Jeż i tajemnice wszechświata
Dobre pióro Iana Stewarta, matematyka i popularyzatora, gwarantowało każdej jego książce sukces. Tak jest i tym razem.
Polska ludowa od kuchni
Opowieść Moniki Milewskiej zaczyna się w 1945 r. i kończy w roku 1989 – tak jak PRL. Powojenny plan sześcioletni był „planem dobrobytu", wskutek którego miała się podnieść o 50-60 proc. stopa życiowa mas pracujących. Ale się nie podniosła. Na wzór radziecki w 1950 r. otwarto Instytut Naukowo-Badawczy Handlu i Żywienia Zbiorowego, którego zadaniem było ustalanie jadłospisów i receptur dań obowiązujących w lokalach gastronomicznych. Ale konfrontacja ideologicznych założeń komunizmu z kuchenną rzeczywistością Polski Ludowej była jak zderzenie ze ścianą.
Kilometrowe kolejki w Ukrainie po znaczek upamiętniający Wyspę Węży
Ukraińska poczta wydała znaczek pocztowy symbolizujący wydarzenia z Wyspy Węży. Przedstawia on ukraińskiego żołnierza nad brzegiem morza, pokazującego środkowy palec w kierunku rosyjskiego okrętu wojennego. Po kultowy znaczek ustawiają się kilometrowe kolejki w urzędach pocztowych Ukrainy, trwają licytacje w internetowych serwisach sprzedażowych. Jest też popularny w Krakowie za sprawą pomysłu Łukasza Wantucha, miejskiego radnego.
Teatry w Polsce. Ile, gdzie, widzowie
W Polsce w 2021 roku działało 136 teatrów to o 8 mniej niż w 2020 roku. Największą grupę stanowiły teatry dramatyczne – 74, najmniej jest teatrów operowych – 12. Liczba teatrów w Polsce waha się od 126 - w 2013 roku do 144 - w 2020 roku.
Nie kupią książek od Rosjan
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nie będzie nawiązywała żadnych relacji biznesowych z firmami i markami, których podatki wpływają do budżetu Rosji.
Kiedy teatr jest schronem
Samorządy i samorządowe instytucje kultury włączają się w pomoc dla Ukrainy, organizują akty solidarności i zbiórki.