Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki

Kraków wspólnie z dziewięcioma gminami Małopolski i Krajowym Zasobem Nieruchomości powołał Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN SIM Ziemia Krakowska. Zbuduje ona mieszkania czynszowe.

Publikacja: 27.10.2023 10:55

Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki

Foto: Adobe Stock

O podobnych inicjatywach myślą też inne samorządy dużych i mniejszych miast. - Obecnie trwa proces analityczny w wyniku którego będą mogły być podjęte decyzje w zakresie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – przekazał nam łódzki ratusz.

Wspólna spółka mieszkaniowa krakowskich gmin

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN SIM Ziemia Krakowska stała się faktem. Akt notarialny umowy spółki podpisano w połowie października.

Podstawowym celem działalności spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy o SIM, w tym w szczególności budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Wspólnikami spółki KZN SIM Ziemia Krakowska obok Gminy Miejskiej Kraków i Krajowego Zasobu Nieruchomości zostały również gminy: Alwernia, Charsznica, Gdów, Gołcza, Iwanowice, Pałecznica, Skała, Raciechowice i Wieprz.

A w późniejszym terminie przystąpić Gmina Sułoszowa.

Na utworzenie SIM gminom przyznane zostały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa granty w wysokości 3 mln złotych dla każdej z nich, które przeznaczone zostały na objęcie udziałów w spółce.

W ramach jej działań ma powstać łącznie co najmniej 535 lokali mieszkalnych. Warunki i zasady naboru najemców określą poszczególne gminy wchodzące w skład KZM SIM Ziemia Krakowska

Jak podaje krakowski ratusz przeprowadzona na przełomie 2022 i 2023 roku analiza wykazała duże zainteresowania wśród mieszkańców Krakowa najmem mieszkań w formule społecznych inicjatyw mieszkaniowych.

- Realizacja projektu SIM pozwoli na uzupełnienie oferty mieszkaniowej miasta i zmniejszenie tzw. luki czynszowej oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób posiadających zdolność czynszową, ale nieposiadających zdolności kredytowej – przekazują krakowscy urzędnicy.

Przyznają, że pierwotnie chcieli budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em, w którym Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem.

- Niestety, aby w pełni skorzystać w tym przypadku ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera, pojawiło się uzasadnione ryzyko, co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia – tłumaczy krakowski magistrat.

Przyznany miastu grant w wysokości trzech mln zł to środki, które zostaną przeznaczone na kapitał powstałej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie.

- W przyszłości będziemy musieli wnieść do spółki aportem nieruchomość przy ulicy Padniewskiego, na której spółka wybuduje około 100–115 mieszkań czynszowych - podaje Urząd Miasta Krakowa.

Jedni się zastanawiają, a inni już budują

Jak przekazał nam łódzki magistrat polityka mieszkaniowa tego miasta 2030+ zakłada w swoich zapisach szeroko pojęte analizy związane z możliwością powołania SIM.

- Na ten moment nie podjęliśmy współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Nie tworzy i nie planujemy stworzenia w najbliższym czasie SIM z KZN – informuje łódzki ratusz.

Urzędnicy podają, że „obecnie trwa proces analityczny w wyniku którego będą mogły być podjęte decyzje w zakresie SIM”.

- W najbliższych latach planowana jest budowa kilku nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych w ramach TBW. Miasto obecnie jest na etapie przygotowywania koncepcji zabudowy, a w dalszej kolejności projektów do uzyskania pozwoleń na budowę – podał łódzki ratusz.

Obecnie opracowywane są koncepcje zabudowy.  Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2024 roku. Szacujemy, że proces inwestycyjny będzie trwał około dwóch lat – podało biuro prasowe łódzkiego ratusza. Przekazało też, że oprócz planowanej budowy nowych budynków z mieszkaniami komunalnymi na bieżąco prowadzone są remonty lokali mieszkalnych w budynkach istniejących. 

W Warszawie działają dwie miejskie spółki  (TBS Warszawa Północ i TBS Warszawa Południe), które zgodnie z przepisami same realizują zadania co SIM-y.  - Nie widzimy więc potrzeby tworzenia nowych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – przekazał stołeczny ratusz.

W tym momencie Warszawa korzysta z kilku instrumentów finansowych. Stolica w porozumieniu z Krajowym Zasobem Nieruchomości ubiega się o wsparcie finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Miasto złożyło wnioski o wsparcie z tego funduszu na dziewięć inwestycji mieszkaniowych TBS (z ok. 1270 mieszkaniami).

- Wnioski opiewają na kwotę ok. 70,2 mln zł, z czego do chwili obecnej pozyskaliśmy środki na te inwestycje w wysokości 54,4 mln zł – podają warszawscy urzędnicy.

Podkreślaja, że obie spółki budują na przekazanych przez miasto gruntach przy finansowaniu inwestycji z Funduszu Dopłat BGK, Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM), także przy udziale środków miejskich oraz kredytów w ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC). 

– Poza środkami ze wsparcia RFRM miasto zabezpieczyło wkład finansowy na te inwestycje w wysokości ok. 81,8 mln zł – przekazał nam stołeczny ratusz.

Od 2018 roku Warszawa złożyła wnioski o środki z Funduszu Dopłat na budownictwo mieszkaniowe komunalne i TBS w wysokości 197,4 mln zł, z czego do tej chwili pozyskała wsparcie w wysokości 53,6 mln zł.

- Obecnie na zadania związane z mieszkaniowym budownictwem komunalnym zaplanowało w budżecie środki w wysokości ok. 138 mln zł. Planujemy realizować te inwestycje z udziałem Funduszu Dopłat BGK – informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Od 2018 roku do końca 2023 r. Warszawa oddała do użytku łącznie 1064 nowych mieszkań komunalnych i TBS. W tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym znajduje się ok. 2840 mieszkań.

O podobnych inicjatywach myślą też inne samorządy dużych i mniejszych miast. - Obecnie trwa proces analityczny w wyniku którego będą mogły być podjęte decyzje w zakresie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – przekazał nam łódzki ratusz.

Wspólna spółka mieszkaniowa krakowskich gmin

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Nieruchomości
Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków
Nieruchomości
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów
Nieruchomości
Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"