Będą problemy z nowymi dowowodami osobistymi?

Rusza wydawanie nowych dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną. Samorządy obawiają się, że system nie jest jeszcze gotowy.

Sądy w całym kraju chorują, a procesy spadają

Bez pracowników i urzędników w sądach nie ma mowy o wydawaniu wyroków. Widać to szczególnie teraz, kiedy ich zabrakło. Procesy spadają. Tracą na tym wszyscy.

Organizacje pozarządowe razem z samorządami

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych poparła Apel środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych podpisany 13 października br. podczas Zgromadzenia Samorządowego w Warszawie.

Nie wygasa spór o uchwały anty-LGBT

Niektóre tzw. uchwały anty-LGBT unieważniły sądy administracyjne. Tam, gdzie one wciąż obowiązują, lokalne władze raczej nie planują ich zmiany.

Nie mamy ani jednej strefy czystego transportu. Czas to zmienić

Unia Metropolii Polskich i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych chcą by samorządy, także te mniejsze, tworzyły bezemisyjne strefy transportu.

Strefy wolne od LGBT mogą Polskę kosztować miliardy euro

Komisja Europejska nadal walczy z kontrowersyjnymi "strefami wolnymi od LGBT". Marszałkowie pięciu województw muszą wybrać pomiędzy utrzymaniem uchwał a środków unijnych.

Będą zmiany na przejściach. Miastom zostało niewiele czasu

Bezpieczne przejścia muszą być oświetlone i oznakowane, z dobrą widocznością i wysepką. Miasta pracują, by przed 1 czerwca zapewnić na przejściach najwyższe bezpieczeństwo.

WSA: miejskie profile na Facebooku nie mogą ukrywać informacji

Ta sprawa może być przełomem dla funkcjonowania samorządów w mediach społecznościowych. WSA w Gdańsku uznał, że dane o profilu miasta na Facebooku mają charakter publiczny.

Ukryta wada Tarczy 6.0. „Nie rozwiązuje problemu, tylko go odwleka i kumuluje”

Urzędy mogą zamrozić rozpatrywanie spraw administracyjnych. Większość z nich nie chce z tej możliwości korzystać.

Ratusz na 30 dni zamrozi terminy. Jeśli zechce

Urzędy same zdecydują, czy chcą zawiesić bieg terminów prowadzonych postępowań administracyjnych.

Miasta mają duże obawy, ale nie wszyscy chcą odraczać nowe przepisy

Samorządy obawiają się nowego prawa zamówień publicznych, apelują więc o jego odroczenie. Jednak nie wszyscy chcą przesuwać je w czasie.

Pandemia wymusza cyfryzację procedur budowlanych. Co się zmieni?

E-formalności budowlane mają konkurować z papierowymi. Ale nie uda się tego zrobić bez odpowiednich nakładów finansowych.

Prywatne przedszkola drenują kasę miast w Polsce. Wykorzystują luki w prawie

Prywatne placówki żądają grubych milionów złotych tytułem zaległych dotacji, co może zachwiać budżetem niejednego miasta.

Wyrównanie różnic w rozwoju, czy zdobycie większej władzy? Komu pomoże podział Mazowsza

PiS przekonuje, że chce podziału Mazowsza, by wzmocnić finansowo biedniejsze części tego województwa. Opozycja odpowiada, że chodzi raczej o wzmocnienie władzy PiS.

Wiceprezydent Warszawy: Warszawiacy zapominają o bonifikacie przy uwłaszczeniu

O tym, że stołeczni urzędnicy w ubiegłym tygodniu rozpoczęli wysyłkę 74 tysięcy zaświadczeń przekształceniowych, i dlaczego nie wszyscy otrzymają ten dokument – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Zaświadczenia z poślizgiem

Przekształcenia w aglomeracjach są zaledwie na półmetku. Potrzebne jest co najmniej pół roku, by je dokończyć.

Publiczne przedszkole? Tylko z kompletem szczepień dziecka

W wielu miastach bez szczepień trudno jest dostać się do żłobka czy przedszkola. Radni decydują się na wprowadzenie tego typu rygorów, mimo że brakuje przepisów.

Narkotesty dla kierowców komunikacji miejskiej. Na razie dobrowolne

Po tragicznym wypadku autobusu miejskiego w Warszawie przewoźnicy chcą badać kierowców narkotestami. Ale bez zgody pracowników niewiele mogą zrobić.