Samorządy już ogłosiły zapisy na półkolonie. W niektórych miastach drożej

Choć do zimowych ferii dla uczniów z pierwszych pięciu województw zostały jeszcze trzy tygodnie, to samorządy już ogłosiły zapisy na półkolonie. W niektórych miastach rodzice więcej zapłacą za opiekę nad dziećmi.

Publikacja: 27.12.2022 12:34

Samorządy już ogłosiły zapisy na półkolonie. W niektórych miastach drożej

Foto: Adobe Stock

- Podwyżka cen związana jest ze wzrostem kosztów utrzymania budynków, a także cen usług zewnętrznych. Ceny w poszczególnych klubach są zróżnicowane ze względu na program oraz rodzaj prowadzonych warsztatów – mówi Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego magistratu.

Zajęcia z robotyki czy gotowania

Ferie zimowe w tym roku szkolnym zaczną się już 16 stycznia. Wówczas swój wypoczynek rozpoczną uczniowie z województw :lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Tydzień później z Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Od 30 stycznia ferie zaczną się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim. A w ostatniej turze od 13 lutego wypoczywać będą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Samorządy już rozpoczęły zapisy na akcję „Zima w mieście”. Rzeszowski Dom Kultury organizuje półkolonie, które odbędą się w jedenastu filiach na terenie całego miasta. Zajęcia przeznaczone są do dzieci w wieku 7-12 lat urodzonych w latach 2011-2016 i zostaną zorganizowane w formie dwóch turnusów.

- Wśród bogatych propozycji znajdą się między innymi warsztaty robotyki, kulinarne, fotograficzne, taneczne i ceramiczne, jak również wyjścia do kina, teatru, muzeów, kręgielni, centrów zabaw czy fabryki czekolady - wylicza rzeszowski ratusz.

Tygodniowy turnus kosztuje 420 zł. ale [osiadacze rzeszowskiej karty „Rodzina Wielodzietna 3+; Rodzina Zastępcza” zapłacą 260 zł.  W cenę wliczone jest wyżywienie, które obejmuje pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad dwudaniowy oraz herbatę.

Zimowe półkolonie będą organizowane także w innych miastach. W Łodzi dla uczniów klas I - VI szkół podstawowych. Półkolonie będą się odbywać w szkołach podstawowych i placówkach edukacyjnych.

Zaplanowano ponad 1,7 tys. miejsc. - Zapisy rozpoczną się po Nowym Roku. Odpłatność nie uległa zmianie - 20 zł dziennie. To jest koszt drugiego śniadania obiadu, a atrakcje tj. wyjścia do kina, teatru, figloraju, na kręgle itp będą gratis – podał łódzki ratusz.

Wszystko drożeje

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które organizują Akcję Zima, przygotowały dwa turnusy półkolonii. - Na obu w sumie przygotowaliśmy miejsca dla 88 dzieci, głównie w kompleksie sportowy na Chwiałce - mówi Filip Borowiak, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i |Rekreacjami.

Poza zajęciami sportowymi przewidziano także atrakcje zewnętrzne, np. kino. - Koszt jednego turnusu to 500 zł dla osób rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych w Poznaniu. Dla osób spoza Poznania - 600 zł – wylicza Filip Borowiak.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny z a zapłacą 400 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny wzrosły o 100 zł. - Mamy zauważalny wzrost cen. Droższe są również atrakcje, które zapewniamy dzieciom – podaje urzędnik.

Część zajęć z budżetu obywatelskiego

W Krakowie podobnie jak w latach ubiegłych w okresie ferii zimowych będzie organizowana akcja „Zima w szkole”.

- Swoje uczestnictwo w programie szkoły mogą zgłaszać do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa w terminie do 5 stycznia 2023 roku – mówi Małgorzata Tabaszewska.

Kraków zapewnia bezpłatną opiekę dla dzieci, tzn. zabezpiecza środki na wynagrodzenie dla kierownika wypoczynku oraz dla wychowawców. Pozostałe wydatki związane np. z wyjściem na lodowisko, do kina, teatru, przejazdy po Krakowie ponoszą rodzice.

A dodatkowo krakowskie młodzieżowe domy kultury będą organizowały zajęcia dla dzieci i młodzieży. - Oferta placówek jest w trakcie przygotowania. Szczegółowe informacje będą znane ć na początku stycznia – mówi urzędniczka.

W organizację zajęć dla dzieci i młodzieży zaangażują się także miejskie instytucje kultury w Krakowie. W ramach ferii zimowych Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaplanował we wszystkich Klubach 23 stacjonarne tygodniowe turnusy dla dzieci w wieku 6–12 lat  oraz tygodniowy wyjazd na zimowisko do Murzasichla.

W czterech Klubach: Zakole, Herkules, Pod Kasztanami, Jedność zajęcia będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego i dla uczestników zajęć będą bezpłatne.

W pozostałych trzeba będzie zapłacić od 170 do 330 zł za turnus. - Nastąpił wzrost kosztów utrzymania budynków, a także cen usług zewnętrznych – mówi urzędniczka.

Poza tym w ramach akcji „Zima w Mieście” miejskie instytucje kultury zapraszają dzieci i młodzież na  otwarte spotkania, warsztaty, zajęcia i lekcje muzealne.

A w Gdańsku Akcja Zima jest przygotowana dla 5,2 tys. uczniów z 68 szkół. - Każda z nich przygotowuje swój program, są to np. zajęcia kulinarne, zajęcia sportowe, zajęcia artystyczne czy wyjścia do placówek kulturalnych. Zajęcia w są bezpłatne – mówi Patryk Rosiński, z gdańskiego ratusza.

- Podwyżka cen związana jest ze wzrostem kosztów utrzymania budynków, a także cen usług zewnętrznych. Ceny w poszczególnych klubach są zróżnicowane ze względu na program oraz rodzaj prowadzonych warsztatów – mówi Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego magistratu.

Zajęcia z robotyki czy gotowania

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?