Czego oczekują pasażerowie komunikacji miejskiej? Nowe badanie

Podróżujący komunikacją miejską oczekują dobrego funkcjonowania miejskich tramwajów i autobusów. Te powinny być wygodne, dostosowane do potrzeb pasażerów w różnym wieku i z niepełnosprawnościami. Powinny też punktualnie kursować. Ale to nie wszystko.

Przepisy nie pomagają samorządom, wraków w miastach przybywa

Każdego roku służby miejskie usuwają lub doprowadzają do usunięcia z ulic i parkingów kilku tysięcy nieużywanych pojazdów. I chociaż w wielu miastach wraków usuwa się coraz więcej, liczba porzuconych pojazdów nie maleje.

Zamiast taksówek, na postojach staną wszystkie auta

Postoje taxi są coraz rzadziej wykorzystywane, dlatego część z nich drogowcy przekształcają w miejsca parkingowe dla wszystkich mieszkańców. Tak jest w Bydgoszczy, ale też w innych miastach.

Bez polskiego prawa jazdy nie będą wozić pasażerów

Urzędy zalewa fala wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy na polskie. Bez tego od połowy czerwca obcokrajowcy nie będą mogli wozić pasażerów choćby w Uberze, Bolcie czy FreeNow.

Strefa czystego transportu w Krakowie: będzie, ale później

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Krakowie powstanie, ale na pewno nie od wakacji tego roku. Dotyczące jej przepisy wejdą w życie ze znacznym przesunięciem.

Budownictwo neutralne dla klimatu

STRABAG należy do tych firm, które w swoich projektach w coraz większym stopniu uwzględniają technologie pozwalające obniżać poziom emisji.

Skoro są dopłaty do e-aut, to czemu nie do e-rowerów?

W Europie działa ok. 300 różnych programów dopłat do rowerów elektrycznych. W Polsce nie ma centralnego systemu tego typu, ale mają je już pierwsze samorządy, jak te z Gdyni czy Białegostoku.

Climate Classic Gdańsk 2024: Rowerzyści pojechali dla klimatu

Z gdańskiego Hevelianum 19 maja wystartował tegoroczny rajd Climate Classic. Rajdy z tego cyklu organizowane są przez fundację Cycling 4 Climate.

Nowy przewoźnik może wyrzucić Polregio z torów na Zachodnim Pomorzu

Władze Zachodniego Pomorza mają już dosyć problemów z Polregio. W grę wchodzi powołanie samorządowego przewoźnika – Kolei Zachodniopomorskich

W Polsce powstanie więcej dróg dla rowerów

Rozkręca się sezon rowerowy. Amatorzy jednośladów będą korzystać w tym roku z włączanych do ruchu nowych tras, ale samorządy już uruchamiają lub planują realizację kolejnych inwestycji. Pomogą w tym fundusze unijne.

Nadchodzą wielkie zmiany w ruchu pociągów przez Katowice

Gigantyczna inwestycja kolejowa w Katowicach skróci czas podróży, pozwoli zwiększyć liczbę pociągów.

W Warszawie strefa czystego transportu od lipca. Kraków poczeka

- Miasto nie jest przygotowane na Strefę Czystego Transportu. Wejście zapisów uchwały w życie, powinny poprzedzić analizy i konsultacje z mieszkańcami – uważa Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Jak sprawnie budować z KPO

– Wraz z rozpoczęciem inwestycji infrastrukturalnych z KPO na rynku mogą pojawić się nierzetelne firmy mające problem z dotrzymaniem zobowiązań. Sytuację mógłby znacznie poprawić system certyfikacji - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag.

Tramwajem, autobusem i pociągiem tylko z jednym biletem? Nowy pomysł rządu

Może powstać jeden bilet łączący różne rodzaje publicznego transportu. Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego (OBZ).

Czas przejazdu przez Katowice krótszy o 15 proc. Efekt inwestycji za 90 mln zł

Znacząco przyspieszył ruch pojazdów na ulicach Katowic. To efekt Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS), który ma usprawnić komunikację zarówno publiczną jak i prywatną w tym największym mieście regionu.

Metrorower nie powinien mieć żadnych granic

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.

Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4

Rośnie napięcie wokół planów przebudowy autostrady A4 pod Wrocławiem.

Kolej wyda 5 mld zł na zwiększenie liczby pociągów i skrócenie czasów podróży na Śląsku

Większa częstotliwość kursowania pociągów, krótsze czasy podróży, wreszcie poprawienie dostępu do kolei dzięki nowym przystankom – to spodziewane efekty dwóch gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych uruchamianych w województwie śląskim.