Są pieniądze na rozwój czytelnictwa. Samorządy mogą o nie wnioskować

Do końca października przedszkola i szkoły mogą wnioskować o pieniądze na rozwój czytelnictwa.

Gminy popegeerowskie z dużym wsparciem. 4,5 mld zł dla samorządów.

Znane są już wyniki 6 edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, w których działały państwowe gospodarstwa rolne.

Tramwaj do Wilanowa przyhamował. Prace na ostatnim odcinku zatrzymane przez sąd

Zwalnia budowa tramwaju do Wilanowa. Ta największa inwestycja Tramwajów Warszawskich i jedna z największych tego rodzaju w kraju, boryka się z kolejnymi problemami.

Milion pracowników z zagranicy. Wielokulturowość w miastach, firmach, szkołach

Pracujący cudzoziemcy – a jest ich już ponad milion – zmieniają nie tylko rynek pracy. Ich osiedlanie się nad Wisłą wpływa na lokalne społeczności i działania jednostek samorządowych.

Budżet państwa na 2024 r. Samorządy przeciwko destabilizacji ich finansów

Pozbawienie samorządów subwencji rozwojowej oraz odebranie niektórym z nich należnego uzupełnienia dochodów z CIT za 2022 r. - przeciwko tym rozwiązaniom protestują organizacje samorządowe.

Rządowy program modernizacji oświetlenia. Trzy tygodnie na składanie wniosków

Samorządy mają trzy tygodnie, by przystąpić do programu „Rozświetlamy Polskę”. Każda gmina może zrealizować jeden projekt modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Dofinansowanie może wynieść do 4 mln zł.

Nowe obwodnice na Podkarpaciu. Otwarcie ofert w pierwszej inwestycji za miesiąc

Osiem miast Podkarpacia zostało uwzględnionych w ramach rządowego programu obwodnicowego, zakładającego w całym kraju budowę setki tego rodzaju bezpiecznych tras.

TriQube z szeroką gamą usług

Nowo powstający Inkubator Przedsiębiorczości triQube we Wrocławiu obok przestrzeni do pracy i spotkań dla firm zaoferuje najemcom także szereg usług dodanych.

Bezpłatna i ekologiczna komunikacja jest możliwa

500 – tyle dokładnie dni mija dziś od chwili wprowadzenia w Starachowicach bezpłatnej komunikacji. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Subwencja oświatowa jest niedoszacowana

Unia Metropolii Polskich apeluje o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej oraz zmiany zasad finansowania edukacji domowej oraz finansowania edukacji uczniów z innych powiatów.

Największe i najmniejsze samorządy potrzebują pieniędzy

Największą gminę i miasto zamieszkuje ok. 2 mln osób, w najmniejszej gminie żyje ponad 1300 osób, w miasteczku – 300.

Wyjątkowo cenna deszczówka. Dają dopłaty, by ją tylko łapać

Ruszył nabór wniosków dla właścicieli domów jednorodzinnych na dotacje w wysokości sześciu tys. złotych z których można sfinansować do 80 proc. kosztów utworzenia systemów zatrzymywania wód opadowych lub roztopowych. A samorządy montują zbiorniki na wodę na osiedlach budynków wielorodzinnych.

Podatki i opłaty lokalne do zmiany. Przedstawiamy postulaty samorządów

Mocniejsze powiązanie wysokości podatku ze sposobem użytkowania nieruchomości i jej wartością oraz likwidacja niektórych zwolnień – takich zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych chce duża część samorządów.

Częstochowa boi się remontu autostradowej obwodnicy miasta

Remont autostrady A1 w połączeniu z pielgrzymkami wkrótce zakorkują Częstochowę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych nie zgodziła się na przesunięcie zaplanowanych wcześniej prac.

Polacy akceptują podwyżki cen wody związane z inwestycjami i remontami

Ponad 70 proc. badanych akceptuje podwyżki opłat za wodę i odbiór ścieków wynikające z konieczności inwestycji i remontów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Pieniądze dla samorządów na ratowanie zabytków. Trzy tygodnie na wnioski

Samorządy mają trzy tygodnie na złożenie wniosku o dotację na dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych zabytków. Jeśli dostaną pieniądze w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytów, ich wkład własny może wynieść nawet tylko 2 proc.

Naliczanie opłat za śmieci do gruntownej przebudowy

Zasady tworzone przez samorządy próbują nadążyć za zmianami przepisów i ich odmiennymi interpretacjami. Ich egzekwowanie wymaga od urzędów coraz więcej pracy, a i tak bywa nieskuteczne.

RIO: Niestabilność budżetów i rosnące koszty to problemy samorządów

Kilkusetprocentowy wzrost wydatków na obsługę zadłużenia i większą niż w poprzednich latach liczbę zmian w budżetach widać w samorządowych finansach z perspektywy regionalnych izb obrachunkowych.