Marcin Krupa: Stoimy u progu wielkich zmian, potrzebne są odważne decyzje

Mamy pomysł na kolejną dużą transformację naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Koszt jest ogromny – ok. 600 mln zł – ale może się udać przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

Burmistrz Kamieńska: wpływy z PIT mogą być jeszcze niższe

Jestem zwolennikiem rozsądnego dopłacania do kosztów, które mieszkańcy gminy ponoszą. Wprowadzając kolejne dopłaty trzeba jednak zachować rozsądek. Raz wprowadzona dopłata powinna być kontynuowana – mówi Bogdan Pawłowski, burmistrz Kamieńska.

Prezydent Gdyni: Proces mobilności rowerowej trwa latami

Już teraz po Gdyni w wielu miejscach znakomicie się jeździ rowerami, ale chcemy tę sieć rozwijać. Jeżeli mówimy o przyszłości, o zmianie zachowań komunikacyjnych, to infrastruktura dróg rowerowych jest kluczowa – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Geblewicz: Budujmy tyle ścieżek rowerowych, ile możemy

Jeszcze wiele zostało do zrobienia w kwestia infrastruktury rowerowej, ale samorząd aktywnie nad tym pracuje - mówi Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dziś największe wyzwanie dla Gdańska to budowa ekostrad

Rower może być częścią transportu publicznego. Brakuje nam strategii rozwoju komunikacji rowerowej, zarówno na szczeblu narodowym, jak i lokalnym – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

E-rowery zmieniają zasady gry

Elektryczne rowery zwiększają częstotliwość i odległość, jaką pokonują ludzie. Ułatwiają seniorom i rodzicom z małymi dziećmi jazdę na rowerze. To rewolucja – mówi nam Jill Warren, prezes Europejskiej Federacji Rowerzystów.

Debata: Miasta dobrze skomunikowane

Mieszkańcy przesiadają się na rowery i żaden ratusz nie może przejść wobec tego zjawiska obojętnie. Ale bez pieniędzy z europejskiej kasy inwestycji tego typu byłoby niewiele: budżety samorządów są z roku na rok coraz skromniejsze.

Prezydent Bydgoszczy: Brak ścieżek to dziś największe zaniedbanie

Jeżeli rower ma się stać alternatywą dla samochodu, to cykliści nie mogą przemykać między tirami. Brak ścieżek rowerowych to dziś największe zaniedbanie – mówi nam wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel.

„Samorząd. Teraźniejszość-przyszłość”. Jak się zmierzyć z nowymi wyzwaniami

Kryzys uchodźczy, efektywne wykorzystanie funduszy UE, konieczne zmiany w służbie zdrowie – to główne tematy Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego.

Prezydent Elbląga: Kluczowy jest dla nas powrót funkcji morskich

Czekamy na to, by rząd porozumiał się z Brukselą w sprawie funduszy unijnych. Dla mnie jest nie do przyjęcia, że mogąc korzystać z pieniędzy Unii Europejskiej, nie robimy tego – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Praca związana z uchwałą krajobrazową w zasadzie nigdy się nie kończy

Myślenie o przestrzeni publicznej jako wspólnym dobru, znalazło poklask wśród przedsiębiorców i mieszkańców – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju: Transformacja miasta wymaga ogromnych nakładów

Kryzys klimatyczny jest faktem. Transformacja ekologiczna, społeczna i gospodarcza jest niezbędna. Kluczowe dla jej sukcesu jest prowadzenie rzetelnych działań informacyjnych – mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Prezydent Bydgoszczy: Co odczuwamy w portfelach, miasto odczuwa w budżecie

Bydgoszcz uzyska w tym roku 14 proc. mniej dochodów niż w 2021 r. Czeka nas ciągłe zaciskanie pasa, aby zbilansować dochody i wydatki bieżące – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Prezydent Torunia: Z czasem entuzjazm pomagających opada

Być może maleją domowe zapasy, z których można dokonywać darów. Ale ciągle są potrzeby – mówi nam Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Prezydent Olsztyna: Każdego dnia dzieci uchodźców są zapisywane do naszych szkół

Utworzyliśmy już cztery oddziały przygotowawcze w podstawówkach i dwa w liceach. Ale widząc, jakie jest zapotrzebowanie, wkrótce uruchomimy kolejne dwa oddziały – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Pandemia i kryzys ukraiński: egzaminy zdane na piątkę

Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.

Krzysztof Żuk: Nie jest sztuką zarządzać miastem, które ma wszystko poukładane

Na pomoc osobom uciekającym przed wojną przeznaczyliśmy już blisko 5 mln zł. Sukcesywnie rozliczamy te wydatki z wojewodą, pokrywając część dotychczasowych kosztów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

„Wielu uchodźców deklaruje, że po wojnie chce odbudowywać swój kraj”

Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.