Dziurawe wsparcie NFZ dla samorządowych programów zdrowotnych

Lokalne władze będą mogły otrzymać dofinansowanie z NFZ do realizowanych przez siebie programów polityki zdrowotnej. Jest jednak pewien „haczyk”.

Koniec szpetnych reklam w Warszawie. Ruszają konsultacje

Stołeczny ratusz przedstawił projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy, która pomoże uporządkować przestrzeń miasta. Konsultacje społeczne potrwają do końca marca.

Opłaty za egzamin po nowemu. Regiony szykują podwyżki

Podkarpackie, śląskie i dolnośląskie – to regiony, które już zdecydowały się na podniesienie opłat za egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Kolejne pewnie już wkrótce pójdą ich śladem.

Ochrona sygnalistów. Jest nowa wersja ustawy

Nie Rzecznik Praw Obywatelskich a Państwowa Inspekcja Pracy miałaby pełnić funkcję krajowego organu udzielającego wsparcia osobom zgłaszającym naruszenia prawa oraz przyjmującego tzw. zgłoszenia zewnętrzne.

Idzie nowe w uzdrowiskach. "Obawiamy się tego, co może się wydarzyć"

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego. Część ośrodków może nie sprostać nowym wymaganiom. Branża obawia się, że grozi im nawet zamknięcie.

Samorządy rozmawiają z rządem. M.in. o lex Czarnek 2.0 i stawce VAT na prąd

Lex Czarnek 2.0, system kaucyjny, stawka VAT na energię elektryczną dla samorządów – to niektóre z tematów poruszanych podczas wtorkowego (25.10.) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Prawny nieład w walce ze smogiem

Rząd wyhamowuje starania o poprawę jakości powietrza. Eksperci uznają czasowe luzowanie norm dla węgla za błąd.

Rewolucyjne zmiany w planowaniu przestrzennym

Budowanie w „szczerym polu” ma być trudniejsze, koszty chaosu przestrzennego mają ponosić też inwestorzy, nie tylko gminy.

Uchodźcy z Ukrainy wciąż czekają na PESEL

W ciągu zaledwie pierwszego tygodnia ponad ćwierć miliona uchodźców wojennych z Ukrainy dostało PESEL. Samorządy uruchamiają kolejne stanowiska, by skrócić kolejki oczekujących.

Będzie weto "Lex Czarnek"? Samorządowcy próbują przekonać prezydenta

Przedstawiciele władz lokalnych spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie Lex Czarnek. Prezydent rozważa zawetowanie ustawy.

Lex Czarnek. "Szkoła narzędziem do forsowania ideologii"

Samorządowcy są oburzeni słowami ministra edukacji o tym, że obecnie szkoły są upolitycznione. I podkreślają, że nowe przepisy to dalsze niszczenie polskiej szkoły.

Niegdysiejsze miasta odzyskują dawny status

Na mapie Polski przybyło dziesięć nowych miast. Niektóre wsie odzyskały prawa miejskie po wielu latach.

Śmieci drogie jak złoto. Zapłacą mieszkańcy

W Warszawie, Szczecinie czy Starogardzie Gdańskim od Nowego Roku zmienią się opłaty za wywóz odpadów. Gmin planujących podwyżki jest więcej.

Będą problemy z nowymi dowodami osobistymi?

Rusza wydawanie nowych dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną. Samorządy obawiają się, że system nie jest jeszcze gotowy.

Sądy w całym kraju chorują, a procesy spadają

Bez pracowników i urzędników w sądach nie ma mowy o wydawaniu wyroków. Widać to szczególnie teraz, kiedy ich zabrakło. Procesy spadają. Tracą na tym wszyscy.

Organizacje pozarządowe razem z samorządami

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych poparła Apel środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych podpisany 13 października br. podczas Zgromadzenia Samorządowego w Warszawie.

Nie wygasa spór o uchwały anty-LGBT

Niektóre tzw. uchwały anty-LGBT unieważniły sądy administracyjne. Tam, gdzie one wciąż obowiązują, lokalne władze raczej nie planują ich zmiany.

Nie mamy ani jednej strefy czystego transportu. Czas to zmienić

Unia Metropolii Polskich i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych chcą by samorządy, także te mniejsze, tworzyły bezemisyjne strefy transportu.