Odbudowa zabytków. Ostatni dzwonek na dofinansowanie

Tylko do 31 stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na zadania związane z ochroną i opieką nad zabytkami w regionie.

Janosikowe do zmiany. Niesprawiedliwie rozkłada środki publiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do minister finansów o pilną zmianę przepisów o tzw. "janosikowym". Mechanizmu jest niesprawiedliwy w rozkładzie środków publicznych między poszczególne samorządy.

Ceny energii dla samorządów zróżnicowane jak nigdy

Samorządy zapłacą w 2023 r. różne stawki za prąd i to pomimo mrożenia cen, także dla samorządów, do założonego przez rząd pułapu. Różnice sięgają nawet 300 proc. Skąd te dysproporcje?

Samorządy tną wydatki. Dużo, choć drobnych, oszczędności w miastach

Ale tak, by nie ucierpieli nam tym mieszkańcy i podstawowe usługi publiczne.

Spora nadwyżka i spory dług, Samorządy kleją budżety

Gminy w Polsce są na etapie składania i zatwierdzania budżetów na kolejny rok. Wszystko wskazuje, że znajdują się one w trudnym położeniu ze względu na ograniczenie dochodów własnych, rosnące wydatki, a także problemy z odzyskiwaniem należności i obsługą zobowiązań.

Miasta bez umów na dostawy prądu. Samorządowcy chcą interwencji rządu

Przedstawiciele samorządów zaapelowali o niepodnoszenie VAT-u na energię elektryczną i ustalenie go na poziomie 5 proc.

Szpital w Koszalinie w finansowych tarapatach. Sprawdziliśmy, ile dostaje z NFZ

Rosnące zadłużenie, frustracja i protesty pracowników, a w tle – perspektywa wprowadzania ograniczeń w działalności placówki. Tak wygląda dziś rzeczywistość Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie).

„Czarna polska jesień”: szpitale ze Śląska wołają o pomoc

– System ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. W placówkach zrzeszonych w Związku zawisły dziś (7.11. br.) czarne plakaty z hasłem „Czarna polska jesień” i informacjami o ich krytycznej sytuacji finansowej. Szpitale proszą pacjentów o wsparcie i podpisane petycji do Ministerstwa Zdrowia (MZ).

Samorządowcy zjadą do Warszawy. Będą protestować przeciwko wysokim cenom prądu

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski organizuje w piątek protest przeciwko, gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztom życia. A dziś premier i minister klimatu spotkali się z jednym związków samorządowych.

Startują pożyczki dla samorządów

Od 3 października gminy i powiaty z terenów wiejskich będą mogły ubiegać się o pożyczki w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego.

Dłużnicy zalegają samorządom 12,4 mld złotych

Skuteczniejsza windykacja zaległości pomogłaby choć trochę załatać dziury w lokalnych budżetach. Ciekawe, że mieszkańcy, choć sami są największymi dłużnikami, popierają ten kierunek.

Samorządy gaszą światło i drżą o przyszłoroczne budżety

Cztero-, pięcio-, a nawet siedmiokrotny wzrost stawek za prąd – to rzeczywistość, wobec której stanęły samorządy z całego kraju. – Bez systemowego wsparcia nie udźwigniemy tych wydatków – alarmują włodarze.

Samorządowcy o lokalnych finansach: „Sytuacja jest wręcz tragiczna”

Zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd doprowadziły do tego, że w tym roku całkowite dochody JST z PIT i CIT ukształtują się na poziomie z roku 2020 – alarmują samorządowcy.

Lokalne budżety: samorządy nie chcą pozorów, tylko rozwiązania problemu

Lokalne budżety są pod ogromną presją. Z jednej strony uderzają w nie reformy PIT, z drugiej – szalejące ceny energii i inflacja. Rząd niby pomaga, ale realnego wsparcia wciąż brakuje.

Samorządy: rząd daje nam pieniądze z naszych kieszeni

Już w piątek, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o dodatku węglowym, która ograniczyć ma pole do nadużyć przy składaniu wniosków o te środki.

Samorządowcy rozmawiają z rządem o cenach energii i kłopotach z inwestycjami

Drastyczny wzrost cen energii, rządowe obietnice dotyczące dodatkowych środków dla JST, kłopoty małych gmin z realizacją inwestycji w ramach Polskiego Ładu. To tylko część programu dzisiejszej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

ZMP: nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy dla samorządów

13,7 mld zł, które JST mają dostać w tym roku, to tylko przesunięcie subwencji z roku przyszłego – alarmuje Związek Miast Polskich.

Szpitalom brakuje na podwyżki wynagrodzeń. Nowe kontrakty nie wystarczą

Algorytm na podstawie którego wyliczono nowe kontrakty z NFZ musi ulec szybkiej zmianie. Bez tego wielu szpitalom powiatowym i miejskim grozi upadłość – apelują samorządowcy oraz dyrektorzy i prezesi szpitali.