– Nie boimy się nowych zadań, tylko braku pieniędzy, by je wykonać – Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło, szef Związku Gmin Wiejskich RP, przypomina powiedzenie, które powtarzają samorządowcy. Przyznaje, że pomimo zmiany zasad finansowania dochodów obawa samorządów o zasobność dochodów własnych wciąż jest spora.
– Najpoważniejszym problemem jest finansowanie oświaty, ale od tego roku nowe powinności na wójtów i burmistrzów nałożyła ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – tłumaczy Jastrzębski. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami do zadań samorządów należy: zapewnienie bezpieczeństwa, wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń, zapewnienie warunków do ochrony ludności. Mają przygotować odpowiednie plany. A w przypadku zagrożenia ostrzegać i alarmować ludność. Z projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji wynika szczegółowy zakres i sposób organizowania obrony cywilnej przez samorządy w formie ćwiczeń i gier decyzyjnych dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej.
Z zapisów ustawy wynika, że samorządy mają dostać na realizację tych zadań dotację celową z budżetu.
Wysokie podwyżki opłat dla mieszkańców
Stanisław Jastrzębski zwraca uwagę na to, że zmiany mają przełożenie na, wydawałoby się, odległe i niezwiązane ze sobą obowiązki. Minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł, ale jego zmiana ma bezpośrednie znaczenie dla wysokości płac w różnych instytucjach zarządzanych przez samorządy (np. w bibliotekach czy płacach części pracowników urzędów), ale też na wysokość ofert firm w różnych przetargach, np. na wywóz śmieci.
Czytaj więcej
Warszawa stawia na zieleń – kosztem betonu i asfaltu. Tylko Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Zieleni usunęły w ub. roku ok. 7 tys. mkw. betonu z placów, ulic i podwórek. Przybywa parków, skwerów i drzew, także w innych dużych miastach.