Aktualizacja: 21.02.2025 19:04 Publikacja: 08.08.2019 11:46
Foto: źródło: Shutterstock
Miasteczko leży w południowo- -wschodniej Brazylii, w stanie Santa Catarina. Jedną z cech charakterystycznych Pomerode jest replika dzisiejszej głównej bramy wjazdowej do portu w Szczecinie. Wielka, murowana brama powstała pod koniec XIX wieku, gdy w Szczecinie rozpoczęto budowę wolnego obszaru celnego. Brazylijską replikę zbudowano w 2000 roku. To symbol pamięci o Szczecinie, stolicy ówczesnego Pomorza, z którego pochodzili jego założyciele. Miasteczko założyli w 1861 roku, a nazwa Pomerode pochodzi od wyrazu „Pomorze”. Koloniści pochodzili m.in. z okolic Nowogardu, leżącego na północ od Szczecina.
Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych firm stoczniowych, które stworzą prawdziwe, a nie papierowe – jak to jest w przypadku firm państwowych – konsorcjum zdolne budować statki. Na początek choćby małe, ale w 100 procentach gotowe jednostki – mówi „Rzeczpospolitej" Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej.
Po dwóch latach starań województwo zachodniopomorskie wprowadza swój własny program antysmogowy. Prawie 40 mln zł, jakie zostaną przeznaczone na wymianę pieców i termomodernizację, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Na żeglarską mapę Polski wraca port jachtowy w Trzebieży. Ten sławny i zasłużony dla wielu pokoleń żeglarzy ośrodek położony nad Zalewem Szczecińskim przez wiele lat niszczał i popadał w ruinę. Udało się go odbudować m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu.
Sześć produktów kulinarnych z Pomorza Zachodniego, m.in. Salceson Przelewicki i Polędwica Swojska Świdwińska, zdobyło nominację do finału konkursu o tytuł kulinarnej „Perły" 2019 roku. Finał już we wrześniu.
Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych. Komisja Europejska te działania uznała za najlepsze w całej Unii Europejskiej.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
KinoGram, kino mieszczące się w przestrzeni Fabryki Norblina, zaprasza na dwa autorskie cykle. W programie wydarzeń cyklicznych zobaczymy klasykę europejskiego kina, czyli Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz dokument Against Gravity o Jeanie Paulu Gaultier.
Studenci, studentki i doktoranci pięciu warszawskich uczelni, biorący udział w Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp, walczyli o nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
O rozwoju w obszarach zielonej energii i technologii i o tym, dlaczego firma zdecydowała się na wejście w sektor transportu kolejowego, oraz jakie są cele inwestycji w platformę OnTrain, mówią Maciej Dyjas, współwłaściciel i partner zarządzający w Griffin Capital Partners, oraz Tomasz Mrowczyk, partner współzarządzający w Griffin Capital Partners.
Transformacja energetyczna oznacza inwestycje. Dlatego kluczową rolę odgrywa w niej sektor finansowy, który coraz częściej analizuje plany dekarbonizacyjne swoich klientów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas