Liderzy 20-lecia Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej"

W tym roku swoje dwie dekady istnienia obchodzi również Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji wyłoniliśmy liderów 20-lecia Rankingu Samorządów, czyli miasta i gminy, które dotychczas najczęściej stawały na podium naszego zestawienia.

Marta Majewska: Mieszkańcy zachowali się, jak trzeba

Używając skali szkolnej, w pomocy uchodźcom mieszkańcy zdali egzamin na szóstkę. To było coś fantastycznego – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Wojciech Bakun: Przemyśl jest miastem spotkań ukraińskich rodzin

Stworzyliśmy w mieście centrum pomocy humanitarnej, które nadal działa i pomaga uchodźcom – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Kolejny rok wyzwań dla samorządów

Tegoroczna XIX edycja Rankingu Samorządów oparta jest na danych dotyczących roku 2022. Na pewno nie był to łatwy rok dla samorządów.

Zrównoważony rozwój to nie moda, to konieczność

To na barkach samorządowców w dużej mierze leży odpowiedzialność za tworzenie jak najlepszych warunków życia dla mieszkańców zarówno tych obecnych, jak i przyszłych pokoleń.

Ranking Samorządów: Sukces to efekt ciężkiej pracy, dobrych planów i… pieniędzy

Ostatnie lata były dla samorządów wyjątkowo trudne, m.in. ze względu na kryzys uchodźczy, galopującą inflację czy napięte relacje na linii rząd–samorząd. Spytaliśmy laureatów naszego Rankingu Samorządów 2023, co decyduje o osiąganych przez nich sukcesach.

Zobowiązania społeczne mają ważne miejsce w strategiach przedsiębiorstw

Firmy rozumiejące swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju dla dobra ludzi i planety deklarują swoje cele w strategiach ESG, a więc obejmujących działania związane ze środowiskiem, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym.

Finansowa rewolucja dla mniejszych miast i gmin

Rząd PiS, zgodnie ze swoimi deklaracjami, wyraźnie preferuje mniejsze wspólnoty lokalne i trafia tam znacznie więcej budżetowego wsparcia niż do metropolii. Po części ma to też odzwierciedlenie w naszym Rankingu Samorządów.

Jerzy Buzek: Kończy się czas niepoważnego traktowania samorządu

W Polsce konieczna jest decentralizacja, uznanie zasady subsydiarności, osadzenie w UE. Samorządy, tak jak cały kraj, potrzebują też końca wojny polsko-polskiej – mówi prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów.

Jaka przyszłość samorządu

Nowy rząd demokratycznej opozycji niesie szanse na lepsze perspektywy dla lokalnych wspólnot. Ale samorządowcy muszą to sobie sami wywalczyć.

Ranking Samorządów 2023: zwycięzcy wyłonieni

W tegorocznym zestawieniu miast i gmin najlepszych pod kątem zrównoważonego rozwoju na najwyższym miejscu podium, w swoich kategoriach, znalazły się: Sopot, Ulanów i Sulmierzyce.

Ranking Samorządów 2023: wyniki już dziś

Podczas uroczystej gali wręczymy wyróżniania dla najlepszych miast i gmin pod względem zrównoważonego rozwoju.

Wójt Wielkiej Wsi: Jedną trzecią budżetu przeznaczamy na inwestycje

Niektóre inwestycje planowane na 2023 r. będziemy musieli przesunąć w czasie, bo nie udźwigniemy ich finansowo – mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś, która wygrała w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii gmin wiejskich.

Samorządy muszą budować odporność na wiele wyzwań

Zrównoważony rozwój to nie abstrakcyjna idea. To strategie, które pozwalają odpowiadać na obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców – podkreślają zwycięzcy tegorocznego zestawienia.

Samorządy kroczą ścieżką zrównoważonego rozwoju

Mimo ubytków w dochodach własnych i obniżeniu potencjału inwestycyjnego te miasta i gminy, które przygotowały się na gorsze czasy, są w stanie kontynuować swoje strategie rozwojowe.

Jerzy Buzek: Rząd zadusza samorządność

PiS chce być siłą sprawczą wszystkiego, co się dzieje wokół nas. To działanie głęboko szkodliwe, osłabiające nasz kraj – mówi prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów, były premier RP.

Wyłoniliśmy zwycięzców Rankingu Samorządów. Stawiają na zrównoważony rozwój

Tegoroczną edycję Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” wygrały w poszczególnych kategoriach: Poznań, Starachowice i Wielka Wieś. Nagrodę „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy odebrał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wyniki Rankingu Samorządów. Nagrodziliśmy najlepsze gminy i miasta w Polsce

Wyłoniliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. To odpowiednio w swoich kategoriach: Poznań, Starachowice i Wielka Wieś.