Włodarze odchodzą na Wiejską, a sekretarze przejmują władzę. Na chwilę

Blisko 20 prezydentów, burmistrzów i wójtów zadebiutuje wkrótce w parlamencie. Już więc żegnają się z samorządem, w którym część z nich spędziła naprawdę długie lata. Ale na komisarza rządowego opuszczone przez włodarzy miasta czy gminy będą musiały jeszcze chwilę zaczekać.

Publikacja: 19.10.2023 13:22

Włodarze odchodzą na Wiejską, a sekretarze przejmują władzę. Na chwilę

Foto: Adobe Stock

- Zgodnie z kodeksem wyborczym, w pierwszej kolejności, musi nastąpić wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta. Jest ono stwierdzone przez komisarza wyborczego w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia – poinformowało nas Centrum Informacyjne Rządu.

Lecą ze stanowisk po wyborach

Po 33 latach w samorządzie i 25 – na stanowisku prezydenta - Jacek Karnowski odchodzi z sopockiego ratusza.

- Prezydent osobiście pożegnał się z urzędnikami i z Urzędem Miasta w powyborczy poniedziałek. Wraz z nim pożegnali się ze współpracownikami jego zastępcy, ponieważ w momencie wygaśnięcia mandatu prezydenta również ich mandaty wygasają – przyznaje Marek Niziołek, z sopockiego ratusza.

Urzędnik dodaje, że aktualnie, na mocy udzielonych przez prezydenta upoważnień i pełnomocnictw, Urzędem Miasta Sopotu kieruje Sekretarz Miasta i to on podejmuje decyzje i podpisuje stosowne dokumenty. –

Tego typu sytuacja pojawiła się po raz pierwszy, ponieważ od 1990 roku w Sopocie była zachowana ciągłość władzy, a od 1998 roku Jacek Karnowski sprawował funkcję prezydenta Sopotu – mówi Jacek Niziołek.

Czytaj więcej

Z samorządu na Wiejską. Kto zostanie posłem lub senatorem

Bartosz Romowicz od 2014 roku był burmistrzem Ustrzyk Dolnych. W niedzielę został wybrany na posła. – We wtorek 17 października burmistrz podziękował pracownikom Urzędu za wieloletnią współpracę – przyznaje Janina Sokołowska, sekretarz gminy Ustrzyki Dolne. W niedzielę burmistrz został wybrany na posła. Dziś to sekretarz kieruje Urzędem Miasta. I to ona na podstawie upoważnienia burmistrza podpisuje całość dokumentów w tym decyzje.

Sekretarz gminy w Pruszczu Gdańskim Małgorzata Grzegorczyk, mówi, że wójt Magdalena Kołodziejczak , która kandydowała do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – zapewniła ciągłość realizacji zadań gminy upoważniając pracowników Urzędu, a w szczególności na stanowiskach kierowniczych do wykonywania zadań własnych gminy oraz zadań zleconych gminie.

- Od dnia 15 października wójt Pruszcza Gdańskiego nie podpisuje żadnych dokumentów. Podczas nieobecności wójta oraz jego zastępcy zadania wójta wykonuje sekretarz gminy na podstawie udzielonego upoważnienia –mówi Małgorzata Grzegorczyk

Ciągłość władzy zapewniona

Ponad 30 lat w samorządzie spędził Ryszard Brejza, który od 2002 roku był prezydent Inowrocławia. W niedzielę uzyskał mandat senatora.

We wtorek pożegnał się ze współpracownikami z ratusza. A wraz z nim jego zastępcy. Ale nie do końca. - Pierwszy zastępca Wojciech Piniewski wygrał nabór na stanowisko naczelnika Wydziału Oświaty i Sportu natomiast Ewa Koman, drugi zastępca prezydenta została odwołana –przekazała nam Adriana Szymanowska naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Dziś ratuszem kieruje Sekretarz Miasta Inowrocławia Piotr Strachanowski, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Inowrocławia nr 233/2023 z dnia 13 października

W niedzielę na senatora został wybrany także Andrzej Dziuba, od 23 lat prezydent Tychów. - Wraz z uzyskaniem mandatu przez Andrzeja Dziubę, funkcję zastępców prezydenta przestali pełnić Maciej Gramatyka, Igor Śmietański oraz Hanna Skoczylas – podał ratusz w Tychach.

Zapewnił też, że Urząd Miasta pracuje i będzie pracował tak jak do tej pory, a ciągłość działań magistratu zapewnia w tej chwili Sekretarz Miasta – Aneta Luboń-Stysiak, która otrzymała wszystkie niezbędne pełnomocnictwa.

Komisarz powołany na wniosek wojewody

Zgodnie z przepisami po rezygnacji samorządowca z fotelu prezydenta, burmistrza czy wójta spowodowanej wyborem do parlamentu premier powołuje na zwolnione stanowisko tzw. komisarza rządowego.

- Obowiązkiem wojewody śląskiego – Jarosława Wieczorka, jest „niezwłoczne” złożenie wniosku wraz z rekomendacją kandydata do Prezesa Redy Ministrów, o wyznaczenie tymczasowego komisarza rządowego, który będzie pełnił funkcję osoby zastępującej prezydenta miasta do wiosennych wyborów samorządowych – podkreślają urzędnicy z Tychów.

Do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański nie została dotychczas skierowana informacja w sprawie wyznaczenia na wniosek wojewody osoby pełniącej funkcję wójta gminy. - Od dnia 15.10 dotychczasowi  zastępcy wójta również nie podpisują żadnych dokumentów – zapewnia sekretarz Grzegorczyk.

Także w Inowrocławiu nie wiedzą kiedy zostanie powołany komisarz rządowy. - Nic nam na ten temat nie wiadomo. Pytania w tej sprawie należy kierować do Prezesa Rady Ministrów i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – mówi Adriana Szymanowska.

Marek Niziołek przyznaje, że w Urzędzie Miasta Sopotu nikt nie wie , kiedy premier wyznaczy komisarza. - Powinno się to odbyć niezwłocznie. Na czwartek na godzinę 12 zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta Sopotu, a głównym punktem porządku obrad będzie podjęcie Rezolucji Rady Miasta w sprawie wyznaczenia osoby do pełnienia funkcji prezydenta miasta. Sesja została zwołana przez przewodniczącego Rady Miasta na wniosek 13 radnych – mówi Marek Niziołek.

- Zgodnie z kodeksem wyborczym, w pierwszej kolejności, musi nastąpić wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta. Jest ono stwierdzone przez komisarza wyborczego w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia – poinformowało nas Centrum Informacyjne Rządu.

Lecą ze stanowisk po wyborach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?