Minął już rok od katastrofy ekologicznej na Odrze

Skutki dla dotkniętych nią regionów i mieszkańców są ogromne. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tych dramatycznych wydarzeń na przyszłość?

Samorządowcy i komisja senacka o wyzwaniach dla klimatu

25 i 26 maja 2023 roku na zaproszenie marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Zielonej Górze i w Krośnie Odrzańskim.

Prestiżowe wyróżnienie czeka na polskie miasta

Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa zapraszają polskie miasta do udziału w jubileuszowej, X edycji konkursu Eco-Miasto 2023.

Przybywa pszczelich uli w Warszawie

Duże miasta, takie jak Warszawa są miejscem, w którym pszczoły dobrze się czują. Przekonuje o tym rosnąca liczba stołecznych pasiek.

Więcej nielegalnych wysypisk. Gmin nie stać na usuwanie niebezpiecznych odpadów

Samorządy, Lasy Państwowe oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie nadążają z likwidacją nielegalnych wysypisk z niebezpiecznymi śmieciami – twierdzi NIK.

Kosiarki dłużej zostaną w garażach. Miasta będą rzadziej kosić trawniki

Trawa zatrzymuje wilgoć i daje chłód, wytwarza tlen, pochłania pyły i inne zanieczyszczenia – podają wrocławscy urzędnicy. Dlatego stolica Dolnego Śląska ogranicza koszenie. Podobnie jest też w innych miastach.

Warszawa: przynieś elektroodpady i odbierz sadzonkę

Wraca akcja Ekopoukładani, w ramach której mieszkańcy będą mogli wymienić stare elektrośmieci na sadzonki roślin. Pierwsza odsłona tegorocznego wydarzenia odbędzie się w sobotę, 13 maja, na Woli.

Gminy nie wiedzą ile osób ma płacić za wywóz śmieci

Gminy mają kłopoty z uzyskiwaniem pieniędzy za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zaczynają się w ten sposób, iż trudno jest ustalić, ile osób rzeczywiście wyrzuca śmieci, a kończą na kłopotach z egzekucją.

Namierzyć śmieci. W tym roku już 11,5 tysiąca interwencji w Warszawie

Dzikie wysypisko, uszkodzona ławka, porzucone opony czy meble – takie sprawy przykuwają uwagę nie tylko mieszkańców. Codzienny monitoring czystości i bezpieczeństwa w stolicy prowadzą wspólne patrole Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej.

Warszawa: Ruszyła budowa Centrum Edukacji Ekologicznej

Powstają pierwsze elementy nowego obiektu dydaktycznego Lasów Miejskich – Warszawa. Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach, bo o nim mowa, będzie gotowe jeszcze w tym roku. Zaawansowane są także prace przy remoncie pobliskiej leśniczówki.

Wygodne, ale też odpowiedzialne zakupy codzienne

Żabka Podsumowując działania ESG podkreśla minimalizację swojego wpływu na środowisko w całym łańcuchu wartości.

Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wielkie porządki w miastach

W sobotę, 22 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji wiele samorządów i organizacji pozarządowych organizuje akcję sprzątania.

Zbiórka odpadów po nowemu

Rumia, Śrem, Świebodzin, Ciechanów, Zamość, Bystrzyca Kłodzka i już niebawem Rudna, zamiast karać mieszkańców, wybrały innowacje i skuteczne rozwiązanie problemu niezadawalającej jakości segregacji odpadów.

Zielona Wizja Warszawy przyjęta. Neutralność klimatyczna do 2050 r.

Stołeczni radni przyjęli uchwałę w sprawie „Zielonej Wizji Warszawy”. To kluczowy dokument, który wskazuje w jaki sposób stolica może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

Warszawa nie marnuje – także na targowiskach

W weekend został wznowiony cykl spotkań edukacyjnych na warszawskich targowiskach. Owocne były rozmowy miejskiej edukatorki z kupcami na Mołdawskiej, a na Ursynowie udało się nawiązać współpracę z fundacją pomagającą potrzebującym.

Wiceprezydent Bytomia: Drzewa muszą być wycięte ze względów bezpieczeństwa

Zdaniem dendrologów te drzewa nie rokują. Są na różnym etapie procesu zamierania. Są pochylone, zdeformowane, mają martwice – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Miasto zamierza wyciąć ok. 30 drzew w związku z przebudową ul. Piekarskiej.

Wrocław chce wyrzucić z centrum najstarsze samochody. Co na to mieszkańcy?

We Wrocławiu ruszyły konsultacje z mieszkańcami w sprawie Strefy Czystego Transportu. Potrwają do końca kwietnia.

Zażegnano śmieciowy konflikt między Toruniem a Bydgoszczą

Toruń będzie więcej płacił za spalanie swoich śmieci w bydgoskiej spalarni, ale już nie na zasadach komercyjnych, jak w pierwszym kwartale tego roku.