Adam Krzysztoń: Trudna sytuacja szpitali wynika z wyceny procedur medycznych

Nie powinno być odgórnie regulowane, ile ma zarabiać lekarz czy pielęgniarka. Dyrektor konkretnego szpitala powinien o tym decydować – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i wiceprezes Związku Powiatów Polskich.

Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego: Jak uchronić się przed kataklizmami

Zbiornik w Szalejowie Górnym zadziałał świetnie. Dzięki niemu było o metr wody mniej w Nysie czy Kłodzku. Gdyby nie takie instalacje, powódź byłaby bardziej dotkliwa – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Zastępca prezydenta Wrocławia: Wolimy, żeby zalany był park, niż żeby zalane były domy

Wrocław odrobił lekcję z 1997 roku, gdy pod wodą mieliśmy przeszło 30 proc. miasta. Od tamtej pory za pieniądze rządowe, unijne, ale też samorządowe wrocławski węzeł wodny został gruntownie zmodernizowany – mówi Jakub Mazur, zastępca prezydenta Wrocławia.

Nowa Sól przygotowuje się na wielką falę. Prezydent: W nocy będzie siedem i pół metra

- Na wały jest totalny zakaz wejścia. I to kontrolujemy. Zrobiliśmy takie patrole, które wyłączyły wały z turystyki. Tam nie ma ludzi. Uruchomiłam w mieście takich sześć obszarów, które są stale kontrolowane przez zorganizowane zespoły. Co godzinę dostajemy raporty na ten temat co dzieje się na wałach - mówi nam Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli. Miasto przygotowuje się na falę kulminacyjną na Odrze.

Fala zbliża się do powiatu głogowskiego. Starosta: Jesteśmy gotowi na wszystko

- Fali w wysokości siedmiu metrów spodziewamy się jutro w nocy, z niedzieli na poniedziałek. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. W sytuacji zerwania wałów wszystkie siły i środki będziemy przerzucać w to miejsce - zapowiada Michał Wnuk, starosta głogowski. Dziś Odra na terenie tego powiatu osiągnęła już poziom niemal 6,5 metra, a jutro w nocy ma dojść do siedmiu metrów.

Powódź w Polsce. Mieszkańcy ocalili Nysę. Burmistrz: Miasto mogło zostać zniszczone jak Kłodzko, Głuchołazy

Gdyby nie wysiłek mieszkańców to skutki zalania byłyby okrutne. To, co widzimy w Kłodzku, w Głuchołazach, czyli całkowite zalanie miasta, z wieloma większymi dramatami, tak też mogło być też w Nysie, bo Nysa Kłodzka po przerwaniu wałów mogłaby rozlać się ogromną falą powodziową - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Powódź w Polsce. Burmistrz Kłodzka: Jeśli otrzymamy środki, odbudujemy miasto w pięć lat

- Mamy zapewnienia, że będzie wsparcie dla samorządów. Na to po prostu liczę. Wierzę w to, że po prostu tak się stanie. A jeżeli otrzymamy te środki na odbudowę i będą uproszczone procedury przetargowe, będziemy w stanie odbudować Kłodzko w ciągu pięciu lat – mówi nam Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.

Krzysztof Żuk: Uniezależniamy nasze dochody od bieżących działań rządu

W poprzednich latach była ogromna luka w finansowaniu oświaty, która sięga już ok. 30 mld zł. Mamy pełną świadomość, że od razu wspólnie z rządem jej nie zlikwidujemy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Krzysztof Kosiński: Ogromna część samorządów będzie nadal dokładała do nauczycielskich pensji

Nowy system zapewni nam, że władza centralna, wprowadzając prezenty podatkowe dla obywateli, nie będzie robiła tego kosztem samorządu – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, wiceprezes Związku Miast Polskich.

Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu: Poprzednie rządy wypłoszyły niemieckich turystów

Spadek liczby gości z Niemiec jest raczej konsekwencją nieprzychylnej wobec Niemców polityki centralnej w zeszłej kadencji parlamentu oraz niefortunnych wypowiedzi na ich temat – mówi Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Burmistrz miasteczka na granicy z Białorusią: Wierzymy, że gorzej być nie może

Jakieś zagrożenie na pewno istnieje, ale wszyscy ludzie stąd jednak optymistycznie do tego podchodzą i wierzą, że ta niepewność się kiedyś w końcu skończy i że gorzej niż jest, to jednak być nie może - uważa Mirosław Markiewicz, burmistrz Kleszczel, miasteczka na Podlasiu, położonego przy granicy polsko-białoruskiej. Od ponad 70 dni, przy granicy Polski z Białorusią, funkcjonuje tzw. strefa buforowa.

Prezydent Opola: Deficyt jest, ale zaciągany dług wykorzystaliśmy na inwestycję

Do samorządów w przyszłym roku trafi ok. 25 mld zł więcej niż w 2024 r. To dobra wiadomość – mówi nam Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, członek zarządu Związku Miast Polskich.

Prezydent Białegostoku: Bez wsparcia samorządów trudno byłoby sportowcom osiągać sukcesy

W mieście mamy klub Podlasie Białystok i z jednej strony wspieramy działania samego klubu, a z drugiej – poszczególnych zawodników. Otrzymują oni także nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe, jeśli takie mają – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Piotr Krzystek: Nie możemy być karani za to, że jesteśmy dużym miastem

Uważam, że propozycja, aby dawać mniej miastom na prawach powiatu, jest absolutnie nie do przyjęcia. Łamie zasady równości samorządów – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

„Za nowymi obowiązkami powinno iść zabezpieczenie ich finansowania”

Nowa ustawa powinna uwzględniać rzeczywiste koszty, jakie ponosi gmina w zakresie oświaty, czy polityki społecznej - mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Hanna Zdanowska: Rządowe propozycje wymagają wyjaśnienia

Dlaczego zapisano inny udział w podatku PIT czy CIT miastom na prawach powiatu, wobec tego, co zaproponowano miastom, które mają u siebie osobno powiat. Nie rozumiemy tego – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Tomasz Augustyniak: Gdynia jest synomimem żeglarstwa

Gdyby nie współpraca z PZŻ, zapewne nigdy nie rozmawialibyśmy nawet hipotetycznie o możliwości organizacji tak wielkich wydarzeń jak mistrzostwa świata w roku 2027 – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.

Aleksandra Kosiorek: Ustawa metropolitarna jest naszym priorytetem

W Trójmieście mamy niecodzienną sytuację, kiedy stery metropolii przejęły kobiety. Może ona przynieść nowe, świeże spojrzenie na całą metropolię – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.