Prezydent Radomia: Nasz budżet będzie zależał od tego, ile zapłacimy za energię

Jako jednostki samorządu terytorialnego nie możemy sobie pozwolić na spełnianie dyktatu spółek energetycznych, jak Enea, które teraz chcą sobie napchać kieszenie kosztem mieszkańców Radomia czy innych polskich miast – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Prezydent Rudy Śląskiej: Najpilniejsze zadanie? Oszczędności w zużyciu energii

Największymi zmartwieniami rudzian nie są w tej chwili źle ustawiona ławka, czy nieprzycięta gałąź, ale obawy o to, jak przetrwać najbliższe miesiące – mówi Michał Pierończyk, nowy prezydent Rudy Śląskiej.

Kosiński: Bunt samorządów wybuchnie z powodu cen energii?

Skala podwyżek jest oderwana od rzeczywistych kosztów – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Burmistrz Podkowy Leśnej: Nie chciałbym zwalniać obrotów

To, co się w Polsce dzieje, pozbawione jest jakichkolwiek ram czytelnych dla wszystkich. Zabiera się kompetencje, władztwo mieszkańcom przez ograniczanie samorządów, ogranicza się dochody. Gdy ktoś nie ma dochodów, nie może w pełni zaspokoić swoich potrzeb i musi „pójść po prośbie” – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych: Będziemy podejmować radykalne decyzje

Za pierwsze cztery miesiące roku zapłaciliśmy za prąd tyle, co przez cały 2021 r. Rozważamy m.in. zamknięcie świetlic wiejskich na zimę i ograniczenie ich ogrzewania do minimum – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Prezydent Opola: Samorządowcy chcą mieć realny wpływ na zmiany w Polsce

Bez zmian politycznych w Polsce, bez zmiany sposobu rządzenia nie poprawi się sytuacja samorządów – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Renata Kaznowska: Negatywne skutki finansowe odczuwają wszystkie szpitale

Jeżeli nic się nie zmieni, szpitalom zabraknie środków nie tylko na podwyżki, ale i na bieżące funkcjonowanie – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna m.in. za edukację i ochronę zdrowia.

Elżbieta Anna Polak: Nad Odrą panuje cisza. Życia nad rzeką nie ma

To nie jest tylko katastrofa na Odrze. To katastrofa rządu PiS. Nie da się z Warszawy zarządzać tym, co tutaj, w naszej wspólnocie, jest pod ręką – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Burmistrz Słubic: Jeśli ktoś utrzymywał firmę z Odry, powinien dostać wsparcie

Powinniśmy być przygotowani na to, że doszło do katastrofy ekologicznej w górze Odry. Powinniśmy o tym wcześniej wiedzieć – mówi Mariusz Olejniczak, burmistrz Słubic.

Prezydent Wałbrzycha: Nielegalnie węgiel wydobywa kilka osób

Istnieje ryzyko, że miasto będzie musiało zimą zapewnić schronienie pewnej grupie mieszkańców w obiektach użyteczności publicznej – prognozuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Prezydent Białegostoku: Od siedmiu lat samorządowe budżety są coraz niższe

Już wkrótce możemy być zmuszeni, na przykład do zmniejszania liczby kursów autobusów miejskich, na początek w weekendy – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes zarządu Unii Metropolii Polskich.

Hanna Zdanowska: Łódź zazielenia się i pięknieje

Łódź to świetne miejsce do połączenia nauki i sportu, a jednocześnie miasto na europejskim poziomie, o dobrej jakości życia i spędzania wolnego czasu – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Prezydent Kołobrzegu: Nasze trasy rowerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem

Turystyka rowerowa jest jednym z naszych atutów. Znajdą u nas coś dla siebie zarówno ci, którzy lubią krótkie wypady, jak i amatorzy długich przejażdżek – mówi Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Marcin Krupa: Stoimy u progu wielkich zmian, potrzebne są odważne decyzje

Mamy pomysł na kolejną dużą transformację naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Koszt jest ogromny – ok. 600 mln zł – ale może się udać przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

Burmistrz Kamieńska: wpływy z PIT mogą być jeszcze niższe

Jestem zwolennikiem rozsądnego dopłacania do kosztów, które mieszkańcy gminy ponoszą. Wprowadzając kolejne dopłaty trzeba jednak zachować rozsądek. Raz wprowadzona dopłata powinna być kontynuowana – mówi Bogdan Pawłowski, burmistrz Kamieńska.

Prezydent Gdyni: Proces mobilności rowerowej trwa latami

Już teraz po Gdyni w wielu miejscach znakomicie się jeździ rowerami, ale chcemy tę sieć rozwijać. Jeżeli mówimy o przyszłości, o zmianie zachowań komunikacyjnych, to infrastruktura dróg rowerowych jest kluczowa – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Geblewicz: Budujmy tyle ścieżek rowerowych, ile możemy

Jeszcze wiele zostało do zrobienia w kwestia infrastruktury rowerowej, ale samorząd aktywnie nad tym pracuje - mówi Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dziś największe wyzwanie dla Gdańska to budowa ekostrad

Rower może być częścią transportu publicznego. Brakuje nam strategii rozwoju komunikacji rowerowej, zarówno na szczeblu narodowym, jak i lokalnym – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.