Prezydent Gdańska: Krok po kroku odbiera się samorządom kompetencje i pieniądze

Nie ma bardziej antysamorządowego, czyli działającego przeciwko obywatelom lokalnych wspólnot, rządu niż rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Samorządowcy o wyzwaniach na 2022 rok. Może być najtrudniejszy od dawna

Galopujące koszty inwestycji i bieżącego funkcjonowania miast i gmin, pandemia, negatywne dla lokalnych budżetów skutki Polskiego Ładu, napięcia w relacjach z rządem – to największe problemy samorządów w rozpoczynającym się roku.

Bieszczadzka komunikacja to dramat

To się musi zmienić. Stąd pomysł na małe lotnisko – przekonuje Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Bredychowski: Ten kryzys to nie jest tylko epizod

Najważniejsze, że nie ma między tymi, którzy są w sporze w Polsce, różnic, jeśli chodzi o ocenę natury zagrożenia ze Wschodu – mówi Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Instytut Studiów Wschodnich.

Olgierd Geblewicz: Wydaje mi się, że państwo abdykowało

Bardzo duża część gmin nie będzie mieć środków na wkład własny niezbędny przy programach unijnych. To oznaczać będzie brak nowych inwestycji, co rozpocznie fazę recesji – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

„Połowa urzędników adoptowała już jakieś bezdomne zwierzę”

Jesteśmy chyba jedyną gminą, która od bodaj czterech lat nie ma w schroniskach żadnego psa, bo wszystkie idą do rodzin – mówi Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

Prezydent Kalisza: Depopulacja dotyczy niemal całego kraju

Problemy średnich miast są w większości przypadków bardzo podobne. To m.in. młodzi ludzie wyjeżdżający na studia do miast wojewódzkich i zostający tam na stałe czy mniejsza dostępność komunikacyjna – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Burmistrz Końskich: Przed likwidacją pociągi woziły głównie powietrze

Pociągi przyjeżdżały i odjeżdżały w godzinach, które nikomu nie pasowały. A wówczas trudno, by znalazło się dużo chętnych - mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. Po 12 latach do tego miasta wróciły pociągi osobowe.

Samorządowcy chcą być bardzo poważną siłą

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski, który powstał w Poznaniu, to największy i najbardziej śmiały jak do tej pory projekt, który ma łączyć samorządowców. Sukces nowego projektu i nowego szyldu zależy przede wszystkim od konsekwencji.

Jacek Majchrowski: Inflacja uderza też w sektor publiczny

Budżet na 2022 rok jest trudny, ale staramy się utrzymać kurs rozwojowy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Burmistrz Szczyrku: Zawieszamy pobieranie opłaty miejscowej

Kiedyś wszyscy mieli kopciuchy. Dziś to bardziej widać, kto nadal ma stary piec. Jeden – dwóch kopci i to strasznie rzuca się w oczy – mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku. W ub. tygodniu NSA uznał, że Szczyrk nie może pobierać opłaty klimatycznej.

Krzysztof Żuk: To będzie najtrudniejszy budżet ostatniego dziesięciolecia

Sytuacja staje się coraz trudniejsza. Dzisiaj doskonale widać, że samorządy są w zawieszeniu inwestycyjnym – mówi w rozmowie z „Życiem Regionów” Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

Prezydent Włocławka: To nie jest dobry czas na podwyżki

Rząd chciał pokazać, że samorządy mają z jednej strony problem ze spięciem budżetu, rośnie presja płacowa, a z drugiej strony podwyższają sobie diety czy uposażenia wójtów, burmistrzów i prezydentów – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Wójt gminy Rychliki: Mieszkańcy szczepili się na gminnej imprezie

Z tymi wskaźnikami w konkursie „Rosnąca Odporność” to nie jest wcale tak prosto. Trudno bowiem znaleźć złoty środek w takich słupkach. Nie jest to takie proste. Ale jest to nieco krzywdzące mieć blisko 14 proc. czy tylko niespełna 5 proc. – mówi nam Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki pod Elblągiem.

Wójt Wielkiej Wsi: Granic naszego rozwoju nie widać

Inwestycje w infrastrukturę, wysokiej jakości usługi – Krzysztof Wołos, wójt Wielkiej Wsi, zdradza receptę na to, jak przyciągnąć nowych mieszkańców.

Witold Kozłowski: Małopolska zdała egzamin podczas kryzysu

Z Witoldem Kozlowskim marszałkiem województwa małopolskiego rozmawia Marcin Piasecki.

Marszałek Mazowsza: Walczymy o przyszłość samorządów

Rządowe programy pseudowsparcia mają służyć centralizacji władzy – ostrzega Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Polskie samorządy z niepokojem patrzą w przyszłość

Lokalne władze w całej Polsce stanęły w obliczu kurczących się przychodów własnych. Proces ten oznacza dla nich stopniowy demontaż niezależności. Dyskutowali o tym uczestnicy II Edycji E-Forum Liderów Samorządowych.