Na straży miasta. Samorządy szukają kandydatów do straży miejskiej

Dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i chronią porządek publiczny. W zamian mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i liczne benefity. Ale mimo to w niektórych miastach brakuje strażników miejskich.

Rok 2025 zapowiada mnóstwo artystycznych przeżyć

Do najbardziej oczekiwanych wydarzeń początku 2025 roku należy „Wystawa niestała. 4 × kolekcja”, która zostanie otwarta 21 lutego w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Smog nie odpuszcza, bo kopciuchy wciąż grzeją Polaków

Choć już na ponad połowie terytorium kraju najgorsze piece bezklasowe powinny zostać zlikwidowane, część mieszkańców nadal z nich korzysta. A zawieszenie dopłat z „Czystego powietrza” utrudnia ich wymianę.

Beton nie jest potrzebny. W dużych miastach przybywa zieleni

Warszawa stawia na zieleń – kosztem betonu i asfaltu. Tylko Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Zieleni usunęły w ub. roku ok. 7 tys. mkw. betonu z placów, ulic i podwórek. Przybywa parków, skwerów i drzew, także w innych dużych miastach.

Miasta stawiają na tramwaje. Wielkie wydatki na budowę nowych linii

To będzie największa inwestycja w historii Wrocławia - wybrano dwa warianty przebiegu linii tramwajowej na Psie Pole. Duże inwestycje tramwajowe także w innych miastach: Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.

Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi

Jesteśmy otwarci do rozmów z potencjalnymi inwestorami. Nawet jeśli nie na centrum operacyjne Elona Muska, to na każdy rodzaj działalności ten obiekt się świetnie nadaje - mówi nam Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. Wysłał on ofertę sprzedaży zabytkowego zamku twórcy Tesli. Samorząd nie ma pieniędzy, by utrzymać obiekt w należytym stanie.

Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów

Mieszkańcy narzekają na huk i urazy przez nie spowodowane, ekolodzy mówią o toksycznych substancjach w nich zawartych, a organizacje walczące o prawa zwierząt powtarzają, że fajerwerki narażają je na strach i cierpienie.

Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe

Choć subwencja oświatowa rośnie, to samorządy z własnej kasy również muszą dokładać coraz więcej. Szczególnie boleśnie odczują to zwłaszcza mniejsze gminy, gdzie liczba uczniów z roku na rok będzie spadać.

Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta

O gospodarce nocy, cywilizowaniu turystów i problemach nocnego życia rozmawiamy z Jackiem Jordanem, nocnym burmistrzem Krakowa.

Mimo podwyżek nauczycieli nadal za mało

Od stycznia nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – wynika z ustawy budżetowej. Rosną też płace pracowników, którzy zarabiali najniższą krajową.

Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie

Żywe choinki cięte można oddać do bioodpadów, a tym z korzeniami - dać nowe życie: zasadzić na wiosnę we własnym ogródku lub oddać do lasu.

Miasta powiększają floty elektrycznych autobusów

Tylko niespełna 18 proc. rynku nowych autobusów zarejestrowanych w Polsce w pierwszych 11 miesiącach 2024 r. miało napędy alternatywne.

Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie

Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.

Ulicami polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli

Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek i rycerzy wyruszą 6 stycznia, w samo południe, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tradycyjne Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami innych miast i wsi w Polsce.

W 2025 roku siedem gmin powiększyło swój obszar. Kosztem sąsiadów

Wraz z nowym rokiem siedem gmin zwiększyło swój obszar, ale kosztem sąsiadów, a czasami nawet przy ich proteście.

Obniżyły się wymogi, dotyczące liczby aut elektrycznych w urzędach

Już nie 30, a jedynie 22 proc. floty samochodowej urzędów miast, gmin czy powiatów powinny stanowić pojazdy elektryczne. Takie wymogi dotyczą jedynie większych jednostek samorządów, liczba mieszkańców których przekracza 50 tys.

Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta

Siedem nowych miast przybędzie na mapie Polski od Nowego Roku. Część z nich odzyska prawa miejskie po wielu latach.

Dobre i złe doświadczenia z urzędów. Co chcieliby zmienić mieszkańcy?

Większość mieszkańców ma pozytywne doświadczenia w załatwieniu spraw urzędowych. Gdyby coś mogli zmienić, to godziny ich urzędowania.