Które miasta oferują najlepsze warunki do życia w dobrym zdrowiu? Nowy ranking

Najzdrowsze polskie miasta to Warszawa, Opole i Chorzów. Tak przynajmniej wynika z analizy przeprowadzonej na potrzeby projektu Indeks Zdrowych Miast.

"Patodeweloperka" ma zostać ukrócona. Przepisy w przygotowaniu

Przygotowywane nowe przepisy, które mają walczyć z "patodeweloperką" będą modyfikowane, gdyby okazało się, że deweloperzy zaczną je obchodzić.

Nieoficjalna stolica całorocznej jazdy na dwóch kółkach

Przeciętny Europejczyk porzuca rower, gdy tylko pierwsze przymrozki zetną kałuże w taflę lub przyprószy pierwszy śnieg. Ale nie w Oulu: zimą w tym fińskim mieście jeździ się na całego.

Wirtualni urzędnicy w gminie. Boty zastępują ludzi

Na stronach internetowych urzędów miast coraz częściej można spotkać wirtualnych asystentów, którzy powinni pomagać mieszkańcom.

Miejskie cięcia na prądzie. Ulice krócej oświetlone . Tam gasną lampy

Mniej czynnych lamp i skrócenie czasu oświetlenia ulic, wyłączenie części iluminacji budynków – samorządy szukają oszczędności energii elektrycznej. Świąteczne dekoracje raczej się nie zmienią, bo miasta już wcześniej podpisały na nie umowy.

Sklepy dla najuboższych, gdzie kupią tanio lub dostaną za darmo

W Krakowie działa już pierwszy sklep socjalny „Dobry Sklep”. Podobne placówki dla potrzebujących są też w innych miastach choćby Katowicach czy w Warszawie.

Wójt gminy Stawiguda: Wzrost liczby mieszkańców nie może oznaczać spadku komfortu życia

Nasza gmina jest położona bardzo blisko Olsztyna, dojazd z centrum miasta nie zajmuje więcej niż do peryferyjnych osiedli, a jednak przekroczenie rogatek gwarantuje ciszę, spokój, wspaniałą przyrodę – mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Jodek potasu już w samorządach. Będzie wydawany, gdy będzie taka potrzeba

Tabletki z jodkiem potasów trafiają już do miast i gmin, a te przekażą je do punktów dystrybucji. Najczęściej szkół, ale też domów kultury, czy bibliotek.

Wójt Gminy Dobrzeń Wielki: Nam mieszkańców od sześciu lat przybywa

W 2016 roku podzielono nam gminę. Zabrano nam do miasta Opola pięć miejscowości i ok. 5 tys. mieszkańców. Stało się tak wbrew woli mieszkańców, wbrew konsultacjom społecznym, wbrew logice. Więc teraz wyniki spisu są, jakie są. To nie zostało w żaden sposób uwzględnione w spisie powszechnym – mówi Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki, która w ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 20221 zanotowała najwyższy w Polsce spadek liczby mieszkańców. Aż o jedną trzecią.

Ile Polaków kosztuje utrzymanie mieszkania. Różnice między regionami

Różnice między regionami w miesięcznych opłatach za energię, ciepło czy wodę w domu sięgają niemal 120 zł na osobę. A drastyczna podwyżka tych kosztów zabolałaby wszystkich.

Polskie miasta coraz starsze. Samorządy muszą się dostosować

Władze lokalne mają świadomość konieczności dostosowania miast do tych zjawisk demograficznych. Władze lokalne zastanawiają się jak stworzyć miasto przyjazne osobom w każdym wieku.

Drożyzna skróciła wakacje. Turyści ostrożnie wydawali pieniądze

Choć w większości kurortów turyści dopisali, to przyjeżdżali na krócej i zdecydowanie ostrożniej wydawali pieniądze.

Rowery: Częstochowa chce być jak Waszyngton

Delegacja Częstochowy z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem wzięła w sobotę udział w masowym rajdzie rowerowym, DC Bike Ride, w Waszyngtonie.

Miasta stawiają na ścieżki rowerowe. Te wiodą prym

Samorządy poprzez rozbudowę infrastruktury chcą zachęcać mieszkańców do korzystania z jednośladów. Królują: Warszawa, Kraków, Suwałki i Świnoujście.

Gryzonie w centrach miast. Trwa wojna, by się ich pozbyć

W centrum Wrocławia trwa już druga w tym roku deratyzacja. W Częstochowie ustawiane są specjalne stacje na szczury. Samorządy – jak co roku – walczą z tymi gryzoniami, ale mieszkańcy nie zawsze im w tym pomagają.

Nowy ranking najlepszych polskich miast do życia. Są zaskoczenia

Na czele zestawienia znalazły się dwa miasta z Pomorza. Wśród najsłabiej ocenianych są dwa ośrodki ze Śląska, chociaż nie brakuje miast z tego regionu bardzo dobrze ocenianych przez mieszkańców.

Polski drób europejskim liderem jakości

Już od kilku lat drób jest najchętniej wybieranym przez konsumentów mięsem na świecie – nie tylko ze względu na korzystną cenę, ale przede wszystkim z uwagi na uwarunkowania dietetyczne, kulturowe i religijne, smakowitość oraz łatwość z jaką można drób przyrządzić na wiele sposobów. Według szacunków ekspertów (OECD), do 2030 roku globalna produkcja mięsa drobiowego wzrośnie najbardziej ze wszystkich rodzajów mięs, bo aż o 17,8%, odpowiadając za 41% globalnej produkcji mięsa.

Światowe Forum Miejskie: Początek realizacji polityki miejskiej

Podczas drugiego dnia Światowego Forum Miejskiego WUF11, na wspólnym posiedzeniu Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, zainaugurowano debatę o wdrażaniu Krajowej Polityki Miejskiej 2030.