Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów

Uchwalona niedawno przez Sejm reforma planowania przestrzennego wprowadza nowe zasady współpracy na linii inwestor-samorząd. Choć do wejścia w życie kluczowych zmian pozostały jeszcze dwa lata, to czasu jest w gruncie rzeczy bardzo mało.

Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"

Gminy prognozują, że wielu inwestorów będzie chciało otrzymać decyzje o warunkach zabudowy na starych zasadach. W niektórych samorządach wzmożone zainteresowanie popularnymi wuzetkami jest już widoczne.

Więcej miejskich mieszkań w energooszczędnych budynkach

Rekordowe inwestycje budownictwa społecznego w Warszawie. Wszystkie domy mają innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Warszawa: tak będzie wyglądała Nowa Skra

Miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną drugiego etapu modernizacji i rozbudowy Nowej Skry.

Nowy budynek Szpitala Bielańskiego w Warszawie ukończony

Strabag zrealizował budowę nowego skrzydła i modernizację starej części szpitala. Nowe skrzydło umożliwi rozszerzenie działalności szpitala.

Rusza przetarg na budowę nowoczesnego szpitala w Gliwicach

Choć decyzje rządu i następstwa Polskiego Ładu poważnie uszczupliły budżet miasta, a polityczna huśtawka, na której zawisł KPO, blokuje inwestycyjne plany samorządów, władze Gliwic są zdeterminowane, aby zapewnić mieszkańcom godne warunki leczenia i pobytu w nowym szpitalu przy ul. Kujawskiej.

Serce Warszawy na nowo. Rusza budowa placu Centralnego

Rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu, pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz niska sadzawka. Powstanie w ten sposób kolejne miejsce Nowego Centrum Warszawy.

Mieszkania o niskim standardzie - finansowy ból głowy gmin

Zbyt mało pieniędzy, i nieracjonalna polityka mieszkaniowa powoduje, że tylko cześć gmin remontuje i dba o stare mieszkania i domy. W części niski standard mieszkania staje się coraz gorszy.

Mieszkańcy TBS-ów protestują i domagają się zmian. „To państwa w państwie”

Towarzystwa Budownictwa Społeczneego (TBS) w obecnym kształcie nie spełniły pokładanych w nich nadziei. I to nie tylko ze względu na rosnące w szybkim tempie czynsze „tebeesowskich” mieszkań.

NIK o mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnościami: kolejki i nieprawidłowości

Choć liczba mieszkań komunalnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zwiększa się, to i tak kolejka oczekujących nie maleje. W samorządach skontrolowanych przez NIK rekord oczekiwania to 17 lat i 9 miesięcy.

Warszawa: Nowe rozwiązanie dla Prochowni

Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, zgodnie z którym opiekę nad Prochownią na Żoliborzu w Parku Żeromskiego przejmie Zarząd Mienia Warszawy.

Miasta odzyskują pustostany. Tysiące lokali dla nowych lokatorów

Setki, a w niektórych miastach nawet tysiące mieszkań komunalnych stoją puste. Samorządy systematycznie je remontują, a potem przekazują kolejnym najemcom.

NIK sprawdził, jak miasta sprzedają mieszkania komunalne. Długa lista zastrzeżeń

Wiele procesów sprzedaży mieszkań komunalnych przez gminy odbywa się z naruszeniem prawa – wynika z kontroli NIK. Na 20 sprawdzonych samorządów tylko w jednym (Szczytno) Izba nie dopatrzyła się żadnych uchybień.

Miasta sprzedają mieszkania komunalne. Czasem z ogromnymi bonifikatami

Od stycznia najemcy mieszkań komunalnych w Krakowie mają możliwość ich wykupienia. O „uwolnienie” lokali komunalnych wnioskowali radni.

Kaloryfery zamiast pieców. Stare kamienice z miejskim ogrzewaniem

Jest już centralne ogrzewanie w dwóch budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze Północ, a do końca roku kaloryfery pojawią się w kolejnych kilkunastu. Podobnie się dzieje także w innych dużych miastach.

Komunalne i z TBS. Miasta budują tanie mieszkania

W Krakowie zakończyła się budowa nowego bloku komunalnego. Inne samorządy też rozwijają budownictwo komunalne, choć coraz częściej nowe lokale powstają w ramach TBS.

Walka z azbestem. Można dostać pieniądze na wymianę szkodliwego dachu

Na koszt samorządów usuwane są dachy zawierające azbest, ale za nowe pokrycie właściciel nieruchomości musi już zapłacić sam.

Uczniowie na wakacjach, szkoły w remoncie

Naprawa tynków, malowanie, remonty sanitariatów, wymiana podłóg i posadzek, kompleksowe remonty bloków żywienia, sal gimnastycznych, placów zabaw czy obiektów sportowych – takie prace wykonywane są w szkołach w czasie dwóch letnich miesięcy.