Po zmianie ustawy o dochodach tylko w 2025 roku samorządy dostaną niemal 25 mld zł więcej.
– Brak zmian prawnych oznaczałby funkcjonowanie obecnego systemu, całkowicie zdemolowanego przez reformy Polskiego Ładu. Kwotowo przekładałoby się to na dochody o przeszło 24 mld mniejsze niż w proponowanym nowym systemie – tak Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich odpowiedział na pytanie, dlaczego organizacje samorządowe – pomimo wielu wątpliwości – pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy o dochodach samorządów.
– Dla utrzymania ciągłości realizacji zadań publicznych konieczna byłaby również w przyszłym roku tzw. kroplówka: środki corocznie dodawane do systemu w trakcie roku budżetowego, począwszy od roku 2021. Trudno jednak kolejny rok tworzyć budżet z obawą, że zabraknie pieniędzy na niezbędne wydatki, a potem realizować go z niepokojem, wypatrując, czy i kiedy pojawią się dodatkowe środki – dodawał. Organizacje samorządowe, zanim zaakceptowały rządową reformę lokalnych finansów, przedstawiły ponad 67 uwag i propozycji zmian. Na większość z nich odpowiedź Ministerstwa Finansów brzmiała: nie mogą być uwzględnione. Mimo to po długich naradach organizacje samorządowe pozytywnie zaopiniowały projekt.
Samorządowcy o projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego: To dopiero początek zmian
– Na ostateczną aprobatę projektu ustawy o dochodach JST ze strony samorządowej złożyły się przede wszystkim dwie kluczowe kwestie. Pierwsza to deklaracja Ministerstwa Finansów o uwzględnieniu najważniejszych postulatów zgłaszanych przez stronę samorządową. Nasze postulaty dotyczyły głównie racjonalizacji wydatków w sferze oświaty, a także w innych obszarach usług publicznych. Kolejnym czynnikiem była zgoda na monitorowanie i ewaluację wprowadzanych rozwiązań. Uzgodniliśmy, że w 2026 r., na podstawie analizy wyników z 2025 r., ocenimy, czy wprowadzona ustawa wymaga korekt – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, członek zarządu Unii Metropolii Polskich.
Tak też samorządowcy napisali w opinii: „Projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uznajemy za pierwszy etap prac, zmierzających do opracowania Programu naprawy finansów JST, nie tylko w ich części dochodowej, lecz także umożliwienia samorządom racjonalizacji wydatków ponoszonych na świadczenie usług publicznych” .