Debata: Jak opleść Polskę trasami rowerowymi

W ramach akcji Rowerem przez Polskę, rozmawiamy o infrastrukturze rowerowej.

Geblewicz: Budujmy tyle ścieżek rowerowych, ile możemy

Jeszcze wiele zostało do zrobienia w kwestia infrastruktury rowerowej, ale samorząd aktywnie nad tym pracuje - mówi Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Debata: Stawiamy na autostrady dla rowerów

Istniejące rozwiązania dla rowerzystów w miastach trzeba połączyć w spójne systemy. To priorytet – deklarowali samorządowcy podczas debaty zorganizowanej przez „Życie Regionów” w ramach IV E-Forum Liderów Samorządowych

Pandemia i kryzys ukraiński: egzaminy zdane na piątkę

Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.

„Wielu uchodźców deklaruje, że po wojnie chce odbudowywać swój kraj”

Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Potrzebna jest integracja uchodźców, nie tworzenie gett i obozów

Żaden rząd nie jest sobie w stanie poradzić z kwestią cudzoziemców wyłącznie instrumentami rządowymi i administracją wojewodów, bez współpracy z władzą regionalną czy lokalną – uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Struzik: Na Mazowszu wszyscy angażują się w pomoc uchodźcom

Zakładamy, że ok. 400 tys. z 2 mln uchodźców jest na terenie naszego województwa - mówi Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Debata E-Forum: Czas oddolnej mobilizacji dobiega końca, pora na rząd

Podczas prowadzonej przez Bogusława Chrabotę debaty samorządowcy przekonywali, że kryzys uchodźczy na polskich granicach udowodnił, iż samorządy i wspólnoty lokalne są w stanie dokonać niemożliwego.

E-Forum: Rozmowa z Aleksandrą Dulkiewicz, Prezydent Gdańska

Zapraszamy na transmisję z rozmowy w ramach III E-Forum Liderów Samorządowych. Gościem Marcina Piaseckiego będzie Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.

E-Forum: Rozmowa z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego

Zapraszamy na transmisję z rozmowy w ramach III E-Forum Liderów Samorządowych. Gościem Marcina Piaseckiego będzie Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Debata: Jakich liderów samorządowych potrzebujemy w czasach najwyższej próby

Zapraszamy na transmisję z debaty laureatów Nagrody "Fundament Rzeczpospolitej" im. Michała Kuleszy: "Jakich liderów samorządowych potrzebujemy w czasach najwyższej próby".

Rusza III E-Forum Liderów Samorządowych

Liderzy samorządowi spotkają się po raz trzeci, aby dyskutować o najważniejszych tematach dotyczących władzy lokalnej. Zaczynamy już 24 marca. ażne tematy dyskutować będziemy w formule on-line w dniach 19-28 kwietnia.

Polskie samorządy z niepokojem patrzą w przyszłość

Lokalne władze w całej Polsce stanęły w obliczu kurczących się przychodów własnych. Proces ten oznacza dla nich stopniowy demontaż niezależności. Dyskutowali o tym uczestnicy II Edycji E-Forum Liderów Samorządowych.

Samorządy domagają się finansowej samodzielności

Transfery i dotacje z rządowych funduszy ograniczają swobodę działania lokalnych wspólnot. Bez reformy zwiększającej dochody własne samorządy będą zmierzać w kierunku jedynie wykonawcy zadań zleconych przez państwo.

Kozłowski: Przeznaczyliśmy 1,5 mld zł na walkę z Covid-19

Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, podczas E-Forum Liderów Samorządowych.

Maciej Grabowski: Za wcześnie na ostateczną ocenę 2020 roku

Krajowy Plan Odbudowy będzie miał decydujące znaczenie w budowaniu podwalin pod przyszły rozwój – mówił podczas E-Forum Liderów Samorządowych Maciej Grabowski, prezes fundacji Centrum Myśli Strategicznych.

Jaka przyszłość czeka miasta i regiony po pandemii

Czy Krajowy Plan Odbudowy i fundusze unijne faktycznie pozwolą naprawić sytuację w kraju? Jakie są priorytetowe plany samorządów na czas po pandemii?

Polak: Walka z pandemią powinna być zdecentralizowana

Niestety źle oceniam działania rządu, które są nieprzewidywalne, nie ma w nich strategii – mówiła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, w trakcie rozmowy z Marcinem Piaseckim podczas E-Forum Liderów Samorządowych.