"Bez europejskich pieniędzy zdolności inwestycyjne bliskie zeru"

Brak środków europejskich to zwolnienia, bezrobocie, likwidacja części firm – zapowiada Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Szpitale samorządowe do zmiany, nie likwidacji

Podczas kolejnych fal pandemii ratowały zakażonych mieszkańców, teraz wyręczają przychodnie. Szpitale powiatowe są potrzebne – mówią eksperci.

Burmistrz Karpacza: Forum Gospodarcze to wymiana wiedzy i doświadczeń

Mamy tutaj wszystkie czołowe osoby z pierwszych stron gazet jeśli chodzi o biznes, politykę, samorząd czy media. Możliwa więc jest wymiana doświadczeń, nawiązywanie relacji, bo ilość paneli, spotkań nie tylko oficjalnych, ale też kuluarowych sprawia, że każdy z nas wyjdzie z większą wiedzą, z większym doświadczeniem – mówi nam Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza. W tym mieście rozpoczęło się we wtorek 30. Forum Ekonomiczne, a jego tematem przewodnim jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Burmistrz Krynek: Wszystkim powinno zależeć, aby sytuacja na granicy wróciła do normy

Jeżeli pojawiają się negatywne komentarze na temat straży granicznej, to są one nieadekwatne, krzywdzące funkcjonariuszy, nie tylko straży granicznej, ale też wojska i policji. U nas cieszą się oni zaufaniem i mają dobrą opinię. Uważam, że wykonują swoje zadania właściwie. My czujemy się tutaj bezpiecznie – mówi Jolanta Gudalewska, burmistrz Krynek.

Danilecka-Wojewódzka: Słupsk nie pustoszeje przez cały rok

Po pandemii wszyscy cieszą się z każdego gościa, który przyjedzie do hotelu czy restauracji. Wychodzenie z kryzysu popandemicznego będzie jednak jeszcze długo trwało – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska.

Stan wyjątkowy? „Mieszkańcy obawiają się, że będzie godzina policyjna”

Ludziom stan wyjątkowy kiepsko się kojarzy, bo nawiązuje do czasów minionych. Ale ogólnie jest spokojnie i raczej mieszkańcy nie podchodzą do tego w negatywny sposób. Rozumieją sytuację – mówi Marcin Urbański, wójt podlaskiej gminy Mielnik.

Prezydent Łomży: Wciąż odczuwamy wykluczenie komunikacyjne

Łomża jest jednym z największych miast, które nie mają kolejowego połączenia osobowego. Powrót kolei stworzy ogromną szansę dla naszego miasta – mówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Wójt Szudziałowa: Na terenie naszej gminy nikt nie koczuje

Nie wiem, od jak dawna migranci koczują przy granicy. Taką wiedzę ma straż graniczna – mówi Tadeusz Tokarewicz, wójt gminy Szudziałowo, na terenie której leży Usnarz Górny.

Burmistrz na głodowej pensji. „Mieszkańcy mówią, że im wstyd”

Rady gmin nie powinny ustalać wynagrodzeń wójtów czy burmistrzów – przekonuje Michał Rudzki, burmistrz Karczewa.

Burmistrz Cieszyna: Zieleni w mieście nigdy dosyć

Miasto po dwóch stronach granicy to zawsze wielka atrakcja – mówi nam Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

„To internetowy viral wywołał atak na punkt szczepień”

Mamy ewidentnie problem z prostowaniem fejków w sieci. Jako państwo, ale też jako poszczególne jego służby. Dezinformacja szerzy się na niespotykaną skalę: jak w średniowieczu będziemy za chwilę oglądać stosy, jeśli instytucjonalnie nie zareagujemy – mówi Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Ryszard Brejza: Źródło lokalnych podwyżek jest w Warszawie

Miasta tracą dochody w wyniku obniżania podatków, a oferuje im się dotacje inwestycyjne, które żadnej ulgi nam nie dają – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

„Pol’and’Rock to dla nas niesamowita reklama”

Ekonomicznych korzyści z festiwalu w tym roku specjalnie nie będzie. Ale dla nas ta impreza to też poligon doświadczalny. Wszyscy są dumni z tego, że Pol’and’Rock zagościł u nas – mówi Radosław Mackiewicz, burmistrz Płotów. Na terenie tej gminy na lotnisku Makowice – Płoty rozpoczyna się w czwartek Pol’and’Rock Festival, organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów, sprzedaży gadżetów oraz darowizn celowych.

Burmistrz Podkowy Leśnej: szczepionki dają bezpieczeństwo

Szczepienia ułatwiają podróże i przekraczanie granic. Ale najważniejsze jest, że szczepionki dają nam większe bezpieczeństwo – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. To mazowieckie miasteczko ma najwyższy poziom wyszczepienia w Polsce. Obie dawki szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło tam już ponad 62 proc. mieszkańców.

Prezydent Elbląga: Kanał otwiera wiele możliwości

Kiedy budowane są autostrady, których koszt jest większy niż budowy kanału, to wszyscy uważają, że te drogi są niezbędne. Dla nas kanał żeglugowy jest właśnie jedną z takich autostrad – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Wojciech Szczurek: Wiemy już, że sezon będzie udany

W weekendy w hotelach mamy prawie stuprocentowe obłożenie, w tygodniu kształtuje się ono na poziomie 60–70 procent – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

„Nawiedziła nas nie tylko trąba powietrzna, była też powódź”

Nie potrafiłem sobie wyobrazić tego, co stało się w Librantowej, jak ta blacha domów była niesiona na słupy energetyczne i dalej. Ale najważniejsze jest to, że nikt podczas tych kataklizmów nie ucierpiał – mówi Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec. Jedna z miejscowości tej gminy – Librantowa – mocno ucierpiała po przejściu w czerwcu trąby powietrznej.