Rocznica zabójstwa prezydenta Adamowicza. Nie tylko Gdańsk pamięta

Koncerty carillonowe, wystawy, modlitwa, dyskusje czy akcja antyhejterska w 21 miastach w Polsce. Nie tylko Gdańsk wspomina, zamordowanego cztery lata temu prezydenta Pawła Adamowicza.

Nauczycieli brakuje, a mimo to resort chce zwalniać

Zwolnienie ok. 100 tys. nauczycieli w ciągu dwóch–trzech lat zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Powód? Niż demograficzny. Ale redukcje nie obejmą raczej największych polskich miast.

Wypłaty dodatków węglowych. Będzie kontrola w samorządach

Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrolę wypłaty dodatków węglowych przez samorządy.

Samorządy już ogłosiły zapisy na półkolonie. W niektórych miastach drożej

Choć do zimowych ferii dla uczniów z pierwszych pięciu województw zostały jeszcze trzy tygodnie, to samorządy już ogłosiły zapisy na półkolonie. W niektórych miastach rodzice więcej zapłacą za opiekę nad dziećmi.

Dodatek elektryczny. Samorządy przyjmują już wnioski

Samorządy przyjmują już wnioski mieszkańców o wypłatę tzw. dodatku elektrycznego. Należy się on osobom, które do ogrzewania domów wykorzystują prąd. Pieniądze powinny trafić na konta wnioskujących do końca marca 2023 roku.

Chełstowski: Środków z budżetu zawsze będzie za mało

Środki unijne są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozwój województwa- mówi Jakub Chełstowski, polski samorządowiec i menedżer.

Coraz więcej miejskich in vitro. Samorządowcy walczą, by płaciło państwo

Rzeszów dołączył do grona miast, które finansują procedury in vitro dla par, bezskutecznie starających się o dziecko. A samorządy, w których takie programy funkcjonują już od kilku lat przedłużają je na kolejne lata.

Krakowskie kwiaciarki zmienią stoiska?

Zmienia się kolejny symbol Krakowa – tym razem chodzi o stoiska kwiaciarek na Rynku Głównym. Do tej pory najmniejszy targowy miejski plac zajmowały stoiska w formie wózków i stołów na kwiaty, chronionych charakterystycznymi parasolami. Jednak zapisy uchwały krajobrazowej i obowiązujące już wcześniej przepisy parku kulturowego Stare Miasto spowodowały, że miasto szuka nowych form dla stoisk.

Nowe prawo oświatowe przyjęte. Samorządy przeciwne

Projekt zakłada m.in. zwiększenie władz kuratora oświaty, który wydawać zgodę na zmianę dyrektora lub błyskawiczne odwołanie nauczyciela w czasie roku szkolnego.

Wyborcza karuzela w samorządach rozkręci się na dobre w połowie 2023 roku

Kalendarz wyborczy sprawia, że samorządowcy nie muszą śpieszyć się z deklaracjami co do startu.

Będzie prohibicja w Krakowie? Pijani turyści przeszkadzają mieszkańcom

Władze Krakowa zastanawiają się na wprowadzeniem częściowej prohibicji na terenie miasta. I czekają na opinie mieszkańców w tej sprawie.

Niedługo powinna ruszyć wypłata dodatku węglowego

Na kontach wojewodów są już pierwsze pieniądze na wypłatę dodatków węglowych – poinformował dziś resort klimatu i środowiska. Ale na razie te środki nie trafiły do samorządów.

Łódź nie jest już trzecim miastem pod względem liczby mieszkańców. Nowe dane GUS

Maleje liczba Polaków. Spada też liczba mieszkańców wielu miast wojewódzkich na rzecz gmin ościennych – wynika z danych ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, które upublicznił GUS.

Dopłaty do ciepła. Wymagana pilna nowelizacja

Jeszcze proces legislacyjny nie dobiegł do końca, a samorządowcy już wskazują na potrzebę nowelizacji uchwalonych przepisów.

Zagraniczna promocja Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Trójmiasta

Warszawa jako miasto różnorodności, Poznań – miasto nieznanych historii, a Łódź – miejsce wypełnione industrialnym designem. W ten sposób Polska Organizacja Turystyczna (POT) promuje polskie miasta na zagranicznych rynkach. W kampanii pt. „Wyjątkowy City Break” wymieniany jest również Wrocław – jako miasto magii oraz Kraków – miasto skarbów i Trójmiasto – złoto Bałtyku.

Dopłaty do ogrzewania w tej samej wysokości

Senat zaproponował poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Wszyscy chcą dodatek węglowy, ale nie każdy dostanie

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. W małych miejscowościach mieszkańcy wolą to robić osobiście, w urzędzie, a nie przez internet.

Krakowscy City Helpers w czasie sezonu służą pomocą turystom

Udzielają informacji, promują miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe, ale też alarmują odpowiednie służby, gdy dochodzi do łamania prawa na Starym Mieście i Kazimierzu w Krakowie.