Samorządy chcą się włączyć w rehabilitację pocovidową

Pandemia pokazała, że gminy potrafią skutecznie walczyć o zdrowie mieszkańców. Rząd stawia jednak na centralizację.

Młode rodziny na wsi też chcą mieć żłobki blisko

Samorządowe placówki do opieki nad dziećmi do lat trzech coraz częściej powstają też na wsi.

W walce ze smogiem na Śląsku pomoże smartfon

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu opracowali aplikację z indywidualnymi wskazaniami zachowania, gdy rośnie zagrożenie smogowe.

"Krakowski obwarzanek" wciąż dymi. Wymiana pieców idzie opornie

W gminach Metropolii Krakowskiej w pierwszym półroczu 2021 wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2 proc. kotłów przeznaczonych do likwidacji

Jesień idzie. Będą szczepienia dla seniorów. Przeciw grypie

Samorządy przygotowują się do jesiennej akcji szczepień dla seniorów. W niektórych miastach już ruszyły zapisy na nie.

Szczepienia uczniów. Słabe zainteresowanie

Nie ma zbyt dużo chętnych uczniów do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Samorządy nadal jednak namawiają rodziców, by zgodziły się na szczepienia dzieci.

Poznań stawia na rośliny w centrum miasta

Poznań otwiera się na zieleń - władze miasta planują usuwać bruk i sadzić rośliny m.in. na Wildzie i Łazarzu.

Mobilny punkt szczepień pod szkołą. Warszawa już zaczęła

Warszawa w ramach akcji pilotażowej już rozpoczęła szczepienia uczniów na Woli. W innych miastach zbierane są dane dotyczące nastolatków, którzy chcą przyjąć szczepionkę.

W cieniu Nowego Europejskiego Bauhausu

Komfort życia w miastach ucierpiał w wyniku pandemii. Lokalni włodarze planują jednak szybkie nadrobienie strat, a z odsieczą przyjdzie im Unia.

Pandemia zmienia życie miast

Koronakryzys może na stałe zmienić nasz styl życia. Możemy więcej pracować w domu, ale też chętniej jeździć własnymi samochodami. Samorządy będą musiały odpowiadać na te nowe wyzwania, a przecież stare problemy nie znikną.

Mieć „lepiej”, zamiast mieć „więcej”

Wzrost konsumpcji nie powoduje, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni ze swego miasta. Klasycznym przykładem jest tu rosnąca liczba samochodów, która nie sprawia, że szybciej docieramy do celu.

Coraz mniej przestrzeni dla prywatnych aut

Pandemia wpłynęła na zmiany w zwyczajach komunikacyjnych mieszkańców miast. Część z nich się utrwali. Wyzwaniem będzie ograniczenie liczby samochodów.

Jakość życia czy zrównoważony rozwój miast?

Z życia w polskich miastach zadowolonych jest ponad 90 proc. mieszkańców – niemal tyle, ile w miastach Europy Zachodniej.

Czy nowa popandemiczna normalność zmieni nasze miasta?

Potrzebujemy dobrze zaprojektowanych miast i przestrzeni, będących źródłem pozytywnych emocji i różnorodnych korzyści. To one są wyznacznikiem jakości naszego życia.

Jakub Szczęsny: Ideał to miasto w skali pieszej

Dążymy w stronę ideału, który przychodzi z Danii, Holandii, Niemiec, ale też Francji, czyli w stronę 10–15-minutowego miasta. Gdzie nie trzeba korzystać z samochodu czy komunikacji miejskiej, by zaspokoić wszystkie swoje podstawowe potrzeby – mówi Jakub Szczęsny, architekt, wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS.

Szołtysek: Miasto jest obietnicą

Ludzie zaczynają lubić miasto i się dobrze w nim w czuć, jeśli je trochę znają – mówi prof. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Brak zieleni, na rynku upał. Posadzą drzewa?

Centralne place wielu polskich miast są betonowymi pustyniami. Nowoczesnymi, bez drzew i cienia za to zwłaszcza latem rozgrzanymi ponad normę.

Drugie życie miejskich rowerów. Każdy może je kupić

Szczecin sprzedaje swoje wycofane rowery, które były używane w miejskich wypożyczalniach. Ale takich okazji nie ma zbyt dużo. Operatorzy systemów miejskich nie zawsze się na to decydują.