To bardzo duże wyróżnienie i sukces. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Cieszymy się, że Komisja Europejska dostrzegła nasze działania. To bardzo budujące, ale najcenniejsze jest to, że zdobyliśmy zaufanie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Komisja Europejska co roku nagradza projekty finansowane z unijnych funduszy, które proponują nowe podejścia do rozwoju regionalnego. W tym roku wśród 199 zgłoszonych projektów z całej Europy do finału jury wybrało 24 przedsięwzięcia. „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” – bo tak formalnie nazywa się program – znalazł się w tym gronie. KE oceniała projekty w czterech kategoriach: „Łączenie zielonej, niebieskiej i szarej infrastruktury”, „Budowanie miast odpornych na zmianę klimatu” i „Modernizacja służby zdrowia”. Zachodniopomorski program wygrał kategorię „Zwalczanie nierówności i ubóstwa”.
Idealne mieszkanie modelowe
Pomysł projektu zrodził się w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Celem projektu jest wspieranie rozwoju usług społecznych skierowanych do osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, głównie na obszarach wiejskich. Do współpracy zaproszono Fundację Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Pierwszym krokiem było wybudowanie tzw. mieszkania modelowego, które zostało otwarte w lipcu 2018 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. W mieszkaniu udało się zgromadzić wiele elementów i rozwiązań, jakie mogą pomóc w codziennym życiu niepełnosprawnych i ich opiekunów. I tak – dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalne poręcze i pochwyty montowane przy toalecie, umywalce i strefie prysznicowej. Do spłukiwania służy boczny przycisk. Prysznic nie jest zabudowany, ale stanowi otwartą przestrzeń bez brodzika z umieszczonym siedziskiem. Jest też przykładowa wanna, wyposażona w szczelne drzwi, dzięki którym można do niej łatwo wejść. Są też poręcze i ławka. Wszystkie urządzenia są tak zamontowane, by pomiędzy nimi była odpowiednia przestrzeń do manewrów wózkiem inwalidzkim. W mieszkaniu jest też fotel geriatryczny. Meble otwierane są na dotyk, włączniki światła są niżej niż w typowych mieszkaniach, a z kolei gniazdka elektryczne wyżej niż zwykle.
Są też rozwiązania dla osób niedowidzących – to kontrastujące kolory – jeżeli chodzi o przedmioty czy też stykające się powierzchnie podłogi, ścian, sufitów. Brzegi stolików są wyposażone w podwyższone krawędzie, dzięki czemu trudniej zrzucić z nich przedmiot. Tarcza zegara jest czarna, a godziny białe. Pokój ma dodatkowe lampy z oświetleniem punktowym, a brzegi mebli mają zabezpieczone albo zaokrąglone kanty. Inne szczegóły: brak dywaników, co eliminuje ryzyko potknięcia się, a progi mają poniżej 2 cm wysokości. Jest też czujnik poziomu cieczy czy podświetlane lupy.