NIK przedstawiła plan kontroli w 2023 r. Izba przewiduje realizację 90 tematów kontroli planowych, w tym kontrolę poświęconą wypłacie przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku węglowego finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Z dokumentu wynika, że w ramach kontroli środków o charakterze publicznym wydatkowanych poza ustawą budżetową, równolegle z kontrolą wykonania budżetu państwa NIK planuje w przyszłym roku przeprowadzić koordynowaną kontrolę doraźną poświęconą wypłacie przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku węglowego finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Najwięcej tematów kontroli NIK planuje w obszarze priorytetu „Sprawne państwo służące obywatelom” – 29 tematów kontroli (32,2 proc.). Następne priorytetowe obszary to: „Poprawa bezpieczeństwa ekologicznego – zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych” – 15 tematów kontroli (16,6 proc.) oraz „Zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli” – 14 tematów kontroli (15,6 proc.).
NIK przeprowadzi również kontrole w obszarze polityki finansowej państwa, dotyczące m.in. zmian podatkowych w ramach programu rządowego „Polski Ład” oraz tarcz antyinflacyjnych, wsparcia finansowego samorządów przez państwo w okresie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19. Istotne z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa i obywateli będzie zbadanie zabezpieczenia i wykorzystania krajowych zasobów surowców energetycznych.
Izba planuje też przyjrzeć się, jak organy administracji publicznej działały na rzecz przybyłych do Polski uchodźców z Ukrainy, a także jak kształcone są w polskich szkołach dzieci cudzoziemców i jak w jednostkach administracji publicznej obsługiwani są nie tylko obywatele polscy, ale i cudzoziemcy.