Nadwyżka, czyli zaklinanie rzeczywistości budżetowej?

Spór o stan samorządowych kas trwa. Resort finansów mówi, że jest dobry, władze lokalne – że fatalny.

Zostań wirtualnym maszynistą! Koleje Śląskie proponują wyjątkowy świąteczny prezent!

Każdy pasjonat kolei, kolekcjoner miniaturowych lokomotyw czy budowniczy szynowych makiet i dioram marzy, by choć przez chwilę poprowadzić prawdziwy skład i beztrosko mknąć wzdłuż przepięknych polskich szlaków transportowych.

Udało się zakończyć kluczowy etap budowy strategicznej drogi na Śląsku

W masywie Baraniej Góry przebity został dwukomorowy tunel o długości 830 metrów na prowadzącej w kierunku granicy ze Słowacją drodze ekspresowej S1, pomiędzy miejscowościami Przybędza i Milówka.

Wody Polskie kontra samorządy. Czy grozi nam wodny blackout?

Sytuacja finansowa samorządowych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych staje się coraz trudniejsza. Kolejne wnioski o zmianę taryf są odrzucane przez Wody Polskie.

Ciechanów może wygrać batalię sądową z fiskusem przed TSUE

Gminy, które pomogły zainstalować swoim mieszkańcom OZE w ogródkach, urząd skarbowy zmusił do zapłaty VAT. Teraz mogą go odzyskać.

Tunelem za miliard złotych jedziemy do Zakopanego

Niewiele ponad 2 kilometry liczy najbardziej spektakularna inwestycja drogowa w Małopolsce – włączony do ruchu ponad tydzień temu tunel na nowej zakopiance.

Cięć w lokalnych budżetach na 2023 rok nie da się uniknąć

Choć na papierze przyszłoroczne plany inwestycyjne nie wyglądają tragicznie, w praktyce oznaczają zatrzymanie tempa rozwoju miast.

Szpital w Koszalinie w finansowych tarapatach. Sprawdziliśmy, ile dostaje z NFZ

Rosnące zadłużenie, frustracja i protesty pracowników, a w tle – perspektywa wprowadzania ograniczeń w działalności placówki. Tak wygląda dziś rzeczywistość Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie).

„Czarna polska jesień”: szpitale ze Śląska wołają o pomoc

– System ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. W placówkach zrzeszonych w Związku zawisły dziś (7.11. br.) czarne plakaty z hasłem „Czarna polska jesień” i informacjami o ich krytycznej sytuacji finansowej. Szpitale proszą pacjentów o wsparcie i podpisane petycji do Ministerstwa Zdrowia (MZ).

Wzrośnie podatek od nieruchomości. Miasta chcą odbić swoje straty

Samorządy głębiej sięgną do kieszeni mieszkańców w przyszłym roku. W wielu polskich miastach wzrośnie podatek od nieruchomości. I to najczęściej o dziesięć i więcej procent.

Stare mogiły pod opieką. Są odnawiane nie tylko za pieniądze samorządów

Na krakowskich cmentarzach Rakowickim i Podgórskim – prowadzonych jest najwięcej prac remontowych i konserwatorskich. Tylko w latach 2019-2021 odrestaurowano tam kilkadziesiąt zabytkowych pomników nagrobnych. W tym roku odnowy doczekają się kolejne. Podobne prace prowadzone są też na innych komunalnych nekropoliach.

Nie ma zgody w sprawie nowej zakopianki pomiędzy Krakowem i Myślenicami

Jeden z nielicznych już brakujących odcinków drogi S7 mającej połączyć Gdańsk z Nowym Targiem i ułatwić dojazd do granicy ze Słowacją, budzi coraz większe emocje zarówno wśród mieszkańców terenów, przez które ma przebiegać, jak i samorządów.

Brakujące 40 km pospina trasę S1 w województwie śląskim

Jedna z najważniejszych obecnie inwestycji drogowych w województwie śląskim – budowa brakującego fragmentu drogi ekspresowej S1 – wreszcie ruszyła.

Jak zużywać mniej prądu w szkołach? Sprawdza to Zduńska Wola

Zduńska Wola chce zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół podstawowych. Poza tym każda z placówek będzie miała własne panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązania stawiają też inne samorządy.

Rząd chce pozbawić Polskę 350 mld zł z polityki spójności. "To samobójstwo"

Spór na linii Warszawa–Bruksela zaostrza się na tyle, że grozi nam blokada wypłaty unijnych dotacji. Takie informacje zmroziły samorządy i przedsiębiorców, a ekonomiści ostrzegają przed bardzo poważnymi skutkami.

Problemy finansowe i kadrowe duszą szkoły i przedszkola

Brak pieniędzy, niedofinansowanie, niskie płace, rosnąca liczba wakatów, odpływ doświadczonych nauczycieli i niechęć młodych do pracy w szkołach – to tylko część potężnych problemów, z jakimi boryka się dziś polska edukacja.

Regiony wkrótce z nowymi programami (i pieniędzmi) z UE

Zarządy województw finalizują właśnie w Brukseli negocjacje z Komisją Europejską dotyczące pieniędzy europejskich na lata 2021-2027, które będą inwestowane w regionach.

Polityka regionalna to fundament rozwoju UE

Polskie województwa efektywnie korzystają z polityki spójności, a ta wciąż pozostaje główną polityką inwestycyjną Unii Europejskiej służącą wyrównywaniu różnic rozwojowych we wszystkich europejskich regionach.