Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?

W stolicy trwają publiczne konsultacje projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Uwagi można zgłaszać do 29 września.

Samorządy apelują do prezydenta. Chodzi o przyszłość KWRiST

Organizacje samorządowe czekają na decyzję prezydenta ws. nowelizacji ustawy zmieniającej skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) oraz zasady wyłaniania przedstawicieli Polski w Komitecie Regionów UE.

Samorządy u progu planistycznej rewolucji

Zmiany w przepisach o planowaniu przestrzennym, choć jeszcze nie weszły w życie, już mocno wpływają na działania lokalnych władz.

Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki

Tworzenie lokalnych klastrów energetycznych ma być prostsze. Same klastry mają wątpliwości dotyczące udziału samorządów.

Trzecie podejście do Lex Czarnek. Projekt opiniują organizacje samorządowe

Projekty znane jako „Lex Czarnek” i „Lex Czarnek 2.0” ostatecznie nie weszły w życie. Czy z „lex Czarnek 3.0” będzie inaczej?

Wyrok TK: Samorządy muszą przygotować się na zmiany w podatku od nieruchomości

Zdaniem części ekspertów wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien stać się przyczynkiem do wprowadzenia gruntownych zmian do całej ustawie podatkach i opłatach lokalnych.

Wodociągi Białostockie wygrywają z Wodami Polskimi w sporze o taryfy

Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.

Dziurawe wsparcie NFZ dla samorządowych programów zdrowotnych

Lokalne władze będą mogły otrzymać dofinansowanie z NFZ do realizowanych przez siebie programów polityki zdrowotnej. Jest jednak pewien „haczyk”.

Koniec szpetnych reklam w Warszawie. Ruszają konsultacje

Stołeczny ratusz przedstawił projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy, która pomoże uporządkować przestrzeń miasta. Konsultacje społeczne potrwają do końca marca.

Opłaty za egzamin po nowemu. Regiony szykują podwyżki

Podkarpackie, śląskie i dolnośląskie – to regiony, które już zdecydowały się na podniesienie opłat za egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Kolejne pewnie już wkrótce pójdą ich śladem.

Ochrona sygnalistów. Jest nowa wersja ustawy

Nie Rzecznik Praw Obywatelskich a Państwowa Inspekcja Pracy miałaby pełnić funkcję krajowego organu udzielającego wsparcia osobom zgłaszającym naruszenia prawa oraz przyjmującego tzw. zgłoszenia zewnętrzne.

Idzie nowe w uzdrowiskach. "Obawiamy się tego, co może się wydarzyć"

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego. Część ośrodków może nie sprostać nowym wymaganiom. Branża obawia się, że grozi im nawet zamknięcie.

Samorządy rozmawiają z rządem. M.in. o lex Czarnek 2.0 i stawce VAT na prąd

Lex Czarnek 2.0, system kaucyjny, stawka VAT na energię elektryczną dla samorządów – to niektóre z tematów poruszanych podczas wtorkowego (25.10.) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Prawny nieład w walce ze smogiem

Rząd wyhamowuje starania o poprawę jakości powietrza. Eksperci uznają czasowe luzowanie norm dla węgla za błąd.

Rewolucyjne zmiany w planowaniu przestrzennym

Budowanie w „szczerym polu” ma być trudniejsze, koszty chaosu przestrzennego mają ponosić też inwestorzy, nie tylko gminy.

Uchodźcy z Ukrainy wciąż czekają na PESEL

W ciągu zaledwie pierwszego tygodnia ponad ćwierć miliona uchodźców wojennych z Ukrainy dostało PESEL. Samorządy uruchamiają kolejne stanowiska, by skrócić kolejki oczekujących.

Będzie weto "Lex Czarnek"? Samorządowcy próbują przekonać prezydenta

Przedstawiciele władz lokalnych spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie Lex Czarnek. Prezydent rozważa zawetowanie ustawy.

Lex Czarnek. "Szkoła narzędziem do forsowania ideologii"

Samorządowcy są oburzeni słowami ministra edukacji o tym, że obecnie szkoły są upolitycznione. I podkreślają, że nowe przepisy to dalsze niszczenie polskiej szkoły.