Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawi, że będzie to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie – mówił podczas pierwszej prezentacji Piotr Kossobudzki.
Wystawa stała zostanie rozmieszczona na trzech kondygnacjach i zajmie powierzchnię około 3100 mkw. Ekspozycja zewnętrzna – morski plac zabaw dla dzieci – zajmie powierzchnię 50 mkw. Na parterze na 750 m będą dwie ekspozycje: „Cała naprzód!”, gdzie poznamy m.in. budowę statku, proces projektowania, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody. To razem kilkadziesiąt stanowisk plus eksponaty historyczne, np. silnik ze statku. Drugą ekspozycją na parterze będzie wodny plac zabaw dla dzieci „Chlap”, w którym będą tamy, śluzy, armatki wodne. Na pierwszym piętrze, na powierzchni 400 mkw., powstanie ekspozycja „Życie na morzu” – czyli stanowiska prezentujące zawody związane z morzem. Zwiedzający poznają role i zadania na statku, życie rybaków, żeglarzy, ale też obyczaje i tradycje morskie. Tam również znajdzie się sala z autentycznymi eksponatami prof. Jerzego Stelmacha. Na trzecim piętrze, na powierzchni aż 2000 mkw., będą ekspozycje: „Ratunku SOS” oraz „Którędy do Afryki”. Wśród tematyki i eksponatów na tym piętrze będą morze jako żywioł, woda, lód, zapobieganie wypadkom na morzu, sprzęt ratunkowy, wzywanie pomocy, życie rozbitka, badania podwodne, akcja ratunkowa, metody nawigacji, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków czy wpływ człowieka na morza i oceany. Dodatkowo znajdą się tam pracownie: biologiczno- -chemiczna, fizyczno-mechatroniczna, modelarnia i planetarium.
Rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę 212 eksponatów stałej wystawy ma się odbyć w styczniu 2020 roku. Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 21 miesięcy na wykonanie eksponatów. Planowane są też inne eksponaty.
– Rozmawiamy o kilku dodatkowych obiektach, które wkomponowane będą w przestrzeń wystawową, np. kajak mistrzów olimpijskich Konrada Wasielewskiego i Marka Kolbowicza, fragment łodzi Mantra od stoczni Armińskiego lub kajak Aleksandra Doby – mówi Witold Jabłoński.
Wbito 500 pali
Obiekt stanie tuż nad Odrą, na Łasztowni, poprzemysłowej dzielnicy Szczecina. Budynek ma mieć wysokość 14 metrów i powierzchnię 8 tys. mkw. Zaplanowano też salę konferencyjna, dwie sale edukacyjne i planetarium 4D o powierzchni 100 mkw. i średnicy 9 m. Znajdzie się w nim 60 miejsc. Planetarium ma być dostosowane do projekcji 4D lub 5D. Bryła MCN kształtem nawiązywać będzie do kadłuba statku. Jej projektantem jest Piotr Płaskowicki z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
Pierwszy etap budowy rozpoczął się w 2018 roku. Wtedy ruszyły prace rozbiórkowe. W 2019 rozstrzygnięto przetarg na generalnego wykonawcę, którym została firma Erbud. W październiku uroczyście wmurowano kamień węgielny.