W sumie w kilkuset miejscowościach w Polsce pojawią się 6 stycznia Trzej Królowie. „W wielu miejscach Orszak jest największym zgromadzeniem mieszkańców. Wynika to z faktu, że Orszak nie dzieli, lecz łączy. Jest otwarty na wszystkich tak jak otwarta dla wszystkich była betlejemska szopka, która przyjmowała ubogich, niewykształconych pasterzy i bogatych cudzoziemców, którzy swoim rozumem odkryli w Jezusie Boga” – podkreślają organizatorzy z Fundacji Orszak Trzech Króli.
W Warszawie zatańczą poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”
W stolicy Orszak Trzech Króli poprzedzi o godz. 11 msza święta celebrowana w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. Po niej, sprzed pomnika Kopernika, wyruszy warszawski Orszak Trzech Króli. Wielobarwny pochód przejdzie Krakowskim Przedmieściem do stajenki na placu Zamkowym, gdzie mędrcy oddadzą uroczysty pokłon Dzieciątku oraz złożą dary – złoto, kadzidło i mirrę. Ponadto, zaplanowano również m.in. tańce Aniołów, taniec Smoków oraz musztrę Legionu Rzymskiego. Dla uczestników Orszaku Trzech Króli przygotowano korony i śpiewniki.
Czytaj więcej
Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” z kolędy „Z narodzenia Pana” w blisko 700 miastach i miasteczkach w całej Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli.
To już 17. edycja Orszaku Trzech Króli w Warszawie – widowiska z udziałem około 500 dzieci, ubranych w kolorowe stroje, ich rodziców oraz zgromadzonej wzdłuż trasy publiczności. Hasło tegorocznego orszaku „Kłaniajcie się Królowie” jest fragmentem pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie.
„Ewangeliczny pokłon Mędrców, zwanych w tradycji królami, złożony Dziecku uznanemu za Króla wszystkich narodów, pobudza do refleksji nad znaczeniem tego aktu oddania i czci oraz nad rolą władców ziemskich, którzy swoją funkcję otrzymują z namaszczenia Bożego” – podkreślają organizatorzy. Dodają, że pokłon władców będzie tematem przewodnim tegorocznego orszaku ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy oraz z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.