Rady poparły wykonanie samorządowych budżetów. Jednak nie wszędzie

Do końca czerwca we wszystkich miastach i gminach musiały odbyć się sesje absolutoryjne, podczas których głosowano nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz. Większość włodarzy je otrzymała, ale jednak nie wszyscy.

Niższe długi, ale też mniejsze inwestycje lokalnych władz

Zadłużenie sektora samorządowego zmniejszyło się w ciągu kwartału. Spadłoby jeszcze wyraźniej, gdyby nie zwiększające się długi samorządowych szpitali.

Samorządy chcą wiedzieć, kiedy wyrównane będą straty dochodów

Samorządy mają coraz więcej pytań w sprawie nowej koncepcji ich dochodów, nad którą pracują wspónie z Ministerstwem Finansów.

Jak miasta zachęcają, by płacić w nich podatki? Można wygrać nawet samochód

Samochody, rowery elektryczne, pieniądze, a nawet karty miejskiej – można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Warunek jest jeden – trzeba w nich rozliczyć PIT za 2023 rok.

Samorządy przeznaczają coraz więcej na budżety obywatelskie. Chodzi o miliardy

Ponad 3,7 mld zł samorządy lokalne przeznaczyły na budżety obywatelski i sołecki w ciągu trzech lat. Kwota ciągle rośnie.

Samorządowe budżety na 2024 r. Miejskie finanse odbijają od dna

Rosnące dochody, w tym z PIT, pozwalają samorządom na nieco większy optymizm po dramatycznie trudnym 2023 r.

Rząd ruszy z finansowaniem in vitro, ale samorządy z tego nie zrezygnują

Ustawa o finansowaniu zabiegów in vitro została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i zacznie obowiązywać od czerwca przyszłego roku. Samorządy, które od kilku już lat same finansują mieszkańcom takie procedury, na razie nie zamierzają rezygnować z tych programów.

Oświata i ochrona zdrowia bolączką dla budżetów lokalnych

Oświata i zdrowie świadczą o standardzie życia lokalnego, ale są też sporymi bolączkami dla samorządów lokalnych.

Adam Struzik: Trzeba naprawić wszystkie błędy, jakie popełnił rząd PiS

O oczekiwaniach samorządów wobec nowej i rozliczaniu starej władzy opowiada Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Trudne budżety wielkich miast: Warszawie zabraknie miliardów

Warszawie zabraknie ok. trzech mld zł w przyszłorocznym budżecie, dlatego władze stolicy – jak już zapowiadają - będą musiały uzupełnić tę kwotę kredytem.

Inowrocław bez komisarza i bez projektu budżetu. "Rząd mści się na mieście"

Choć od wyborów parlamentarnych minął już miesiąc, to Inowrocław nadal nie ma komisarza. Nie ma ale też złożonego do Rady Miasta projektu budżetu na przyszły rok.

Budżet Krakowa: Rośnie zadłużenie miasta. Czy mieszkańców czekają podwyżki?

Ponad 8,5 mld zł wyniosą w przyszłym roku wydatki Krakowa – wynika z projektu budżetu tego miasta jaki złożył w środę prezydent Jacek Majchrowski. Rosną wydatki, ale rośnie też zadłużenie miasta.

Zmiany dla gmin. Nowe przepisy o pomocy społecznej

Od 1 listopada wchodzi w życie znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. usługi sąsiedzkie oraz usługi wsparcia krótkoterminowego. Gminy, na realizację niektórych zadań, będą mogły pozyskać środki z Korpusu Wsparcia Seniorów.

Stop dyskryminacji miast i ich mieszkańców

Przed 30 laty zmienialiśmy ustrój Polski pod hasłem: bliżej obywatela. W sferze finansów publicznych oddalamy się jednak od Polaków coraz bardziej, okrajając udział samorządów w przychodach podatkowych państwa.

Gminy popegeerowskie z dużym wsparciem. 4,5 mld zł dla samorządów.

Znane są już wyniki 6 edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, w których działały państwowe gospodarstwa rolne.

Budżet państwa na 2024 r. Samorządy przeciwko destabilizacji ich finansów

Pozbawienie samorządów subwencji rozwojowej oraz odebranie niektórym z nich należnego uzupełnienia dochodów z CIT za 2022 r. - przeciwko tym rozwiązaniom protestują organizacje samorządowe.

RIO: Niestabilność budżetów i rosnące koszty to problemy samorządów

Kilkusetprocentowy wzrost wydatków na obsługę zadłużenia i większą niż w poprzednich latach liczbę zmian w budżetach widać w samorządowych finansach z perspektywy regionalnych izb obrachunkowych.

Skarbnicy miast: Naprawa systemu finansów publicznych samorządów to konieczność, a nie fanaberia

Subwencja oświatowa jest coraz niższa. W tym roku umożliwia sfinansowanie 80 proc. wynagrodzeń nauczycieli i mniej niż połowę bieżących wydatków na oświatę. Samorządowcy kolejny raz domagają się przywrócenia stabilnego systemu finansowania.