Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze

Prawie 16 mln zł rozdał śląski Urząd Marszałkowski gminom najlepiej przyczyniającym się do polepszania jakości powietrza. To finał rozpoczętej przed rokiem drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, w którym pula nagród została w tym roku podwyższona o 10 mln zł. Uczestniczące w dwóch konkursach – „Gmina pełną piersią” oraz Inicjatywa Antysmogowa” - 74 lokalne samorządy zrealizują 77 projektów.

Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling

Uznanie spalania za recykling poprawi jedynie tabele. Tymczasem w Polsce nawet nie wiemy, ile jest śmieci, więc to inwentaryzacja, a nie spalanie odpadów, powinna być pierwszym krokiem – mówią eksperci.

Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów

Miejski transport autobusowy pandemiczne problemy ma już za sobą. Znowu rośnie udział pojazdów z ekologicznym napędem w taborowych inwestycjach samorządów.

Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku

Tylko do końca stycznia mieszkańcy stolicy mogą składać wnioski o dotację na montaż instalacji OZE. Dzięki temu mogą otrzymać nawet 40 tys. zł. Na ten cel miasto przeznaczyło w tym roku 19 mln zł.

Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.

Po zmianie ustawy wiatrakowej samorządowcy nie oczekują wiatrowej rewolucji. Apelują o powrót do konsultowanego na początku 2023 r. projektu.

Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację

W kilkunastu miastach i gminach na południu Polski jest dziś bardzo zła jakość powietrza – ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Część samorządów zdecydowała się wprowadzić darmową komunikację miejską.

Kopciuchy do wymiany. Już w połowie kraju

W ośmiu województwach od początku roku obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów, w trzech kolejnych będzie obowiązywał od wiosny lub od lipca.

W miastach będzie więcej zieleni. Nowe pomysły samorządów

Więcej terenów zielonych i lepszy dostęp do nich, trawniki zamiast betonu, zielone torowiska i wiaty – tak można podsumować starania samorządów o to, by w miastach przybyło zieleni.

Samorządy chcą wypchnąć z miejskich ulic część prywatnych samochodów

Inwestycje samorządów w elektryczne i wodorowe autobusy oraz przyciąganie do nich pasażerów darmowymi przejazdami mają zachęcić mieszkańców miast do publicznej komunikacji.

Radny apeluje do rządu ws. zakazania fajerwerków. "Szkodliwe dla ludzi i zwierząt"

Krakowski radny Łukasz Gibała wystosował petycję do premiera i rządu RP w sprawie wprowadzenia zmian i zakazu używania fajerwerków.

Zielone ulgi podatkowe. Jak polskie miasta walczą o czyste powietrze

Mieszkańcy Wrocławia, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ale to nie jest częste rozwiązanie w samorządach.

Segregacja śmieci nawet na ulicy. Samorządy kupują nowe kosze

Ponad tysiąc nowych pojemników na śmieci przybyło w tym roku na ulicach Warszawy. W Łodzi ponad 500, ale służą do segregacji śmieci.

Jak pomóc zwierzętom zimą? Ruszyła kampania w Radiu Kraków

Na antenie Radia Kraków ruszyła kampania edukacyjna województwa małopolskiego, której celem jest zachęcenie mieszkańców Małopolski do pomagania dzikim zwierzętom w zimie.

W Opolu powstanie Klaster Energii

W Opolu podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Opolskiego Klastra Energii. Jego sygnatariuszami są władze miasta Opole oraz opolskie spółki: Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, Zakład Komunalny, Wodociągi i Kanalizacja, Park Naukowo – Technologiczny oraz Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu.

Warszawska Strefa Czystego Transportu będzie większa, ale będą dodatkowe ulgi

Większa niż planowano, za to z dodatkowymi ulgami – tak ma wyglądać nowy projekt warszawskiej strefy czystego transportu (SCT). Obostrzenia dotyczące poruszania się starszymi pojazdami zaczną obowiązywać już od połowy przyszłego roku.

Ważą się losy krakowskiej Strefy Czystego Transportu. Sprawa nie jest przesądzona?

Ponad 7 tysięcy osób podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie likwidacji Strefy Czystego Transportu w Krakowie. 10 listopada protestujący projekt uchwały złożyli w magistracie. Chcą, aby radni miasta zajęli się tą sprawą na najbliżej, listopadowej sesji.

Fale upałów to ogromne straty dla miast. Potrzeba więcej drzew

Straty produktywności sięgają nawet 30 proc., a szacunkowa roczna strata PKB samej Warszawy z tego powodu to około 0,5 proc.

Warszawskie Drzewo Roku 2023. Trwa głosowanie

Różni je wiele – gatunek, wiek, wysokość, lokalizacja. Ale łączy jedno – walka o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. O tym, które z 13 finałowych drzew zdobędzie ten tytuł, zdecydują internauci. Głosowanie trwa do 10 listopada.