Rocznica zabójstwa prezydenta Adamowicza. Nie tylko Gdańsk pamięta

Koncerty carillonowe, wystawy, modlitwa, dyskusje czy akcja antyhejterska w 21 miastach w Polsce. Nie tylko Gdańsk wspomina, zamordowanego cztery lata temu prezydenta Pawła Adamowicza.

Publikacja: 13.01.2023 10:24

Rocznica zabójstwa prezydenta Adamowicza. Nie tylko Gdańsk pamięta

Foto: Karol Kacperski

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Znów zabrzmi „The Sound of Silence”

W piątek mijają cztery lata od ataku na Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został kilka razy ugodzony nożem na scenie finału WOŚP.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta.

Zmarł następnego dnia w szpitalu. Gdańsk organizuje obchody czwartej rocznicy tego tragicznego wydarzenia.

Już o godz. 11 zaczną się koncerty carillonowe  w kościele św. Katarzyny, a w południe w Europejski Centrum Solidarności już po raz drugi zostanie przyznana nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza. Jest przyznawana „za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów.

O godz. 17 na pl. Solidarności w Gdańsku zaplanowano akcję Serce #StopHejt”. Zostanie tam ustawione serce ze zniczy. Podobne serca będą układane w miastach całej Polski dziś i jutro. W sumie w 21 miastach. 

O godz. 19 między Katownią a Złotą Bramą hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, bliscy zmarłego. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”. A pół godziny później w gdańskiej Bazylice Mariackiej, gdzie pochowany jest prezydent zaplanowano modlitwę międzywyznaniową.

Nadzieja mieszka w Gdańsku

Z kolei w sobotę, 14 stycznia, w Ratuszu Głównego Miasta o godz. 16.30 odbędzie się promocja albumu pt. "Cisza /Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska".

Są w nim fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku, po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

A o godz. 18 w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza święta w intencji Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Także o godz. 18 w sobotę ECS organizuje w bibliotece spotkanie pod hasłem "Nadzieja mieszka w naszym mieście". Rozmowę z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro o czterech odsłonach nadziei poprowadzi Katarzyna Żelazek. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie ECS.

Obchody czwartej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza zakończą się w niedzielę w Ogrodzie Zimowym ECS. Tam o godz. 18 rozpocznie się „Wieczór dla przyjaciela", którego hasłem przewodnim będzie nadzieja.

Studium przyszłych liderów

W 2021 roku powołano Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza. Jego misją jest rozwijanie wartości, jakie promował Paweł Adamowicz, postrzegając miasto jako centrum tworzącego wspólnotę, otwartego na nowe idee, inicjatywy i dialog.

Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnej, regionalnej, państwowej w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości.

Głównym celem studium jest dostarczenie wiedzy eksperckiej wynikającej z doświadczeń prowadzących, analizy studium przypadku oraz warsztatów z praktykami. Poza kompetencjami i ekspercką wiedzą praktyczną. Studium Obywatelskie ma na celu również sieciowanie – budowanie nowych relacji, możliwych do wykorzystania w dalszym życiu zawodowym słuchaczy.

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się proces przeciwko Stefanowi W. oskarżonemu o zabójstwo prezydenta Adamowicza.

W poniedziałek sąd wyznaczył termin mów końcowych. Obrońca oskarżonego i prokurator mają się wypowiedzieć w połowie marca. Wyrok w pierwszej instancji spodziewany jest w pierwszym półroczu.

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Znów zabrzmi „The Sound of Silence”

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?
Ludzie
Włodarze odchodzą na Wiejską, a sekretarze przejmują władzę. Na chwilę