Coraz bliżej święta. W miastach już to widać

Warszawa czy Kraków mają już włączone choinki i świąteczne iluminacje na ulicach. W Gdańsku – lampki na miejskim drzewku zostaną odpalone dzisiaj, a we Wrocławiu – we wtorek.

PGE źle podcięła drzewa. Miasto chce 400 tys. zł. odszkodowania

Łódzki ratusz pozywa PGE za zniszczone drzewa podczas ich przycinki. Urzędnicy domagają się 400 tys. zł

Poznań bez roweru miejskiego, ale jednoślady wrócą do Trójmiasta

Po jedenastu sezonach w nocy ze środy na czwartek kończy się historia Poznańskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady opłacane z miejskiej kasy znikną z ulic. Miasto nie chce już więcej dokładać do systemu, a te pieniądze zamierza przeznaczać na rozwój infrastruktury rowerowej.

Inwestujemy w przyszłość. Otwarcie pierwszego podobszaru Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości"

15 hektarów powierzchni, ponad 1,5 km przebudowanych sieci energetycznych wysokiego napięcia, blisko 2 km dróg wewnętrznych i ścieżek rowerowych, 4,5 km ciągów pieszych, ponad 3 km instalacji sanitarnej i wodociągowej oraz 5,5 km linii kablowych, aby zapewnić oświetlenie terenu - tak w skrócie prezentuje się Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości" Podobszar Igołomska-Południe, oficjalnie otwarta 1 grudnia. Wartość inwestycji to ponad 47 mln zł.

Chełstowski: Środków z budżetu zawsze będzie za mało

Środki unijne są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozwój województwa- mówi Jakub Chełstowski, polski samorządowiec i menedżer.

Trójmiasto będzie mieć nową obwodnicę. Budowa właśnie się zaczęła

W czwartek ruszyły roboty na 16-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S6 pomiędzy Chwaszczynem a Żukowem.

Coraz więcej miejskich in vitro. Samorządowcy walczą, by płaciło państwo

Rzeszów dołączył do grona miast, które finansują procedury in vitro dla par, bezskutecznie starających się o dziecko. A samorządy, w których takie programy funkcjonują już od kilku lat przedłużają je na kolejne lata.

MeMo w Łodzi już działa. Będą i inne Mediateki w kolejnych miastach

Nie tylko wypożyczalnia książek, ale też strefa komiksu, sala gamingowa, kino, studio fotograficzne, pokój muzyczny czy kawiarnia jest w łódzkiej Mediatece MeMo. Podobne inwestycje, powstają też w innych, także mniejszych miastach.

Katowice. Nowe przystanki kolejowe powstaną do końca 2023

Mieszkańcy Katowic będą mieć łatwiejszy dostęp do kolei. Zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) właśnie podpisała umowę dotyczącą budowy czterech nowych przystanków w południowych dzielnicach miasta: Ochojcu, Murckach, Kostuchnie i Podlesiu.

Wodorowe pociągi będą wozić pasażerów w Kujawsko-Pomorskiem

Kolejny region szykuje się do wprowadzenia na tory pasażerskich pociągów napędzanych wodorem. Po tym, jak władze województwa świętokrzyskiego zdecydowały się zainwestować w składy napędzane ogniwami paliwowymi, do wodorowych pociągów przymierza się teraz Kujawsko-Pomorskie. – W najbliższym czasie rozpoczniemy przygotowania do wymiany wszystkich pociągów spalinowych na zasilane energią wodorową. Będzie to prawdziwa rewolucja – zapowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Krakowskie kwiaciarki zmienią stoiska?

Zmienia się kolejny symbol Krakowa – tym razem chodzi o stoiska kwiaciarek na Rynku Głównym. Do tej pory najmniejszy targowy miejski plac zajmowały stoiska w formie wózków i stołów na kwiaty, chronionych charakterystycznymi parasolami. Jednak zapisy uchwały krajobrazowej i obowiązujące już wcześniej przepisy parku kulturowego Stare Miasto spowodowały, że miasto szuka nowych form dla stoisk.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich: Środki z zewnątrz są nam teraz niezwykle potrzebne

W tej chwili sytuacja gospodarcza nie jest łatwa, a obawiam się, że jesteśmy dopiero na początku kryzysu. Środki z zewnątrz są niezwykle potrzebne - mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz wójt gminy Terespol.

Jeszcze więcej zieleni w Katowicach

Katowice realizują szereg działań, które już dziś przynoszą efekty i sprawiają że miasto jest postrzegane jako dobre miejsce do życia.

Samorządy kroczą ścieżką zrównoważonego rozwoju

Mimo ubytków w dochodach własnych i obniżeniu potencjału inwestycyjnego te miasta i gminy, które przygotowały się na gorsze czasy, są w stanie kontynuować swoje strategie rozwojowe.

Jerzy Buzek: Rząd zadusza samorządność

PiS chce być siłą sprawczą wszystkiego, co się dzieje wokół nas. To działanie głęboko szkodliwe, osłabiające nasz kraj – mówi prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów, były premier RP.

Tu kolej wraca po latach. Na Podkarpaciu i w końcu do Jastrzębia-Zdroju

Po 13 latach pociągi wróciły na trasę Mielec – Padew. PKP PLK i urząd marszałkowski woj. śląskiego podpisały zaś umowę na uzupełnienie sieci kolejowej z Jastrzębia-Zdroju do Katowic.

Wyłoniliśmy zwycięzców Rankingu Samorządów. Stawiają na zrównoważony rozwój

Tegoroczną edycję Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” wygrały w poszczególnych kategoriach: Poznań, Starachowice i Wielka Wieś. Nagrodę „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy odebrał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wyniki Rankingu Samorządów. Nagrodziliśmy najlepsze gminy i miasta w Polsce

Wyłoniliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. To odpowiednio w swoich kategoriach: Poznań, Starachowice i Wielka Wieś.