Nowe edycje budżetów obywatelskich ruszają mimo kryzysu uchodźczego

Miasta na prawach powiatu mogą zawiesić budżet obywatelski na lata 2023-2024. Na razie zdecydował się na to Gorzów Wielkopolski.

Refundacja wydatków na pomoc idzie powoli

Samorządy wzięły na siebie największy ciężar, związany m.in. z logistyką, kwaterami czy wyżywieniem uchodźców. Rząd zapewnia, że gminy dostaną zwrot przeznaczonych na pomoc pieniędzy.

Rekordowa nadwyżka w lokalnych budżetach. Ale bieżący rok pełen wyzwań

Dobry wynik za 2021 rok nie zapewni jednak samorządom, wbrew twierdzeniom resortu finansów, bezpieczeństwa finansowego w arcytrudnym 2022 roku.

Drożyzna bije w budżety miast i w mieszkańców

Rządowa tarcza antyinflacyjna pomoże choć w części zniwelować skutki drastycznych podwyżek cen gazu, ale w ogóle nie chroni przed drożejącym prądem. Lokalne opłaty czy ceny biletów muszą skoczyć w górę.

Gminy bez budżetu na bieżący rok. "Głosowanie przeciwko mieszkańcom"

W drugim tygodniu stycznia są jeszcze miasta i gminy w Polsce, w których radni nie przegłosowali budżetu na 2022 r.

Rosną pensje samorządowców. Sprawdziliśmy, kto już dostał podwyżkę

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe narzuciła podwyżki dla samorządowców. Niektórzy radni już się na nie zgodzili, inni jeszcze nie zajmowali się tą kwestią.

Budżety miast na 2022 r. Będą inwestycje, ale też większe deficyty

Samorządowcy nie chcą, by przez Polski Ład mocno ucierpiała jakość usług i inwestycje. Wybierają raczej wysoki deficyt i zadłużenie. Na dłużą metę tak się jednak nie da.

Puste kasy gmin. Dziesiątki miliardów strat

Pandemia wyraźnie odpuszcza. Nadchodzi czas na podsumowanie spustoszeń, jakie poczyniła w kasach gmin.

Ratusz przedstawia warszawski budżet na czasy kryzysu

Czy warszawiaków czekają masowe podwyżki? Jakich cięć w miejskich inwestycjach dokona ratusz? W południe ogłosi to Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Ranking Samorządów 2019: Potencjał finansowy miast i gmin

Na razie lokalnym władzom udaje się wygospodarować  w swoich budżetach pieniądze na rozwój. Wkrótce jednak sytuacja może się radykalnie zmienić.