Niedługo powinna ruszyć wypłata dodatku węglowego

Na kontach wojewodów są już pierwsze pieniądze na wypłatę dodatków węglowych – poinformował dziś resort klimatu i środowiska. Ale na razie te środki nie trafiły do samorządów.

Łódź nie jest już trzecim miastem pod względem liczby mieszkańców. Nowe dane GUS

Maleje liczba Polaków. Spada też liczba mieszkańców wielu miast wojewódzkich na rzecz gmin ościennych – wynika z danych ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, które upublicznił GUS.

Dopłaty do ciepła. Wymagana pilna nowelizacja

Jeszcze proces legislacyjny nie dobiegł do końca, a samorządowcy już wskazują na potrzebę nowelizacji uchwalonych przepisów.

Zagraniczna promocja Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Trójmiasta

Warszawa jako miasto różnorodności, Poznań – miasto nieznanych historii, a Łódź – miejsce wypełnione industrialnym designem. W ten sposób Polska Organizacja Turystyczna (POT) promuje polskie miasta na zagranicznych rynkach. W kampanii pt. „Wyjątkowy City Break” wymieniany jest również Wrocław – jako miasto magii oraz Kraków – miasto skarbów i Trójmiasto – złoto Bałtyku.

Dopłaty do ogrzewania w tej samej wysokości

Senat zaproponował poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Wszyscy chcą dodatek węglowy, ale nie każdy dostanie

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. W małych miejscowościach mieszkańcy wolą to robić osobiście, w urzędzie, a nie przez internet.

Krakowscy City Helpers w czasie sezonu służą pomocą turystom

Udzielają informacji, promują miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe, ale też alarmują odpowiednie służby, gdy dochodzi do łamania prawa na Starym Mieście i Kazimierzu w Krakowie.

Polacy już zgłaszają się po dodatek węglowy. Trochę za szybko

Wiele osób już zgłasza się do gmin w sprawie dodatku węglowego, ale wnioski będą przyjmowane od mieszkańców, gdy nowe przepisy wejdą w życie.

Specjalna oferta szkół średnich dla uczniów z Ukrainy

Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie otwiera nowy kierunek nauki skierowany także dla młodzieży ukraińskiej. A w szkołach samorządowych także w nowym roku szkolnym będą prowadzone klasy przygotowawcze dla uczniów- uchodźców.

Pół miliona uchodźców z Ukrainy w dwunastu największych miastach Polski

Do początku maja mieszkańcy 12 największych polskich miast przyjęli pół miliona uchodźców z Ukrainy.

Bat na śmieciarzy. Ukryta w drzewie kamera

Pięćset złotych mandatu dostał mieszkaniec Bydgoszczy, który w niedozwolonym miejscu wyrzucił stare opony. Mężczyzna chciał zaoszczędzić …pięć zł, a nagrała go fotopułaka. Podobne urządzenia już od dawna sprawdzają się w innych miastach.

Mniej Ukraińców w Polsce. Nowy raport

W maju ludność Polski łącznie z Ukraińcami wynosiła 41,64 mln, a jeszcze w kwietniu 42,11 mln. Liczba Ukraińców powoli spada.

Radni Krakowa apelują o pomoc dla Ukrainy

Rezolucję dotyczącą rozpoczęcia prac nad „Ukraińskim Planem Marshalla", czyli programem odbudowy zniszczeń w Ukrainie oraz z poparcie starań o wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej przyjęli w środę , 25 maja radni miasta Krakowa. Adresatami dokumentu są Parlament Europejski, Komisja Europejska, rząd Polski oraz Sejm i Senat.

Specjalne wyróżnienie dla Rzeszowa. Za pomoc uchodźcom

Wołodymyr Zelenski, prezydent Ukrainy podczas przemówienia w Radzie Najwyższej - poinformował, że uhonorował Rzeszów - tytułem „miasta-ratownika". Dodał, że to tytuł, który został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

Co po podstawówce ? Ruszyły nabory do szkół średnich

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Tylko w Białymstoku na absolwentów szkół podstawowych czeka ponad 6,6 tys. miejsc w 36 placówkach.

Jeszcze trwa rok szkolny, a już przygotowują „Lato w mieście”

Z zajęć sportowych, artystycznych, edukacyjnych czy rekreacyjnych będą mogły korzystać dzieci w czasie półkolonii organizowanych przez samorząd. W niektórych miastach będą one za darmo, w innych - rodzice będą musieli płacić.

Urodziły się dzięki wsparciu samorządów. Miasta pomagają przy in vitro

Miejski program in vitro obejmie w tym roku 160 par z Wrocławia. Dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwe od tego roku w Krakowie. Na wsparcie mogą też liczyć pary ze Świdnika. W tym ostatnim mieście program in vitro będzie realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Uchodźcy w szpitalach. Nie tylko jako pacjenci, ale też już pracownicy

W warszawskich przychodniach i szpitalach coraz częściej pracują obywatele Ukrainy. Nie tylko jako lekarze, ale też pielęgniarki czy salowe.