Kosiarki poszły w miasto. W sezonie będą rzadziej używane

Rozpoczęły się pierwsze koszenia miejskich trawników. Jednak podobnie jak w latach poprzednich cześć samorządów ogranicza ich liczbę w sezonie, ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne.

Polskie miasta będą „laboratoriami”. Przetestują rozwiązania wielu problemów

Pięć polskich ośrodków znalazło się na liście Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 r.

Podatnik na wagę złota. To wyższe dochody i więcej inwestycji

- Rozliczyłeś PIT w Gdańsku? Teraz możesz zyskać podwójnie! Jeszcze przez tydzień trwa loteria, w której nagrodą główną jest samochód elektryczny Peugeot E-208! – kuszą władze Gdańska i zachęcają mieszkańców do rozliczania podatku w tym mieście.

Książki dla uchodźców. Ucieczka od wojennej traumy

Biblioteka Raczyńskich kupiła od dwóch lwowskich wydawnictw - 500 książek w języku ukraińskim. Będą one dostępne w poznańskich czytelniach.

Darmowe sterylizacje i kastracje zwierząt w polskich miastach

Od najbliższej środy w Kielcach będą wydawane talony dla mieszkańców na bezpłatną kastrację kotów i psów. Podobne programy są też w innych miastach, tyle że tam samorząd wykupuje usługę w przychodniach weterynaryjnych.

Będą poprawiać bezpieczeństwo. Samorządy podpisały porozumienie

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz Europejskie Forum Bezpieczeństwa Miejskiego, europejska sieć zajmująca się wsparciem i współpracą między władzami lokalnymi w dziedzinie bezpieczeństwa podpisały porozumienie o współpracy.

Aby pies mógł się wybiegać. Coraz więcej miejsc dla czworonogów

Już od stycznia mieszkańcom Lublina i ich pupilom przy skrzyżowaniu ul. Filaretów z ul. Głęboką zostanie udostępniony nowy wybieg dla psów. Podobne inwestycje realizują lub mają w planach inne miasta.

Będzie więcej zieleni w miastach, zamiast betonu

Dęby, sosny, lipy, klony, kasztanowce, platany, graby, jesiony, buki czy bluszcze, berberysy, rozplenice, róże, hortensje, jabłonie, czereśnie czy wiśnie. Trwa jesienne nasadzanie drzew w miastach.

Sprawiedliwość na wyciągnięcie ręki i telefon

Punkty sądowe w gminach mają ułatwić życie mieszkańcom miejscowości, w których dziś nie ma sądu. Samorządy w większości są zainteresowane ich tworzeniem.

Rowery miejskie zakończyły sezon. Wrócą na wiosną

Publiczne jednoślady znikają z ulic, bo skończył się sezon. Teraz trafią do przeglądu, by wrócić na wiosnę.

Dolny Śląsk mocniej otwiera się na Odrę

W regionie powstanie sieć tras wodno-rowerowych. Połączy miejsca atrakcyjne przyrodniczo i zabytki. Wartość projektu przekracza 37 milionów złotych.

Więcej zieleni w centrum miasta. Jak robią to w Gliwicach?

Ponad 60 tysięcy roślin posadzono na skwerze nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej. Wysoka i niska zieleń pojawi się także na historycznym Rynku. Gliwice sięgają po różne rozwiązania, aby urządzać miejsca odpoczynku w mocno zurbanizowanym terenie.

Samorządy chcą się włączyć w rehabilitację pocovidową

Pandemia pokazała, że gminy potrafią skutecznie walczyć o zdrowie mieszkańców. Rząd stawia jednak na centralizację.

Młode rodziny na wsi też chcą mieć żłobki blisko

Samorządowe placówki do opieki nad dziećmi do lat trzech coraz częściej powstają też na wsi.

W walce ze smogiem na Śląsku pomoże smartfon

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu opracowali aplikację z indywidualnymi wskazaniami zachowania, gdy rośnie zagrożenie smogowe.

"Krakowski obwarzanek" wciąż dymi. Wymiana pieców idzie opornie

W gminach Metropolii Krakowskiej w pierwszym półroczu 2021 wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2 proc. kotłów przeznaczonych do likwidacji

Jesień idzie. Będą szczepienia dla seniorów. Przeciw grypie

Samorządy przygotowują się do jesiennej akcji szczepień dla seniorów. W niektórych miastach już ruszyły zapisy na nie.