Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich: Środki z zewnątrz są nam teraz niezwykle potrzebne

W tej chwili sytuacja gospodarcza nie jest łatwa, a obawiam się, że jesteśmy dopiero na początku kryzysu. Środki z zewnątrz są niezwykle potrzebne - mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz wójt gminy Terespol.

Prezydent Sosnowca: Elektorat PiS się powoli zmniejsza

Jako samorządowcy nie patrzymy, skąd kto jest, tylko co w swoim życiu robił – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Andrzej Dziuba: Rozmowy z marszałkiem Chełstowskim trwały kilka miesięcy

Nowy zarząd województwa daje gwarancję merytorycznej pracy i dobrej współpracy – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, który przekonywał marszałka Jakuba Chełstowskiego do zmiany barw politycznych i przejścia z PiS do opozycji.

Wojciech Szczurek: W działaniach kryzysowych podstawową rolę odgrywa państwo

Taka sytuacja jak w Przewodowie powoduje mobilizację, weryfikację, czy kanały komunikacyjne rzeczywiście działają. To były prawdziwe godziny grozy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wójt gminy Dołhobyczów: Nie wiem, kiedy wróci do nas normalność

Słyszałem dwa wybuchy. Na początku myślałem, że to może jakaś petarda wybuchła albo ktoś coś do ogniska wrzucił – mówi nam Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów, na terenie której leży Przewodów.

Burmistrz Hrubieszowa: Poczucie zagrożenia wśród mieszkańców było

Wszyscy czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje, które będzie można przekazywać mieszkańcom – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Prezydent Rzeszowa: Głowimy się, jak spiąć budżet

Tak złej sytuacji finansowej miasta w ciągu ostatnich 21 lat nie było – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Frankiewicz: Prymat polityki nad gospodarką widać dokładnie

To podstępna gra, aby dystrybucją węgla zajął się samorząd. Zawsze może być szantażowany, że nie chciał pomóc swoim mieszkańcom – mówi senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

Prezydent Tychów: Przymierzamy się do tej nieszczęsnej akcji Sasina

Najpierw ktoś mówił, że za prąd trzeba będzie płacić 2 tys. zł, a potem, że ta cena schodzi na kilkaset złotych – 785 dokładnie. I wszyscy są szczęśliwi, a przecież podwyżka i tak jest szokująca – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Władysław Ortyl: Fundusze unijne? Pojawiają się niepokojące sygnały

Nowy program dla Podkarpacia jest na etapie finałowym negocjacji. Plan jest taki, abyśmy zamknęli nasze negocjacje już w październiku - mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Burmistrz Pleszewa: Rower to transport i rekreacja

Budując spójną strategię rozwoju 15-minutowego miasta, uświadamiając mieszkańcom jego zalety i zachęcając do zamieszkania tu, sięgnęliśmy do koncepcji miasta kompaktowego – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Prezydent Częstochowy: Państwo przerzuca na samorząd efekty zaniechań rządu

Samorząd nie ma podstaw prawnych, by wyręczać podmioty gospodarcze w handlu węglem – mówi nam Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Prezydent Radomia: Nasz budżet będzie zależał od tego, ile zapłacimy za energię

Jako jednostki samorządu terytorialnego nie możemy sobie pozwolić na spełnianie dyktatu spółek energetycznych, jak Enea, które teraz chcą sobie napchać kieszenie kosztem mieszkańców Radomia czy innych polskich miast – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Prezydent Rudy Śląskiej: Najpilniejsze zadanie? Oszczędności w zużyciu energii

Największymi zmartwieniami rudzian nie są w tej chwili źle ustawiona ławka, czy nieprzycięta gałąź, ale obawy o to, jak przetrwać najbliższe miesiące – mówi Michał Pierończyk, nowy prezydent Rudy Śląskiej.

Kosiński: Bunt samorządów wybuchnie z powodu cen energii?

Skala podwyżek jest oderwana od rzeczywistych kosztów – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Burmistrz Podkowy Leśnej: Nie chciałbym zwalniać obrotów

To, co się w Polsce dzieje, pozbawione jest jakichkolwiek ram czytelnych dla wszystkich. Zabiera się kompetencje, władztwo mieszkańcom przez ograniczanie samorządów, ogranicza się dochody. Gdy ktoś nie ma dochodów, nie może w pełni zaspokoić swoich potrzeb i musi „pójść po prośbie” – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych: Będziemy podejmować radykalne decyzje

Za pierwsze cztery miesiące roku zapłaciliśmy za prąd tyle, co przez cały 2021 r. Rozważamy m.in. zamknięcie świetlic wiejskich na zimę i ograniczenie ich ogrzewania do minimum – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Prezydent Opola: Samorządowcy chcą mieć realny wpływ na zmiany w Polsce

Bez zmian politycznych w Polsce, bez zmiany sposobu rządzenia nie poprawi się sytuacja samorządów – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.