JACEK KARNOWSKI: Rząd skutecznie niszczy samorządność

Obawiam się, że przyszłe czasy mogą być ciężkie dla samorządów - mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta Sopotu.

ZYGMUNT FRANKIEWICZ: Czasy dla samorządu są trudne

Samorządy mają coraz mniej pieniędzy i kompetencji, ale więcej zadań i ryzykowną pracę - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, senator X kadencji.

KRZYSZTOF WOŁOS: Dedykuję 1 miejsce mieszkańcom gminy Wielka Wieś

Pierwsze miejsce w tak prestiżowym rankingu świadczy o tym, że nasza gmina dobrze się rozwija - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

MARIAN BURAS: To niesamowite dla nas wyróżnienia

Wyróżnienie zdobywamy po raz trzeci. Ten sukces ma wielu ojców - mówi Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica.

ADAM NEUMANN: Gliwicom udało się obronić tytuł

Pierwsze miejsce w rankingu „Rz” wśród miast na prawach powiatu to wielka sprawa dla Gliwic - mówi Adam Neumann, prezydent miasta Gliwice.

BOGUSŁAW CHRABOTA: Prezentujemy wizję zgodną z Polską samorządową

Walka o podtrzymanie jakości samorządu i prezentowanie najlepszych w Polsce, to jeden z naszych najważniejszych celów - mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

JERZY BUZEK: Prawie dwie dekady prowadzimy tak niezwykły ranking

„Rzeczpospolita” i kapituła zaczyna ten ranking od sprawdzenia danych finansowych gmin- mówi prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

PIOTR BORAWSKI: Reformy podatkowe uderzą w samorządy dużych miast

Kolejny ranking „Rzeczpospolitej” będzie pokazywał zmiany, które zachodzą w samorządach - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta miasta Gdańska.

MARCIN KRUPA: Zmienia się filozofia finansowania. Trzeba stawić temu czoła

Najważniejszym zadaniem dla samorządów jest umiejętność znalezienia się w nowej rzeczywistości finansowej - mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

DARIUSZ MARCZEWSKI: Skutecznie sięgaliśmy po środki europejskie

Te środki są dużym wyzwaniem dla samorządów, ale pozwalają na rozwój - mówi Dariusz Marczewski, burmistrz gminy i miasta Miechów.

BOGUSŁAW KOŚMIDER: Kraków jest dość specyficznym miastem

Dużo straciliśmy w czasie pandemii, ale udało nam się odrobić wiele rzeczy - mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta miasta Krakowa.

ARTUR TUSIŃSKI: Siłą samorządu do tej pory była różnorodność

Mocno okrojony samorząd jest tylko instytucją jak administracja rządowa. Dla dwóch administracji zajmujących się tą samą rzeczą nie ma miejsca - mówi Artur Tusiński, burmistrz miasta ogrodu Podkowa Leśna.

ARKADIUSZ WIŚNIEWSKI: Mamy pomysł na Opole

Nagroda to potwierdzenie wysokiej jakości życia w Opolu. Nie bierze się ona z przypadku, trzeba na nią zapracować - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola.

Burmistrz Morawicy: Tylko w jednym jesteśmy bezradni

Dbamy o mieszkańców, ale walki o czyste powietrze sami nie wygramy ­­– mówi Marian Buras, burmistrz Morawicy.

Jubileusz w cieniu wyzwań

„Rzeczpospolita" już po raz 17. nagrodziła najlepsze samorządy w Polsce. Uroczystość odbyła się w wyjątkowym momencie. Równo 40 lat temu odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność, na którym tworzono podstawy dzisiejszej polskiej samorządności.

Prezydent Gliwic: Cięcia w budżecie przez Polski Ład

Choć jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, nawet nas rządowe zmiany będą dużo kosztować – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Witold Kozłowski: Siłą Małopolski są jej mieszkańcy

Inicjowanie przedsięwzięć, które z jednej strony zmieniają i unowocześniają region, a z drugiej pielęgnują jego tradycję musi opierać się na ścisłej współpracy samorządów na każdym szczeblu. O tym, jak skutecznie wspierać pracę lokalnych samorządów i rozwój małych ojczyzn mówią marszałek Małopolski Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dobro jest w Małopolsce

Fundamentalną misją samorządu Małopolski i Zarządu Województwa Małopolskiego jest pomoc i wsparcie dla mieszkańców regionu. Cel ten realizowany jest we wszystkich możliwych sektorach i aspektach życia.