Dzień bez Samochodu. W piątek bezpłatne przejazdy w wielu miastach

W piątek, w finałowym dniu Europejskiego Tygodnia Mobilności, wiele miast zachęca do pozostawienia samochodu czy motocykla w garażu lub na parkingu i podróżowania za darmo środkami komunikacji zbiorowej.

Dzień bez Samochodu – dniem bezpłatnej komunikacji w Warszawie

W piątek, 22 września – jak co roku w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności – Warszawa zachęca do zostawienia auta w garażu lub na parkingu.

Mieszkańcy miast chcą ekologicznego transportu

Mieszkający w miastach coraz częściej wymagają od władz wprowadzenia przyjaznego środowisku transportu - wynika z raportu Deloitte.

Najciekawsze szlaki spacerowe w Warszawie

Są już znane Perełki Warszawy 2023 - to zwycięskie trasy spacerowe w corocznym konkursie organizowanym przez miasto. W rywalizacji uczestniczyło ponad siedemdziesięciu uczestników z propozycjami wycieczek po różnych dzielnicach stolicy, od Wawra po Bemowo.

Złote algi wracają, zakwit może być toksyczny

Wkrótce możemy mieć do czynienia z powtórką ubiegłorocznej katastrofy na Odrze. Trwa walka z zakwitem złotych alg na Kanale Gliwickim. Algi stają się toksyczne w reakcji na... stres.

Bezpartyjni grają o Sejm i nie tylko

Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowali listy we wszystkich okręgach i będą się bić o Sejm. W tle są przygotowania do kampanii samorządowej.

Samorządy ruszają z kampanią zachęcającą do głosowania

Samorządy i osoby publiczne włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują.

Fotowoltaika: Bloki mogą skorzystać

Po sukcesie mikroinstalacji fotowoltaicznych w domach rząd chciał powielić ten model na budynkach wielorodzinnych. To jednak trudniejsze, niż się wydaje.

Samorządy czekają na zmiany

Przewidywalność dochodów oraz przywrócenie samorządności – to dwa główne postulaty korporacji samorządowych.

Zakaz spalania węgla w Warszawie od października

Od niedzieli, 1 października, w stolicy nie będzie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza.

Światowy Dzień Sprzątania nad Wisłą

W sobotę 16 września na warszawskiej plaży Poniatówka odbędzie się wielka akcja sprzątania nad Wisłą. To finał cyklicznych akcji sprzątania nadwiślańskich plaż oraz tegorocznej edycji World Cleanup Day.

Przetarg na modernizację Sali Kongresowej rozstrzygnięty

Wielofunkcyjna, dostępna i z nowoczesnym zapleczem – taka już niebawem będzie Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki.

Papierowe bilety do lamusa. Miejską komunikację zawojowały aplikacje

Pasażerowie w miejskiej komunikacji coraz chętniej żegnają się z papierowym biletem, a także z tradycyjnym sposobem płatności. Przykładem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), w której po wakacjach odnotowano rekordowy poziom sprzedaży biletów w aplikacjach mobilnych.

Miliardy na inwestycje w nowe linie tramwajowe

Rozwój komunikacji tramwajowej będzie wpływał nie tylko na zachowania i przyzwyczajenia mieszkańców, ale także na rozwój urbanistyczny miast.

Ostatnie dni zgłoszeń do Warszawskiego Drzewa Roku

Jeszcze tylko do 15 września można zgłaszać swoich kandydatów do plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku”. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie, zostanie zgłoszony do konkursu ogólnopolskiego.

Wieś często pomaga miastu. "Są oczywiście minusy tego procesu"

Duże miasta poszerzały i poszerzają nadal swoje granice o okoliczne wsie i mniejsze miasteczka. Zazwyczaj korzystają na tym obydwie strony.

Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów

Uchwalona niedawno przez Sejm reforma planowania przestrzennego wprowadza nowe zasady współpracy na linii inwestor-samorząd. Choć do wejścia w życie kluczowych zmian pozostały jeszcze dwa lata, to czasu jest w gruncie rzeczy bardzo mało.

Szczecin i Poznań z darmową komunikacją na wybory

W dniu wyborów parlamentarnych 15 października część głosujących będzie mogła skorzystać z bezpłatnej komunikacji. Już dwa samorządy podjęły w tej sprawie uchwały. W najbliższym czasie podobne decyzje będą zapewne podejmować kolejne miasta.