Prezydent Szczecina: Połowa uczniów wymaga pomocy

Mamy dramatyczną sytuację, gdy chodzi o stan psychologiczny naszych uczniów – alarmuje w rozmowie z „Życiem Regionów” Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Marta Majewska: Politycy nie interesują się problemami przygranicznych miast

Przez absurdalne prawo mieszkańcy Hrubieszowa i okolic mają problem ze znalezieniem pracy, muszą wyjeżdżać „za chlebem”. Można to zmienić, ale polityków to nie interesuje – mówi burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.

Andrzej Porawski: Potrzebny jest nowy mąż stanu polskiej edukacji

Polska szkoła w końcu upomni się o swoje prawa – mam nadzieję, że rodzice, nauczyciele i samorządowcy wspólnie. Trzeba przezwyciężyć różnice podejścia i razem upomnieć się o polską szkołę – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Elżbieta Anna Polak: PiS robi kampanię polityczną na pogorzelisku

Region lubuski nie otrzymał ani złotówki z rządowego funduszu na usuwanie składowisk odpadów – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, kandydatka KO na posła.

Prezydent Starachowic: Ludzie oczekują realnej zmiany

W najgorszym możliwym momencie zostaliśmy wystawieni. I mówię nie tylko o swoim środowisku politycznym, które zostało wyrolowane, ale przede wszystkim o działaczach Agrounii, którzy przez kilka lat ten projekt polityczny i społeczny tworzyli. Byli bardzo zaangażowani, a później zostali postawieni przed faktem dokonanym – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Geblewicz: Szczecin jest bliższy niemieckim mieszkańcom pogranicza niż Berlin

Cała koncepcja aglomeracji transgranicznej sprowadzała się zawsze do tego, by ułatwiać – a nie utrudniać – przyjazd niemieckim sąsiadom. Dlatego obecna propaganda PiS, która atakuje nas za oczywisty fakt, że Szczecin promieniuje zarówno na polską, jak i niemiecką część pogranicza, jest kompletnym absurdem – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Zdanowska: Łódź to miejsce, gdzie czuję się najlepiej

Jestem optymistką i wierzę, że w końcu wrócimy do sytuacji, gdy samorządy były samorządne, a nie były sprowadzone do „chodzących po prośbie” za pieniędzmi od władz rządowych – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Janusz Kozioł: Emocje zostawmy z boku

Żyjemy w kraju tak skłóconym, że każda impreza, w tym też Igrzyska Europejskie, przez jednych oceniana jest jako wielki sukces, a inni próbowali uznać ją za kompromitację – mówi Janusz Kozioł, wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie’2023, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Michał Litwiniuk: Rower jest najbardziej demokratycznym wynalazkiem

Rowerem jeżdżą najmłodsi i najstarsi, kobiety i mężczyźni, wszyscy – bez względu na kolor skóry, sympatie polityczne czy przekonania. Po prostu jesteśmy „rowerowymi” braćmi i siostrami, lubiącymi wspólnie spędzać czas w miejskiej przestrzeni – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Piotr Krzystek: Mamy swoje zadania, do parlamentu nam się nie spieszy

Żądamy i oczekujemy od rządu racjonalnego określenia naszych parametrów w podatku PIT, a także udziału w podatkach zryczałtowanych – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Prezydent Ciechanowa: Przestawieni na ręczne sterowanie

Aż 351 z 354 miast członkowskich Związku Miast Polskich uchwaliło deficytowe budżety na ten rok. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak złą sytuacją – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Związku Miast Polskich.

Prezydent Wrocławia: Samorządowa gwarancja jakości

Lokalni liderzy deklarujący chęć startu w wyborach parlamentarnych dają gwarancję wysokiej jakości pracy, gdy opozycja wygra wybory – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Witold Kozłowski: Igrzyska europejskie to ogromna szansa na promocję

Wierzę, że w dłuższej perspektywie przełoży się to na zwiększenie ruchu turystycznego i wpłynie na rozpoznawalność Małopolski na świecie – mówi Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

Rafał Bruski: Najważniejsze to odsunąć obecny rząd od władzy

Jego celem jest likwidacja samorządności. Potwierdzają to kolejne decyzje odbierające samorządom kompetencje i pieniądze. To partia, podobnie jak w PRL-u, ma decydować o wszystkim – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Wybór mieszkańców musi być szanowany

Samorządy są silne siłą mieszkańców, od nich wiele zależy – to jeden z wniosków uczestników konferencji „Samorząd 6.0. Rozwój społeczny – Usługi gospodarcze – Nowoczesne finanse”.

25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?

Przeprowadzona 25 lat temu reforma miała na celu budowę samorządności oraz usprawnienie działań władz w terenie. Czy ten model nadal się sprawdza? Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty "Rzeczpospolitej".

Piotr Kryszewski: Miasto z rowerowym klimatem

Rewolucję rozpoczęliśmy w Gdańsku ponad dekadę temu i zmiana związana z jazdą na rowerze następuje na wielu polach – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Jacek Majchrowski: Samorząd staje się ramieniem rządu

Jak się popatrzy na politykę władz centralnych, to rola samorządu jest systematycznie ograniczana w bardzo różny sposób, głównie pod względem finansowym – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.