Samochody, nagrody pieniężne i rzeczowe można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Aby wziąć w nich udział wystarczy rozliczyć w nich PIT za 2022 rok.
Samorządy głębiej sięgną do kieszeni mieszkańców w przyszłym roku. W wielu polskich miastach wzrośnie podatek od nieruchomości. I to najczęściej o dziesięć i więcej procent.
W 2023 r. wysoką inflację poczujemy też, płacąc podatki za domy, mieszkania, działki, handel na targowisku, a nawet psa. Ich maksymalne stawki pójdą w górę aż o 11,8 proc.
Zaniżone wpływy z PIT w 2022 r., utrata części podatków od firm, problem z liczeniem płac dla pracowników – rządowa reforma podatkowa ujawnia coraz więcej swoich wad.
Zdaniem samorządów z Ruchu Samorządowego Tak! przepisy Polskiego Ładu odbierają finansowanie lokalnym wspólnotom. Równocześnie budżety lokalne muszą zmierzyć się z inflacją i potężnymi wzrostami cen energii.
Nieco paradoksalnie, ale po części rację mogą mieć obie strony sporu o to, czy samorządy stracą na Polskim Ładzie, czy też nie. Wszystko zależy, co i jak się liczy.
Ministerstwo Finansów przekonuje, że w przyszłym roku samorządy dostaną więcej pieniędzy z PIT, CIT i specjalnej subwencji, niż same planowały. Samorządowcy odpowiadają, że gdyby nie rządowe reformy podatkowe – tych dochodów byłoby jeszcze więcej.
Resort finansów przekuje, że rząd zrekompensuje samorządom wszystkie ubytki w dochodach z PIT i CIT, nawet jeśli będą one większe niż wynika to z obecnych szacunków.
Zwiększyła się strefa płatnego parkowania w Poznaniu, a od połowy listopada trzeba będzie płacić za pozostawienie samochodu w dwóch kolejnych stołecznych dzielnicach.