Będzie nowy podatek dla turystów? Chcą tego samorządy

Władze Krakowa chcą wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej. Radni tego miasta zdecydowali o przekazaniu rządowi rezolucji w tej sprawie. Resort sportu pracuje nad przepisami w tym zakresie, bo na taką opłatę czekają też inne chętnie odwiedzane przez turystów miasta.

Powódź odsłoniła zagmatwanie prawa w Polsce

Organizacje samorządowe chcą zmian przepisów, które mogą spowolnić inwestycje, głównie przez wymogi biurokratyczne. Ustawa powinna być gotowa tuż po zakończeniu stanu klęski żywiołowej.

Powódź w Polsce. Trzeba zmienić prawo, by skrócić odbudowę po wielkiej wodzie?

Organizacje samorządowe proponują, by zmienić te przypisy, które mogą wydłużyć czas odbudowy po powodzi. Ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej.

Wiatraki na lądzie z nowymi problemami

Nowa ustawa wiatrakowa w wersji, którą obecnie chce już we wrześniu przesłać do konsultacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska, może utrudnić rozwój lądowych farm wiatrowych.

Jak sprawić, by imigranci stali się sąsiadami Polaków

Jeśli polityka imigracyjna i integracyjna ma być skuteczna, to powinna być podzielona pomiędzy centrum i samorządy.

Strefa płatnego parkowania w Warszawie powiększy się jesienią

Już jesienią strefa płatnego parkowania w Warszawie powiększy się o Saską Kępę i Kamionek na Pradze Południe, a od lutego przyszłego roku także o Stary Mokotów, Wyględów, Wierzbno, Ksawerów, Sielce i część Sadyby.

Południe Polski może najszybciej dodawać nowe OZE

Na terenach Dolnego i Górnego Śląska najszybciej mogłyby powstać nowe źródła OZE, jak wiatraki, o ile rząd ułatwiłby ich realizację na terenach przemysłowych.

Strefy Czystego Transportu w miastach: W Warszawie wciąż pouczają kierowców

W stolicy Strefa Czystego Transportu obowiązuje już niemal dwa miesiące. Kierowcy, którzy nie mają uprawnień, a wjechali na jej teren - byli pouczani. Kraków swoją strefę wprowadzi od lipca przyszłego roku.

Urzędnicy w polskich miastach zaczynają pracować krócej

Urzędnicy z Leszna w Wielkopolsce przez cztery dni w tygodniu pracują krócej niż osiem godzin. Od września podobne rozwiązanie będzie też obowiązywać także we Włocławku.

Samorządowa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to najprostsza droga do chaosu

Kilka lat temu zmienione zostały przepisy dotyczące lokalnej inicjatywy obywatelskiej. Cel, jaki założyli sobie inicjatorzy tych zmian był słuszny. Chciano bowiem doprowadzić do większego wpływu mieszkańców na życie lokalne.

Samorządowcy chcą więcej pieniędzy i samodzielności

Przywrócenie subwencji rozwojowej dla jst na przyszły rok, zwiększenie subwencji oświatowej, przywrócenie autonomii w zatwierdzaniu taryf za wodę i ścieki – to tylko niektóre oczekiwania samorządowców wobec nowego rządu.

Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?

W stolicy trwają publiczne konsultacje projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Uwagi można zgłaszać do 29 września.

Samorządy apelują do prezydenta. Chodzi o przyszłość KWRiST

Organizacje samorządowe czekają na decyzję prezydenta ws. nowelizacji ustawy zmieniającej skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) oraz zasady wyłaniania przedstawicieli Polski w Komitecie Regionów UE.

Samorządy u progu planistycznej rewolucji

Zmiany w przepisach o planowaniu przestrzennym, choć jeszcze nie weszły w życie, już mocno wpływają na działania lokalnych władz.

Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki

Tworzenie lokalnych klastrów energetycznych ma być prostsze. Same klastry mają wątpliwości dotyczące udziału samorządów.

Trzecie podejście do Lex Czarnek. Projekt opiniują organizacje samorządowe

Projekty znane jako „Lex Czarnek” i „Lex Czarnek 2.0” ostatecznie nie weszły w życie. Czy z „lex Czarnek 3.0” będzie inaczej?

Wyrok TK: Samorządy muszą przygotować się na zmiany w podatku od nieruchomości

Zdaniem części ekspertów wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien stać się przyczynkiem do wprowadzenia gruntownych zmian do całej ustawie podatkach i opłatach lokalnych.

Wodociągi Białostockie wygrywają z Wodami Polskimi w sporze o taryfy

Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.