Prezydent Szczecina: Brak inwestycji w samorządach negatywnie odbije się na gospodarce

Wiele samorządów funkcjonuje na oparach finansowych, a to uniemożliwia planowanie i realizację inwestycji czy pozyskiwanie środków unijnych – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Aleksandra Dulkiewicz: Samorządy są po prostu łupione

Nie wiemy, jak będą wyglądały finanse samorządu od 1 stycznia. Nie możemy się o tym dowiedzieć w grudniu, bo zgodnie z przepisami budżet gmin musi być złożony do 15 listopada w radach gmin – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Rafał Trzaskowski: Wkrótce będziemy solidarnie demonstrować

W ostatnich latach stolicy zostały odebrane prawie 2 miliardy zł. To cyniczna polityka rządzących wobec samorządu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Czyste powietrze najważniejsze dla całego regionu

Mamy fantastyczne miejsca, które można zwiedzać na rowerze, a jakość powietrza jest u nas coraz wyższa, o co bardzo dbamy – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Prezydent Lublina: Rząd nie gra z nami do jednej bramki

Dziwię się rządzącym, że nie potrafili porozumieć się z nami w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i w innych, osłabiających samorząd terytorialny tematach – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wiceprezydent Bydgoszczy: Szkoła ma być zastraszona

Zaprezentowane podczas wakacji pomysły dotyczące edukacji są absurdalne, a nawet skandaliczne – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy i przewodnicząca Unii Metropolii Polskich ds. edukacji i mediów.

Zdanowska: Pandemia zmieniła percepcję. Mieszkańcy chcą inwestycji w jakość życia

Czy i jak pandemia zmieniła podejście mieszkańców Łodzi i ich oczekiwania? Jak wyglądają relacje samorządu z rządem? Jak pandemia wpłynęła na budżety miejskie? O tym rozmawiamy z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską.

Tadeusz Truskolaski: W sprawie uchodźców rządzący są w pułapce

Jeśli przyjmiemy tych 30 uchodźców, za chwilę pojawi się ich 100 czy 150, bo po drugiej stronie jest terrorysta - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.

Monika Chabior: Szkoły powinny same zdecydować o otwarciu

Bezpieczny powrót dzieci do szkoły jest dla nas najważniejszym wyzwaniem – mówi Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania w podcaście „Mówią Prezydenci”.

Jacek Sutryk: Po Polskim Ładzie nie będzie samorządu

Dziś głównym problemem polskiego samorządu są wydatki bieżące – mówi Michałowi Kolanko Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jacek Jaśkowiak: Twarde reguły gry dla niezaszczepionych

W pandemii rząd i samorząd działały ponad politycznymi podziałami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Rafał Bruski: Polski Ład gorszy dla finansów samorządów niż pandemia

Przechodzimy z naprawdę dobrego systemu finansowania i planowania przyszłości miasta na bardzo chaotyczny, w którym będziemy czekali na to, czy ktoś nam da środki lub nie – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy w podcaście „Mówią Prezydenci”.

Hanna Zdanowska: Polski Ład nie jest dla nas transparentny

Samorząd przyzwyczaił mieszkańców do samostanowienia o swojej małej ojczyźnie – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Piotr Krzystek: Inwestujemy w zdrowie psychiczne dzieci

Planujemy program wsparcia psychologicznego dla dzieci, które w pandemii były skazane na naukę zdalną – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Waldemar Bojarun: Obudziliśmy wielką energię społeczną

Gość podcastu „Mówią Prezydenci” wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun o przemianie miasta węgla i stali w nowoczesną metropolię, o coraz bardziej czystym powietrzu i wielu turystycznych atrakcjach.

Konrad Fijołek: Spodziewam się współpracy z wojewodą z PiS

Nowo wybrany prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, którego kampanię śledziła cała Polska, w podcaście "Mówią Prezydenci" opowiada o swoich planach, a także o finansach i problemach miasta.

Wiceprezydent Gdańska: Nie zapominamy o turystyce wewnętrznej

Użycie paszportów covidowych jako przepustki na wydarzenia kulturalne ma sens. Pod warunkiem jasnych przepisów – mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska w podcaście „Mówią Prezydenci”.