Samorządowcy chcą zmian w systemie finansów publicznych

Skarbnicy Unii Metropolii Polskich spotkali się w Poznaniu, by porozmawiać o finansach samorządów. Dyskutowali m.in. o podatkach i opłatach lokalnych, ale także o tym, jak wyprowadzić budżety miast i gmin z kryzysu. Rozmawiali też o postulatach zmian w systemie finansów publicznych.

Podział dotacji dla samorządów ma być bardziej sprawiedliwy

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego lokalne władze mają dostać w trzecim kwartale subwencję uzupełniającą ubytki dochodów w PIT na poziomie podobnym do poprzednich lat.

Jaka rekompensata za utratę wpływów z PIT? „Na stole” jest kwota 9 mld zł

Ok. 9 mld zł mają otrzymać w tym roku samorządy w ramach rekompensaty za dochody utracone w wyniku wprowadzenia przez rząd Polskiego Ładu.

Mała zmiana, wielkie ułatwienie. ZWRP apeluje do ministerstwa infrastruktury

Związek Województw RP (ZWRP) zaapelował do ministerstwa infrastruktury o pilną nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Chodzi o zmianę w jednym artykule. Jej wprowadzenie ma ułatwić samorządom wykorzystywanie środków unijnych.

Rozmowy rządu z samorządem? Ciąg dalszy nastąpi

Energetyka i kwestie finansowe mogą być tematem kolejnych rozmów przedstawicieli sfery samorządowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Warszawski budżet obywatelski. Ostatni dzwonek na odwołania

1152 projekty z 1747 zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dopuścili do głosowania miejscy urzędnicy. Autorzy negatywnie ocenionych projektów mogą się odwoływać od decyzji do 11 maja.

Wrocław pokazuje jak dzieli pieniądze podatników

Jeśli mieszkaniec Wrocławia zarabia przeciętna płacę w gospodarce to co miesiąc miasto otrzymuje prawie 162 zł jego podatku. Największa część tej kwoty przeznaczona jest na oświatę, najmniejsza na działalność usługową. Władze miasta stworzyły i udostępniły kalkulator internetowy, przy pomocy którego mieszkaniec może sprawdzić jak władze samorządowe wydają jego podatki.

Dziura w lokalnej kasie największa od dekady

Samorządy zamknęły 2022 r. deficytem w wysokości 8,2 mld zł. To głównie efekt rządowych reform osłabiających finanse sektora, ale też rekordowo wysokich inwestycji.

Egzaminatorzy WORD czekają na wyższe płace

Przed samorządami nie lada wyzwanie – sprostanie oczekiwaniom egzaminatorów WORD w sprawie podwyżek pensji. To zadanie scedował na nie rząd.

Finanse samorządowe – destrukcja systemu i dyskryminacja miast

Miasta po roku 2022 Finanse samorządowe – destrukcja systemu i dyskryminacja miast Lata 2021 i 2022 były – według większości aktywnych przedstawicieli środowiska samorządowego – najtrudniejszym dla samorządu okresem od początku reform ustrojowych.

Podatki i subwencje dla gmin. Prawie 40 mld zł w tym roku

Resort finansów przedstawił ostateczne roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT i CIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2023 r.

Kontrowersyjny konkurs na pieniądze dla SOR-ów

Nikłe są szanse na zmianę kryteriów konkursu o środki na modernizację i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. O naniesienie korekt apelowały do Ministerstwa Zdrowia (MZ) samorządy zrzeszone w Związku Miast Polskich (ZMP).

Dyskryminacja szpitali i większych miast. Samorządy protestują

Chodzi o kryteria ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na wybór wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych.

Więcej pieniędzy dla gmin na Kartę Dużej Rodziny

Wraz z początkiem marca samorządy dostaną więcej pieniędzy na obsługę Karty Dużej Rodziny.

Odbudowa zabytków. Ostatni dzwonek na dofinansowanie

Tylko do 31 stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na zadania związane z ochroną i opieką nad zabytkami w regionie.

Janosikowe do zmiany. Niesprawiedliwie rozkłada środki publiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do minister finansów o pilną zmianę przepisów o tzw. "janosikowym". Mechanizmu jest niesprawiedliwy w rozkładzie środków publicznych między poszczególne samorządy.

Ceny energii dla samorządów zróżnicowane jak nigdy

Samorządy zapłacą w 2023 r. różne stawki za prąd i to pomimo mrożenia cen, także dla samorządów, do założonego przez rząd pułapu. Różnice sięgają nawet 300 proc. Skąd te dysproporcje?

Samorządy tną wydatki. Dużo, choć drobnych, oszczędności w miastach

Ale tak, by nie ucierpieli nam tym mieszkańcy i podstawowe usługi publiczne.