Ruszają samorządowe loterie podatkowe. Ale trzeba w mieście złożyć PIT

Samochody, nagrody pieniężne i rzeczowe można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Aby wziąć w nich udział wystarczy rozliczyć w nich PIT za 2022 rok.

Nieuniknione podwyżki. Rosną podatki lokalne i opłaty za usługi

Samorządy szukają dodatkowych dochodów wszędzie, gdzie się da, wielu podwyżek dla mieszkańców nie da uniknąć. Wszystko przez Polski Ład i inflację.

Ciechanów może wygrać batalię sądową z fiskusem przed TSUE

Gminy, które pomogły zainstalować swoim mieszkańcom OZE w ogródkach, urząd skarbowy zmusił do zapłaty VAT. Teraz mogą go odzyskać.

Wzrośnie podatek od nieruchomości. Miasta chcą odbić swoje straty

Samorządy głębiej sięgną do kieszeni mieszkańców w przyszłym roku. W wielu polskich miastach wzrośnie podatek od nieruchomości. I to najczęściej o dziesięć i więcej procent.

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków lokalnych

W 2023 r. wysoką inflację poczujemy też, płacąc podatki za domy, mieszkania, działki, handel na targowisku, a nawet psa. Ich maksymalne stawki pójdą w górę aż o 11,8 proc.

Samorządy odcięte od dochodów z PIT. Proponują rozwiązanie

Samorządy przestają mieć poważne dochody z tytułu udziału w podatku PIT. Ich zdaniem rekompensata powinna obejmować całość utraconych środków.

Kolejna obniżka PIT. "Zmiana sfinansowana kosztem samorządów"

Zapowiedź rządu obniżenia stawki PIT, a tym samym dochodów państwa z podatków, wystraszyła samorządy, bo oznacza mniej pieniędzy także dla nich.

Polski Ład: Mocno zróżnicowane straty miast w podatku PIT

Ubytki w reformie podatkowej sięgają od kilku do nawet ponad 20 proc. Nie dla wszystkich równe są też rekompensaty.

Pułapki Polskiego Ładu dla samorządów

Zaniżone wpływy z PIT w 2022 r., utrata części podatków od firm, problem z liczeniem płac dla pracowników – rządowa reforma podatkowa ujawnia coraz więcej swoich wad.

Polki Ład: Mniejsze dotacje dla organizacji społecznych

Przez Polski Ład organizacje społeczne mogą stracić część dotacji z samorządów.

Samorządy nie udźwigną wydatków. Proszą o spotkanie z premierem

Zdaniem samorządów z Ruchu Samorządowego Tak! przepisy Polskiego Ładu odbierają finansowanie lokalnym wspólnotom. Równocześnie budżety lokalne muszą zmierzyć się z inflacją i potężnymi wzrostami cen energii.

Polski Ład obniży wiarygodność kredytową samorządów?

Jeśli spadną ratingi dotychczas najmocniejszych finansowo miast, wszystkie samorządy mogą mieć problem z uzyskaniem kredytów na inwestycje.

Polski Ład: Finansowe puzzle w lokalnych budżetach

Nieco paradoksalnie, ale po części rację mogą mieć obie strony sporu o to, czy samorządy stracą na Polskim Ładzie, czy też nie. Wszystko zależy, co i jak się liczy.

Na Polskim Ładzie nie straci żaden samorząd? Samorządowcy nie są przekonani

Ministerstwo Finansów przekonuje, że w przyszłym roku samorządy dostaną więcej pieniędzy z PIT, CIT i specjalnej subwencji, niż same planowały. Samorządowcy odpowiadają, że gdyby nie rządowe reformy podatkowe – tych dochodów byłoby jeszcze więcej.

„Nie damy zniszczyć samorządu”. Protest przeciwko Polskiemu Ładowi

Niemal tysiąc samorządowców z całej Polski spotkało się w Warszawie, by protestować przeciwko Polskiemu Ładowi i jego skutkom.

MF: samorządy nie stracą na Polskim Ładzie

Resort finansów przekuje, że rząd zrekompensuje samorządom wszystkie ubytki w dochodach z PIT i CIT, nawet jeśli będą one większe niż wynika to z obecnych szacunków.

Duże miasta zyskują nowych podatników. "To realny zastrzyk finansowy"

Rosną dochody niektórych dużych miast z podatku PIT od osób fizycznych, bo więcej osób decyduje się tam płacić swoje zobowiązania wobec fiskusa.

Rosną strefy płatnego parkowania. A kierowcy płaczą i płacą

Zwiększyła się strefa płatnego parkowania w Poznaniu, a od połowy listopada trzeba będzie płacić za pozostawienie samochodu w dwóch kolejnych stołecznych dzielnicach.