Ruszy budowa nowej ekspresówki na Śląsku

Wreszcie przyspiesza najważniejsza obecnie inwestycja drogowa w województwie śląskim – budowa drogi ekspresowej S1.

Na Zamku w Malborku powstaje nowoczesny ośrodek badawczo-edukacyjny

Muzeum Zamkowe w Malborku rozpoczęło na Przedzamczu odbudowę dwóch dawnych budynków gospodarczych na cele edukacyjno-kulturalne.

Budżety samorządów. Nadchodzą bardzo chude lata

Spadek dochodów z podatku PIT i rosnące wydatki sprawią, że w budżetach zabraknie pieniędzy na inwestycje i wzrośnie zadłużenie.

Kolejna śmieciowa rewolucja w stolicy. Im większe mieszkanie, tym drożej

Od nowego roku warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. Taką uchwałę podjęła Rada Warszawy.

Usługi komunalne: Jakie reformy potrzebne, by zatrzymać drożyznę

Za wywóz śmieci czy wodę w kranie trzeba płacić coraz więcej. Jeśli rząd nie wprowadzi zmian, to albo ceny takich usług będą dalej rosły, albo zagrożona będzie ich realizacja.

Ułatwienia dla kierowców. Nowe drogi przed końcem roku

W Łódzkiem autostrada A1, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu droga ekspresowa S19 usprawnią podróże w regionach.

Walka ze smogiem przyspieszy. Będą większe pieniądze na wymianę "kopciuchów"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w przyszłym roku przeznaczy niemal 2 mld zł na program "Czyste Powietrze". Program dopłat do fotowoltaiki "Mój Prąd" dostanie 660 mln zł.

Horrendalne podwyżki cen prądu. Samorządy alarmują

Gwałtowny wzrost cen energii i spadek dochodów własnych miast spowodują pogorszenie jakości usług świadczonych przez samorządy mieszkańcom.

Wysoka inflacja to droższe usługi komunalne. Podwyżki w kolejnych miastach

Sopot od nowego roku podnosi opłatę za wywóz śmieci o ponad 6 proc. W Bydgoszczy będą nowe stawki opłat za przejazdy komunikacją miejską oraz parkowanie w centrum.

Drogowy koszmar w Beskidach dobiega końca

Z początkiem grudnia ma zniknąć ruch wahadłowy na przebudowywanej drodze nr 941 przez Wisłę - poinformował nas Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach.

Podwarszawska gmina wybuduje ulice za prywatne pieniądze

Władze Marek chcą budować drogi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). To wciąż niezbyt popularna forma realizacji samorządowych inwestycji.

Znaczny polityczny przechył przy podziale pieniędzy z PIS

Podział wsparcia z Programu Inwestycji Strategicznych ponownie preferuje samorządy związane z PiS – wynika z analizy Fundacji Batorego. Choć nie jest tak rażąco niesprawiedliwy jak w przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powiaty nieskuteczne w pobieraniu opłat. Zaległości rosną

Raport NIK nie pozostawia złudzeń. Starostwa powiatowe. nieskutecznie egzekwują dochody z nieruchomości Skarbu Państwa.

Pół miliarda złotych dla gmin. Będzie rekompensata podatku od wiatraków

Rząd zrekompensuje samorządom utracony w 2018 roku podatek od elektrownii wiatrowych. Pieniądze dostanie 200 gmin.

Polski Ład: Finansowe puzzle w lokalnych budżetach

Nieco paradoksalnie, ale po części rację mogą mieć obie strony sporu o to, czy samorządy stracą na Polskim Ładzie, czy też nie. Wszystko zależy, co i jak się liczy.

Międzynarodowy projekt ma pomóc odkorkować Hel

Kończący się sezon urlopowy i zimniejsza pogoda wypłaszają znad morza turystów, którzy tego lata wyjątkowo dopisali. Ale udany sezon po raz kolejny pokazał, że na Helu potrzebne są zmiany. Bo w przyszłym roku znów sparaliżują go korki.

Na Polskim Ładzie nie straci żaden samorząd? Samorządowcy nie są przekonani

Ministerstwo Finansów przekonuje, że w przyszłym roku samorządy dostaną więcej pieniędzy z PIT, CIT i specjalnej subwencji, niż same planowały. Samorządowcy odpowiadają, że gdyby nie rządowe reformy podatkowe – tych dochodów byłoby jeszcze więcej.

Wojna o ceny wody. Spółki walczą w sądach

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na niezatwierdzenie przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie taryfy opłat z podwyżkami za wodę i ścieki w Łodzi.