Zacięta walka o pieniądze podatników. „Pozwalają zmieniać miasto na lepsze”

Loteriami czy konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, ale też systemem zniżek – miasta kuszą mieszkańców, by podatek rozliczali tam, gdzie mieszkają. Dziś ostatnia szansa, by złożyć PIT za 2023 rok.

Większe strefy płatnego parkowania. Kierowcy muszą się do tego przyzwyczaić

Władze Warszawy chcą rozszerzyć strefę płatnego parkowania. Już w środę rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Strefy powiększają też inne miasta.

Będzie przedłużenie zwolnienia z kas fiskalnych także dla samorządów

Kasy rejestrujące nie będą obowiązkowe w jednostkach samorządu terytorialnego jeszcze w przyszłym roku.

Podatki i opłaty lokalne do zmiany. Przedstawiamy postulaty samorządów

Mocniejsze powiązanie wysokości podatku ze sposobem użytkowania nieruchomości i jej wartością oraz likwidacja niektórych zwolnień – takich zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych chce duża część samorządów.

Małe miasta mniej pazerne na podatek od nieruchomości

Małe miasta częściej obniżają stawki podatku od nieruchomości względem ich wartości maksymalnej, natomiast miasta duże częściej uchwalają stawki podatkowe w wysokości ich górnej granicy.

Ciechanów wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o VAT od fotowoltaiki

- Wygraliśmy z fiskusem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wyrok zapadł w Luksemburgu - poinformował Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. A chodzi o naliczenie podatku VAT za instalacje fotowoltaiczne.

Ruszają samorządowe loterie podatkowe. Ale trzeba w mieście złożyć PIT

Samochody, nagrody pieniężne i rzeczowe można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Aby wziąć w nich udział wystarczy rozliczyć w nich PIT za 2022 rok.

Nieuniknione podwyżki. Rosną podatki lokalne i opłaty za usługi

Samorządy szukają dodatkowych dochodów wszędzie, gdzie się da, wielu podwyżek dla mieszkańców nie da uniknąć. Wszystko przez Polski Ład i inflację.

Ciechanów może wygrać batalię sądową z fiskusem przed TSUE

Gminy, które pomogły zainstalować swoim mieszkańcom OZE w ogródkach, urząd skarbowy zmusił do zapłaty VAT. Teraz mogą go odzyskać.

Wzrośnie podatek od nieruchomości. Miasta chcą odbić swoje straty

Samorządy głębiej sięgną do kieszeni mieszkańców w przyszłym roku. W wielu polskich miastach wzrośnie podatek od nieruchomości. I to najczęściej o dziesięć i więcej procent.

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków lokalnych

W 2023 r. wysoką inflację poczujemy też, płacąc podatki za domy, mieszkania, działki, handel na targowisku, a nawet psa. Ich maksymalne stawki pójdą w górę aż o 11,8 proc.

Samorządy odcięte od dochodów z PIT. Proponują rozwiązanie

Samorządy przestają mieć poważne dochody z tytułu udziału w podatku PIT. Ich zdaniem rekompensata powinna obejmować całość utraconych środków.

Kolejna obniżka PIT. "Zmiana sfinansowana kosztem samorządów"

Zapowiedź rządu obniżenia stawki PIT, a tym samym dochodów państwa z podatków, wystraszyła samorządy, bo oznacza mniej pieniędzy także dla nich.

Polski Ład: Mocno zróżnicowane straty miast w podatku PIT

Ubytki w reformie podatkowej sięgają od kilku do nawet ponad 20 proc. Nie dla wszystkich równe są też rekompensaty.

Pułapki Polskiego Ładu dla samorządów

Zaniżone wpływy z PIT w 2022 r., utrata części podatków od firm, problem z liczeniem płac dla pracowników – rządowa reforma podatkowa ujawnia coraz więcej swoich wad.

Polki Ład: Mniejsze dotacje dla organizacji społecznych

Przez Polski Ład organizacje społeczne mogą stracić część dotacji z samorządów.

Samorządy nie udźwigną wydatków. Proszą o spotkanie z premierem

Zdaniem samorządów z Ruchu Samorządowego Tak! przepisy Polskiego Ładu odbierają finansowanie lokalnym wspólnotom. Równocześnie budżety lokalne muszą zmierzyć się z inflacją i potężnymi wzrostami cen energii.

Polski Ład obniży wiarygodność kredytową samorządów?

Jeśli spadną ratingi dotychczas najmocniejszych finansowo miast, wszystkie samorządy mogą mieć problem z uzyskaniem kredytów na inwestycje.