Wójt Kleszczowa: Odkrywka dzieli gminę i mocno podnosi koszty inwestycji

Tych, którzy zazdroszczą nam wysokich dochodów, zapraszam do Kleszczowa. Może księżycowe krajobrazy przekonają ich o skali problemów, z którymi musimy się zmierzyć – mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów, zwycięzcy Rankingu Samorządów 2020 w kategorii gmin wiejskich.

Prezydent Gliwic: Nie ma miast odpornych na kryzysowe sytuacje

Trzeba tak gospodarować w dobrych czasach, by być przygotowanym na złe czasy – przekonuje Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Podkarpacie dobre o każdej porze

Na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków i kultur, z rozwijającą się gospodarką i zapierającą dech w piersiach przyrodą, z nowoczesną infrastrukturą i pieczołowicie pielęgnowaną tradycją – Podkarpacie zachwyca i nie przestaje zadziwiać.

Szkoła jutra zaczyna się dziś – projekt „Lekcja:Enter”

Doświadczenie edukacji zdalnej, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, pokazało, jak ważna jest znajomość narzędzi cyfrowych i doskonalenie związanych z nimi kompetencji.

Jakość powietrza i gospodarka odpadami: Szczecin chce być eko

Dbałość o środowisko jest jedną z głównych misji miasta. Kluczowe obszary to gospodarka odpadami i jakość powietrza.

Pakiety osłonowe dla firm i aktywistów: Katowice walczą ze skutkami pandemii

Na początku epidemii, walcząc z jej ekonomicznymi skutkami, w stolicy województwa śląskiego wdrożone zostały trzy pakiety osłonowe: dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i artystów.

Unikatowa korporacja łącząca wszystkie województwa samorządowe

Polskie regiony to miejsce dla każdego mieszkańca naszego kraju, bo każdy Polak powinien się czuć pełnoprawnym i wartościowym obywatelem, który może realizować swoje aspiracje bez względu na to, w którym regionie żyje.

W końcu nadeszła ekologiczna transformacja energetyczna polskich miast i gmin

Innowacyjne rozwiązania dla polskich samorządów opracowane przez polskich naukowców i wdrażane przez polską firmę – to odpowiedź na wyzwania stojące w najbliższych latach przed władzami każdej gminy.

Subwencja rozwojowa jako instrument finansowy zrównoważonego rozwoju państwa

Projekt nowelizacji ustawy o dochodach samorządów uzupełnia źródła ich dochodów zasadniczo proporcjonalnie do ubytków powstających przy realizacji inwestycji publicznych.

Covid-19 to test skuteczności dla samorządów

Może się wydawać, że zadania związane z pandemią są realizowane centralnie, jednak rząd tylko opracowuje strategię i wyznacza kierunki działań. To samorządy odpowiadają za ich realizację.

Coraz więcej mieszkań w Krakowie

Okres pandemii miasto wykorzystało na przygotowanie wielu zmian i działań w zakresie mieszkalnictwa komunalnego.

Zamiast ręcznego sterowania samorządom potrzebne są rozwiązania systemowe

Fundusz Inwestycji Samorządowych nie jest rozwiązaniem systemo­wym, a w dodanej po kilku tygodniach transzy ma wyraźne cechy ręcznego sterowania na podstawie nieostrych kryteriów.

Zrównoważony rozwój może pomóc przetrwać trudne czasy

Gliwice, Morawica i Kleszczów – to liderzy Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2020 w swoich kategoriach.

Jerzy Buzek tegorocznym Laureatem Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy

Nagroda została ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” w porozumieniu z Ewą Kuleszą, wdową po zmarłym w 2013 roku prawniku, jednym z najważniejszych twórców reformy samorządowej. Pierwszym laureatem nagrody został prof. Jerzy Regulski.

Gala Rankingu Samorządów 2020: Święto samorządów w czasie pandemii

To czas szczególny. Znowu przekonaliśmy się, że to władze samorządowe najszybciej, najpilniej reagują na potrzeby mieszkańców – podkreślał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów, podczas internetowej gali Rankingu.