Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?

Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni z najgorszą jakością powietrza w Krakowie. Potrwają do 9 sierpnia.

Publikacja: 07.07.2024 08:44

Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?

Foto: Adobe Stock

- Założenie konsultacji uchwały ma na celu poznanie opinii społecznej odnośnie samych zasad wprowadzania bezpłatnych przejazdów, ponieważ część pasażerów skarży się na to, że zasady nie są „przyjazne” oraz na sam fakt jego funkcjonowania – mówi Sebastian Kowal, z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Ostatni raz bezpłatną komunikację uruchomiono w Krakowie z powodu smogu 10 stycznia

W Krakowie, w sezonie grzewczym, gdy poziom smogu w mieście jest wysoki, mieszkańcy mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Ostatni raz miasto wprowadziło taką możliwość 10 stycznia. Przejazdy komunikacją miejską w Krakowie i aglomeracji były tego dnia bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych.

Krakowski magistrat informował, że bezpłatna komunikacja miejska została uruchomiona ze względu na prognozowane przekroczenie średnich poziomów stężeń pyłów PM10 w Krakowie. Usługa obowiązywała nie tylko na terenie miasta, ale też w gminach, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego (do których kursuje KMK).

- Miasto nie ma takiego obowiązku, by wprowadzać darmową komunikację miejską w dni smogowe, bo Program Ochrony Powietrza jedynie sugeruje wprowadzenie bezpłatnych przejazdów takie dnie – mówi Sebastian Kowal, z ZTP w Krakowie.

Teraz w Krakowie ruszyły konsultacje społeczne w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni z najgorszą jakością powietrza. Głosy mieszkańców będą zbierane do 9 sierpnia.

„Celem konsultacji będzie poznanie opinii mieszkańców Krakowa odnośnie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w trakcie smogu” – podał krakowski magistrat.

Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się w konsultacjach wypełniając ankietę online lub przesłać w formie tradycyjnej. W formie papierowej można ją pobrać do 9 sierpnia w siedzibach Rad Dzielnic oraz w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie przy ul. Wielopole 1.

Wypełnioną ankietę można przesłać w formie skanu/zdjęcia drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@ztp.krakow.pl lub pocztą tradycyjną na adres Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, ul. Wielopole 1, 31-072 Kraków z dopiskiem: „Konsultacje – smog”, ale też przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z dopiskiem „Konsultacje – smog”.

Czytaj więcej

Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej

W czasie trwania konsultacji urzędnicy zaplanowali spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się w Urzędzie Miasta Krakowa 23 lipca przy pl. Wszystkich Świętych. Poza tym zaplanowano dwa dyżury telefoniczne: 16 lipca w godz. 16 –18 , oraz 6 sierpnia w godz. 9 –11. Wówczas można dzwonić pod numery telefonów: 12 616 86 35, 12 616 86 29

Krakowskie powietrze coraz lepsze

Jak przypomina krakowski magistrat obecne zasady dotyczące wprowadzania bezpłatnej komunikacji w smogowe dni zostały uchwalone przez radnych i weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Obowiązują one na obszarze miasta oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania.

Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 0.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby.

Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy, ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00). Bezpłatna komunikacja miejska wprowadzana jest w sytuacji, gdy na trzech stacjach monitorujących powietrze uśredniona norma dla pyłu PM10 przekroczy 150 mg/m3. Darmowe przejazdy zostaną też wprowadzone, gdy na jednej ze stacji stężenie pyłu PM10 przekroczy 200 mg/m3 lub 300 mg/m3.

„Nawet jeśli faktyczny pomiar średniego stężenia dobowego będzie mniejszy od założonego, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy” – przypominają urzędnicy.

Kiedy codzienna prognoza jakości powietrza IMGW na następną dobę nie wykazuje prawdopodobieństwa przekroczenia średnich poziomów stężeń pyłów PM10, ale średnia pomiarów ze wszystkich stacji pomiarowych łącznie, zlokalizowanych na terenie Krakowa, wskaże w następnej dobie przekroczenia pyłu PM10 z godziny 3.00 powyżej 150 μg/m3, wprowadzona zostanie, począwszy od pierwszych porannych kursów autobusów i tramwajów do godziny północy tego samego dnia, bezpłatna komunikacja miejska. A w przypadku awarii jednej lub kilku stacji pomiarowych, skutkującej niemożnością wyliczenia średniej ze wszystkich stacji z godz. 3.00 stężeń pyłu PM10, użyte są wyniki z pozostałych stacji.

W tym roku były dwa dni, kiedy wprowadzono bezpłatną komunikację miejską z powodu wysokiego smogu. W 2023 i w 2022 ani jednego, a w 2021 – trzy dni.

„W wyniku działań miasta oraz dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w Krakowie możemy oddychać coraz lepszym powietrzem. Ocenie jakości powietrza podlega 12 zanieczyszczeń, 10 z nich w 2023 roku osiągnęło wartości normatywne” – podkreśla krakowski magistrat.

Od 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

- Założenie konsultacji uchwały ma na celu poznanie opinii społecznej odnośnie samych zasad wprowadzania bezpłatnych przejazdów, ponieważ część pasażerów skarży się na to, że zasady nie są „przyjazne” oraz na sam fakt jego funkcjonowania – mówi Sebastian Kowal, z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Ostatni raz bezpłatną komunikację uruchomiono w Krakowie z powodu smogu 10 stycznia

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jakość życia
Czy będą termy w Krakowie? Trwa poszukiwanie wód geotermalnych
Jakość życia
Drugie życie miejskich podwórek. Więcej zieleni zamiast betonu
Jakość życia
Taneczna zabawa na świeżym powietrzu
Jakość życia
Na łyżwy i narty latem? W niektórych miastach to możliwe
Jakość życia
Jakie atrakcje czekają w miastach latem na seniorów?