Startują pożyczki dla samorządów

Od 3 października gminy i powiaty z terenów wiejskich będą mogły ubiegać się o pożyczki w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego.

Dłużnicy zalegają samorządom 12,4 mld złotych

Skuteczniejsza windykacja zaległości pomogłaby choć trochę załatać dziury w lokalnych budżetach. Ciekawe, że mieszkańcy, choć sami są największymi dłużnikami, popierają ten kierunek.

Samorządy gaszą światło i drżą o przyszłoroczne budżety

Cztero-, pięcio-, a nawet siedmiokrotny wzrost stawek za prąd – to rzeczywistość, wobec której stanęły samorządy z całego kraju. – Bez systemowego wsparcia nie udźwigniemy tych wydatków – alarmują włodarze.

Samorządowcy o lokalnych finansach: „Sytuacja jest wręcz tragiczna”

Zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd doprowadziły do tego, że w tym roku całkowite dochody JST z PIT i CIT ukształtują się na poziomie z roku 2020 – alarmują samorządowcy.

Lokalne budżety: samorządy nie chcą pozorów, tylko rozwiązania problemu

Lokalne budżety są pod ogromną presją. Z jednej strony uderzają w nie reformy PIT, z drugiej – szalejące ceny energii i inflacja. Rząd niby pomaga, ale realnego wsparcia wciąż brakuje.

Samorządy: rząd daje nam pieniądze z naszych kieszeni

Już w piątek, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o dodatku węglowym, która ograniczyć ma pole do nadużyć przy składaniu wniosków o te środki.

Samorządowcy rozmawiają z rządem o cenach energii i kłopotach z inwestycjami

Drastyczny wzrost cen energii, rządowe obietnice dotyczące dodatkowych środków dla JST, kłopoty małych gmin z realizacją inwestycji w ramach Polskiego Ładu. To tylko część programu dzisiejszej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

ZMP: nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy dla samorządów

13,7 mld zł, które JST mają dostać w tym roku, to tylko przesunięcie subwencji z roku przyszłego – alarmuje Związek Miast Polskich.

Szpitalom brakuje na podwyżki wynagrodzeń. Nowe kontrakty nie wystarczą

Algorytm na podstawie którego wyliczono nowe kontrakty z NFZ musi ulec szybkiej zmianie. Bez tego wielu szpitalom powiatowym i miejskim grozi upadłość – apelują samorządowcy oraz dyrektorzy i prezesi szpitali.

MF: samorządy w dobrej kondycji finansowej

Ministerstwo Finansów przekonuje, że po pierwszym półroczu miasta i gminy miały wysokie nadwyżki w swoich budżetach, które powinny pomóc im przetrwać trudne czasy.

Podwójne standardy rządowych dotacji dla samorządów

Jeszcze nigdy zdolność samorządów do samodzielnego realizowania inwestycji nie została tak osłabiona, jak obecnie.

Samorządowcy: Koszty rosną, wpływy maleją. Potrzebne pilne działania rządzących

Zerowa stawka VAT na usługi komunikacji miejskiej, czy współfinansowanie przez rząd zeroemisyjnej floty autobusowej – takie m.in. propozycje walki z inflacją przygotował Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski.

Nowe edycje budżetów obywatelskich ruszają mimo kryzysu uchodźczego

Miasta na prawach powiatu mogą zawiesić budżet obywatelski na lata 2023-2024. Na razie zdecydował się na to Gorzów Wielkopolski.

Refundacja wydatków na pomoc idzie powoli

Samorządy wzięły na siebie największy ciężar, związany m.in. z logistyką, kwaterami czy wyżywieniem uchodźców. Rząd zapewnia, że gminy dostaną zwrot przeznaczonych na pomoc pieniędzy.

Rekordowa nadwyżka w lokalnych budżetach. Ale bieżący rok pełen wyzwań

Dobry wynik za 2021 rok nie zapewni jednak samorządom, wbrew twierdzeniom resortu finansów, bezpieczeństwa finansowego w arcytrudnym 2022 roku.

Drożyzna bije w budżety miast i w mieszkańców

Rządowa tarcza antyinflacyjna pomoże choć w części zniwelować skutki drastycznych podwyżek cen gazu, ale w ogóle nie chroni przed drożejącym prądem. Lokalne opłaty czy ceny biletów muszą skoczyć w górę.

Gminy bez budżetu na bieżący rok. "Głosowanie przeciwko mieszkańcom"

W drugim tygodniu stycznia są jeszcze miasta i gminy w Polsce, w których radni nie przegłosowali budżetu na 2022 r.

Rosną pensje samorządowców. Sprawdziliśmy, kto już dostał podwyżkę

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe narzuciła podwyżki dla samorządowców. Niektórzy radni już się na nie zgodzili, inni jeszcze nie zajmowali się tą kwestią.