Najlepsze wsparcie w UE

Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych. Komisja Europejska te działania uznała za najlepsze w całej Unii Europejskiej.

Do lasu, na łąkę i na wodę

Ponad 200 projektów domów mobilnych znajduje się w portfolio darłowskiej fabryki Lark. Jej domy kupują Brytyjczycy, Skandynawowie i mieszkańcy południowej Europy. W tym roku została zwycięzcą konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu” marszałka woj. zachodniopomorskiego.

23 miliony złotych na eksponaty

Przetarg na wykonanie 212 eksponatów ogłosi w tym miesiącu Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Budżet na stałą ekspozycję pierwszego tak nowoczesnego muzeum morskiego w Polsce ma wynieść 23 mln zł netto.

Jantar dla literatów

Nagrodę Literacką Jantar ogłosiło województwo zachodniopomorskie. Tytuł będzie przyznawany od 2020 roku autorom mieszkającym lub związanym z Pomorzem Zachodnim.

Najlepsi w biznesie

Sagra Technology, Metal Madness i Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych Lark – to zwycięzcy konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”, jaki po raz kolejny zorganizował Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Najlepsze firmy Pomorza Zachodniego wybierali jego mieszkańcy.

Ekologiczna siedziba marszałka

Ekstremalnie niskie zużycie energii, stanowiska dla aut elektrycznych, odzyskiwanie deszczówki. Pomorze Zachodnie rozpoczyna budowę nowej, ekologicznej siedziby w centrum Szczecina kosztem 200 mln zł.

Metal zawsze modny

W ciągu dnia wykonują elementy wyposażenia wnętrz, a popołudniami oddają się sztuce. To wtedy powstają szalone rzeźby i nietypowe przedmioty. Szczecińska ekipa Metal Madness już od czterech lat zdobywa uznanie klientów, a teraz mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy wybrali ją na najlepszą firmę regionu.

Pionierzy mobilnej sprzedaży

W 1998 roku podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji w historii Sagry. Zdecydowaliśmy się zbudować pierwsze rozwiązanie mobilne – mówi Janusz Pribulka, prezes i założyciel Sagra Technology, jednej z pionierskich firm branży IT. Dzisiaj z jej systemów korzysta ponad 100 dużych firm zajmujących się handlem.

Opera z nowoczesnym potencjałem

Festiwal Moniuszko Inspiration!, premiera „My Fair Lady” oraz „Romea i Julii” – to najważniejsze pozycje, jakie znajdą się w nowym sezonie Opery na Zamku w Szczecinie, zaliczanej do jednej z najlepszych scen w Polsce.

Mniej dotacji dla regionów

W związku z brexitem, z tym, że Polska jest bogatsza, że nie mamy sukcesów w zakresie dyplomacji na poziomie UE, szacujemy, że przynajmniej o jedną czwartą będziemy mieć mniej pieniędzy na politykę spójności w Polsce.

Jesień życia nie musi być nudna

Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości w czasie życia zawodowego. To czas, który można wykorzystać na uczenie, wyjazdy, wyjścia do kina czy teatru, aktywności, które opóźnią i uchronią przed chorobami trzeciego, a nawet czwartego wieku – uważa Juliusz Glaser, senior roku, w konkursie organizowanym przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.

Jaka przyszłość Pomeranii

Spotkanie przedstawicieli obu regionów było jednym z wielu, które mają pomóc w wypracowaniu przyszłej strategii Euroregionu Pomerania. W przyszłym roku minie 25 lat od jego utworzenia.

Szczecińska Brazylia

Pomerode to niewielkie miasteczko w Brazylii założone w XIX wieku przez ówczesnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy do dzisiaj kultywują pomorskie tradycje i język. Dzięki stypendium marszałka województwa szczecinianka Aleksandra Rydzkowska chce stworzyć o nich film i archiwum audiowizualne.

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas wybrzeża, ale i najlepiej oceniane kąpieliska.

Pionierskie operacje ratują dzieci

Dwie skomplikowane i nowatorskie operacje wykonali lekarze ze szpitala w Szczecinie Zdrojach, który specjalizuje się w leczeniu dzieci m.in. w zakresie skomplikowanych oparzeń, neurochirurgii oraz psychiatrii.

Regionalna kasa na działalność stoczniową

24 firmy z Pomorza Zachodniego sięgnęły po środki unijne wspierające działalność w przemyśle stoczniowym.

Nowy terminal przyciągnie cargo

Blisko 17,5 tys. ton ma wynieść roczna zdolność przeładunkowa terminalu, który jesienią ruszy w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. Równolegle lotnisku udaje się sukcesywnie zwiększać ruch pasażerski.

Zatrzymać dzieci w rodzinach

Blisko 90 harcerskich świetlic podwórkowych, pomoc pedagogów rodzinnych oraz budowa placówek wychowawczych. Na Pomorzu Zachodnim rusza właśnie dziewięć nowych, wielkich projektów społecznych, mających pomóc zagrożonym rodzinom i dzieciom..