Konrad Fijołek: To będzie najgorszy rok, jaki pamiętam

Po raz pierwszy w historii w nowy rok weszliśmy z bieżącym deficytem, który na pewno będzie jeszcze narastał, bo inflacja w Polsce nie odpuszcza – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Olgierd Geblewicz: Nie grozi nam utrata płynności

Będzie to rok, w którym chcemy rozpędzić nową perspektywę, a to oznacza dużo pracy nad przygotowaniem konkursów, projektów, wytycznych itd. Ale głęboko wierzę, że – tak jak w poprzedniej perspektywie – i tym razem damy radę – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Prezydent Nowej Soli: Utrzymujemy w mieście proinwestycyjny kurs

O sytuacji finansowej miasta, rewitalizacji i inwestycjach opowiada nam Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

Marcin Krupa: Jak Katowice stają się marką

Na mecze chętnie przyjeżdżają fani z Polski i różnych zakątków świata. Dzięki takim wydarzeniom zyskujemy wszyscy: miasto, mieszkańcy, przedsiębiorcy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent Sopotu: Największe tegoroczne wyzwanie samorządów

Mam nadzieję, że ten rok będzie rokiem nadziei, że ta zła władza odejdzie. Ale najważniejsze dla wszystkich w Europie jest, żeby skończyła się wojna w Ukrainie, choć jej skutki będą dla wszystkich – nie tylko Ukraińców, ale także dla Polaków – w tym dla naszych wspólnot lokalnych jeszcze przez lata odczuwalne – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Prezydent Białegostoku: Czeka nas katastrofa finansowa

Obawiam się, że jeśli będzie trzecia kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości, to instytucji niezależnych w Polsce może już nie być – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent Szczecina: Samorząd nie jest wrogiem, tylko partnerem dla rządu

Samorządowe finanse nie pozwalają nam na rozwój, na pozytywne myślenie o przyszłości. Ale każdy kryzys czegoś uczy – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wójt Wielkiej Wsi: Jedną trzecią budżetu przeznaczamy na inwestycje

Niektóre inwestycje planowane na 2023 r. będziemy musieli przesunąć w czasie, bo nie udźwigniemy ich finansowo – mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś, która wygrała w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii gmin wiejskich.

Prezydent Starachowic: Aby miasto dobrze funkcjonowało, potrzebna jest harmonia

Jako samorządowcy jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Prezydent Lubina: Dolny Śląsk potrzebuje elektrowni atomowej

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce. W związku z tym gwałtownie potrzebujemy energii - mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Prezydent Poznania: Kryzys to także szansa

Może się zdarzyć, że po raz pierwszy od wielu lat nie będziemy mieć nadwyżki budżetowej. Na szczęście, kończymy już kapitalny remont Poznania i w 2023 r. będziemy przede wszystkim oddawać realizowane obecnie inwestycje – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich: Środki z zewnątrz są nam teraz niezwykle potrzebne

W tej chwili sytuacja gospodarcza nie jest łatwa, a obawiam się, że jesteśmy dopiero na początku kryzysu. Środki z zewnątrz są niezwykle potrzebne - mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz wójt gminy Terespol.

Prezydent Sosnowca: Elektorat PiS się powoli zmniejsza

Jako samorządowcy nie patrzymy, skąd kto jest, tylko co w swoim życiu robił – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Andrzej Dziuba: Rozmowy z marszałkiem Chełstowskim trwały kilka miesięcy

Nowy zarząd województwa daje gwarancję merytorycznej pracy i dobrej współpracy – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, który przekonywał marszałka Jakuba Chełstowskiego do zmiany barw politycznych i przejścia z PiS do opozycji.

Wojciech Szczurek: W działaniach kryzysowych podstawową rolę odgrywa państwo

Taka sytuacja jak w Przewodowie powoduje mobilizację, weryfikację, czy kanały komunikacyjne rzeczywiście działają. To były prawdziwe godziny grozy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wójt gminy Dołhobyczów: Nie wiem, kiedy wróci do nas normalność

Słyszałem dwa wybuchy. Na początku myślałem, że to może jakaś petarda wybuchła albo ktoś coś do ogniska wrzucił – mówi nam Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów, na terenie której leży Przewodów.

Burmistrz Hrubieszowa: Poczucie zagrożenia wśród mieszkańców było

Wszyscy czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje, które będzie można przekazywać mieszkańcom – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Prezydent Rzeszowa: Głowimy się, jak spiąć budżet

Tak złej sytuacji finansowej miasta w ciągu ostatnich 21 lat nie było – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.