Zarobki w samorządach mocno się różnią. Kto może liczyć na najwyższe?

Płace w samorządach różnią się regionalnie i ze względu na typ jednostki. Najwyższe są na Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Luka płacowa znacznie się różni w zależności od województwa

Największe przeciętne różnice płacowe pomiędzy kobietami i mężczyznami występują na Śląsku. Najmniejsze są w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.

"Wielkie miasta jak odkurzacz". Wciąż są powiaty z bezrobociem ponad 20 proc.

Mimo niskiego poziomu bezrobocia w kraju są miejsca, gdzie osoby zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy stanowią jedną piątą wszystkich aktywnych zawodowo dorosłych.

Szybki rozwój idzie w parze z niedoborem kadr

Chociaż schłodzenie rynku pracy w tym roku może się pogłębić, to w wielu regionach pracodawcy będą borykać się z deficytem wykwalifikowanych pracowników.

Ważne zmiany na mapie regionalnego bezrobocia

W czerwcu bezrobocie spadło nawet w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie problem wciąż jest największy – wynika z danych resortu rodziny i polityki społecznej.

Duża konkurencja o talenty. Samorządom trudno oszczędzać na płacach

Choć lokalne finanse znalazły się pod presją, nikt nie myśli o zwolnieniach, a wynagrodzenia w administracji muszą rosnąć. Kluczowa jest jakość usług dla mieszkańców.

Bezrobocie w dół. Gdzie w Polsce jest najwięcej i najmniej ludzi bez pracy

W grudniu 2021 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła 895,2 tys., to o 151,2 tys. mniej niż w grudniu 2020 roku. Stopa bezrobocia spadało z 6,3 proc. do 5,4 proc.

Pracownicy z zagranicy potrzebni w całej Polsce

Zapotrzebowanie na imigrantów zarobkowych wzrosło w minionym roku we wszystkich województwach i to niezależnie od wysokości notowanego tam wskaźnika bezrobocia.

Wielkie różnice między regionami. Gdzie w Polsce będzie najłatwiej o pracę

W całym kraju pracodawcy planują znacznie więcej przyjęć niż zwolnień. Ale prawie co piąte miejsce pracy powstaje w Warszawie i okolicach.

O kopalnię Turów walczą też mieszkańcy gminy

Turoszowski kompleks zapewnia dziś tysiące miejsc pracy i dziesiątki milionów złotych corocznych wpływów do budżetu gminy.

Która branża oferuje najlepsze zarobki? Najświeższe zestawienie

Opublikowane na początku tygodnia Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń nie pozostawia wątpliwości: nadal rekordowe zarobki gwarantuje branża IT. Inna sprawa, że nie uciekła ona innym topowym branżom daleko.

Bezrobocie wypełza. Ale to nie w górach uderza najbardziej

Pandemia mocno namieszała na lokalnych rynkach pracy. W powiecie kołobrzeskim bezrobocie wzrosło najbardziej, prawie cztery razy bardziej niż średnio w kraju.

Kryzys jeszcze nie wszędzie się skończył

Choć w niektórych regionach sytuacja gospodarcza poprawia się, to na Podkarpaciu, Warmii i Mazurach oraz Śląsku wciąż jest daleka od normy.

Programista dobrze zarobi nie tylko w stolicy

Choć to w Warszawie specjaliści IT mogą zwykle liczyć na najwyższe stawki, inne miasta też kuszą ich zarobkami.

Zatrzymać młodych medyków w regionie

Samorządy oferują pomoc finansową dla studentów medycyny. W ten sposób chcą zatrzymać ich w swoim regionie po zakończeniu  studiów.

Cała Polska szuka specjalistów od IT

Eksperci od nowych technologii mogą liczyć na wynagrodzenie znacząco przewyższające krajową średnią. W których regionach są rozchwytywani?