Krakowa

W stolicy Małopolski kierowcy odetchną z ulgą. Trasa Łagiewnicka wreszcie gotowa.

Ciepłownie i klienci doczekają się wsparcia

Rząd zaproponował już wsparcie przy zakupie węgla dla ciepłowni, teraz będzie ograniczał wzrost ceny ciepła systemowego. Podwyżek jednak nie unikniemy, tyle że ich skala będzie mniejsza.

Cztery miliardy złotych trafi do byłych PGR-ów

Most, drogi, szkoły, ale też remizy czy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Półtora tysiąca samorządów z terenów po pegieerach dostanie niemal 4 mld zł na rozwój.

Skarbnicy miast o pieniądzach na rozwój. Sfinansują go z kredytów?

- Chcemy, aby bank mógł dalej finansować rozwój gospodarczy polskich samorządów – zapowiedział w Rzeszowie Piotr Michałowski, dyrektor Działu Finansowania Sektora Publicznego Polski i Krajów Bałtyckich Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Gminy czekają na nowe wiatraki. Liczą na tani prąd i dodatkowe dochody

Liberalizacja przepisów może odblokować rozwój energii wiatrowej. Oznaczałoby to tańszy prąd dla mieszkańców i większe dochody samorządowych budżetów.

Po zmianie przepisów w tym regionie liczba wiatraków może się potroić

Zmiana przepisów dotyczących lokalizacji wiatraków może odblokować potencjał inwestycji w tej branży w polskich regionach.

Inflacja i wojna opóźniają samorządowe inwestycje

Lokalne władze coraz częściej muszą waloryzować zawarte kontrakty lub wydłużać czas ich realizacji. W przypadku nowych inwestycji składane oferty często znacznie przewyższają przewidziane na budowę budżety.

Zrównoważony rozwój to największe wyzwanie dla gospodarki

STRABAG jest firmą świadomą, jak dużym wyzwaniem są zmiany społeczne związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Dlatego prowadzimy liczne inwestycje związane z rozbudową infrastruktury rowerowej.

Więcej pieniędzy i zadań z funduszu dróg lokalnych

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie można finansować również ścieżki rowerowe, chodniki, czy przystanki. Na te nowe zadania rząd ma wysupłać dodatkowe 2 mld zł.