Aktualizacja: 02.12.2024 12:09 Publikacja: 24.04.2023 11:49
Foto: materiały prasowe
Na Szczyt Miast i Regionów w Kijowie zjechali się europejscy marszałkowie, prezydenci miast oraz burmistrzowie. W wydarzeniu wziął udział prezydent Zełenski. Podczas spotkania opracowywano plan wsparcia regionów i miast UE w odbudowę Ukrainy. Jak powiedział Geblewicz: - Wspieranie Ukrainy jest naszym moralnym obowiązkiem.
Szczyt Miast i Regionów, zorganizowany przez Ukraiński Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych, był okazją nie tylko do tego, by przedyskutować sprawę odbudowy Ukrainy i tego jak władze lokalne czy regionalne mogą te wysiłki wesprzeć, ale także, by podjąć konkretne zobowiązania. Ich efektem było podpisanie deklaracji określającej główne obszary działań na rzecz Ukrainy. Chodzi m.in. o administrację publiczną, energię, gospodarkę odpadami, infrastrukturę biznesową, gospodarkę cyfrową, technologię, kulturę, sport i turystykę.
Mam świadomość tego, że będę postrzegany jako kontynuator zarówno dobra, jak i zła obecnego prezydenta. Mimo wszystko mieszkańcy Krakowa są zadowoleni z poziomu życia w mieście – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, jeden z kandydatów do fotela włodarza miasta w kwietniowych wyborach.
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od kilku lat organizuje wigilijne spotkania dla starszych osób, które nie mają z kim spędzić tego szczególnego czasu. Dzięki akcji „Podaruj Wigilię” ponad 700 osób w 12 miastach spotka się z wolontariuszami na wigilijnej kolacji.
W związku z Jubileuszem 25-lecia Województwa Małopolskiego Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski zwrócił się do Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o przyznanie premierowi Jerzemu Buzkowi Honorowego Obywatelstwa Województwa Małopolskiego.
Dr hab. inż. Lidia Buda-Ożóg z Katedry Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej została laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły, przyznawanej za osiągnięcia naukowo-badawcze lub naukowo-techniczne w dziedzinie konstrukcji budowlanych.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W sześciu gminach i miastach premier powołał już komisarzy. Zastąpią oni do wyborów samorządowych burmistrzów czy prezydentów, którzy w październikowych wyborach dostali się do Sejmu.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
Likwidacja „janosikowego” to tylko ułamek reformy. Najważniejsza jest zmiana w filozofii finansowania samorządów, która w ciągu dekady ma dać ich budżetom dodatkowe 350 mld zł – mówi Rafał Szczepański, prezes stowarzyszenia „STOP Janosikowe”.
Jeżeli mieliśmy dziury w przepisach i działaniu służb, jeżeli staliśmy się śmietnikiem Europy i zaczęto do nas przywozić również odpady niebezpieczne, to na ich likwidację powinny iść środki z budżetu państwa – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Referendum we Wrocławiu jest niemal przesądzone – wynika z naszych informacji. Na poziomie ogólnokrajowym 2025 rok zdominuje kampania prezydencka, a na szczeblu lokalnym być może właśnie referendum w trzecim największym mieście w Polsce.
Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało finansowanie rewitalizacji upamiętnienia powstań śląskich. Nie zgadzają się na to przedstawiciele samorządów.
Działania prośrodowiskowe samorządów mają zwykle cztery źródła: wymogi przepisów unijnych, rozstrzygnięcia prawne krajowe, potrzeby rozwojowe, ale także wskazania społeczności lokalnej.
Za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych rozdano nagrody Związku Miast Polskich i Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych podczas gali III Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-Some.
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę prezydenta miasta, który został ukarany za brak realizacji obowiązków określonych w programie ochrony powietrza m.in. za nieinformowanie o smogu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas