Autobusy wodorowe wyjeżdząją na ulice polskich miast

Do piątego sierpnia autobus wodorowy Nesobus będzie testowany na ulicach Wrocławia na trasie linii 142.

Mieszkańców Krakowa czekają podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Od kiedy?

Od sierpnia zmienione będą stawki za ceny miesięcznych biletów komunikacji miejskiej w Krakowie. Podrożeją także bilety w Suwałkach – zdecydowali tamtejsi radni. I to nie tylko okresowe, ale też jednorazowe.

Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?

Licealiści, uczniowie techników i szkół branżowych z Olsztyna od września będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W Gorzowie takie rozwiązania wprowadzą najpóźniej we wrześniu przyszłego roku – ogłosił Jacek Wójcicki, prezydent miasta.

Co pasażerowie zostawiają w autobusach i tramwajach?

Rzeczy osobiste, ale też zupełnie nietypowe przedmioty, takie jak wiertarka czy toga adwokacka, zostawiane są w pojazdach komunikacji miejskiej. Gdy właściciel nie zgłosi się od razu do przewoźnika – trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych. Ale nie na zawsze.

Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo

Skończył się rok szkolny, ale nie skończyła się bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych w Krakowie. 19 czerwca radni Krakowa podjęli uchwałę, która umożliwia uczniom podstawówek bezpłatne podróżowanie tramwajami i autobusami również w wakacje. Uczniowie szkół ponadpodstawowych nadal za bilety muszą płacić – zarówno w trakcie roku szkolnego jak i w wakacje.

Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami

W życie weszły nowe przepisy ustawy o transporcie drogowym i setki taksówkarzy w całej Polsce straciło licencję na przewóz osób. Może się okazać, że dłużej będziemy czekać na podstawienie przez nich samochodu, by zabrać pasażera.

Powrót tramwaju numer 43 do Konstantynowa Łódzkiego

Po ponad pięciu latach przerwy tramwaj wrócił do Konstantynowa Łódzkiego. Jest szansa, że linia 43 zostanie wydłużona w tym mieście. – Władze Konstantynowa zapowiedziały dalsze prace. Od obecnej końcówki do granic miasta – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Autobus bez kierowcy woził pasażerów po Parku Śląskim

Autonomiczny autobus to już nie tylko wizja, ale perspektywa. Może jeszcze odległa, ale realna, bo taki pojazd sprawdzany jest już w praktyce.

Duże utrudnienia dla pasażerów. Najwięcej remontów w wakacje

Wakacje to dla większości samorządów dobry czas na remontowe i inwestycyjne rewolucje. W okresie wakacyjnym remontowane są drogi, ronda i torowiska, powstaje również wiele nowych ciągów komunikacyjnych.

Strefa czystego transportu w stolicy od lipca. Są kierowcy zwalniani z obostrzeń

Już ok. 2,4 tys. właścicieli starszych samochodów z Warszawy złożyło wniosek o specjalną nalepkę, która upoważni do wjazdu do centrum miasta bez ponoszenia specjalnych opłat związanych z wprowadzeniem SCT.

Komunikacja miejska na wakacjach. Mniej autobusów i tramwajów w rozkładach

Polacy ruszają na letni wypoczynek, a samorządy zmieniają rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Część linii zostaje zawieszona, a inne będą kursować rzadziej przez ponad dwa miesiące.

Czego oczekują pasażerowie komunikacji miejskiej? Nowe badanie

Podróżujący komunikacją miejską oczekują dobrego funkcjonowania miejskich tramwajów i autobusów. Te powinny być wygodne, dostosowane do potrzeb pasażerów w różnym wieku i z niepełnosprawnościami. Powinny też punktualnie kursować. Ale to nie wszystko.

Przepisy nie pomagają samorządom, wraków w miastach przybywa

Każdego roku służby miejskie usuwają lub doprowadzają do usunięcia z ulic i parkingów kilku tysięcy nieużywanych pojazdów. I chociaż w wielu miastach wraków usuwa się coraz więcej, liczba porzuconych pojazdów nie maleje.

Zamiast taksówek, na postojach staną wszystkie auta

Postoje taxi są coraz rzadziej wykorzystywane, dlatego część z nich drogowcy przekształcają w miejsca parkingowe dla wszystkich mieszkańców. Tak jest w Bydgoszczy, ale też w innych miastach.

Bez polskiego prawa jazdy nie będą wozić pasażerów

Urzędy zalewa fala wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy na polskie. Bez tego od połowy czerwca obcokrajowcy nie będą mogli wozić pasażerów choćby w Uberze, Bolcie czy FreeNow.

Strefa czystego transportu w Krakowie: będzie, ale później

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Krakowie powstanie, ale na pewno nie od wakacji tego roku. Dotyczące jej przepisy wejdą w życie ze znacznym przesunięciem.

Budownictwo neutralne dla klimatu

STRABAG należy do tych firm, które w swoich projektach w coraz większym stopniu uwzględniają technologie pozwalające obniżać poziom emisji.

Skoro są dopłaty do e-aut, to czemu nie do e-rowerów?

W Europie działa ok. 300 różnych programów dopłat do rowerów elektrycznych. W Polsce nie ma centralnego systemu tego typu, ale mają je już pierwsze samorządy, jak te z Gdyni czy Białegostoku.