Wywóz śmieci coraz droższy. Winna też inflacja

Od lipca więcej trzeba będzie zapłacić za wywóz odpadów w Krakowie. W Poznaniu drożeją takie opłaty dla m.in. biur, sklepów czy firm.

Gospodarczy obraz województw. Niekwestionowana dominacja Mazowsza

Choć dane GUS potwierdzają, że duży może więcej i Mazowsze przoduje w większości statystyk, to już kolejne pozycje potrafią zaskakiwać. Warto zwrócić uwagę choćby na produkcję sprzedaną w budownictwie i przemyśle.

Duża konkurencja o talenty. Samorządom trudno oszczędzać na płacach

Choć lokalne finanse znalazły się pod presją, nikt nie myśli o zwolnieniach, a wynagrodzenia w administracji muszą rosnąć. Kluczowa jest jakość usług dla mieszkańców.

W regionach planowane nowe odcinki szybkich dróg

Blisko 2,6 tys. nowych dróg jest przygotowywane obecnie do budowy – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Samorządy czeka skokowy wzrost zadłużenia?

Mimo że koszty pożyczania w Polsce mocno wzrosły, miasta i gminy będą musiały zaciągać nowe zobowiązania na realizację programów inwestycyjnych.

Samorządy odcięte od dochodów z PIT. Proponują rozwiązanie

Samorządy przestają mieć poważne dochody z tytułu udziału w podatku PIT. Ich zdaniem rekompensata powinna obejmować całość utraconych środków.

Bicia samorządów podatkami ciąg dalszy

Po tym, jak w budżety lokalne uderzyła najpierw pandemia, a potem Polski Ład, rząd zapowiedział kolejne zmiany przepisów, które znów je uszczuplą.

Tunel opóźniony, ale Świnoujście już sprzedaje promy

Oddanie tunelu do Świnoujścia opóźni się o przynajmniej pół roku. Zamiast jesienią, podwodna przeprawa zostanie uruchomiona dopiero przed przyszłorocznymi wakacjami

Nowe edycje budżetów obywatelskich ruszają mimo kryzysu uchodźczego

Miasta na prawach powiatu mogą zawiesić budżet obywatelski na lata 2023-2024. Na razie zdecydował się na to Gorzów Wielkopolski.

Relaks dla czworonogów. W miastach powstają nowe wybiegi dla psów

Jeszcze w tym roku w Poznaniu powstanie nowy wybieg dla psów. Podobne inwestycje planują inne samorządy. Często - w ramach budżetu obywatelskiego.

Jakie koszty pomocy uchodźcom

Nie wszystkie miasta otrzymały już pełną refundację wydatków poniesionych na przyjęcie Ukraińców. A potrzeby szybko rosną.

Ukraińscy robotnicy znikają z placów budów w całej Polsce

Największa inwestycja drogowa w Końskich stanęła w miejscu. Przebudowa ulicy Piłsudskiego nie może zostać dokończona, bo pracownicy z Ukrainy wrócili bronić kraju przed rosyjską agresją. Podobne problemy pojawiają się także w innych miastach.

Refundacja wydatków na pomoc idzie powoli

Samorządy wzięły na siebie największy ciężar, związany m.in. z logistyką, kwaterami czy wyżywieniem uchodźców. Rząd zapewnia, że gminy dostaną zwrot przeznaczonych na pomoc pieniędzy.

Kolejna obniżka PIT. "Zmiana sfinansowana kosztem samorządów"

Zapowiedź rządu obniżenia stawki PIT, a tym samym dochodów państwa z podatków, wystraszyła samorządy, bo oznacza mniej pieniędzy także dla nich.

Rekordowa nadwyżka w lokalnych budżetach. Ale bieżący rok pełen wyzwań

Dobry wynik za 2021 rok nie zapewni jednak samorządom, wbrew twierdzeniom resortu finansów, bezpieczeństwa finansowego w arcytrudnym 2022 roku.

Regiony potrzebują pieniędzy unijnych. Apel samorządów

Samorządowcy apelują o rozsądek i odpowiedzialność. Ich zdaniem rząd musi porozumieć się z Komisją Europejską by odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Polski Ład: Mocno zróżnicowane straty miast w podatku PIT

Ubytki w reformie podatkowej sięgają od kilku do nawet ponad 20 proc. Nie dla wszystkich równe są też rekompensaty.

Nie tylko Polski Ład. Ile wynoszą prawdziwe straty samorządów

Gdyby nie reformy podatkowe rządu PiS, dochody samorządów mogły być o 17–18 mld zł wyższe. Rekompensata w wysokości 8 mld zł nie pokryje tych ubytków.