Piotr Grzymowicz: Powrót tramwajów do Olsztyna to bardzo znaczący sukces

Według podpisanych uzgodnień i dokumentów mamy czas na zrealizowanie projektów w ramach KPO do sierpnia 2026 r. To krótki termin – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, który z końcem kwietnia po 15 latach kończy swoje rządy w mieście.

Jerzy Buzek: Zohydzanie Polakom Zielonego Ładu to cynizm

Fundusze europejskie, wbrew obiegowej opinii, pełnią jedynie funkcję pomocniczą – mówi „Rz” Jerzy Buzek. Według niego korzyści z udziału w jednolitym rynku są co najmniej trzykrotnie większe.

Nie wydawać funduszy z KPO za wszelką cenę

Samorządy są głównym beneficjentem wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Z jakimi wyzwaniami będą musiały sobie radzić w nadchodzących latach?

Samorządy realizują połowę podstawowych praw człowieka

Zły stan finansów spowodowany brakiem współpracy z władzą centralną to dziś główny problem polskich władz lokalnych.

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy: Ten rząd traktuje samorządy po partnersku

Naprawa finansów publicznych wymaga zmiany ustaw, wypracowywanych wspólnie przez rząd i samorządy. Efekty pewnie będzie widać za kilka miesięcy – mówi Rafał Bruski, ubiegający się o reelekcję prezydent Bydgoszczy.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni: To była najtrudniejsza kadencja

Liczymy na to, że z KPO będziemy mogli w pewnych warunkach refinansować wydatki już poniesione. Uważam, że to byłoby rozwiązanie uczciwe i zasadne – mówi Wojciech Szczurek, od 25 lat prezydent Gdyni, który w kwietniowych wyborach walczy o reelekcję.

Tadeusz Truskolaski: Pieniądze unijne to środki na inwestycje, a nie na konsumpcję

Wszyscy wiemy, w jakiej kondycji finansowej są nasze budżety po ostatnich ośmiu latach. Jeśli samorządy nie dostaną wsparcia w wysokości 10 mld zł, to tego roku nie przeżyją – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz: Z pokorą podchodzę do wyborów

Na plus zaliczam temu rządowi, że słucha głosu samorządów. I że mimo niełatwej sytuacji budżetowej została wypłacona tzw. subwencja rozwojowa – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która szykuje się do walki o reelekcję.

10 tys. zł za krótki film. Startuje 9. edycja konkursu #63sekundy

„Co niewidoczne, a jednak ważne” to hasło dziewiątej edycji konkursu filmowego #63sekundy, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Hanna Zdanowska: Nie chcemy sięgać głębiej do kieszeni mieszkańców

Obecnie rządzący mają świadomość, jak ważnym elementem funkcjonowania państwa są samorządy – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Prezydent Katowic: Polska będzie tak silna, jak silne będą samorządy

Konieczne są procesy decentralizacji, by decyzje dotyczące naszych miast mogły zapadać właśnie u nas, a nie na poziomie centralnym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jacek Sutryk: Polska potrzebuje naprawy w wielu aspektach

Jeśli chcemy skończyć z państwem w PiS-owskim wydaniu, to musimy wygrać wybory samorządowe, zwłaszcza do sejmików województw. A taka szansa jest tylko wtedy, kiedy będziemy razem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Samorządowy alfabet 2023 r. Inwestycje, wybory i przygotowania do nowej kampanii

Mijający rok upłynął w cieniu wyborów do Sejmu i oczekiwań z nimi związanych. Ale nie tylko. Oto Alfabet Samorządowy 2023 roku.

Marcin Kuchciński: Z utęsknieniem czekamy na pieniądze z KPO

Mimo wszystkich zawirowań zaprojektowaliśmy dobry budżet samorządu Warmii i Mazur. Będzie to budżet zbilansowany, bez konieczności zaciągania kredytu – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Elżbieta Anna Polak: oddać samorządom to, co zabrał PiS

Wzmocnienie dochodów własnych powinno nastąpić poprzez zwiększony udział w podatku PIT oraz zwrot kompetencji, które w ciągu ostatnich ośmiu lat PIS samorządom odebrał - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej, była marszałek województwa lubuskiego.

Czego oczekują lokalne władze od nowego rządu? Spytaliśmy znanych samorządowców

Ustabilizowanie sytuacji finansowej, powrót do konstytucyjnej idei samorządności, wzmocnienie dochodów własnych jst, zmiany w systemie edukacji – tego między innymi oczekują prezydenci, burmistrzowie i marszałkowie od nowego koalicyjnego rządu.

Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie

Władza centralna musi w samorządzie dostrzec partnera, z którym rozmawia i wypracowuje rozwiązania – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Marszałek województwa lubuskiego: Musimy biec do przodu

Trzeba przywrócić takie zasady finansowania samorządów, aby były one jasne i aby każdy samorząd – gmina, powiat czy województwo – znał i rozumiał algorytm, według którego będą mu wydzielane i przekazywane środki z budżetu państwa – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.