Zacznijmy od małych. Czy stocznie wrócą na Pomorze Zachodnie?

Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych firm stoczniowych, które stworzą prawdziwe, a nie papierowe – jak to jest w przypadku firm państwowych – konsorcjum zdolne budować statki. Na początek choćby małe, ale w 100 procentach gotowe jednostki – mówi „Rzeczpospolitej" Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej.

Wymiana pieców i termomodernizacja. Są pieniądze na walkę ze smogiem

Po dwóch latach starań województwo zachodniopomorskie wprowadza swój własny program antysmogowy. Prawie 40 mln zł, jakie zostaną przeznaczone na wymianę pieców i termomodernizację, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Trzebież znów na trasie. Nowy port na żeglarskiej mapie Polski

Na żeglarską mapę Polski wraca port jachtowy w Trzebieży. Ten sławny i zasłużony dla wielu pokoleń żeglarzy ośrodek położony nad Zalewem Szczecińskim przez wiele lat niszczał i popadał w ruinę. Udało się go odbudować m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Kulinaria, piwo i trójniak. Sześć produktów regionalnych w finale

Sześć produktów kulinarnych z Pomorza Zachodniego, m.in. Salceson Przelewicki i Polędwica Swojska Świdwińska, zdobyło nominację do finału konkursu o tytuł kulinarnej „Perły" 2019 roku. Finał już we wrześniu.

Najlepsze wsparcie w UE

Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych. Komisja Europejska te działania uznała za najlepsze w całej Unii Europejskiej.

Do lasu, na łąkę i na wodę

Ponad 200 projektów domów mobilnych znajduje się w portfolio darłowskiej fabryki Lark. Jej domy kupują Brytyjczycy, Skandynawowie i mieszkańcy południowej Europy. W tym roku została zwycięzcą konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu” marszałka woj. zachodniopomorskiego.

23 miliony złotych na eksponaty

Przetarg na wykonanie 212 eksponatów ogłosi w tym miesiącu Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Budżet na stałą ekspozycję pierwszego tak nowoczesnego muzeum morskiego w Polsce ma wynieść 23 mln zł netto.

Jantar dla literatów

Nagrodę Literacką Jantar ogłosiło województwo zachodniopomorskie. Tytuł będzie przyznawany od 2020 roku autorom mieszkającym lub związanym z Pomorzem Zachodnim.

Najlepsi w biznesie

Sagra Technology, Metal Madness i Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych Lark – to zwycięzcy konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”, jaki po raz kolejny zorganizował Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Najlepsze firmy Pomorza Zachodniego wybierali jego mieszkańcy.

Ekologiczna siedziba marszałka

Ekstremalnie niskie zużycie energii, stanowiska dla aut elektrycznych, odzyskiwanie deszczówki. Pomorze Zachodnie rozpoczyna budowę nowej, ekologicznej siedziby w centrum Szczecina kosztem 200 mln zł.

Metal zawsze modny

W ciągu dnia wykonują elementy wyposażenia wnętrz, a popołudniami oddają się sztuce. To wtedy powstają szalone rzeźby i nietypowe przedmioty. Szczecińska ekipa Metal Madness już od czterech lat zdobywa uznanie klientów, a teraz mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy wybrali ją na najlepszą firmę regionu.

Pionierzy mobilnej sprzedaży

W 1998 roku podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji w historii Sagry. Zdecydowaliśmy się zbudować pierwsze rozwiązanie mobilne – mówi Janusz Pribulka, prezes i założyciel Sagra Technology, jednej z pionierskich firm branży IT. Dzisiaj z jej systemów korzysta ponad 100 dużych firm zajmujących się handlem.

Opera z nowoczesnym potencjałem

Festiwal Moniuszko Inspiration!, premiera „My Fair Lady” oraz „Romea i Julii” – to najważniejsze pozycje, jakie znajdą się w nowym sezonie Opery na Zamku w Szczecinie, zaliczanej do jednej z najlepszych scen w Polsce.

Mniej dotacji dla regionów

W związku z brexitem, z tym, że Polska jest bogatsza, że nie mamy sukcesów w zakresie dyplomacji na poziomie UE, szacujemy, że przynajmniej o jedną czwartą będziemy mieć mniej pieniędzy na politykę spójności w Polsce.

Jesień życia nie musi być nudna

Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości w czasie życia zawodowego. To czas, który można wykorzystać na uczenie, wyjazdy, wyjścia do kina czy teatru, aktywności, które opóźnią i uchronią przed chorobami trzeciego, a nawet czwartego wieku – uważa Juliusz Glaser, senior roku, w konkursie organizowanym przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.

Jaka przyszłość Pomeranii

Spotkanie przedstawicieli obu regionów było jednym z wielu, które mają pomóc w wypracowaniu przyszłej strategii Euroregionu Pomerania. W przyszłym roku minie 25 lat od jego utworzenia.

Szczecińska Brazylia

Pomerode to niewielkie miasteczko w Brazylii założone w XIX wieku przez ówczesnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy do dzisiaj kultywują pomorskie tradycje i język. Dzięki stypendium marszałka województwa szczecinianka Aleksandra Rydzkowska chce stworzyć o nich film i archiwum audiowizualne.

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas wybrzeża, ale i najlepiej oceniane kąpieliska.