– Posiadamy gotową dokumentację oraz umowę na dofinansowanie w wysokości niemal 6,5 miliona złotych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz budżetu państwa. Rozbudowa pozwoli niemal podwoić liczbę dostępnych miejsc i poprawić komfort zarówno dzieci, jak i personelu – mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Liczba urodzeń spada, ale miasta inwestują w żłobki. Dlaczego?
W ubiegłym roku Polki urodziły 236,6 tys. dzieci, a w całym kraju na świat przyszło 250,8 tys. dzieci. Jeszcze w 2023 roku na świat przyszło w Polsce 272,7 tys. dzieci, a w 2017 roku ponad 400 tys. Jeśli obecne trendy utrzymają się, to – jak przewidują demografowie – w ciągu 2–3 lat Polki będą rodzić mniej niż 200 tys. dzieci rocznie. Będzie to oznaczać dwukrotny spadek względem roku 2017.
W największych miastach liczba urodzeń nie spada jednak tak drastycznie, jak w mniejszych ośrodkach, a w niektórych dzieci przybywa, dlatego samorządy inwestują w żłobki.
Czytaj więcej
Dlaczego feminizm się opłaca? Autorka książki pod tym samym tytułem, Aleksandra Karasińska, dzien...
Lublin ogłosił przetarg na wykonanie przebudowy żłobka przy ul. Zelwerowicza. Obecnie w placówce znajduje się sześć sal zabaw dla 210 dzieci. Po zakończeniu modernizacji liczba miejsc wzrośnie do 390. Obecnie w Lublinie jest dziewięć publicznych żłobków oferujących łącznie 1209 miejsc dla dzieci do lat 3, a także 69 żłobków niepublicznych i trzy kluby dziecięce. W sumie dostępnych jest 3472 miejsc opieki nad dziećmi.