Złote algi wracają, zakwit może być toksyczny

Wkrótce możemy mieć do czynienia z powtórką ubiegłorocznej katastrofy na Odrze. Trwa walka z zakwitem złotych alg na Kanale Gliwickim. Algi stają się toksyczne w reakcji na... stres.

Fotowoltaika: Bloki mogą skorzystać

Po sukcesie mikroinstalacji fotowoltaicznych w domach rząd chciał powielić ten model na budynkach wielorodzinnych. To jednak trudniejsze, niż się wydaje.

Zakaz spalania węgla w Warszawie od października

Od niedzieli, 1 października, w stolicy nie będzie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza.

Światowy Dzień Sprzątania nad Wisłą

W sobotę 16 września na warszawskiej plaży Poniatówka odbędzie się wielka akcja sprzątania nad Wisłą. To finał cyklicznych akcji sprzątania nadwiślańskich plaż oraz tegorocznej edycji World Cleanup Day.

Ostatnie dni zgłoszeń do Warszawskiego Drzewa Roku

Jeszcze tylko do 15 września można zgłaszać swoich kandydatów do plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku”. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie, zostanie zgłoszony do konkursu ogólnopolskiego.

Kopciuchy nie wrócą do Krakowa. „Udało się nam obronić Małopolskę”

Nie będzie zmian w uchwale smogowej dla Małopolski i Krakowa, zdecydowali radni sejmiku Województwa Małopolskiego.

Chcą kopciuchów i powrotu kominków. „To kompletne szaleństwo i paranoja”

W najbliższy poniedziałek, 28 sierpnia radni Sejmiku Województwa Małopolskiego znowu zajmą się sprawą łagodzenia uchwał antysmogowych.

Zielona Góra otrzyma pieniądze na likwidację składowiska odpadów w Przylepie

Po głośnym pożarze hali w Przylepie, w której składowane były niebezpieczne odpady, Zielona Góra otrzyma 43 mln zł na bezpieczną likwidacje pozostałości składowiska.

Warszawa przeciw marnowaniu żywności i nie tylko

Warszawski ratusz rozpoczyna kampanię, która ma nas skłonić do robienia świadomych zakupów oraz przemyślanego zagospodarowania rzeczy, których nie potrzebujemy.

Historie ukryte w warszawskich drzewach

W Warszawie rośnie około 9 milionów drzew. Każde z nich jest inne i każde ma swoją historię. Najciekawsze z nich można zgłaszać w startującym dzisiaj plebiscycie Warszawskie Drzewo Roku. Zwycięzcę rywalizacji poznamy w listopadzie.

Badania naukowców pomogą w przewietrzeniu Krakowa

Politechnika Krakowska pomoże gminie Kraków w staraniach o czyste powietrze. Stanie się to za sprawą uczelnianego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej.

Warszawa zlikwiduje niebezpieczne odpady na Targówku

Warszawa uruchomi środki na unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów na Targówku. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Dzielnica otrzyma je wraz z poleceniem niezwłocznego podjęcia działań.

Duże inwestycje w gospodarkę odpadami. Katowice bliżej „europejskiego standardu”

Na przełom sierpnia i września planowane jest ogłoszenie przetargu na modernizację linii sortowniczej w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów MPGK w Katowicach. Dzięki inwestycji jej przepustowość zwiększy się prawie dwukrotnie.

Na tropie nielegalnie wylewanych nieczystości. „Zagrożenie dla środowiska”

Warszawscy strażnicy miejscy ujawnili nielegalną instalację do pozbywania się szamba na Bemowie. Ich koledzy z Gdańska posiadają urządzenie, które pomaga ustalić sprawców nielegalnych odpływów.

Czas na miodobranie. Moda na ekologiczne pasieki w miastach

Już po pierwszym miodobraniu w Tychach. Miejskie pasieki są coraz bardziej popularne, a miód z nich często jest rozdawany mieszkańcom.

Minął już rok od katastrofy ekologicznej na Odrze

Skutki dla dotkniętych nią regionów i mieszkańców są ogromne. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tych dramatycznych wydarzeń na przyszłość?

Samorządowcy i komisja senacka o wyzwaniach dla klimatu

25 i 26 maja 2023 roku na zaproszenie marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Zielonej Górze i w Krośnie Odrzańskim.

Prestiżowe wyróżnienie czeka na polskie miasta

Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa zapraszają polskie miasta do udziału w jubileuszowej, X edycji konkursu Eco-Miasto 2023.