Marszałek wojwództwa lubuskiego: Musimy biec do przodu

Trzeba przywrócić takie zasady finansowania samorządów, aby były one jasne i aby każdy samorząd – gmina, powiat czy województwo – znał i rozumiał algorytm, według którego będą mu wydzielane i przekazywane środki z budżetu państwa – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Tadeusz Truskolaski: Staliśmy się zakładnikami subwencji rozwojowych

Przede wszystkim liczymy na odblokowanie funduszy europejskich. Dzięki nim zostałaby odblokowana ścieżka inwestycyjna w budżetach samorządów – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.

Zygmunt Frankiewicz: Przywrócić finansową równowagę

Rozdział środków dla samorządów był tak niesprawiedliwy, że teraz trzeba będzie zrobić audyt i zobaczyć, które jednostki samorządu terytorialnego zostały poszkodowane i wyrównać im straty – mówi Zygmunt Frankiewicz, senator, prezes Związku Miast Polskich.

Konrad Fijołek: Nie mogę powiedzieć, że coś nam nie wyszło

Bez naszych mieszkańców nic by się nie udało. To oni przyjęli uchodźców do swoich domów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jan Olbrycht: Kariera związana z samorządem

To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.

Olgierd Geblewicz: Wybory, po wyborach i przed wyborami

Za nami historyczne wybory. Fakt, że tylu obywateli pokazało, jak ważna jest dla nich Polska, to zarówno powód do wspólnej dumy, jak i wielkie zobowiązanie dla przyszłego rządu premiera Donalda Tuska do rozsądnego prowadzenia naszych wspólnych spraw - pisze Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Burmistrz Jarocina: W Wielkopolsce każdą złotówkę oglądamy pięć razy

Skoro jest specustawa dotycząca dróg, to powinna być i dla budowy ścieżek rowerowych. Powinny być takie naciski, by rząd, a później większość w parlamencie, zgodził się rozszerzyć specustawę o budowę ścieżek czy dróg rowerowych – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Prezydent Szczecina: Połowa uczniów wymaga pomocy

Mamy dramatyczną sytuację, gdy chodzi o stan psychologiczny naszych uczniów – alarmuje w rozmowie z „Życiem Regionów” Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Marta Majewska: Politycy nie interesują się problemami przygranicznych miast

Przez absurdalne prawo mieszkańcy Hrubieszowa i okolic mają problem ze znalezieniem pracy, muszą wyjeżdżać „za chlebem”. Można to zmienić, ale polityków to nie interesuje – mówi burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.

Andrzej Porawski: Potrzebny jest nowy mąż stanu polskiej edukacji

Polska szkoła w końcu upomni się o swoje prawa – mam nadzieję, że rodzice, nauczyciele i samorządowcy wspólnie. Trzeba przezwyciężyć różnice podejścia i razem upomnieć się o polską szkołę – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Elżbieta Anna Polak: PiS robi kampanię polityczną na pogorzelisku

Region lubuski nie otrzymał ani złotówki z rządowego funduszu na usuwanie składowisk odpadów – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, kandydatka KO na posła.

Prezydent Starachowic: Ludzie oczekują realnej zmiany

W najgorszym możliwym momencie zostaliśmy wystawieni. I mówię nie tylko o swoim środowisku politycznym, które zostało wyrolowane, ale przede wszystkim o działaczach Agrounii, którzy przez kilka lat ten projekt polityczny i społeczny tworzyli. Byli bardzo zaangażowani, a później zostali postawieni przed faktem dokonanym – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Geblewicz: Szczecin jest bliższy niemieckim mieszkańcom pogranicza niż Berlin

Cała koncepcja aglomeracji transgranicznej sprowadzała się zawsze do tego, by ułatwiać – a nie utrudniać – przyjazd niemieckim sąsiadom. Dlatego obecna propaganda PiS, która atakuje nas za oczywisty fakt, że Szczecin promieniuje zarówno na polską, jak i niemiecką część pogranicza, jest kompletnym absurdem – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Zdanowska: Łódź to miejsce, gdzie czuję się najlepiej

Jestem optymistką i wierzę, że w końcu wrócimy do sytuacji, gdy samorządy były samorządne, a nie były sprowadzone do „chodzących po prośbie” za pieniędzmi od władz rządowych – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Janusz Kozioł: Emocje zostawmy z boku

Żyjemy w kraju tak skłóconym, że każda impreza, w tym też Igrzyska Europejskie, przez jednych oceniana jest jako wielki sukces, a inni próbowali uznać ją za kompromitację – mówi Janusz Kozioł, wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie’2023, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Michał Litwiniuk: Rower jest najbardziej demokratycznym wynalazkiem

Rowerem jeżdżą najmłodsi i najstarsi, kobiety i mężczyźni, wszyscy – bez względu na kolor skóry, sympatie polityczne czy przekonania. Po prostu jesteśmy „rowerowymi” braćmi i siostrami, lubiącymi wspólnie spędzać czas w miejskiej przestrzeni – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Piotr Krzystek: Mamy swoje zadania, do parlamentu nam się nie spieszy

Żądamy i oczekujemy od rządu racjonalnego określenia naszych parametrów w podatku PIT, a także udziału w podatkach zryczałtowanych – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Prezydent Ciechanowa: Przestawieni na ręczne sterowanie

Aż 351 z 354 miast członkowskich Związku Miast Polskich uchwaliło deficytowe budżety na ten rok. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak złą sytuacją – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Związku Miast Polskich.