Bat na miejskich dłużników. Wróciły eksmisje

Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią komornicy na zlecenie samorządów znów przeprowadzają eksmisje z lokali komunalnych. A listy osób, na których ciążą takie wyroki, w ostatnich miesiącach znacząco się wydłużyły.

Miejskie pustostany to towar deficytowy

Niezamieszkane lokale komunalne raczej nie będą nowym domem uchodźców. Trudno je odzyskać do użytku, poza tym kolejka chętnych jest długa.

Najem mieszkania komunalnego za jego remont. Kraków, Poznań, Katowice

W Krakowie trwa nabór do programu „Mieszkanie za remont”. Dzięki niemu w zamian za wyremontowanie lokalu – będzie możliwy jego najem na czas nieokreślony.

Zieleń wraca na podwórka. Dzięki miejskim dotacjom

Cztery szczecińskie wspólnoty mieszkaniowe dostaną dofinansowanie od miasta na rewitalizację swoich podwórek. Podobnego wsparcia udzielają też inne samorządy.

Jak powiększyć mieszkanie? „Sceny balkonowe” w Krakowie i Tarnowie

Mieszkańcy starych peerelowskich bloków w Tarnowie i Krakowie masowo „powiększają” swoje mieszkania. Jak? Dobudowują balkony.

Budynek ambasady odzyskany przez miasto. Teraz czeka na remont

Stołeczny ratusz przy udziale komornika przejął teren tzw. Szpiegowa, czyli opustoszałego osiedla na Dolnym Mokotowie, które przez lata było wykorzystywane przez rosyjskich dyplomatów.

Miasta chcą odzyskać nieruchomości zajmowane przez Rosjan

Warszawa próbuje odzyskać budynki bezprawnie zajmowane przez Federację Rosyjską na terenie stolicy. Władze Gdańska wypowiedziały umowę Rosyjskiemu Centrum Kultury.

Abolicja czynszowa. Jak miasta radzą sobie z dłużnikami

Umorzenie odsetek, odpracowanie zaległości, czy opieka nad budynkiem, w którym się mieszka. Samorządy starają się wyciągać pomocną dłoń do dłużników z lokali komunalnych.

Czy plany miejscowe rzeczywiście ograniczą chaos

Zwiększając koncentrację zabudowy, gminy mogłyby zaoszczędzić co najmniej 5,8 mld zł rocznie – twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny.

Dlaczego miasta kupują zabytki? „Mają służyć mieszkańcom”

Dawny pałac Schaffgotschów, czyli słynny Pałacyk, zakupiło miasto Wrocław. Dwa zabytki kupiła ostatnio także Warszawa, ale inne duże samorządy nie planują na razie takich zakupów.

Lublin – tysiące mieszkanek i mieszkańców tworzy strategię rozwoju swojego miasta

W Lublinie powstaje inteligentna strategia rozwoju miasta, której współautorami są mieszkanki i mieszkańcy. Wyróżniający się w skali kraju wieloetapowy, wysoce partycypacyjny proces tworzenia dokumentu doprowadził do wypracowania syntezy wyobrażeń o przyszłości Lublina w perspektywie 2030 roku.

Jak przestrzenny chaos zamienić w uporządkowany rozwój

Samorządy są między młotem a kowadłem – zarówno zbyt pochopne uchwalanie planów miejscowych, jak i ich brak przynoszą negatywne skutki. Konieczne są systemowe zmiany.

Mieszkanie+: nowy cel to 20 tys. lokali rocznie

Jeden z flagowych programów rządu ma nowe, zaktualizowane cele na najbliższe lata. Przełomowy ma być 2021 rok.

Rynki biurowe idą na rekord

Na lokalnych rynkach biurowych trwa hossa, a przestrzeni do prowadzenia biznesu przybywa w wykładniczym tempie. Biurowce będą powstawać również w mniejszych miastach.

Flipperzy na działkach rekreacyjnych

Najwięcej nieruchomości letniskowych oferują województwa kujawsko- -pomorskie i mazowieckie. Na zakupy ruszają także inwestorzy.

Od gminy, od towarzystwa

Nowe bloki, rewitalizacja kamienic, dzielenie mieszkań na mniejsze. Samorządy na różne sposoby powiększają zasoby.

Czynszówki czy mieszkania+

Ani rządowe lokale, ani mieszkania deweloperskie nie są dla wszystkich. Pilnie potrzebujemy osiedli komunalnych.