Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4

Rośnie napięcie wokół planów przebudowy autostrady A4 pod Wrocławiem.

Kolej wyda 5 mld zł na zwiększenie liczby pociągów i skrócenie czasów podróży na Śląsku

Większa częstotliwość kursowania pociągów, krótsze czasy podróży, wreszcie poprawienie dostępu do kolei dzięki nowym przystankom – to spodziewane efekty dwóch gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych uruchamianych w województwie śląskim.

Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy

Znani samorządowcy często ubiegali się nie tylko o reelekcję na urząd prezydenta czy burmistrza, ale równocześnie o mandat miejskiego radnego. Wygranie podwójnych wyborów nie oznacza jednak, że obejmą dwa mandaty — prezydenci czy burmistrzowie nie będą jednocześnie radnymi.

Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego

- Etapy przygotowania projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie zapowiadały obaw czy wątpliwości mieszkańców i tak traktowałem tę sprawę. Na logikę – który włodarz wiedząc, że byłaby ona jakkolwiek wątpliwa – procedowałby ją przed wyborami, w których ma startować sam? - pyta Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, w powiecie bielskim, na Pogórzu Śląskim.

W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu

Najwięcej osób jeździ pociągiem na Mazowszu (97 mln), najmniej na Podlasiu (2,5 mln) – tak wygląda podsumowanie kolejowej frekwencji w poszczególnych regionach kraju w 2023 r. sporządzone przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

Wybory samorządowe 2024: Gdzie o wyniku zdecydował jeden głos? Są takie gminy

W wyborach samorządowych 2024 czasem jeden głos zdecydował o wygranej. Tak było w gminie Wojciechowice w województwie świętokrzyskim czy w Trzebnicy na Dolnym Śląsku.

Polityka wagi regionalnej

Najpierw polscy marszałkowie w czerwcu 2023 roku, potem cały Europejski Komitet Regionów. Czy postulaty samorządowców faktycznie wpłyną na politykę spójności po 2027 roku? Jakie powinny być jej główne obszary koncentracji i dlaczego nadchodząca perspektywa jest tak ważna dla Polski?

Wybory samorządowe 2024. Najważniejsze wyzwania dla nowych władz lokalnych

Na samorządowców czekają nierozstrzygnięte kwestie samodzielności finansowej czy zapewnienie odpowiednich do zadań dochodów. Ale też wyzwania społeczne oraz przygotowanie się do skutków wydarzeń za granicami.

Jedź na wybory. Transport do komisji wyborczej może być za darmo

Zarówno największe aglomeracje, jak i mniejsze miasta będą miały darmową komunikację w dniu wyborów. W niektórych ośrodkach na trasy wyjedzie też więcej tramwajów czy autobusów. Ma to poprawić frekwencję wyborczą.

Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie

Pierwsi mieszkańcy już oddają głosy w wyborach samorządowych. Korespondencyjnie. Teraz takich wyborców jest mniej, niż w październiku, w wyborach parlamentarnych.

Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych

Tysiące nowych wyborców w dużych miastach, a jeszcze nie wszystkie wnioski o dopisanie do rejestru zostały rozpatrzone. Część z nich została odrzucona.

Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?

Małżeństwa, rodzeństwa, rodzice razem z dzieci – walczą wspólnie o mandaty radnych, czy też włodarzy miast i gmin. Czasami z różnych komitetów wyborczych.

Są miasta, gdzie na burmistrza kandyduje jedna osoba. I może przegrać

W niemal co piątej małej polskiej gminie czy mieście zgłoszono tylko jednego kandydata na wójta czy burmistrza. Kodeks wyborczy daje jeszcze komitetom z takich samorządów dodatkowy czas na zgłoszenie kandydatów.

Zmienione oblicza polskich miast

Polskie samorządy wykorzystały 20 lat obecności naszego kraju w Unii Europejskiej, i związane z tym fundusze pomocowe, na dokonanie prawdziwego skoku cywilizacyjnego.

Liderzy 20-lecia Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej"

W tym roku swoje dwie dekady istnienia obchodzi również Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji wyłoniliśmy liderów 20-lecia Rankingu Samorządów, czyli miasta i gminy, które dotychczas najczęściej stawały na podium naszego zestawienia.

Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem

Mimo dodatkowego terminu w gminach z jednym kandydatem na wójta, burmistrza czy prezydenta nie pojawili się nowi chętni do startu w kwietniowych wyborach samorządowych. Ale te i tak muszą się odbyć, a kandydaci zdobyć co najmniej połowę oddanych głosów.

Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?

W kilkudziesięciu polskich małych gminach i miastach można korzystać z darmowej komunikacji publicznej. Czy podobnie będzie też w większych aglomeracjach? Takie obietnice wyborcze składają kandydaci na prezydentów w wyborach samorządowych.

Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?

W Święta Wielkanocne nikt nie musi być sam! W wielu miastach w Polsce w sobotę oraz w niedzielę zostaną zorganizowane świąteczne śniadania dla potrzebujących.