Polskie samorządy z niepokojem patrzą w przyszłość

Lokalne władze w całej Polsce stanęły w obliczu kurczących się przychodów własnych. Proces ten oznacza dla nich stopniowy demontaż niezależności. Dyskutowali o tym uczestnicy II Edycji E-Forum Liderów Samorządowych.

Samorządy domagają się finansowej samodzielności

Transfery i dotacje z rządowych funduszy ograniczają swobodę działania lokalnych wspólnot. Bez reformy zwiększającej dochody własne samorządy będą zmierzać w kierunku jedynie wykonawcy zadań zleconych przez państwo.

Kozłowski: Przeznaczyliśmy 1,5 mld zł na walkę z Covid-19

Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, podczas E-Forum Liderów Samorządowych.

Maciej Grabowski: Za wcześnie na ostateczną ocenę 2020 roku

Krajowy Plan Odbudowy będzie miał decydujące znaczenie w budowaniu podwalin pod przyszły rozwój – mówił podczas E-Forum Liderów Samorządowych Maciej Grabowski, prezes fundacji Centrum Myśli Strategicznych.

Jaka przyszłość czeka miasta i regiony po pandemii

Czy Krajowy Plan Odbudowy i fundusze unijne faktycznie pozwolą naprawić sytuację w kraju? Jakie są priorytetowe plany samorządów na czas po pandemii?

Polak: Walka z pandemią powinna być zdecentralizowana

Niestety źle oceniam działania rządu, które są nieprzewidywalne, nie ma w nich strategii – mówiła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, w trakcie rozmowy z Marcinem Piaseckim podczas E-Forum Liderów Samorządowych.

Marek Wójcik: Nie można zabrać szpitali samorządom

Funkcjonowanie ochrony zdrowia po covidzie będzie większym wyzwaniem niż w trakcie covidu – mówił Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, w trakcie rozmowy z Karoliną Kowalską w ramach E-Forum Liderów Samorządowych.

Czy samorządy powinny finansować ochronę zdrowia?

Sytuacja niektórych szpitali w Polsce nie jest dobra, jednak samorządowcy krytycznie patrzą na rządowe plany reform. Dlaczego pomimo wielu problemów z finansowaniem szpitali samorządom nadal zależy, by nimi zarządzać?

Wiśniewski: wysoka jakość życia mieszkańców priorytetem

Dbamy nie tylko o atrakcyjne miejsca pracy, ale również o to, by życie w mieście. O to, by było wolne od dużej ilości stresu. By miasto było pełne zieleni i miejsc do rekreacji. By oferowało dobrą opiekę zdrowotną, czy wysokiej jakości oświatę – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Dulkiewicz: Trudne finanse samorządu w czasach pandemii

Z nadzieją patrzymy na środki unijne. Mamy nadzieję, że będą one rozdzielane na podstawie kryteriów merytorycznych, a nie politycznych – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nadchodzi zielona rewolucja. Samorządów nie ominie

Wszyscy zaczynają wreszcie dostrzegać problem kryzysu klimatycznego. Także samorządy, które mają duży wpływ na to co dzieje się na ich terenie – mówi Marcin Popkiewicz, ekspert ds. klimatu.

Samorząd kontra kryzys klimatyczny

Zmiany klimatyczne nie znają granic. Potrzeba ponadpolitycznej współpracy by walczyć z kryzysem środowiskowym.

Ortyl: pieniądze na odbudowę po pandemii wydawajmy mądrze

Nie powinniśmy środków, które popłyną do nas z Unii Europejskiej wydawać szybko. Ważne, by wydawać je skuteczne i efektywne – mówi Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.

Neumann: Czyste powietrze troską nas wszystkich

Program „Czyste Powietrze” nie przebiega tak dynamicznie i sprawnie, jak byśmy tego chcieli – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Bez samorządów odbudowa po pandemii się nie uda

Samorząd sprawdził się w pandemii. Bez silnych władz lokalnych odbudowa po kryzysie się nie uda – podkreślają Jerzy Buzek i Andrzej Porawski w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Walka o obronę niezależności samorządu

Jakie rozwiązania systemowe dla samorządów są dziś potrzebne? W jakim stanie jest polski samorząd? O tym dyskutowali uczestnicy pierwszej z cyklu debat zorganizowanej w ramach E– Forum Liderów Samorządowych.

Wkrótce rusza E-Forum Liderów Samorządowych

Dokończenie reformy samorządowej, finansowanie zadań realizowanych przez lokalne władze, ich rola w ochronie klimatu – między innymi na takie ważne tematy dyskutować będziemy w formule on-line w dniach 19-28 kwietnia.