Prezydent Warszawy podpisał zarządzenie, dzięki któremu pracownicy urzędu zostaną objęci Planem równości płci. Władzom stolicy zależy na tym, by osoby zatrudnione w ratuszu czuły, że pracują w bezpiecznym i otwartym środowisku, a relacje pracownicze oparte są na wzajemnym szacunku, zaufaniu i uczciwości. Zaplanowano przeprowadzenie szkoleń i badań oraz opracowanie polityki zarządzania różnorodnością.
- W Warszawie, które jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście, traktujemy sprawę równości płci bardzo poważnie. W urzędzie zatrudnionych jest 9 tys. osób, z czego większość stanowią kobiety. Na stanowiskach dyrektorskich mamy w zasadzie po połowie mężczyzn i kobiet. Dokładnie na tym polega równość płci. Ale my idziemy dalej, mamy bardzo dokładny plan działań – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
– Równość to również komfort i prawdziwie identyczne traktowanie. To dążenie do wprowadzenia równości w polityce kadrowej i upowszechnianie wiedzy wśród pracowników o korzyściach płynących z pracowania z osobami, które się między sobą różnią, zarówno jeśli chodzi o cechy osobiste, przekonania czy kontekst kulturowy. W takim różnorodnym środowisku podejmuje się najlepsze decyzje – dodał Trzaskowski.
Plan równości płci to zestaw spójnych działań, które mają promować w organizacji równość płci poprzez zmiany instytucjonalne, strukturalne i kulturowe. Jest to także strategia, która opiera się na włączaniu oraz wspieraniu pracowników – niezależnie od płci i innych cech osobistych.
Według danych z 1 stycznia 2022 r. w Urzędzie m.st. Warszawy było zatrudnionych ponad 9 tys. osób, w tym ponad 6 tys. kobiet (72 proc.) i ponad 2 tys. mężczyzn (28 proc.). Także na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla dominują kobiety. Najbardziej sfeminizowane stanowiska w tej grupie to stanowisko głównego księgowego i zastępcy głównego księgowego – ponad 80% zatrudnionych to kobiety. Z kolei rozkład płci na stanowisku dyrektora biura jest równomierny. Mężczyźni stanowią tutaj niewielką przewagę – 53 proc.. Podobnie jest na stanowisku zastępcy dyrektora biura – 51 proc..