Burmistrz Wieliczki: W każdych wyborach waży się przyszłość wspólnot lokalnych

Zmiany proponowane w nowelizacji kodeksu odbieram jako próbę stworzenia iluzji. Przecież każdy wójt, burmistrz czy prezydent dbają o to, by mieszkańcy docierali do komisji wyborczych, by mogli zagłosować – mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Marek Materek: Tusk i Kaczyński powinni już odejść

Idziemy ze swoim programem wyborczym i nie zamierzamy się kryć za plecami Donalda Tuska czy Jarosława Kaczyńskiego. Powinniśmy odesłać ich na zasłużoną polityczną emeryturę – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic, lider Ruchu Marka Materka.

Zygmunt Frankiewicz: Najważniejsze wybory od 1989 r.

W wyborach powinien startować ten, kto ma największe szanse wygrać z PiS – mówi nam Zygmunt Frankiewicz, senator i prezes Związku Miast Polskich.

Burmistrz Hrubieszowa: Ludzie odłożyli podziały dla słusznej sprawy

To było bardzo budujące doświadczenie – wspomina akcję pomocy Ukraińcom Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Michał Zaleski: W toruńskiej przestrzeni Kopernik jest dosłownie wszędzie

Toruń będzie świętował Rok Mikołaja Kopernika przy wielu okazjach w sposób wyjątkowy, radosny – zapowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Prezydent Olsztyna: Podwyżki cen energii wszyscy dziś odczuwamy

Patrzymy dalekowzrocznie. Chcemy produkować energię jak najtaniej, by skończyć z monopolem spółek energetycznych Skarbu Państwa, które nas dobijają – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Prezydent Opola: Jesteśmy zwolennikami jak najszerszej listy opozycji w wyborach

Pewnie bym się nie zajmował polityką ogólnopolską, gdyby ta polityka w tak brutalny sposób mnie oraz mieszkańców teraz nie dosięgała – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Konrad Fijołek: To będzie najgorszy rok, jaki pamiętam

Po raz pierwszy w historii w nowy rok weszliśmy z bieżącym deficytem, który na pewno będzie jeszcze narastał, bo inflacja w Polsce nie odpuszcza – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Olgierd Geblewicz: Nie grozi nam utrata płynności

Będzie to rok, w którym chcemy rozpędzić nową perspektywę, a to oznacza dużo pracy nad przygotowaniem konkursów, projektów, wytycznych itd. Ale głęboko wierzę, że – tak jak w poprzedniej perspektywie – i tym razem damy radę – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Prezydent Nowej Soli: Utrzymujemy w mieście proinwestycyjny kurs

O sytuacji finansowej miasta, rewitalizacji i inwestycjach opowiada nam Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

Marcin Krupa: Jak Katowice stają się marką

Na mecze chętnie przyjeżdżają fani z Polski i różnych zakątków świata. Dzięki takim wydarzeniom zyskujemy wszyscy: miasto, mieszkańcy, przedsiębiorcy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent Sopotu: Największe tegoroczne wyzwanie samorządów

Mam nadzieję, że ten rok będzie rokiem nadziei, że ta zła władza odejdzie. Ale najważniejsze dla wszystkich w Europie jest, żeby skończyła się wojna w Ukrainie, choć jej skutki będą dla wszystkich – nie tylko Ukraińców, ale także dla Polaków – w tym dla naszych wspólnot lokalnych jeszcze przez lata odczuwalne – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Prezydent Białegostoku: Czeka nas katastrofa finansowa

Obawiam się, że jeśli będzie trzecia kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości, to instytucji niezależnych w Polsce może już nie być – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Samorządowy alfabet mijającego roku

Wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, obawy przed inflacją, o budżety, ceny energii i surowców. A także polityczne rozgrywki, wybory i nagłe zmiany sojuszy. Rok 2022 w samorządzie upłynął w rytm tektonicznych wstrząsów.

Prezydent Szczecina: Samorząd nie jest wrogiem, tylko partnerem dla rządu

Samorządowe finanse nie pozwalają nam na rozwój, na pozytywne myślenie o przyszłości. Ale każdy kryzys czegoś uczy – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wójt Wielkiej Wsi: Jedną trzecią budżetu przeznaczamy na inwestycje

Niektóre inwestycje planowane na 2023 r. będziemy musieli przesunąć w czasie, bo nie udźwigniemy ich finansowo – mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś, która wygrała w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii gmin wiejskich.

Prezydent Starachowic: Aby miasto dobrze funkcjonowało, potrzebna jest harmonia

Jako samorządowcy jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Prezydent Lubina: Dolny Śląsk potrzebuje elektrowni atomowej

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce. W związku z tym gwałtownie potrzebujemy energii - mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina.