Marcin Krupa: Zrealizowaliśmy ponad 95 proc. „zielonych” obietnic z poprzedniej kampanii

Mam przygotowany pakiet konkretnych działań. Powstanie 50 parków kieszonkowych w dzielnicach, poddamy rewitalizacji otoczenie 7 kolejnych stawów, pojawi się 5 nowych parków miejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Agata Wojda: Cieszę się, że obecny rząd rozmawia z samorządami

Udało mi się w tych wyborach pokonać kandydata PiS, mężczyznę. Mam nadzieję, że to jest dowód na to, iż przynajmniej w Kielcach płeć nie dyskryminuje nikogo w osiąganiu sukcesów – mówi Agata Wojda, nowo wybrana prezydentka Kielc.

Piotr Grzymowicz: Powrót tramwajów do Olsztyna to bardzo znaczący sukces

Według podpisanych uzgodnień i dokumentów mamy czas na zrealizowanie projektów w ramach KPO do sierpnia 2026 r. To krótki termin – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, który z końcem kwietnia po 15 latach kończy swoje rządy w mieście.

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy: Ten rząd traktuje samorządy po partnersku

Naprawa finansów publicznych wymaga zmiany ustaw, wypracowywanych wspólnie przez rząd i samorządy. Efekty pewnie będzie widać za kilka miesięcy – mówi Rafał Bruski, ubiegający się o reelekcję prezydent Bydgoszczy.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni: To była najtrudniejsza kadencja

Liczymy na to, że z KPO będziemy mogli w pewnych warunkach refinansować wydatki już poniesione. Uważam, że to byłoby rozwiązanie uczciwe i zasadne – mówi Wojciech Szczurek, od 25 lat prezydent Gdyni, który w kwietniowych wyborach walczy o reelekcję.

Tadeusz Truskolaski: Pieniądze unijne to środki na inwestycje, a nie na konsumpcję

Wszyscy wiemy, w jakiej kondycji finansowej są nasze budżety po ostatnich ośmiu latach. Jeśli samorządy nie dostaną wsparcia w wysokości 10 mld zł, to tego roku nie przeżyją – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz: Z pokorą podchodzę do wyborów

Na plus zaliczam temu rządowi, że słucha głosu samorządów. I że mimo niełatwej sytuacji budżetowej została wypłacona tzw. subwencja rozwojowa – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która szykuje się do walki o reelekcję.

Hanna Zdanowska: Nie chcemy sięgać głębiej do kieszeni mieszkańców

Obecnie rządzący mają świadomość, jak ważnym elementem funkcjonowania państwa są samorządy – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Prezydent Katowic: Polska będzie tak silna, jak silne będą samorządy

Konieczne są procesy decentralizacji, by decyzje dotyczące naszych miast mogły zapadać właśnie u nas, a nie na poziomie centralnym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jacek Sutryk: Polska potrzebuje naprawy w wielu aspektach

Jeśli chcemy skończyć z państwem w PiS-owskim wydaniu, to musimy wygrać wybory samorządowe, zwłaszcza do sejmików województw. A taka szansa jest tylko wtedy, kiedy będziemy razem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Marcin Kuchciński: Z utęsknieniem czekamy na pieniądze z KPO

Mimo wszystkich zawirowań zaprojektowaliśmy dobry budżet samorządu Warmii i Mazur. Będzie to budżet zbilansowany, bez konieczności zaciągania kredytu – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Elżbieta Anna Polak: oddać samorządom to, co zabrał PiS

Wzmocnienie dochodów własnych powinno nastąpić poprzez zwiększony udział w podatku PIT oraz zwrot kompetencji, które w ciągu ostatnich ośmiu lat PIS samorządom odebrał - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej, była marszałek województwa lubuskiego.

Czego oczekują lokalne władze od nowego rządu? Spytaliśmy znanych samorządowców

Ustabilizowanie sytuacji finansowej, powrót do konstytucyjnej idei samorządności, wzmocnienie dochodów własnych jst, zmiany w systemie edukacji – tego między innymi oczekują prezydenci, burmistrzowie i marszałkowie od nowego koalicyjnego rządu.

Marszałek województwa lubuskiego: Musimy biec do przodu

Trzeba przywrócić takie zasady finansowania samorządów, aby były one jasne i aby każdy samorząd – gmina, powiat czy województwo – znał i rozumiał algorytm, według którego będą mu wydzielane i przekazywane środki z budżetu państwa – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Tadeusz Truskolaski: Staliśmy się zakładnikami subwencji rozwojowych

Przede wszystkim liczymy na odblokowanie funduszy europejskich. Dzięki nim zostałaby odblokowana ścieżka inwestycyjna w budżetach samorządów – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.

Zygmunt Frankiewicz: Przywrócić finansową równowagę

Rozdział środków dla samorządów był tak niesprawiedliwy, że teraz trzeba będzie zrobić audyt i zobaczyć, które jednostki samorządu terytorialnego zostały poszkodowane i wyrównać im straty – mówi Zygmunt Frankiewicz, senator, prezes Związku Miast Polskich.

Konrad Fijołek: Nie mogę powiedzieć, że coś nam nie wyszło

Bez naszych mieszkańców nic by się nie udało. To oni przyjęli uchodźców do swoich domów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jan Olbrycht: Kariera związana z samorządem

To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.