Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?

W sześciu gminach i miastach premier powołał już komisarzy. Zastąpią oni do wyborów samorządowych burmistrzów czy prezydentów, którzy w październikowych wyborach dostali się do Sejmu.

Publikacja: 09.11.2023 13:28

Łącznie aż 15 samorządowców znajdzie się w parlamencie

Łącznie aż 15 samorządowców znajdzie się w parlamencie

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Jednak na nowych, tymczasowych włodarzy wciąż czekają m.in.: Sopot, Inowrocław, czy Tychy. A czasu coraz mniej, bo do 15 listopada do rad gmin powinny wpłynąć projekty budżetów na 2024 rok.

Niektóre gminy mają już nową władze

Komisarza mają już Ustrzyki Dolne. - Stało się. Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody podkarpackiego powołał na komisarza, który będzie pełnił funkcję burmistrza Ustrzyk Dolnych do maja 2024 roku, Pawła Germańskiego – poinformował Bartosz Romowicz, były burmistrz Ustrzyk Dolnych, a obecnie poseł „Trzeciej Drogi”.

W emocjonującym wpisie dodał, że Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny jest przeciwko gminie Ustrzyki Dolne. - Apelowałem i wnioskowałem o to, aby funkcję tę powierzyć pani Janinie Sokołowskiej, obecnej sekretarz gminy. To osoba, która jako mało kto zna ten urząd, bo pracuje w nim prawie tyle co ja żyję, czyli 35 lat, a funkcję sekretarza pełni od ponad 10 lat. Zna każdego z pracowników i doprowadziłaby w spokoju gminę do wyborów – przekazał Bartosz Romowicz.

Czytaj więcej

Samorządowcy mają sporą reprezentację w Sejmie i Senacie

Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość postawiło jednak na swoim. - Nie potrafiło wygrać wyborów na urząd burmistrza Ustrzyk Dolnych ani ze mną dwukrotnie, ani z moimi poprzednikami. Wykorzystało jednak moment i swojego „polityka” wcisnęło do ustrzyckiego magistratu – napisał były burmistrz.

Zauważył też, że nowy komisarz Paweł Germański to menadżer szkoły ponadpodstawowej, który nigdy nawet nie był radnym i nie miał żadnej styczności z samorządem gminnym. - W kilka dni musi przygotować projekt budżetu gminy, który musi być wydany do 15 listopada, a to jest naprawdę trudne. Wiem to z własnego doświadczenia – uważa poseł Romowicz.

Jak przekazało nam dziś Centrum Informacyjne Rządu Prezes Rady Ministrów wyznacza osoby pełniące funkcje wójta, burmistrza czy prezydenta na wniosek właściwego miejscowo wojewody, przekazany za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Ostateczny projekt budżetu do 15 listopada

W sumie do parlamentu dostało się 13 wójtów, burmistrzów i prezydentów. W momencie wyboru – czyli de facto 15 października - musieli odejść z posady w samorządzie. A razem z nimi ich zastępcy. Wtedy ratuszami zaczęli kierować tymczasowo sekretarze gmin czy miast.

Do dziś rano, jak przekazało nam Centrum Informacyjne Rządu, komisarze pojawili się w gminach: Spytkowice, Kotla, Dzierżoniowie,  Świlczy. A także wspomnianych wyżej Ustrzykach Dolnych czy w Czyżewie. Siedem miast czy gmin nadal czeka. Wśród nich Sosnowiec, Sopot czy Inowrocław.

Czytaj więcej

Włodarze odchodzą na Wiejską, a sekretarze przejmują władzę. Na chwilę

Były wieloletni prezydent Sosnowca Andrzej Dziuba został senatorem, podobnie jak były prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. A Jacek Karnowski, wieloletni prezydent Sopotu, jest nowym posłem Koalicji Obywatelskiej z Pomorza. Czas goni. - Najpilniejszy termin to 15 listopada. To jest termin ostateczny złożenia budżetu do rady miasta. Budżet jest przygotowany i czeka tylko na podpis osoby, która ma do tego prawo - mówił Andrzej Dziuba, były prezydent Tychów, w rozmowie z rmf24.pl.

Adam Dziedzic były wójt podkarpackiej gminy Świlcza, a dziś poseł „Trzeciej Drogi” chciał, by to jego zastępca Sławomir Styka został komisarzem. Jednaj premier wyznaczył Dawida Homę. Stało się tak na wniosek byłej już wojewody podkarpackiej Ewy Leniart, która też została posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Kiedy w pozostałych sześciu miastach zostaną powołani komisarze? Centrum Informacyjne Rządu nie odpowiedziało nam na to pytanie.

Komisarze będą wymieniani?

Nowi komisarze wcale nie muszą rządzić gminami czy miastami do przyszłorocznych wyborów samorządowych. - Jest jednak kilka światełek w tunelu, że komisarz nie zepsuje niczego na co pracowaliśmy wspólnie przez dziewięć lat. Jednym z nich jest Rada Miejska i stabilna większość w Radzie, która pokazywała w ostatnich miesiącach, że mówi jednym głosem. Drugim nowy rząd i nowy Prezes Rady Ministrów w perspektywie kilku tygodni, którego osobiście poproszę o zmianę komisarza w pierwszym dniu urzędowania – zapowiedział poseł Romowicz.

Czytaj więcej

Zygmunt Frankiewicz: Przywrócić finansową równowagę

Senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i wieloletni prezydent Gliwic, mówił w ostatnim wywiadzie dla „Życia Regionów”, że jeżeli prezydent Andrzej Duda powierzyłby misję tworzenia rządu obecnej opozycji, która ma większość w parlamencie, to proces wyboru komisarzy by bardzo szybko się zakończył. - I wtedy najlepiej by było, aby nowy rząd powołał komisarzy, a nie, żeby musiał po jakimś czasie odwoływać PiS-owskich komisarzy i powoływać swoich – dodał senator.

Dokładny termin wyborów samorządowych nie jest jeszcze znany. Mają się być na wiosnę 2024 roku.

Jednak na nowych, tymczasowych włodarzy wciąż czekają m.in.: Sopot, Inowrocław, czy Tychy. A czasu coraz mniej, bo do 15 listopada do rad gmin powinny wpłynąć projekty budżetów na 2024 rok.

Niektóre gminy mają już nową władze

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Ludzie
Włodarze odchodzą na Wiejską, a sekretarze przejmują władzę. Na chwilę