Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej

Samorządy zrealizowały dziesiątki tysięcy projektów przy współfinansowaniu unijnych funduszy, o łącznej wartości ok. 300 mld zł. Każdy z nich zasługuje na uznanie, każdy z nich był istotny dla lokalnej społeczności, podnosząc jakość życia mieszkańców w zasadzie w każdym obszarze.

Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"

Dzięki unijnym funduszom lokalne władze zrealizowały wiele projektów kluczowych dla mieszkańców.

Inwestycje – busola samorządności

Nie ma takiej dziedziny życia społecznego i gospodarczego, w którą nie zainwestowałyby do tej pory samorządy lokalne.

NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"

NIK zarzuca poprzedniemu rządowi dyskryminację dużych miast przy podziale pieniędzy i uzależnienie samorządów od władzy centralnej. Izba uważa, że konieczne jest stworzenie nowego systemu samorządowych dochodów.

Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe

W połowie marca zakończyła się zimowa przerwa na budowach dróg. Zachodnie Pomorze, Dolny Śląsk i Małopolska – to w tych regionach będą finalizowane najważniejsze w tym roku inwestycje.

Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany

Na przełomie kwietnia i maja Ministerstwo Finansów przedstawi propozycje zmian sposobu finansowania samorządów lokalnych. Minister Andrzej Domański powtórzył, że podstawą zmian ma być uniezależnienie finansów samorządów od zmian w podatkach.

Niemal 20 mld zł na rozwój. 20 lat Mazowsza w Unii Europejskiej

Od wejścia Polski do UE w 2004 r. województwo mazowieckie rozwinęło się pod względem gospodarczym, infrastrukturalnym, społecznym i kulturowym. Pomogło w tym ponad 19 mld zł z funduszy unijnych, które umożliwiły realizację ok. 14 tys. projektów.

Pomorze Zachodnie mierzy wysoko

Pomorze Zachodnie pokazuje, jak mądrze inwestować Fundusze Europejskie. Województwo zachodniopomorskie wyznacza dziś standardy tworzenia sieci tras rowerowych w Polsce, zostało okrzyknięte Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2023 i rozwija turystyczną i kulturalną infrastrukturę.

Miasto z morza i Europy. Jak unijne fundusze zmieniły Gdynię

O Gdyni mówi się, że to miasto z morza i marzeń. Tak było w latach 20. XX wieku, gdy z rybacko-rolniczej wioski przemieniła się dzięki budowie portu w tętniące życiem nowoczesne miasto. Dziś można sparafrazować to powiedzenie, mówiąc, że to miasto z morza i Europy.

Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?

Samorządowcy chcieliby, by rząd przedstawił szczegóły przyszłego systemu dochodów lokalnych w ciągu miesiąca. Projektu ustawy zmieniającego system podatkowy spodziewają się jednak najwcześniej w maju.

Wszystkie regiony Polski gonią unijną zamożność, ale w różnym tempie

Dzięki samorządowym inwestycjom współfinansowanym z funduszy UE poprawiła się jakość życia w każdym zakątku kraju. Za to różnice w poziomie rozwoju gospodarczego pozostają wysokie.

Jak miasta zachęcają, by płacić w nich podatki? Można wygrać nawet samochód

Samochody, rowery elektryczne, pieniądze, a nawet karty miejskiej – można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Warunek jest jeden – trzeba w nich rozliczyć PIT za 2023 rok.

Za mało dotacji z KPO? "Rząd może zamienić instrument pożyczkowy na dotacyjny"

Samorządy mają ambitne plany sięgania po unijne wsparcie. Ale czasu jest mało, a oferta nie zawsze pasuje do potrzeb.

Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje

Przybywa zrewitalizowanych fortów Twierdzy Kraków. Nowe życie zyskały już forty Borek i Jugowice, zrewitalizowany został fort Mistrzejowice. Teraz przyszła kolej na unikatowy i jedyny w swoim rodzaju fort św. Benedykt.

Skromne podwyżki w samorządach. "Podział na lepszych i gorszych urzędników"

Nie wszyscy pracownicy tzw. budżetówki dostaną zapowiadane przez Donalda Tuska 30- i 20-proc. podwyżki.

Ostre zakręty i korki. Szukają miejsca dla nowej drogi pod Krakowem

Wciąż daleko do rozwiązania gordyjskiego węzła, jakim jest brakujący odcinek zakopianki pomiędzy Krakowem a Myślenicami, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zdołała wreszcie zrobić krok do przodu.

Inwestycje samorządowe – 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Władze lokalne od lat korzystają z funduszy europejskich. To przede wszystkim dzięki tym pieniądzom nasz kraj zmienił się nie do poznania, choć nie wszyscy mieszkańcy są w stanie dostrzec, jak daleką drogę przeszliśmy.

Inwestycyjny boom w samorządach dzięki funduszom z Unii Europejskiej

Samorządy są jednym z największych beneficjentów europomocy. Największe kwoty pochłonęło unowocześnienie infrastruktury transportowej.