Dodatek elektryczny. Samorządy przyjmują już wnioski

Samorządy przyjmują już wnioski mieszkańców o wypłatę tzw. dodatku elektrycznego. Należy się on osobom, które do ogrzewania domów wykorzystują prąd. Pieniądze powinny trafić na konta wnioskujących do końca marca 2023 roku.

Publikacja: 07.12.2022 13:47

Dodatek elektryczny. Samorządy przyjmują już wnioski

Foto: Adobe Stock

- Termin wypłaty będzie uzależniony od otrzymania środków na ten cel z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – poinformowała nas Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Ogrzewasz matą czy promiennikami podczerwieni? Złóż wniosek

Od 1 grudnia właściciele mieszkań i domów ogrzewanych energią elektryczną mogą składać wnioski o dodatek do prądu. Chodzi o takie nośniki ciepła jak pompy ciepła (bez fotowoltaiki), bojlery elektryczne, maty grzewcze, piece akumulacyjne, promienniki podczerwieni itp. mogą ubiegać się o dodatek elektryczny.

Aby otrzymać dodatek elektryczny taka forma ogrzewania domu czy budynku wielorodzinnego musi być wpisane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

- Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę innych dodatków, czyli dodatku węglowego oraz pozostałych dodatków do ogrzewania – przypomina bydgoski ratusz.

Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego co do zasady wynosi tysiąc zł. A w przypadku rocznego zużycia większego niż 5 MWh, właścicielom przysługuje dodatek w podwyższonej wysokości 1,5 tys. zł. Urzędnicy przypominają, że przy rozpatrywaniu tych wniosków nie jest uwzględniane kryterium dochodowe.

W Bydgoszczy do 2 grudnia wpłynęły 22 wnioski o przyznanie dodatku elektrycznego. -Ilość wniosków z podwyższonym  dodatkiem będzie możliwa do oszacowania dopiero w momencie rozpatrywania tych wniosków – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

W Gdańsku, jak szacuje Urząd Miasta z dodatku elektrycznego może skorzystać ok. 2-3 tysiące osób. - Nie ma możliwości wyliczenia, ile z nich otrzyma dodatek w wysokości 1,5 tys. zł, a ile tysiąc złotych – mówi Jędrzej Sieliwończyk, z gdańskiego ratusza.

Tłumaczy, że gminy nie mają dostępu do danych dotyczących zużycia prądu przez poszczególnych mieszkańców, więc jedynym źródłem takich danych mogą być złożone wnioski.

Do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło 146 wniosków o dodatek elektryczny. - Do tej pory nie odnotowaliśmy problemów z wypełnieniem wniosków. Oczywiście, w przypadku niejasności, pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą w uzupełnieniu formularza – zapewnia Jędrzej Sieliwończyk.

Urzędnik pomoże go wypełnić

Jak podaje Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń, zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków gospodarstw domowych które wykazały ogrzewanie elektryczne jest w stolicy Wielkopolski - 8155.

- Jest to potencjalna grupa jako może zawnioskować. Należy jednak pamiętać, że w CEEB są zgłoszone wszystkie rodzaje stosowanego w danym gospodarstwie ogrzewania i to wnioskodawca decyduje poprzez złożenie wniosku, które ogrzewanie jest jego głównym ogrzewaniem – mówi Damian Napierała.

Tłumaczy, że jeśli mieszkaniec złożył w CEBB klient złożył deklarację, że w domu ma kaloryfery elektryczne oraz kocioł na paliwo stałe opalany węglem, a złożył wniosek o dodatek węglowy i tym samym nie otrzyma już dodatku elektrycznego. A to dlatego, że nie jest to jego główne ogrzewanie, pomimo faktu, że zgłosił je w CEEB.

Do tej pory w Poznaniu złożono 167 wniosków o dodatek elektryczny. - Nie mamy jeszcze danych kto będzie kwalifikował się do jakiej kwoty świadczenia. Ta zależy od zużycia energii – mówi Damian Napierała.

Jego zdaniem formularz wniosku jest prosty, zawiera podstawowe dane osobowe oraz adresowe wnioskodawcy oraz członków gospodarstwa domowego. - Jeżeli osoba potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza to urzędnik wspomaga proces jego wyplenienia – zapewnia urzędnik.

Z kolei w Krakowie, jak wynika z danych CEEB jest ok. sześciu tys. lokali mieszkalnych ogrzewanych z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

Do 2 grudnia wpłynęło ponad 200 wniosków o wypłatę dodatku elektrycznego. - Wnioskodawcy nie zgłaszają żadnych problemów z wypełnieniem wniosków, za wyjątkiem wątpliwości związanych z rozliczeniem z przedsiębiorstwem energetycznym w przypadku ubiegania się o dodatek w podwyższonej kwocie 1,5 tys. zł – mówi Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że dodatek elektryczny zostanie wypłacony wnioskodawcom do 31 marca 2023 roku. Termin wypłaty będzie uzależniony od otrzymania środków na ten cel z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

A w przypadku innych miast - od otrzymania środków od właściwych miejscowo wojewodów.

- Termin wypłaty będzie uzależniony od otrzymania środków na ten cel z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – poinformowała nas Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Ogrzewasz matą czy promiennikami podczerwieni? Złóż wniosek

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą