Jak zatrzymać deszcz w mieście? Powstają specjalne ogrody

Przy krakowskich budynkach komunalnych powstało sześć ogrodów deszczowych. Na takie inwestycje decyduje się coraz więcej samorządów.

Smogowy obwarzanek truje. Szykuje się pozew mieszkańców Krakowa

Kraków zlikwidował zatruwające powietrze paleniska, ale i tak jego mieszkańcy nie mają czym oddychać. Winne są otaczające miasto gminy.

Drugie życie choinek w doniczkach. Wracają do lasu

Choinki po Świętach nie muszą skończyć na śmietniku. W niektórych miastach zbierane są, by na wiosnę je zasadzić.

Drony walczą ze smogiem. Sąsiadów zaniepokoił gryzący dym

Strażnicy miejscy sprawdzają czy mieszkańcy nie spalają odpadów w piecach. Jeśli wykryją takie wykroczenie, mogą ukarać właściciela nieruchomości upomnieniem, mandatem lub skierować sprawę do sądu.

Jak odzyskać energię ze śmieci – spalanie to nie największe zło

Odpady komunalne, zamiast zalegać na hałdach i truć środowisko, mogą być dobrym źródłem ciepła.

Miasta walczą o klimat, ale końca wyzwań nie widać

Dla bezpieczeństwa mieszkańców samorządy chcą i muszą dbać o czyste środowisko. Wiele robią już dziś, ale ich plany idą znacznie dalej.

Coraz więcej miast informuje publicznie o smogu

Na przystankach, ale także na specjalnych tablicach, wyświetlane są w miastach informacje o aktualnym stanie powietrza. Samorządy montują je na życzenie mieszkańców.

Samorządy za zieloną transformacją. Ale na pewnych warunkach

Gminy i powiaty uważają, że możliwa jest tylko sprawiedliwa transformacja energetyczna uwzględniająca specyfikę, poziom rozwoju i strukturę energetyczną poszczególnych państw.

Drugie życie zniczy. Wójt Izabelina z ciekawą akcją

600-700 milionów złotych – to orientacyjne koszty zniczy, które w Święto Zmarłych są wypalane na polskich cmentarzach.

Polowanie na ścieki. Szukają nielegalnych rur

Wody Polskie rozpoczęły walkę z zanieczyszczeniami odprowadzanymi do rzek i nielegalnymi rurami. Instytucja liczy na pomoc samorządów.

Dolny Śląsk mocno stawia na poprawę jakości powietrza

Na termomodernizację w regionie trafi 120 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zniknie wiele szkodliwych kopciuchów, a przybędzie instalacji do produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Na Śląsku smartfon ostrzeże przed złym powietrzem

Mieszkańcy Śląska będą mogli lepiej chronić się przed skutkami smogu. Pomoże w tym aplikacja InfoSMOG-MED, przekazująca użytkownikowi informację o stanie powietrza wraz z poradą zdrowotną odnoszącą się do jego indywidualnego profilu klinicznego.

Nie mamy ani jednej strefy czystego transportu. Czas to zmienić

Unia Metropolii Polskich i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych chcą by samorządy, także te mniejsze, tworzyły bezemisyjne strefy transportu.

Kopalnia Turów: czescy i polscy samorządowcy chcą zakończenia sporu

Polscy i czescy samorządowcy apelują do władz obu krajów. Władze lokalne po obu stronach granicy chcą umowy międzyrządowej gwarantującej zakończenie sporu o kopalnię Turów.

Dziesiątki tysięcy publicznych ładowarek elektryków. Już za cztery lata

Do 2025 roku w Polsce może powstać aż 50 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych. Budowa infrastruktury przyspieszy dzięki dopłatom.

Co zrobić z pustą puszką czy butelką? Czasem można oddać w automacie

W polskich miastach przybywa automatów, w których mieszkańcy mogą oddać plastikowe butelki bądź puszki. I to wcale nie za darmo.

Dzik w dużym mieście. Jak miasta reagują na zwierząta na osiedlach

Po specjalne klatki, repelenty, petardy hukowe, odstraszające środki zapachowe oraz wypłaszanie – sięgają miasta, by odstraszać dziki, które zapuszczają się coraz głębiej na osiedla mieszkalne.

Ekolodzy apelują o niegrabienie liści, miasta popierają

Coraz więcej miast rezygnuje z grabienia liści na rzecz ochrony bioróżnorodności oraz stymulacji retencji wody w glebie.