Od września w miastach wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Ale nie wszędzie

Pierwsze zmiany już po wakacjach: od września w niektórych miastach wzrosną opłaty za odbiór odpadów.

Samorządy wspierają szpitale miliardami. A szpitale i tak są zadłużone

Ponad 1,1 mld zł przeznaczyły w zeszłym roku powiaty i miasta na prawach powiatu na szpitale. W ciągu ostatnich dziewięciu lat na ten cel przekazano ponad 8 mld zł. Pomimo to kondycja finansowa szpitali jest trudna.

Rady poparły wykonanie samorządowych budżetów. Jednak nie wszędzie

Do końca czerwca we wszystkich miastach i gminach musiały odbyć się sesje absolutoryjne, podczas których głosowano nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz. Większość włodarzy je otrzymała, ale jednak nie wszyscy.

Drogami wzdłuż Bałtyku pojedziemy szybciej. Ale część inwestycji ma opóźnienia

Na Pomorzu Zachodnim kierowcom właśnie oddano jeden z najdłużej budowanych odcinków szybkich dróg w Polsce – obwodnicę Koszalina i Sianowa.

Niższe długi, ale też mniejsze inwestycje lokalnych władz

Zadłużenie sektora samorządowego zmniejszyło się w ciągu kwartału. Spadłoby jeszcze wyraźniej, gdyby nie zwiększające się długi samorządowych szpitali.

Samorządowe wydatki przed inwestycjami w wiatr. Dołożą się do nich firmy?

Zarówno samorządy, jak i branża wiatrowa czekają na zmniejszenie odległości farm wiatrowych od najbliższych zabudowań. Problemem są jednak koszty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Branża jest gotowa się do nich dołożyć.

Wiemy, w których regionach Polski dochody są najwyższe. A kto najwięcej wydaje

Mieszkańcy Warszawy oraz okolic mieli do dyspozycji i wydawali znacznie wyższe kwoty niż w innych regionach. Najmniej pieniędzy mieli mieszkańcy Podkarpacia i Podlasia.

Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim: Rządowa subwencja jeszcze w tym roku

Samorządy w ostatnich latach miały pod górkę. Fakt, że ponad 60 proc. gmin ma deficyt bieżący, dowodzi, że ich sytuacja finansowa jest dramatyczna – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.

Kłopoty samorządów z inwestycjami z Polskiego Ładu

Rozbieżności pomiędzy zapisami ustaw, wysoka inflacja w ciągu ostatnich dwóch lat, która zmniejszyła realną wartość dotacji, to przyczyny, dla których części samorządom lokalnym trudno jest realizować projekty inwestycyjne.

Samorządowcy dostaną podwyżki. "Fluktuacja kadr nie jest wysoka"

Samorządy nie zawsze konkurują płacami z firmami na lokalnych rynkach, ale mogą być dobrym miejscem pracy.

Samorządy chcą wiedzieć, kiedy wyrównane będą straty dochodów

Samorządy mają coraz więcej pytań w sprawie nowej koncepcji ich dochodów, nad którą pracują wspónie z Ministerstwem Finansów.

Spektakularny wzrost inwestycji firm w małych województwach

Inwestycje firm, które z perspektywy kraju są niewielkie, mają jednak spore znaczenie dla regionów. Zmieniają też sytuację na rynku pracy.

Pięć chorób fiskalnych polskich samorządów

Centralizacja finansów, przekraczanie limitów wydatków, ukrywanie długów w spółkach komunalnych, brak wpływów z VAT oraz kłopoty z rozliczaniem dotacji przez niepubliczne placówki oświatowe – to problemy, które najmocniej wpływają na kondycję finansową samorządów.

Jakie płace w regionach? Większe podwyżki tam, gdzie zarobki niższe

W ciągu kwartału tylko na Śląsku i na Mazowszu wzrosło zatrudnienie w przemyśle w relacji do sytuacji sprzed roku. Płace najbardziej skoczyły w górę na Podkarpaciu i w woj. świętokrzyskim, choć wciąż nie są regionalnymi liderami płac.

Na majówkę nad morzem dojedziemy w korkach

Kto wyjeżdża na majówkę nad Bałtyk, musi się liczyć z perspektywą utknięcia w korkach. Na głównych trasach dojazdowych prowadzących do morza trwają budowy, mocno spowalniające podróż. Pracujących tam drogowców tak szybko nie pożegnamy.

Zacięta walka o pieniądze podatników. „Pozwalają zmieniać miasto na lepsze”

Loteriami czy konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, ale też systemem zniżek – miasta kuszą mieszkańców, by podatek rozliczali tam, gdzie mieszkają. Dziś ostatnia szansa, by złożyć PIT za 2023 rok.

Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej

Samorządy zrealizowały dziesiątki tysięcy projektów przy współfinansowaniu unijnych funduszy, o łącznej wartości ok. 300 mld zł. Każdy z nich zasługuje na uznanie, każdy z nich był istotny dla lokalnej społeczności, podnosząc jakość życia mieszkańców w zasadzie w każdym obszarze.

Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"

Dzięki unijnym funduszom lokalne władze zrealizowały wiele projektów kluczowych dla mieszkańców.