Samorządowcy szukają oszczędności

Rosnące w szalonym tempie rachunki za prąd i ogrzewanie to zmora nie tylko mieszkańców, ale i władz samorządowych. Te też szykują się do zaciskania pasa.

Ratunek dla samorządów. Pakiet ustaw w Senacie

Samorządowa propozycja uzdrowienia finansów Polski – nazwana Sanacją Finansów Państwa Polskiego – jest już procedowana w Senacie.

Ciepłownie i klienci doczekają się wsparcia

Rząd zaproponował już wsparcie przy zakupie węgla dla ciepłowni, teraz będzie ograniczał wzrost ceny ciepła systemowego. Podwyżek jednak nie unikniemy, tyle że ich skala będzie mniejsza.

Podwójne standardy rządowych dotacji dla samorządów

Jeszcze nigdy zdolność samorządów do samodzielnego realizowania inwestycji nie została tak osłabiona, jak obecnie.

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków lokalnych

W 2023 r. wysoką inflację poczujemy też, płacąc podatki za domy, mieszkania, działki, handel na targowisku, a nawet psa. Ich maksymalne stawki pójdą w górę aż o 11,8 proc.

Pieniądze z UE dla samorządów dopiero w 2023 roku

Dobra informacja jest taka, że województwa dostaną nieco więcej eurowsparcia na lata 2021–2027, niż wcześniej planowano. Zła jest jednak taka, że pierwsze konkursy dla samorządów czy firm ruszą najwcześniej w przyszłym roku.

Samorządowcy: Koszty rosną, wpływy maleją. Potrzebne pilne działania rządzących

Zerowa stawka VAT na usługi komunikacji miejskiej, czy współfinansowanie przez rząd zeroemisyjnej floty autobusowej – takie m.in. propozycje walki z inflacją przygotował Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski.

Cztery miliardy złotych trafi do byłych PGR-ów

Most, drogi, szkoły, ale też remizy czy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Półtora tysiąca samorządów z terenów po pegieerach dostanie niemal 4 mld zł na rozwój.

Skarbnicy miast o pieniądzach na rozwój. Sfinansują go z kredytów?

- Chcemy, aby bank mógł dalej finansować rozwój gospodarczy polskich samorządów – zapowiedział w Rzeszowie Piotr Michałowski, dyrektor Działu Finansowania Sektora Publicznego Polski i Krajów Bałtyckich Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Gminy czekają na nowe wiatraki. Liczą na tani prąd i dodatkowe dochody

Liberalizacja przepisów może odblokować rozwój energii wiatrowej. Oznaczałoby to tańszy prąd dla mieszkańców i większe dochody samorządowych budżetów.

Specjalne wsparcie dla firm z trzech regionów

Przedsiębiorstwa z woj. podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, które ucierpiały w efekcie wojny w Ukrainie, będę mogły liczyć na atrakcyjnie oprocentowane pożyczki płynnościowe.

Po zmianie przepisów w tym regionie liczba wiatraków może się potroić

Zmiana przepisów dotyczących lokalizacji wiatraków może odblokować potencjał inwestycji w tej branży w polskich regionach.

Ważne zmiany na mapie regionalnego bezrobocia

W czerwcu bezrobocie spadło nawet w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie problem wciąż jest największy – wynika z danych resortu rodziny i polityki społecznej.

Inflacja i wojna opóźniają samorządowe inwestycje

Lokalne władze coraz częściej muszą waloryzować zawarte kontrakty lub wydłużać czas ich realizacji. W przypadku nowych inwestycji składane oferty często znacznie przewyższają przewidziane na budowę budżety.

Zrównoważony rozwój to największe wyzwanie dla gospodarki

STRABAG jest firmą świadomą, jak dużym wyzwaniem są zmiany społeczne związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Dlatego prowadzimy liczne inwestycje związane z rozbudową infrastruktury rowerowej.

Więcej pieniędzy i zadań z funduszu dróg lokalnych

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie można finansować również ścieżki rowerowe, chodniki, czy przystanki. Na te nowe zadania rząd ma wysupłać dodatkowe 2 mld zł.

Zaskakujące zmiany na mapie zamożności. Polska wschodnia już nie taka biedna

Pomorze i Opolszczyzna znalazły się w gronie najbiedniejszych, za to w woj. warmińsko-mazurskim żyje się powyżej średniej.

Powstaje dolina wodorowa. Świnoujście wykorzysta alternatywne źródła energii

Perspektywa rozwijania technologii wodorowych przyciąga kolejne samorządy. Doliny wodorowe, do niedawna tworzone na bazie dużych regionów, zaczynają powstawać w znacznie mniejszej skali – konkretnych gmin.