Prezydent Bydgoszczy: Brak ścieżek to dziś największe zaniedbanie

Jeżeli rower ma się stać alternatywą dla samochodu, to cykliści nie mogą przemykać między tirami. Brak ścieżek rowerowych to dziś największe zaniedbanie – mówi nam wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel.

Prezydent Elbląga: Kluczowy jest dla nas powrót funkcji morskich

Czekamy na to, by rząd porozumiał się z Brukselą w sprawie funduszy unijnych. Dla mnie jest nie do przyjęcia, że mogąc korzystać z pieniędzy Unii Europejskiej, nie robimy tego – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Praca związana z uchwałą krajobrazową w zasadzie nigdy się nie kończy

Myślenie o przestrzeni publicznej jako wspólnym dobru, znalazło poklask wśród przedsiębiorców i mieszkańców – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju: Transformacja miasta wymaga ogromnych nakładów

Kryzys klimatyczny jest faktem. Transformacja ekologiczna, społeczna i gospodarcza jest niezbędna. Kluczowe dla jej sukcesu jest prowadzenie rzetelnych działań informacyjnych – mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Prezydent Bydgoszczy: Co odczuwamy w portfelach, miasto odczuwa w budżecie

Bydgoszcz uzyska w tym roku 14 proc. mniej dochodów niż w 2021 r. Czeka nas ciągłe zaciskanie pasa, aby zbilansować dochody i wydatki bieżące – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Prezydent Torunia: Z czasem entuzjazm pomagających opada

Być może maleją domowe zapasy, z których można dokonywać darów. Ale ciągle są potrzeby – mówi nam Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Prezydent Olsztyna: Każdego dnia dzieci uchodźców są zapisywane do naszych szkół

Utworzyliśmy już cztery oddziały przygotowawcze w podstawówkach i dwa w liceach. Ale widząc, jakie jest zapotrzebowanie, wkrótce uruchomimy kolejne dwa oddziały – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Krzysztof Żuk: Nie jest sztuką zarządzać miastem, które ma wszystko poukładane

Na pomoc osobom uciekającym przed wojną przeznaczyliśmy już blisko 5 mln zł. Sukcesywnie rozliczamy te wydatki z wojewodą, pokrywając część dotychczasowych kosztów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Trzaskowski: Konieczna relokacja uchodźców

Pierwsze pociągi z pomocą do Kijowa dotarły z Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Majchrowski: Już co piąty mieszkaniec to Ukrainiec

Cały czas myślimy o tworzeniu czasowych miejsc schronienia. Przyjęliśmy ich do hoteli, hosteli, do pensjonatów czy klubów sportowych, a nawet do opuszczonej galerii handlowej – mówi prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Hanna Zdanowska: Musimy być gotowi na maraton pomocy

Rodzinom ukraińskim zależy, aby dzieci jak najszybciej rozpoczęły naukę, żeby poczuły normalność. Po traumie, którą te dzieciaki przechodzą, muszą poczuć, że znów normalnie żyją – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Wójt Radymna: Zaangażowanie mieszkańców w pomoc uchodźcom jest budujące

Najbardziej przykre jest to, że ktoś wypędza kogoś z jego rodzinnego miejsca zamieszkania. Nie da się z tym pogodzić – mówi Bogdan Szylar, wójt podkarpackiej gminy Radymno. Na jej terenie znajduje się przejście graniczne w Korczowej.

„Pozytywnie pokazujemy pomoc, jakiej Polska udziela uchodźcom”

Nasza obsada wolontariuszy w 80 proc. składa się z dzieci i młodzieży. Młodzież z pomocą radzi sobie rewelacyjnie – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

„Będziemy pomagać tak długo, jak długo będzie trwała wojna na Ukrainie”

Z pomocą dla Lwowa i innych ukraińskich miejscowości wysłaliśmy już ponad 20 tirów z darami – mówi Andrzej Kulig, pierwszy zastępca prezydenta Krakowa, organizator zbiórki.

Jacek Sutryk: Nie ma dziś ważniejszego tematu, niż pomoc dla Ukraińców

Wrocławianie stanęli na wysokości zadania, jednak chciałbym zaapelować, by ta chęć pomagania nie ustawała w nas, bo prawdziwe wyzwania są dopiero przed nami – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Burmistrz Hrubieszowa: Uchodźcy nie mówią o tym, co ich spotkało

Chciałabym, żeby drugi ośrodek w Hrubieszowie nie był potrzebny. Byłby to sygnał, że to co się dzieje za granicą naszego kraju dobiega końca. Ale tego końca nikt nie jest w stanie przewidzieć – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Ludzkość miała być mądra. A tu taki tragiczny zakręt historii

Jestem z pokolenia, któremu dziadkowie opowiadali o wojnie. W życiu bym nie przypuszczał, że będę miał niedaleko swojego miasta konwencjonalną wojnę – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Burmistrz Krynicy Morskiej: Status uzdrowiska pozwoliłby nam na przedłużenie sezonu

Status uzdrowiska to ewidentnie finansowe korzyści dla samorządu i mieszkańców. Opłata uzdrowiskowa jest obowiązkowa do pobierania przez obiekty hotelarskie. A drugim elementem bardzo ważnym jest to, iż ile miasto by nazbierało tej opłaty uzdrowiskowej, to drugie tyle dostanie dotacji z budżetu państwa – mówi Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej.