Wakacje: Jakie atrakcje czekają na Polaków w miastach?

Najpopularniejsze są koncerty muzyczne. Ale wakacyjna oferta w miastach przybiera najróżniejsze formy: wspólne oglądanie przedstawień dla dzieci na pufach i kocach rozłożonych na trawie, czy jak przed wiekami: pokazy akrobatów i artystów cyrkowych.

Publikacja: 09.07.2024 09:19

Kocykowanie w Warszawie

Kocykowanie w Warszawie

Foto: PAP, Marcin Obara

Poniżej prezentujemy listę najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które czekają na Polaków w wakacje w największych polskich miastach.

Rzeka muzyki w Bydgoszczy

W zakolu Brdy, w centrum miasta na Wyspie Młyńskiej w osiem niedziel lipca i sierpnia odbędą się koncerty plenerowe. To już tradycja, bo wydarzenie organizowane jest po raz dziewiąty. Pierwszy koncert odbyły się 7 lipca. Wstęp był wolny. Wystąpiła Felix Jazz Orchestra — to Big-Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 14 lipca polskie piosenki Ani Rusowicz, Karin Stanek, Kasi Sobczyk i Czerwono-Czarnych oraz zespołu Breakout przypomni zespół Kocham BigBit. Tydzień później, 21 lipca wystąpią Kubańczycy Jose Torres i zespół Havana Dreams, a 28 lipca recital przedstawi Hanna Śleszyńska.

Czytaj więcej

Najlepsze sceny dbające o polskie sztuki poza stolicą

Warszawa: Letnie kocykowanie

W stolicy zaś rodzice z najmłodszymi dziećmi (do lat dziesięciu) mogą uczestniczyć a niedzielnych wydarzeniach plenerowych odbywających się w parkach.

7 lipca w Parku im. Stefana Żeromskiego spotkania zaczęły się przedstawieniem teatralnym w południe (drugie przygotowywane jest na godz. 14:00). Prowadzone są warsztaty dla dzieci i rodziców. W ostatnią niedzielę były to: tworzenia eko ramek na zdjęcia, wyplatanie z roślin i tworzenia obrazu z natury, tworzenia eko bukietów z bibuły. Każde kocykowanie zakończy spacer ekologiczny „PARKOWELOVE” po parku.

Kolejne spotkania to: 21 lipca w parku Picassa, 11 sierpnia w Parku Bródnowskim, 25 sierpnia w Alei Sportów Miejskich Bemowo, a zakończą się 1 września na wawerskiej Plaży Romantycznej. Ich program można przeczytać tutaj.

ULICA Festiwal w Krakowie

ULICA Festival odbył się w tym roku 5-7 lipca w Krakowie i w Małopolsce. To międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych organizowany od 1987 r. przez Teatr KTO w Krakowie. Jest jednym z najstarszych tego typu festiwali w Europie Środkowej. Podczas ULICY prezentowane są widowiska, spektakle teatralne, happeningi, klaunady, pokazy marionetkowe, fire show oraz wiele innych wydarzeń. Zwykle występuje ponad 180 artystów z całego świata oraz ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów.

Czytaj więcej

Polskie miasta mają problem z toaletami publicznymi

Przedstawienia odbywały się w m.in. na Rynku Głównym, placu Szczepańskim, Małym Rynku, placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. Od kilku lat ULICA Festival rozszerzyła swoją działalność i prezentuje również spektakle w innych małopolskich miastach, takich jak Niepołomice, Wieliczka, Limanowa oraz Tarnów. Program znajduje się tutaj.

Co ciekawe przedstawienia wystawiane będą także we wrotek i w środę (9–10 lipca) w Ełku oraz w czwartek i w piątek (11-12 lipca) w Koninie.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Wystawa i cztery koncerty w Rzeszowie

Miasto po raz szósty przypomina o twórczości pochodzącego z tego miasta Tomasza Stańki, wybitnego trębacza jazzowego. "Toast" jest inicjatywą Anny Stańko, córki i wieloletniej menadżerki artysty. To muzyczny projekt realizowany od 2019 roku w Warszawie i w Rzeszowie. 11 lipca artysta skończyłby 82 lata. Zmarł sześć lat temu. Muzyk skomponował dla miasta hejnał, który od 2016 roku każdego dnia rozbrzmiewa z wieży ratuszowej.

Do 14 lipca w Rzeszowskich Piwnicach można obejrzeć wystawę "Mikrokosmos Tomasza Stańko". To zdjęcia z warszawskiego mieszkania artysty, autorstwa Soni "Kokoshki" Gorczak.

Czytaj więcej

Miss Rzeszowa hejtowana za urodę. "Mam nadzieję, że moja postawa doda odwagi innym"

6 i 7 lipca w Rzeszowskich Piwnicach odbyły się o 19 dwa koncerty. Trzeci zagrają w czwartek 11 lipca absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa Uniwersytetu Rzeszowskiego - wystąpią na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR. Zaś koncert główny, odbędzie się 13 lipca na dziedzińcu zamku Lubomirskich. O 19:00 z zespołem wystąpi saksofonista Maciej Obara, który na tegoroczny "Toast" przygotował projekt "Bluish Landscapes" inspirowany brzmieniem Skandynawii. Wystąpi także Craig Taborn (fortepian solo) oraz Even Rostad. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

XXVI edycja festiwalu odbędzie się w 11–14 lipca w Gdańsku (Plac Zebrań Ludowych, Park im. Ronalda Reagana), a jego motywem przewodnim jest fantazja. FETA to widowiska uliczne, spektakle plenerowe, lalki, nowy cyrk, happeningi w wykonaniu artystów z całej Europy.

Podczas otwarcia, które odbędzie się w czwartek, 11 lipca, na placu Zebrań Ludowych, wystawione zostanie widowisko „Maudits Sonnants” francuskiej grupy Compagnie Transe Express. Bohaterami pokazu są psotni dzwonnicy, których obsesją jest czas. Każdy z nich zamknięty we własnym Wszechświecie puszy się dudniąc w dzwony podczas swej podniebnej parady.

Rozstrzygnięty również konkurs fotograficzny Foto Feta 2024.

W ciągu czterech dni wystawione będą między innymi przedstawienia: Adama Reada — Australijczyka na co dzień mieszkającego w Niemczech, portugalskiego zespołu PIA Projectos de Intervenção Artística, duńskiej grupy Dansk Rakkerpak, czy pochodzącej z Włoch Compagnia LA FABIOLA. W programie nie zabraknie występów grup polskich. W tym roku do Gdańska przyjadą m.in.: tyski Teatr HoM, warszawski Teatr Akt, krakowski Teatr Migro, legnicki Mikro Teatr. Program można znaleźć tutaj.

#NaFalach 2024 w Poznaniu

#NaFalach to cykl bezpłatnych koncertów nad dwoma poznańskimi jeziorami: Maltańskim i Strzeszyńskim. W dniach 12 i 13 lipca, 16 i 17 sierpnia wystąpią tu Mitch&Mitch, Mikromusic, Margaret i Organek.

12 i 13 lipca nad jeziorem Strzeszyńskim odbędą się dwa koncerty. Jako pierwsza wystąpi formacja Mitch&Mitch, a drugim zespołem będzie dzień później Mikromusic. Występy finałowe tegorocznego cyklu zaplanowano na piątek i sobotę, 16-17 sierpnia.

Festiwal Carnavall Sztukmistrzów w Lublinie

To jedyny taki festiwal w otwartej przestrzeni w Europie. Do Lublina 25-28 lipca przyjadą artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata. To już 15-sta edycja. Niesamowite pokazy prezentują połykacze ognia, bokserzy, akrobaci i magicy. Na publiczność czekają nie tylko spektakle, ale też koncerty, warsztaty, kameralne pokazy i uliczne widowiska. Sceną staje się ulica, a aktorem jest zarówno artysta, jak i widz.Na większość wydarzeń wstęp wolny. Pomysł na festiwal bazuje na „Sztukmistrzu z Lublina”. Program można znaleźć tutaj.

Łódź Summer Festival na 601 urodziny Łodzi

To największy miejski darmowy festiwal w Polsce. Na trzy dni (26-28 lipca) centrum miasta zamieni się w festiwalowe miasteczko. Na trzech scenach wystąpi 18-stu wykonawców i zespołów. Między innymi: Katarzyna Nosowska, Brodka, FISZ EMADE TWORZYWO, W MILKY CHANCE, Placebo, BEATA I BAJM, PRO8L3M, KUKON, KRZYSZTOF ZALEWSKI, KRÓL x GOD, SMOLASTY, WHITE 2115, KIZO i Young Leosia.

OFF Festival w Katowicach

To, co najciekawsze w światowej i polskiej muzyce, fani z różnych stron świata, którzy mieszkają w namiotach i kamperach, a wszystko to w pięknym miejscu – w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach od 2 do 4 sierpnia. Artur Rojek tak napisał na festiwalowej stronie: 2006 r. Puszczam muzykę z kolekcji kaset tylko bardzo głośno, czyli razem z moją żoną, Anką, organizujemy pierwszy OFF Festival. Mieszanie gatunków, gwałtowne zmiany epok i brzmień? Robimy to. Łamanie schematów, wyznaczanie trendów? Proszę bardzo. Nie mamy pojęcia jak robi się festiwale, więc myślimy tylko o zespołach, a nie o wodzie, jedzeniu, noclegach, transporcie, sanitariatach. Gra Lech Janerka, Maria Peszek i reaktywowany na tę okazję Lenny Valentino i The White Birch. Przychodzi 10 tysięcy widzów.” Program można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej

Metallica zagrała „Kocham Cię kochanie moje”

Finał The Tal Chips Race w Szczecinie

Wielki finał tegorocznych regat na trasie Kłajpeda – Helsinki – Tallinn – Turku – Mariehamn – Szczecin potrwa od 2 do 5 sierpnia. Na odwiedzających czekać będą atrakcje po obu stronach Odry, m.in. bezpłatne koncerty, festiwal orkiestr dętych, wesołe miasteczko, jarmark pod żaglami, strefy zabaw dla dzieci. Pojawi się ponad 60 wspaniałych żaglowców z wielu krajów, m.in. z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii oraz słynny Dar Młodzieży oraz Kapitan Głowacki. Wszystkie żaglowce będzie można zwiedzać.

Tour de Pologne we Wrocławiu

12 sierpnia przy wrocławskiej Hali Stulecia rozpocznie się 81. Tour de Pologne – najważniejszy i największy wyścig kolarski w Polsce. Pierwszy z 7 etapów poprowadzi zawodników ze stolicy Dolnego Śląska do Karpacza. Meta w Krakowie. Święto kolarstwa zacznie się we Wrocławiu dzień wcześniej: 11 sierpnia stawią się tu drużyny, aby zaprezentować pełne składy. Poprzednio Tour de Pologne był rozgrywany we Wrocławiu dziewiętnaście lat temu.

Festiwal Wschód Kultury Inny Wymiar w Białymstoku

Dwunasta edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w Białymstoku 22-25 sierpnia. Festiwal istnieje od 2007 roku. W 2013 roku pojawił się w nowej odsłonie, w ramach projektu Wschód Kultury, w ramach współpracy kulturalnej Białegostoku, Lublina i Rzeszowa z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. W programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności i teatru) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny. Między innymi odbędą się wystawy wystawy, min.: „Lniany ręcznik” – Dominika Koszowska, „Śladami Bułhaka” – Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno, Maciej Kupczyński, wystawa ilustratorki Marianny Oklejak oraz wystawy przygotowane przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą dwa filmy „Las” w reżyserii Lidii Dudy i „Libertate” – reż. Tudor Giurgiu. Wystąpią muzycy: Anna Szafranowska, Osoczniki/Żemerwa/Abra, Mikromusic, MARMØ, Maciejowa Kapela, Grubson, Marika, Skubas, MIR, Kwiat Jabłoni, Jazzbaja Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio, Partes, Runforrest, Tappahall, Luteduo Plus, Szeptucha i Zazula.

Poniżej prezentujemy listę najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które czekają na Polaków w wakacje w największych polskich miastach.

Rzeka muzyki w Bydgoszczy

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku: Wakacje z Szekspirem
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Kultura
Najlepsze sceny dbające o polskie sztuki poza stolicą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Kto wystąpi na muzycznych festiwalach, które latem odbędą się w Polsce?
Kultura
Spektakle, które wygrają z najlepszą pogodą