Jak miasta zachęcają, by płacić w nich podatki? Można wygrać nawet samochód

Samochody, rowery elektryczne, pieniądze, a nawet karty miejskiej – można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Warunek jest jeden – trzeba w nich rozliczyć PIT za 2023 rok.

Publikacja: 05.03.2024 16:21

Plakat akcji "Rozlicz PIT w Lublinie"

Plakat akcji "Rozlicz PIT w Lublinie"

Foto: materiały prasowe

Kuszą i te największe aglomeracje i całkiem małe miasta. A chodzi o pieniądze. - W Krakowie kwota z wpływów PIT jest spora, gdyż stanowi około 25 proc. rocznego budżetu miasta. Na koniec 2022 roku wpływy z tego tytułu zasiliły kasę miasta kwotą 2 mld 18 mln zł. Było to możliwe dzięki 677 259 osobom, które rozliczyły podatek dochodowy w Krakowie – przekazał krakowski magistrat. Jeden podatnik wniósł do miejskiego budżetu rocznie średnio prawie 3 tys. zł.

Wpływy z podatku PIT to pieniądze na rozwój miasta

Samochód hybrydowy oraz piętnaście nagród pieniężnych o wartości od tysiąca do dwóch tysięcy zł czekają na zwycięzców tegorocznej edycji miejskiej loterii „Rozlicz PIT w Lublinie". Mogą w niej wziąć udział wszyscy, którzy rozliczą swój podatek dochodowy za 2023 rok w tym mieście. Do wygrania będzie samochód hybrydowy Toyota Yaris o wartości 93 tys. zł, pięć nagród pieniężnych po 2 tys. zł oraz dziesięć nagród po tysiąc złotych. Na zgłoszenia podatników miasto czeka do 1 czerwca.

- W tym roku ponownie zachęcamy wszystkich do udziału w miejskiej loterii „Rozlicz PIT w Lublinie". - To szansa na wygranie cennych nagród, ale i konkretne wsparcie finansowe dla miasta. Dzięki temu, wypracowane przez nas dochody, wracają do Lublina i trafiają do naszych szkół i przedszkoli, finansują poprawę miejskiej infrastruktury, w tym dróg i chodników czy utrzymanie zieleni. Rozliczając podatki w naszym mieście, mamy realny wpływ na jego rozwój - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Zwycięzców miejskiej loterii poznamy 20 czerwca.

Do 31 maja trwa stołeczna loteria PIT-owa. Osoby, które wskażą Warszawę jako miejsce rozliczenia podatki mogą wziąć udział w loterii i wygrać samochód elektryczny, elektryczny rower, a do rozlosowania jest pięć czy jedną z 50 kart miejskich. By wziąć udział w loterii wcale nie trzeba być zameldowanym na terenie miasta. Wystarczy wskazać Warszawę jako miejsce zamieszkania w deklaracji podatkowej PIT za 2023 oraz najpóźniej do 31 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie placpitwwarszawie.pl.

Czytaj więcej

Kosiński: Nowy system finansowania samorządów? Chcemy, by wszedł w styczniu 2025

Stołeczny ratusz podaje, że według szacunków w Warszawie mieszka ponad 2 mln dorosłych osób, z czego tylko niecałe 1,5 mln rozlicza swój PIT w stolicy.

„Wpływy z podatków pozwalają na realizację kolejnych inwestycji oraz rozwój usług dla mieszkańców. Przyjazny środowisku transport publiczny, utrzymanie dotychczasowych oraz budowa nowych placówek oświatowych i instytucji kultury, lepsza opieka społeczna i ochrona zdrowia – to tylko część zadań, na które miasto przeznacza dodatkowe środki z PIT” – tłumaczą urzędnicy.

To już druga taka loteria organizowana przez miasto stołeczne. Zwycięzcy zostaną wylosowani w czerwcu.

Swoją loterię podatkową organizują też władze Kielc. Będą mogli w niej wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta, którzy złożą deklarację podatkową PIT za 2023 rok w jednym z Urzędów Skarbowych w Kielcach lub za pośrednictwem usługi e-PIT i wskażą w niej Kielce jako swoje miejsce zamieszkania. Nabór zgłoszeń ruszy 29 marca 2024 roku.

Czytaj więcej

Tadeusz Truskolaski: Pieniądze unijne to środki na inwestycje, a nie na konsumpcję

Na zwycięzców będą czekać nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosowana zostanie nagroda główna - 10 tys. zł oraz pięć bonów o wartości 2 tys. zł dla nowych podatników i pięć bonów tej samej wartości dla obecnych podatników. W ten sposób władze Kielc chcą zachęcić do rozliczania podatku dochodowego PIT w Kielcach.

Do pierwszej edycji loterii wpłynęło ponad 1 200 zgłoszeń, zaś w drugiej edycji wzięło udział już ponad 2 400 mieszkańców. Wręczenie nagród odbędzie się nie później niż 28 czerwca.

- Rozliczając podatek PIT w swoim mieście przyczyniamy się do rozwoju lokalnej społeczności. Dzięki temu środki podatkowe wpływające do miejskiego budżetu mogą być przeznaczone na inwestycje miejskie, rozwój infrastruktury, edukację czy kulturę, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców – podaje kielecki ratusz.

Wpływy z podatku PIT dla samorządów: Ważne, by pieniądze pracowały na miejscu

Podatkowe loterie organizują też mniejsze miasta jak choćby Pruszcz Gdański czy Iława. Już wystartowała akcja „Rozlicz PIT w Pruszcz Gdańskim"! Może w niej wziąć udział każdy, kto w deklaracji PIT wskaże jako miejsce zamieszkania adres z terenu Pruszcza Gdańskiego. Rejestracja podatników ruszyła 1 marca na stronie www.pitwpruszczu.pl  To już piąta edycja loterii. Pierwsza miała miejsce w 2020 roku i udział w niej wzięło 3 015 osób, z czego 213 zadeklarowało, że rozlicza się w Pruszczu Gdańskim po raz pierwszy.

W kolejnych latach przybywał podatników w tym mieście. W 2021 roku rozliczyło się tam 4 197 osób, z czego 312 po raz pierwszy. A w ubiegłym roku podatników było już 5 114 – z czego 372 złożyło PIT w Pruszczu Gdańskim pierwszy raz.

- W tym roku nagrodami w loterii są: Fiat 500 z napędem hybrydowym oraz kwota 5 000 zł. Warto zaznaczyć, że obie nagrody są powiększone o wartość podatku, a samochód dodatkowo o ubezpieczenie OC i koszty rejestracji – mówi Janina Wilkos-Gad, kierownik Referatu Współpracy i Promocji Urzędu Miasta.

Własną loterię podatkową już po raz trzeci organizuje Urząd Miasta Iława. W tym roku pula nagród wynosi 12,5 tys. złotych, a udział może wziąć każdy mieszkaniec, który rozliczy swój PIT w Urzędzie Skarbowym w Iławie i zgłosi udział na stronie: pitwilawie.pl.  Główna nagroda to 7 tys. zł, a dodatkowo to trzy nagrody po tysiąc złotych oraz pięć po 500 zł. - Po raz kolejny zachęcić mieszkańców Iławy do rozliczania podatku w naszym mieście. To dla nas niezwykle ważne, aby pieniądze iławian pracowały tu na miejscu. Skoro tu żyjemy, pracujemy i korzystamy ze wszystkich dostępnych dóbr postarajmy się, aby podatek który i tak musimy zapłacić, wrócił do naszej małej Ojczyzny – apeluje Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

System zgłoszeń na stronie loterii zostanie uruchomiony 25 marca i będzie je przyjmował do 17 maja. Dodatkowo podatnicy z Iławy mogą liczyć na zniżki z Iławską Kartą Mieszkańca. Zresztą podobne rozwiązania oferuje dziś większość miast czy gmin w Polsce.

Kuszą i te największe aglomeracje i całkiem małe miasta. A chodzi o pieniądze. - W Krakowie kwota z wpływów PIT jest spora, gdyż stanowi około 25 proc. rocznego budżetu miasta. Na koniec 2022 roku wpływy z tego tytułu zasiliły kasę miasta kwotą 2 mld 18 mln zł. Było to możliwe dzięki 677 259 osobom, które rozliczyły podatek dochodowy w Krakowie – przekazał krakowski magistrat. Jeden podatnik wniósł do miejskiego budżetu rocznie średnio prawie 3 tys. zł.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet
Samorządy przeznaczają coraz więcej na budżety obywatelskie. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Budżet
Samorządowe budżety na 2024 r. Miejskie finanse odbijają od dna
Budżet
Rząd ruszy z finansowaniem in vitro, ale samorządy z tego nie zrezygnują
Budżet
Trudne budżety wielkich miast: Warszawie zabraknie miliardów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet
Inowrocław bez komisarza i bez projektu budżetu. "Rząd mści się na mieście"