Zaapelowała o to Unia Metropolii Polskich. - Pierwsze analizy na temat autokonsumpcji energii przygotowaliśmy dwa lata temu. Mieliśmy w korporacji wrażenie, że zapisy ustaw dotyczące klastrów, spółdzielni i finansów publicznych nie tworzą całości, tak jakby różne resorty je przygotowujące nie sprawdziły, co czeka instytucje i podmioty je wdrażające – relacjonuje Tymoteusz Marzec, ekspert i koordynatora od spraw środowiska Unii Metropolii Polskich. I dodaje: - Ponieważ procedowana jest obecnie nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, a w niej zawarte są zapisy o spółdzielniach energetycznych, Unia przedstawiła swoje postulaty.
Propozycje zmian mają zlikwidować bariery dotyczące autokonsumpcji energii wytwarzanej w miastach, ciepłownictwa, a także modernizacji oświetlenia miejskiego. Dopiero po ich wprowadzeniu mieszkańcy będą mogli korzystać w pełni z pozytywnych efektów transformacji energetycznej – uważa korporacja samorządowa.
Resort rolnictwa niechętny zmianom
Na przykładzie spółdzielni energetycznych Tymoteusz Marzec pokazuje, jak rozwojowi mogą przeszkadzać resortowe postanowienia. - Spółdzielnie energetyczne są niedostępne dla gmin miejskich i ich mieszkańców, mogą działać wyłącznie w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich. Zmianom jest niechętny resort rolnictwa – mówi ekspert. Przypomina, że niemożność założenia spółdzielni energetycznych w mieście jest sprzeczna z dyrektywą 2019/944 oraz dyrektywą RED II UE.
Czytaj więcej
Samorządy szybko zaadaptowały nowe zielone technologie do podległych sobie obiektów. Liczą, że to się opłaci.
- Ustawa o zamówieniach publicznych obliguje samorządy do organizowania przetargów publicznych przy zakupie energii elektrycznej – przypomina ekspert. UMP postuluje wyłączenie zakupu energii przez klastry z przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Korporacja uważa, że należy zagwarantować spójność funkcjonowania klastra z przepisami m.in. prawa zamówień publicznych oraz ustawy o finansach publicznych, tak aby współpraca członków klastra była zgodna z celami instytucji energetyki obywatelskiej.