Mieszkania komunalne na rafach

Brak terenów, pieniędzy, duża pula już posiadanych lokali – z tych powodów samorządy nie budują lokali komunalnych.

Gorączka na rynku studenckich kwater zaczyna powoli rosnąć

W szczycie sezonu lokale znikają w kilka godzin. Na kawalerkę trzeba mieć od 1,6 tys. zł w Lublinie do 2,5 tys. zł w stolicy.

Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań

Według ostatniego spisu powszechnego ponad 12 procent wszystkich mieszkań w Polsce to lokale niezamieszkałe.

Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie

Miasta mają najwięcej problemów z dłużnikami – lokatorami mieszkań komunalnych i socjalnych. Samorządy stosują różne programy, by zadłużenie zmniejszyć.

Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki

Kraków wspólnie z dziewięcioma gminami Małopolski i Krajowym Zasobem Nieruchomości powołał Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN SIM Ziemia Krakowska. Zbuduje ona mieszkania czynszowe.

Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kina Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte z gminnej ewidencji zabytków.

Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów

Uchwalona niedawno przez Sejm reforma planowania przestrzennego wprowadza nowe zasady współpracy na linii inwestor-samorząd. Choć do wejścia w życie kluczowych zmian pozostały jeszcze dwa lata, to czasu jest w gruncie rzeczy bardzo mało.

Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"

Gminy prognozują, że wielu inwestorów będzie chciało otrzymać decyzje o warunkach zabudowy na starych zasadach. W niektórych samorządach wzmożone zainteresowanie popularnymi wuzetkami jest już widoczne.

Więcej miejskich mieszkań w energooszczędnych budynkach

Rekordowe inwestycje budownictwa społecznego w Warszawie. Wszystkie domy mają innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Warszawa: tak będzie wyglądała Nowa Skra

Miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną drugiego etapu modernizacji i rozbudowy Nowej Skry.

Nowy budynek Szpitala Bielańskiego w Warszawie ukończony

Strabag zrealizował budowę nowego skrzydła i modernizację starej części szpitala. Nowe skrzydło umożliwi rozszerzenie działalności szpitala.

Serce Warszawy na nowo. Rusza budowa placu Centralnego

Rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu, pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz niska sadzawka. Powstanie w ten sposób kolejne miejsce Nowego Centrum Warszawy.

Mieszkania o niskim standardzie - finansowy ból głowy gmin

Zbyt mało pieniędzy, i nieracjonalna polityka mieszkaniowa powoduje, że tylko cześć gmin remontuje i dba o stare mieszkania i domy. W części niski standard mieszkania staje się coraz gorszy.

Mieszkańcy TBS-ów protestują i domagają się zmian. „To państwa w państwie”

Towarzystwa Budownictwa Społeczneego (TBS) w obecnym kształcie nie spełniły pokładanych w nich nadziei. I to nie tylko ze względu na rosnące w szybkim tempie czynsze „tebeesowskich” mieszkań.

NIK o mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnościami: kolejki i nieprawidłowości

Choć liczba mieszkań komunalnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zwiększa się, to i tak kolejka oczekujących nie maleje. W samorządach skontrolowanych przez NIK rekord oczekiwania to 17 lat i 9 miesięcy.

Warszawa: Nowe rozwiązanie dla Prochowni

Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, zgodnie z którym opiekę nad Prochownią na Żoliborzu w Parku Żeromskiego przejmie Zarząd Mienia Warszawy.

Miasta odzyskują pustostany. Tysiące lokali dla nowych lokatorów

Setki, a w niektórych miastach nawet tysiące mieszkań komunalnych stoją puste. Samorządy systematycznie je remontują, a potem przekazują kolejnym najemcom.

NIK sprawdził, jak miasta sprzedają mieszkania komunalne. Długa lista zastrzeżeń

Wiele procesów sprzedaży mieszkań komunalnych przez gminy odbywa się z naruszeniem prawa – wynika z kontroli NIK. Na 20 sprawdzonych samorządów tylko w jednym (Szczytno) Izba nie dopatrzyła się żadnych uchybień.