"Bez europejskich pieniędzy zdolności inwestycyjne bliskie zeru"

Brak środków europejskich to zwolnienia, bezrobocie, likwidacja części firm – zapowiada Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Burmistrz Karpacza: Forum Gospodarcze to wymiana wiedzy i doświadczeń

Mamy tutaj wszystkie czołowe osoby z pierwszych stron gazet jeśli chodzi o biznes, politykę, samorząd czy media. Możliwa więc jest wymiana doświadczeń, nawiązywanie relacji, bo ilość paneli, spotkań nie tylko oficjalnych, ale też kuluarowych sprawia, że każdy z nas wyjdzie z większą wiedzą, z większym doświadczeniem – mówi nam Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza. W tym mieście rozpoczęło się we wtorek 30. Forum Ekonomiczne, a jego tematem przewodnim jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Burmistrz Krynek: Wszystkim powinno zależeć, aby sytuacja na granicy wróciła do normy

Jeżeli pojawiają się negatywne komentarze na temat straży granicznej, to są one nieadekwatne, krzywdzące funkcjonariuszy, nie tylko straży granicznej, ale też wojska i policji. U nas cieszą się oni zaufaniem i mają dobrą opinię. Uważam, że wykonują swoje zadania właściwie. My czujemy się tutaj bezpiecznie – mówi Jolanta Gudalewska, burmistrz Krynek.

Danilecka-Wojewódzka: Słupsk nie pustoszeje przez cały rok

Po pandemii wszyscy cieszą się z każdego gościa, który przyjedzie do hotelu czy restauracji. Wychodzenie z kryzysu popandemicznego będzie jednak jeszcze długo trwało – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska.

Stan wyjątkowy? „Mieszkańcy obawiają się, że będzie godzina policyjna”

Ludziom stan wyjątkowy kiepsko się kojarzy, bo nawiązuje do czasów minionych. Ale ogólnie jest spokojnie i raczej mieszkańcy nie podchodzą do tego w negatywny sposób. Rozumieją sytuację – mówi Marcin Urbański, wójt podlaskiej gminy Mielnik.

Prezydent Przemyśla: Nie mamy wpływu na ceny wywozu śmieci

Miasto pełni tylko rolę pośrednika pomiędzy firmami. Samorząd nie ma możliwości ani dopłacania do systemu, ani czerpania z niego zysków – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, poseł poprzedniej kadencji z Kukiz’15.

Ranking Samorządów 2020: Oszczędzamy i inwestujemy

Staramy się być odpowiedzialni we wszystkich obszarach rozwoju – mówi Marian Buras, burmistrz Morawicy, która zajęła w tegorocznym rankingu pierwsze miejsce wśród miast i gmin miejsko-wiejskich.

Tadeusz Ferenc: Staramy się równoważyć budżet

Kilka miesięcy temu podjąłem decyzję, że pod żadnym pozorem nie rezygnujemy z inwestycji. Do tej pory wszystkie przetargi idą zgodnie z planem – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Starosta aleksandrowski: Inwestycje zostaną ograniczone

– Kuracjusze przyjeżdżają, ale obiekty sanatoryjne nie mają pełnego obłożenia. Wynikać to może ze strachu, gdyż kuracjuszami w większości są osoby starsze i często schorowane – opowiada „Życiu Regionów” Lidia Tokarska, starosta aleksandrowski.

Dylematy rozwoju terenów wiejskich. Nowa wspólnotowość?

O specyfice miast i miejskim stylu życia mówi się dziś dużo, co wzmacnia i tak już zasłużenie silną pozycję metropolii. Jednak często i niesłusznie zapomniana w dyskursie wydaje się polska wieś – wskazują eksperci.

Jaki będzie plan odbudowy

Pandemia sprawiła, że na nowo zaczęliśmy organizować się lokalnie, sami podejmować działania, na które jeszcze kilka miesięcy temu czekalibyśmy biernie.

Kierunek: zrównoważony rozwój

Ważne, by zapewnić mieszkańcom równe warunki do życia, ale także chronić środowisko.

Pierwszy taki wrzesień

Nadal jest wiele pytań bez odpowiedzi i apeli bez odzewu ze strony rządu.

Mobilność w dobie pandemii

Pozytywnym zjawiskiem jest większa liczba podróży rowerowych, wykorzystywanie hulajnóg bądź po prostu ruch pieszy – wskazuje wiceprezydent Gdańska.