Jesień idzie. Będą szczepienia dla seniorów. Przeciw grypie

Samorządy przygotowują się do jesiennej akcji szczepień dla seniorów. W niektórych miastach już ruszyły zapisy na nie.

Szczepienia uczniów. Słabe zainteresowanie

Nie ma zbyt dużo chętnych uczniów do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Samorządy nadal jednak namawiają rodziców, by zgodziły się na szczepienia dzieci.

Poznań stawia na rośliny w centrum miasta

Poznań otwiera się na zieleń - władze miasta planują usuwać bruk i sadzić rośliny m.in. na Wildzie i Łazarzu.

Mobilny punkt szczepień pod szkołą. Warszawa już zaczęła

Warszawa w ramach akcji pilotażowej już rozpoczęła szczepienia uczniów na Woli. W innych miastach zbierane są dane dotyczące nastolatków, którzy chcą przyjąć szczepionkę.

W cieniu Nowego Europejskiego Bauhausu

Komfort życia w miastach ucierpiał w wyniku pandemii. Lokalni włodarze planują jednak szybkie nadrobienie strat, a z odsieczą przyjdzie im Unia.

Pandemia zmienia życie miast

Koronakryzys może na stałe zmienić nasz styl życia. Możemy więcej pracować w domu, ale też chętniej jeździć własnymi samochodami. Samorządy będą musiały odpowiadać na te nowe wyzwania, a przecież stare problemy nie znikną.

Mieć „lepiej”, zamiast mieć „więcej”

Wzrost konsumpcji nie powoduje, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni ze swego miasta. Klasycznym przykładem jest tu rosnąca liczba samochodów, która nie sprawia, że szybciej docieramy do celu.

Coraz mniej przestrzeni dla prywatnych aut

Pandemia wpłynęła na zmiany w zwyczajach komunikacyjnych mieszkańców miast. Część z nich się utrwali. Wyzwaniem będzie ograniczenie liczby samochodów.

Jakość życia czy zrównoważony rozwój miast?

Z życia w polskich miastach zadowolonych jest ponad 90 proc. mieszkańców – niemal tyle, ile w miastach Europy Zachodniej.

Czy nowa popandemiczna normalność zmieni nasze miasta?

Potrzebujemy dobrze zaprojektowanych miast i przestrzeni, będących źródłem pozytywnych emocji i różnorodnych korzyści. To one są wyznacznikiem jakości naszego życia.

Jakub Szczęsny: Ideał to miasto w skali pieszej

Dążymy w stronę ideału, który przychodzi z Danii, Holandii, Niemiec, ale też Francji, czyli w stronę 10–15-minutowego miasta. Gdzie nie trzeba korzystać z samochodu czy komunikacji miejskiej, by zaspokoić wszystkie swoje podstawowe potrzeby – mówi Jakub Szczęsny, architekt, wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS.

Szołtysek: Miasto jest obietnicą

Ludzie zaczynają lubić miasto i się dobrze w nim w czuć, jeśli je trochę znają – mówi prof. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Brak zieleni, na rynku upał. Posadzą drzewa?

Centralne place wielu polskich miast są betonowymi pustyniami. Nowoczesnymi, bez drzew i cienia za to zwłaszcza latem rozgrzanymi ponad normę.

Drugie życie miejskich rowerów. Każdy może je kupić

Szczecin sprzedaje swoje wycofane rowery, które były używane w miejskich wypożyczalniach. Ale takich okazji nie ma zbyt dużo. Operatorzy systemów miejskich nie zawsze się na to decydują.

Katowice drugim najbardziej zielonym miastem w Polsce

Katowice zajęły drugie miejsce w rankingu Europolis Fundacji Schumana prezentującym najbardziej ekologiczne polskie miasta.

Poczuć się jak w Ciechocinku. Zaczynają działać miejskie tężnie

Po zimowej przerwie samorządy uruchamiają własne tężnie solankowe. Część jednak jeszcze się z tym wstrzymuje.

Tu ciężko oddychać. Najbardziej trujące miasta

Na niechlubnej liście 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata znalazły się trzy polskie ośrodki. Trzy kolejne są w pierwszej pięćdziesiątce.

Działkowicze wracają do miast. Władze szukają dla nich miejsc

Ogrody społeczne pełnią w mieście różne funkcje. Wspierają produkcję żywności, wzmacniają zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie, ograniczają izolację społeczną, zwiększają poczucie przynależności do miasta czy pomagają zarządzać zapomnianą przestrzenią publiczną – wyliczają krakowscy urzędnicy.