Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907

Jeszcze w lutym odbędą się konsultacje społeczne dotyczące dalszego funkcjonowania szczecińskiego kina Pionier 1907. Miasto zakupiło obiekt pod koniec 2023 roku, a od kwietnia przejmie nad nim kontrolę.

Publikacja: 15.02.2024 18:36

Kino Pionier 1907

Kino Pionier 1907

Foto: UM Szczecin

- Wybór optymalnej formuły funkcjonowania kina w dużej mierze uzależniamy od woli mieszkańców Szczecina. - Chcielibyśmy w odpowiedni sposób upamiętnić to niezwykłe miejsce oraz utrzymać jego unikalny charakter i wyjątkowy klimat - mówi Dorota Serwa, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin.

Jak władze Szczecina będą zbierać opinie ws. kina Pionier 1907 od mieszkańców?

Szczeciński magistrat zapowiada konsultacje w sprawie kina Pionier. Mieszkańcy, którzy chcą podzielić się swoimi przemyśleniami mogą to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze mogą wziąć udział w otwartym spotkaniu ekspertów z dziedziny kinematografii, które odbędzie się 20 lutego w godz. 16-19 w Filii Nr 54 — ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie. Dzień późnej, czyli 21 lutego, w tym samym miejscu i w tych samych godzinach odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami.

Poza tym mieszkańcy mogą składać swoje opinie i uwagi na temat przyszłości Pioniera w 00 w Filii Nr 54 - ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej w trakcje dyżuru punktu konsultacyjnego w dniu 26 lutego w godz. 16-19.

Czytaj więcej

Aleksander Hertz. Twórca polskiej kinematografii

Miasto czeka też na mailowe informacje od mieszkańców w tej sprawie. Możne je wysyłać na adres konsultacje.pioner.um@szczecin.pl do 3 marca.

Szczecińskie kino Pionier — jedno z najstarszych nieprzerwanie działających kin na świecie

Kino Pionier to jedno z najstarszych nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie. Oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 26 września 1909 roku, ale filmy były tam wyświetlane już dwa lata wcześniej a więc w 1907 roku. Szczecin, a właściwie Stettin, był wówczas miastem Cesarstwa Niemieckiego. Maleńkie kino powstało w kamienicy na rogu Falkenwalderstrasse (dziś al. Wojska Polskiego) i nosiło nazwę Helios.

Założycielem kina był Otto Blauert, rok później przejął je Albert Pietzke. Początkowo funkcjonowało jako "Helios", później, do 1945, nosiło nazwę "Welt-Theater". Od grudnia 1945 r. do grudnia 1950 r. działało jako "Odra". Później nazwę kina zmieniono na "Pionier".

2 mln

Za tyle miasto kupiło kino Pionier

Pierwszym wyświetlanym po wojnie w kinie filmem był „Iwan Groźny” w reż. Siergieja Eisensteina.

Jak miasto Szczecin zostało właścicielem kina Pionier

Pod koniec ubiegłego roku miasto Szczecin kupiło prawa do starego kina. Pierwsze rozmowy na temat odkupienia kina prowadzono w 2021 roku w związku z tym, że jeden z jego właścicieli zapowiadał przejście na emeryturę. Wcześniej zgodzili się na to miejscowi radni.

Podpisany dokument przeniósł na miasto nie tylko prawo własności lokalu, w którym obecnie funkcjonuje kino oraz wszystkie składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia takiej działalności. Strony ustaliły ostateczną cenę sprzedaży na blisko dwa miliony złotych.

Przed zakupem kina, władze miasta w celu zabezpieczenia „Pioniera”, postanowiły przystąpić do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście — Zachód, Małkowskiego, Kosmos” w Szczecinie.  Dokument ma charakter ochronny. Oznacza to, że jego zadaniem jest nie tylko ustalenie sposobu zabudowy i zagospodarowania tego terenu, ale również wskazanie, że pod adresem al. Wojska Polskiego 2 ma funkcjonować kino.

Informacja o wynikach przeprowadzonych konsultacji społecznych zostanie podana do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin w terminie 30 dni od daty ich zakończenia.

- Wybór optymalnej formuły funkcjonowania kina w dużej mierze uzależniamy od woli mieszkańców Szczecina. - Chcielibyśmy w odpowiedni sposób upamiętnić to niezwykłe miejsce oraz utrzymać jego unikalny charakter i wyjątkowy klimat - mówi Dorota Serwa, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin.

Jak władze Szczecina będą zbierać opinie ws. kina Pionier 1907 od mieszkańców?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku: Wakacje z Szekspirem
Kultura
Wakacje: Jakie atrakcje czekają na Polaków w miastach?
Kultura
Najlepsze sceny dbające o polskie sztuki poza stolicą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Kultura
Kto wystąpi na muzycznych festiwalach, które latem odbędą się w Polsce?