Radni Krakowa apelują o pomoc dla Ukrainy

Rezolucję dotyczącą rozpoczęcia prac nad „Ukraińskim Planem Marshalla", czyli programem odbudowy zniszczeń w Ukrainie oraz z poparcie starań o wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej przyjęli w środę , 25 maja radni miasta Krakowa. Adresatami dokumentu są Parlament Europejski, Komisja Europejska, rząd Polski oraz Sejm i Senat.

Specjalne wyróżnienie dla Rzeszowa. Za pomoc uchodźcom

Wołodymyr Zelenski, prezydent Ukrainy podczas przemówienia w Radzie Najwyższej - poinformował, że uhonorował Rzeszów - tytułem „miasta-ratownika". Dodał, że to tytuł, który został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

Co po podstawówce ? Ruszyły nabory do szkół średnich

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Tylko w Białymstoku na absolwentów szkół podstawowych czeka ponad 6,6 tys. miejsc w 36 placówkach.

Jeszcze trwa rok szkolny, a już przygotowują „Lato w mieście”

Z zajęć sportowych, artystycznych, edukacyjnych czy rekreacyjnych będą mogły korzystać dzieci w czasie półkolonii organizowanych przez samorząd. W niektórych miastach będą one za darmo, w innych - rodzice będą musieli płacić.

Urodziły się dzięki wsparciu samorządów. Miasta pomagają przy in vitro

Miejski program in vitro obejmie w tym roku 160 par z Wrocławia. Dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwe od tego roku w Krakowie. Na wsparcie mogą też liczyć pary ze Świdnika. W tym ostatnim mieście program in vitro będzie realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Uchodźcy w szpitalach. Nie tylko jako pacjenci, ale też już pracownicy

W warszawskich przychodniach i szpitalach coraz częściej pracują obywatele Ukrainy. Nie tylko jako lekarze, ale też pielęgniarki czy salowe.

Samorządy podsumowują pomoc dla Ukrainy

300 tys. uchodźców w Warszawie, ponad 100 tys. w Krakowie , niewiele mniej we Wrocławiu i województwie dolnośląskim - to bilans pierwszych tygodni wojny w Ukrainie.

Zagraniczni studenci na Polskich uczelniach. Skąd są, co i gdzie studiują

W roku akademickim 2020/21 studiowało w Polsce 84 689 studentów zagranicznych ze 189 krajów, czyli o 2 495 więcej niż rok wcześniej. Liczba studentów zagranicznych wzrosła o 3 proc. Zagraniczni studenci stanowią obecnie 6,95 proc. ogółu studentów w naszym kraju .

Żabka wysłała pociąg z darami na Ukrainę

Pociąg z pomocą humanitarną dla Ukrainy od Żabki, CVC Capital Partners oraz Partners Group dotarł do Kijowa. Ludność cywilna otrzyma produkty spożywcze, wodę oraz środki higieniczne.

Atak na Ukrainę: Wsparcie i zbiórki w polskich miastach

Samorządy nie tylko wyznaczają miejsca dla uchodźców z Ukrainy, ale też organizują zbiórki dla nich i Ukraińców, którzy zostaną w swoim kraju.

Boom na szybką redukcję punktów

Kierowcy prywatni i zawodowi stracą wkrótce szansę na pozbycie się niechcianych punktów karnych. Dla wielu może to oznaczać koniec jazdy za kółkiem.

Kotlety od prezydenta. Samorządowcy wspierają WOŚP

Na aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawione są osobiste przedmioty prezydentów miast. Niektórzy z nich będą też kwestować na ulicach czy w internecie.

Groźby śmierci wobec prezydenta Białegostoku. Sprawę zbada prokuratura

Antyszczepionkowcy grożą pozbawieniem życia Tadeusza Truskolaskiego. Prezydent Białegostoku zawiadamia prokuraturę w tej sprawie.

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. „Z każdego zła może przyjść coś dobrego”

Trzy lata temu doszło do zamachu na Pawła Adamowicza, który zmarł dzień później. Gdańsk wspomina dziś swojego wieloletniego prezydenta, podobnie samorządowcy z całej Polski. Zabójca wciąż czeka na proces.

Regionalne różnice płacowe maleją, lecz nie znikają

Szybszy wzrost wynagrodzeń w mniej zamożnych województwach sprawił, że stopniowo kurczy się przewaga płacowa najlepiej rozwiniętych regionów. Jednak na zrównanie średnich stawek nie ma, w warunkach rynkowych, szans.

Lekcje na razie w szkołach. Niektóre przechodzą jednak na tryb zdalny

Większość szkół w Polsce nadal pracuje stacjonarnie, jednak w części z nich pojawiają się ogniska koronawirusa, co sprawia, że uczniowie kierowani są na kwarantannę i nauczanie w trybie zdalnym.

Małe trzęsienie ziemi w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Andrzej Porawski zrezygnował z funkcji sekretarza strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pałeczkę przejął Marek Wójcik.