MeMo w Łodzi już działa. Będą i inne Mediateki w kolejnych miastach

Nie tylko wypożyczalnia książek, ale też strefa komiksu, sala gamingowa, kino, studio fotograficzne, pokój muzyczny czy kawiarnia jest w łódzkiej Mediatece MeMo. Podobne inwestycje, powstają też w innych, także mniejszych miastach.

Wokół Białoszewskiego i literackich premier

Sierpień to czas festiwali literackich w Szczebrzeszynie, Sopocie, Gdyni, na których można spotkać autorów najpoczytniejszych książek, w tym nowości.

Wielkie przeboje na stadionach i plażach

Wakacje to czas wielkich koncertów oraz plenerowych festiwali. Jarocin, Katowice i Olsztyn czekają na fanów.

Jeż i tajemnice wszechświata

Dobre pióro Iana Stewarta, matematyka i popularyzatora, gwarantowało każdej jego książce sukces. Tak jest i tym razem.

Polska ludowa od kuchni

Opowieść Moniki Milewskiej zaczyna się w 1945 r. i kończy w roku 1989 – tak jak PRL. Powojenny plan sześcioletni był „planem dobrobytu", wskutek którego miała się podnieść o 50-60 proc. stopa życiowa mas pracujących. Ale się nie podniosła. Na wzór radziecki w 1950 r. otwarto Instytut Naukowo-Badawczy Handlu i Żywienia Zbiorowego, którego zadaniem było ustalanie jadłospisów i receptur dań obowiązujących w lokalach gastronomicznych. Ale konfrontacja ideologicznych założeń komunizmu z kuchenną rzeczywistością Polski Ludowej była jak zderzenie ze ścianą.

Podziękowanie dla wolontariuszy. Znane hity w wykonaniu ukraińskiego zespołu

Przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się w czwartek koncert ukraińskiego zespołu Prime Orchestra dla warszawskich wolontariuszy i mieszkańców stolicy.

Kilometrowe kolejki w Ukrainie po znaczek upamiętniający Wyspę Węży

Ukraińska poczta wydała znaczek pocztowy symbolizujący wydarzenia z Wyspy Węży. Przedstawia on ukraińskiego żołnierza nad brzegiem morza, pokazującego środkowy palec w kierunku rosyjskiego okrętu wojennego. Po kultowy znaczek ustawiają się kilometrowe kolejki w urzędach pocztowych Ukrainy, trwają licytacje w internetowych serwisach sprzedażowych. Jest też popularny w Krakowie za sprawą pomysłu Łukasza Wantucha, miejskiego radnego.

Teatry w Polsce. Ile, gdzie, widzowie

W Polsce w 2021 roku działało 136 teatrów to o 8 mniej niż w 2020 roku. Największą grupę stanowiły teatry dramatyczne – 74, najmniej jest teatrów operowych – 12. Liczba teatrów w Polsce waha się od 126 - w 2013 roku do 144 - w 2020 roku.

Nie kupią książek od Rosjan

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nie będzie nawiązywała żadnych relacji biznesowych z firmami i markami, których podatki wpływają do budżetu Rosji.

Kiedy teatr jest schronem

Samorządy i samorządowe instytucje kultury włączają się w pomoc dla Ukrainy, organizują akty solidarności i zbiórki.

Polscy artyści solidaryzują się z Ukrainą

Instytucje kultury organizują noclegi dla Ukraińców i ukraińskich artystów, koncerty i zbiórki, rezygnują z promocji kultury Rosji.

Artyści dla turystów

Co prawda ferie się już skończyły, ale górskie instytucje kultury pracują z myślą o sezonowych gościach, ceniących kulturalną ofertę najwyższej klasy.

Zapachniało latami 90.

Od zawieszenia działalności zespołu Coma minęły dwa lata. I o ile lidera łódzkiej grupy mogliśmy już usłyszeć w nowym projekcie Karaś/Rogucki tuż po rozstaniu, o tyle efekty aktywności pozostałych członków zespołu poznajemy dopiero teraz. Ale warto było czekać, gdyż w połączeniu z Abradabem na wokalu muzycy stworzyli energetyczny skład pod nazwą Kashell. Ich debiutancki album to propozycja nawiązująca stylem do grup odnoszących sukcesy w latach 90., m.in. Prodigy, Rage Against The Machine czy Dog Eat Dog.

Przygoda ze stolicą

Jestem historykiem i mieszkańcem Warszawy, wobec której żywię mieszane uczucia" – przyznaje Błażej Brzostek, autor „Wstecz. Historii Warszawy do początku", czyli biografii stolicy.

Śmierć Kościoła czy zmartwychwstanie? „Te obrazy mną wstrząsnęły”

Coraz więcej spektakli poświęconych jest tematyce religijnej. W Poznaniu odbyła się właśnie premiera „Śmierci Jana Pawła II”.

Trzęsienie ziemi w warszawskich teatrach. Ważne zmiany

Monika Strzępka zastąpi Tadeusza Słobodzianka w Dramatycznym, zaś Maciej Kowalewski Tomasza Dutkiewicza w Komedii na Żoliborzu.

Pies w muzeum. Razem ze swoim panem

Łódzki magistrat pozwala zabierać mieszkańcom do instytucji kultury czworonożnych pupili. Dotyczy to nie tylko psów -przewodników, ale także wszystkich innych.

Katowice. Wandale szybko zniszczyli instrumenty na ulicach

Uliczne fortepiany w Katowicach postały zaledwie kilka dni, bo zaraz zostały uszkodzone przez wandali, których teraz szuka policja.