Przetarg na modernizację Sali Kongresowej rozstrzygnięty

Wielofunkcyjna, dostępna i z nowoczesnym zapleczem – taka już niebawem będzie Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki.

Zostań stolarzem lub filmowcem. Stolica organizuje wakacyjne warsztaty

Warsztaty dla miłośników sztuki, stolarstwa i pasjonatów świata filmów czy muzyki – te wszystkie kreatywne formy spędzania czasu oferują miejskie pracownie tzw. FabLaby. Z darmowych zajęć podczas wakacji mogą korzystać wszyscy warszawiacy zarówno ci starsi, jak i najmłodsi.

„Pokolenie końca świata”: Pokolenie frazesów

Po tytule nowego albumu braci Kacperczyk spodziewać by się można wydawnictwa dojrzałego. Ale zamiast głosu pokolenia dostajemy frazesy z wtórnymi akordami w tle.

Kina letnie w Warszawie zapraszają

Darmowe i plenerowe pokazy filmowe to jedna z warszawskich propozycji na ciepłe, letnie wieczory. W wiele miejsc można wybrać się całymi rodzinami. Stolica zaprasza na pokazy kina festiwalowego, ale nie zabraknie też nowości kinowych i filmowych klasyków.

Większość placówek kultury prowadzą władze lokalne

Najwięcej teatrów, muzeów i bibliotek jest na Mazowszu. Ale najwięcej książek wypożyczają mieszkańcy miast świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz wsi na Podlesiu i Podkarpaciu.

„Wszystko o moim starym”: Teściowie z dwóch bajek

„Wszystko o moim starym” nawiązuje do historii o zderzeniu zamożnych pawi i uboższych gołębi.

Rusza sezon koncertów chopinowskich w Łazienkach Królewskich

Chopin jak co roku zagości w Łazienkach Królewskich od maja do końca września. Recital inauguracyjny, rozpoczynający 64. sezon Koncertów Chopinowskich, odbędzie się 14 maja, w samo południe.

MeMo w Łodzi już działa. Będą i inne Mediateki w kolejnych miastach

Nie tylko wypożyczalnia książek, ale też strefa komiksu, sala gamingowa, kino, studio fotograficzne, pokój muzyczny czy kawiarnia jest w łódzkiej Mediatece MeMo. Podobne inwestycje, powstają też w innych, także mniejszych miastach.

Wokół Białoszewskiego i literackich premier

Sierpień to czas festiwali literackich w Szczebrzeszynie, Sopocie, Gdyni, na których można spotkać autorów najpoczytniejszych książek, w tym nowości.

Wielkie przeboje na stadionach i plażach

Wakacje to czas wielkich koncertów oraz plenerowych festiwali. Jarocin, Katowice i Olsztyn czekają na fanów.

Jeż i tajemnice wszechświata

Dobre pióro Iana Stewarta, matematyka i popularyzatora, gwarantowało każdej jego książce sukces. Tak jest i tym razem.

Polska ludowa od kuchni

Opowieść Moniki Milewskiej zaczyna się w 1945 r. i kończy w roku 1989 – tak jak PRL. Powojenny plan sześcioletni był „planem dobrobytu", wskutek którego miała się podnieść o 50-60 proc. stopa życiowa mas pracujących. Ale się nie podniosła. Na wzór radziecki w 1950 r. otwarto Instytut Naukowo-Badawczy Handlu i Żywienia Zbiorowego, którego zadaniem było ustalanie jadłospisów i receptur dań obowiązujących w lokalach gastronomicznych. Ale konfrontacja ideologicznych założeń komunizmu z kuchenną rzeczywistością Polski Ludowej była jak zderzenie ze ścianą.

Podziękowanie dla wolontariuszy. Znane hity w wykonaniu ukraińskiego zespołu

Przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się w czwartek koncert ukraińskiego zespołu Prime Orchestra dla warszawskich wolontariuszy i mieszkańców stolicy.

Kilometrowe kolejki w Ukrainie po znaczek upamiętniający Wyspę Węży

Ukraińska poczta wydała znaczek pocztowy symbolizujący wydarzenia z Wyspy Węży. Przedstawia on ukraińskiego żołnierza nad brzegiem morza, pokazującego środkowy palec w kierunku rosyjskiego okrętu wojennego. Po kultowy znaczek ustawiają się kilometrowe kolejki w urzędach pocztowych Ukrainy, trwają licytacje w internetowych serwisach sprzedażowych. Jest też popularny w Krakowie za sprawą pomysłu Łukasza Wantucha, miejskiego radnego.

Teatry w Polsce. Ile, gdzie, widzowie

W Polsce w 2021 roku działało 136 teatrów to o 8 mniej niż w 2020 roku. Największą grupę stanowiły teatry dramatyczne – 74, najmniej jest teatrów operowych – 12. Liczba teatrów w Polsce waha się od 126 - w 2013 roku do 144 - w 2020 roku.

Nie kupią książek od Rosjan

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nie będzie nawiązywała żadnych relacji biznesowych z firmami i markami, których podatki wpływają do budżetu Rosji.

Kiedy teatr jest schronem

Samorządy i samorządowe instytucje kultury włączają się w pomoc dla Ukrainy, organizują akty solidarności i zbiórki.

Polscy artyści solidaryzują się z Ukrainą

Instytucje kultury organizują noclegi dla Ukraińców i ukraińskich artystów, koncerty i zbiórki, rezygnują z promocji kultury Rosji.