- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Znów zabrzmi „The Sound of Silence”
W piątek mijają cztery lata od ataku na Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został kilka razy ugodzony nożem na scenie finału WOŚP.
- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta.
Zmarł następnego dnia w szpitalu. Gdańsk organizuje obchody czwartej rocznicy tego tragicznego wydarzenia.
Już o godz. 11 zaczną się koncerty carillonowe w kościele św. Katarzyny, a w południe w Europejski Centrum Solidarności już po raz drugi zostanie przyznana nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza. Jest przyznawana „za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów.
O godz. 17 na pl. Solidarności w Gdańsku zaplanowano akcję Serce #StopHejt”. Zostanie tam ustawione serce ze zniczy. Podobne serca będą układane w miastach całej Polski dziś i jutro. W sumie w 21 miastach.
O godz. 19 między Katownią a Złotą Bramą hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, bliscy zmarłego. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”. A pół godziny później w gdańskiej Bazylice Mariackiej, gdzie pochowany jest prezydent zaplanowano modlitwę międzywyznaniową.
Nadzieja mieszka w Gdańsku
Z kolei w sobotę, 14 stycznia, w Ratuszu Głównego Miasta o godz. 16.30 odbędzie się promocja albumu pt. "Cisza /Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska".
Są w nim fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku, po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
A o godz. 18 w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza święta w intencji Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
Także o godz. 18 w sobotę ECS organizuje w bibliotece spotkanie pod hasłem "Nadzieja mieszka w naszym mieście". Rozmowę z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro o czterech odsłonach nadziei poprowadzi Katarzyna Żelazek. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie ECS.
Obchody czwartej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza zakończą się w niedzielę w Ogrodzie Zimowym ECS. Tam o godz. 18 rozpocznie się „Wieczór dla przyjaciela", którego hasłem przewodnim będzie nadzieja.
Studium przyszłych liderów
W 2021 roku powołano Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza. Jego misją jest rozwijanie wartości, jakie promował Paweł Adamowicz, postrzegając miasto jako centrum tworzącego wspólnotę, otwartego na nowe idee, inicjatywy i dialog.
Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnej, regionalnej, państwowej w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości.
Głównym celem studium jest dostarczenie wiedzy eksperckiej wynikającej z doświadczeń prowadzących, analizy studium przypadku oraz warsztatów z praktykami. Poza kompetencjami i ekspercką wiedzą praktyczną. Studium Obywatelskie ma na celu również sieciowanie – budowanie nowych relacji, możliwych do wykorzystania w dalszym życiu zawodowym słuchaczy.
Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się proces przeciwko Stefanowi W. oskarżonemu o zabójstwo prezydenta Adamowicza.
W poniedziałek sąd wyznaczył termin mów końcowych. Obrońca oskarżonego i prokurator mają się wypowiedzieć w połowie marca. Wyrok w pierwszej instancji spodziewany jest w pierwszym półroczu.