Europejska Inicjatywa Miejska to szansa na innowacyjne projekty polskich miast

Polskie miasta, niezależnie od ich wielkości, mogą już szykować kolejne wnioski o dotacje z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Znane są już tematy drugiego konkursu z budżetem 120 mln euro. Ogłoszono je na Europejskim Forum Miast we włoskim Turynie.

Podnieśli ceny wody bez zgody. Sąd nakazał ją obniżyć

Po niemal dwóch latach od podwyżki opłat za dostarczanie wody i odbiór ścieków mieszkańcy lubuskich Lubniewic znów płacą za to mniej. To wynik wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał obniżyć taryfę, która nie została zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Egzaminatorzy WORD czekają na wyższe płace

Przed samorządami nie lada wyzwanie – sprostanie oczekiwaniom egzaminatorów WORD w sprawie podwyżek pensji. To zadanie scedował na nie rząd.

Samoloty z lotniska w Radomiu wylecą na majówkę

Jedna ze sztandarowych inwestycji rządu PiS przygotowuje się do uruchomienia komercyjnej działalności. Pierwszy regularny lot zaplanowano na 27 kwietnia.

"Wielkie miasta jak odkurzacz". Wciąż są powiaty z bezrobociem ponad 20 proc.

Mimo niskiego poziomu bezrobocia w kraju są miejsca, gdzie osoby zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy stanowią jedną piątą wszystkich aktywnych zawodowo dorosłych.

Trzecia edycja programu makroregionalnego dla Polski wschodniej jest potrzebna

W celu przyspieszenia tempa nadrabiania zaległości rozwojowych w Polsce wschodniej, niezbędny jest odrębny budżet i odpowiednia koncentracja inwestycji. I to zapewni program „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027”, który obejmie też mniej rozwiniętą cześć Mazowsza - przekonuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Powiadom ratusz, o zalegających śmieciach. Służby to posprzątają

Władze Łodzi uruchomiły specjalny adres mailowy na który mieszkańcy mogą wysyłać informacje o zalegających śmieciach. W niektórych miastach są specjalne aplikacje, gdzie można wysyłać takie zgłoszenia.

Podwyżki cen wody: 150 gmin ze zgodą na zmianę taryfy

Do Wód Polskich wpłynęło 850 wniosków o skrócenie obecnie obowiązującej taryfy za wodę i ścieki i ustalenia nowej. Zgodę otrzymało 150 – poinformował PAP Paweł Rusiecki, wiceprezes państwowego regulatora.

Finanse samorządowe – destrukcja systemu i dyskryminacja miast

Miasta po roku 2022 Finanse samorządowe – destrukcja systemu i dyskryminacja miast Lata 2021 i 2022 były – według większości aktywnych przedstawicieli środowiska samorządowego – najtrudniejszym dla samorządu okresem od początku reform ustrojowych.

Podatki i subwencje dla gmin. Prawie 40 mld zł w tym roku

Resort finansów przedstawił ostateczne roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT i CIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2023 r.

Kontrowersyjny konkurs na pieniądze dla SOR-ów

Nikłe są szanse na zmianę kryteriów konkursu o środki na modernizację i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. O naniesienie korekt apelowały do Ministerstwa Zdrowia (MZ) samorządy zrzeszone w Związku Miast Polskich (ZMP).

Dyskryminacja szpitali i większych miast. Samorządy protestują

Chodzi o kryteria ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na wybór wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych.

Więcej pieniędzy dla gmin na Kartę Dużej Rodziny

Wraz z początkiem marca samorządy dostaną więcej pieniędzy na obsługę Karty Dużej Rodziny.

Ruszają samorządowe loterie podatkowe. Ale trzeba w mieście złożyć PIT

Samochody, nagrody pieniężne i rzeczowe można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Aby wziąć w nich udział wystarczy rozliczyć w nich PIT za 2022 rok.

Kryzys najbardziej może dotknąć obszarów poza metropoliami

Recesja w Polsce uderzy również w gospodarki lokalne. Samorządowcy zapowiadają duże inwestycje i wsparcie dla firm z funduszy UE.

Wstrzymywane inwestycje, coraz większe straty. Ceny wody topią lokalne spółki

Nie gaśnie spór między samorządami a państwowym regulatorem o stawki za dostarczaną mieszkańcom wodę.

Budowa tunelu za 900 mln zł na finiszu. Jest już gotowy w 90 proc.

Świnoujście szykuje się do majowego otwarcia tunelu pod Świną. Ta najdłuższa w Polsce podwodna przeprawa drogowa jest już na ukończeniu.

Startują programy regionalne. Pierwsze konkursy już za kilka tygodni

Ze sporym opóźnieniem, ale marszałkowie ogłaszają sukces: już od wiosny do regionów zaczną płynąć pieniądze z nowego unijnego budżetu. W ciągu roku programy powinny rozkręcić się na dobre.