Rady poparły wykonanie samorządowych budżetów. Jednak nie wszędzie

Do końca czerwca we wszystkich miastach i gminach musiały odbyć się sesje absolutoryjne, podczas których głosowano nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz. Większość włodarzy je otrzymała, ale jednak nie wszyscy.

Publikacja: 28.06.2024 19:16

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otrzymał od rady miasta wotum zaufania oraz absolutorium

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otrzymał od rady miasta wotum zaufania oraz absolutorium

Foto: mat.pras.

Co to oznacza? - Rada gminy może, ale nie musi w takim przypadku podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta. Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest do jej samodzielnego uznania  przez radnych – tłumaczy Mateusz Karciarz z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy w Poznaniu.

Budżety dobrych zmian

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk otrzymał w czwartek absolutorium i wotum zaufania od miejskich radnych. Głosowania odbyły się po dyskusjach na temat raportu stanu miasta czy wykonania budżetu za 2023 roku. – Ubiegłym rok był trudny, ale daliśmy radę – mówił prezydent Żuk. Dodał, że Urząd Miasta rzetelnie przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu, a Regionalna Izba Obrachunkowa wyraziła do tego sprawozdania swoją opinię, biegły rewident również.

Również prezydent Wrocławia uzyskał absolutorium za realizację ubiegłorocznego budżetu. Za głosowało 24 radnych, 1 radny był przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. - Radni przyjęli raport o stanie gminy za 2023 rok. Jestem za to ogromnie wdzięczny - to przede wszystkim praca moich koleżanek i kolegów z urzędu, jednostek oraz spółek miejskich. Wrocław rozwija się, rozbudowuje i chcemy pozostać w tym trendzie dobrych zmian - mówił prezydent Sutryk.

Czytaj więcej

Milanówek idzie do urn. Mieszkańcy odwołają burmistrza?

Także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otrzymał od rady miasta wotum zaufania oraz absolutorium. Radni uznali w ten sposób, że stolica Wielkopolski jest dobrze zarządzana, a jej budżet - prawidłowo wykonany. - Raport o stanie miasta wskazuje, że możemy być dumni z poznańskiej przedsiębiorczości - mówił podczas sesji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Mamy najniższą stopę bezrobocia wśród największych polskich miast, a pod względem PKB per capita zajmujemy drugie miejsce po Warszawie.

W trakcie szóstej sesji radni Krakowa rozpatrzyli raport o stanie gminy 2023. Podjęli też uchwały w sprawie: udzielenia prezydentowi Krakowa wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia Raportu o stanie Gminy za 2023 r., zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu miasta Krakowa za rok ub. I prezydent Krakowa – choć rządzi zaledwie od dwóch miesięcy, je uzyskał.

Będą referenda o odwołanie włodarzy?

Ale nie wszędzie radni podczas sesji absolutoryjnej decydowali się udzielać wotum zaufania i absolutorium włodarzowi gminy. Tak było w czwartek choćby w Sieradzu. Wotum zaufania i absolutorium budżetowego nie otrzymał prezydent Siemianowic Śląskich. Nie przyznała go rada miasta 13 głosami (spośród 21).

Także burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn nie uzyskał bezwzględnej większości głosów zarówno podczas głosowania nad udzieleniem mu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok.

Czytaj więcej

Samorządowcy dostaną podwyżki. "Fluktuacja kadr nie jest wysoka"

W tym mieście zabrakło jednego głosu, który mógłby zmienić wynik na korzyść gospodarza gryfińskiej gminy (10 – za, 10 wstrzymało się od głosu, jeden radny był nieobecny). Sytuacja, w której burmistrz Sawaryn nie otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium powtórzyła się czwarty raz z rzędu. Brak wotum zaufania i absolutorium może, ale nie musi oznaczać przedterminowe wybory w takich gminach.

- Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta, na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi wotum zaufania. Uchwałę tę rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym, a więc niejawnym z imiennym wykazem głosowania poszczególnych radnych - mówi Mateusz Karciarz.

Włodarze z absolutorium mogą spać spokojnie. I już działają, by realizować tegoroczny budżet. – Wierzę, że przed nami niesamowita, co nie oznacza, że wolna od wyzwań, kadencja. Wierzę, że wspólnie pokażemy, że Wrocław jest niezmiennie najważniejszym z priorytetów naszej pracy. Wierzę, że w służbie dla naszego miasta będziemy potrafili wznieść się ponad partykularyzmy – mówi prezydent Sutryk.

Co to oznacza? - Rada gminy może, ale nie musi w takim przypadku podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta. Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest do jej samodzielnego uznania  przez radnych – tłumaczy Mateusz Karciarz z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy w Poznaniu.

Budżety dobrych zmian

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet
Niższe długi, ale też mniejsze inwestycje lokalnych władz
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Budżet
Samorządy chcą wiedzieć, kiedy wyrównane będą straty dochodów
Budżet
Jak miasta zachęcają, by płacić w nich podatki? Można wygrać nawet samochód
Budżet
Samorządy przeznaczają coraz więcej na budżety obywatelskie. Chodzi o miliardy
Budżet
Samorządowe budżety na 2024 r. Miejskie finanse odbijają od dna