Aktualizacja: 11.02.2025 00:23 Publikacja: 07.01.2025 14:47
Inwestycje, w tym poprawiające infrastrukturę, są nieustającym wyzwaniem dla samorządów lokalnych. W Warszawie jesienią połączono Wilanów z centrum miasta nowa siecią tramwajową
Foto: Mirosław Stelmach
Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego i szef Związku Województw RP, z uśmiechem tłumaczy: – Jak to w samorządzie, co roku wyzwań nie brakuje.
Tak odpowiada na pytanie „Rz” na temat sukcesów i porażek samorządowych w zeszłym roku i wyzwań dotyczących tego. Z wypowiedzi jego i szefów innych korporacji samorządowych wynika, że bez względu na to, jak oceniają zeszłoroczne zdarzenia lub procesy, ich skutki będą znaczące dla lokalnych społeczności w tym roku. Część z nich przekształciła się w kolejne wyzwania. I te dobre, i złe. Pozytywne jest odblokowanie pieniędzy z KPO, porażką brak zmian w finansowaniu i funkcjonowaniu oświaty – uważa Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa i prezes Związku Samorządów Polskich. Wyzwaniami na ten rok będą więc między innymi: realizacja inwestycji wynikających z KPO i trudne rozmowy z rządem na temat zmian w oświacie. Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło i szef Związku Gmin Wiejskich RP, ma nadzieje, że w tym roku uda się opracować rozsądne rozwiązania dotyczące oświaty. Luka oświatowa i zmiany demograficzne to coraz poważniejsze problemy dla samorządów. Burmistrz Halinowa przypomina, że to samorządowcy przejmują zadania związane z obroną cywilną. Ważne, by poważnie je potraktowali, ale też potrzebne są na to pieniądze.
Bez względu na to, jak zmienia się prawo dotyczące samorządów lokalnych, i tak najpoważniejszym problemem jest to, czy wystarczy pieniędzy na realizację zobowiązań.
By miasta mogły efektywnie tworzyć klastry i spółdzielnie energetyczne potrzebne są zmiany w prawie. Powinny skupić się na tym, by różne ustawy tworzyły spójny system. Teraz tak nie jest.
Siedem nowych miast przybędzie na mapie Polski od Nowego Roku. Część z nich odzyska prawa miejskie po wielu latach.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
Władze Krakowa chcą wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej. Radni tego miasta zdecydowali o przekazaniu rządowi rezolucji w tej sprawie. Resort sportu pracuje nad przepisami w tym zakresie, bo na taką opłatę czekają też inne chętnie odwiedzane przez turystów miasta.
Port Morski Police budzi zainteresowanie branży offshore – mówi nam Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Uwagę obserwatorów sceny politycznej przyciąga trwająca właśnie akcja referendalna we Wrocławiu. Ale nie tylko w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest w tym roku referendum.
Od ponad miesiąca nie można starych ubrań, pościeli czy butów wyrzucać do odpadów zmieszanych. Mieszkańcy, zwłaszcza dużych miast, mają z tym problem.
Różnice w zarobkach w wielkich miastach są większe niż między regionami. Prowincja nie dogania centrum.
Województwo podlaskie ma najgorszy wynik w Polsce, jeśli chodzi o liczbę konsumentów, którzy ich dokonują. Jest też w grupie 20 regionów w UE, gdzie najmniej kupuje się online.
Polscy artyści nie ograniczają się już do klubów i większych sal – koncertują w halach i na stadionach. Tak będzie również w 2025 r.
60 dni – tyle zwolennicy referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka mają na zebranie podpisów w tej sprawie. Co przesądzi o ich sukcesie lub porażce?
Sołtysi integrują wiejskie społeczności, dbają o realizację inwestycji, a często sami nie dostają na to środków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas