Rząd ruszy z finansowaniem in vitro, ale samorządy z tego nie zrezygnują

Ustawa o finansowaniu zabiegów in vitro została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i zacznie obowiązywać od czerwca przyszłego roku. Samorządy, które od kilku już lat same finansują mieszkańcom takie procedury, na razie nie zamierzają rezygnować z tych programów.

Publikacja: 19.12.2023 16:00

Rząd wraca do finansowania metody in vitro

Rząd wraca do finansowania metody in vitro

Foto: Adobe Stock

— Planujemy na bieżąco śledzić sytuację związaną z wdrożeniem rządowego programu, a wnioski z tej analizy brać pod uwagę podczas dyskusji o kontynuacji programu miejskiego — mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Rząd PiS nie chciał płacić za in vitro

Pierwszy rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie zwany rządowym programem in vitro, ruszył 1 lipca 2013 roku i był przewidziany do 30 czerwca 2016 roku. Celem ustawy było umożliwienie finansowania z środków publicznych leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Wydano na ten cel 40 mln zł, a na świat przyszło 22 191 maluchów.

Program został przedłużony przez PO-PSL w ostatnich dniach urzędowania — od 1 lipca 2016 roku do 31 grudnia 2019 roku. A przeznaczono na ten cel ok. 304 mln zł. Przedłużenie programu było krytykowane przez PiS. Ostatecznie Rząd Zjednoczonej Prawicy zrezygnował z niego.

— Nie zabraniamy in vitro, ale nie stać nas na finansowanie tego programu z budżetu państwa — mówiła osiem lat temu ówczesna rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Rząd PiS wprowadził własny program prokreacji oparty o naprotechnologię. Dzięki niemu doszło do 209 poczęć (w 2021 i trzech miesiącach 2022 roku).

Miasta zaczęły oferować parom finansowanie procedury in vitro

Po rezygnacji rządu z finansowania in vitro takie programy zaczęły swoim mieszkańcom oferować samorządy, zwłaszcza tych największych miast.

Łódzki program in vitro realizowany jest od lipca 2016 roku. W budżecie miasta na 2023 wpisano na ten cel 1,15 mln zł. „Od 2016 roku stwierdzono 656 ciąż, a do tej pory mamy potwierdzone 494 narodzin. Trwająca edycja programu w 2020 roku została zaplanowana do realizacji do 2025 roku” — podaje nam łódzki ratusz.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu in vitro

Warszawski program polityki zdrowotnej wspierający osoby zmagające się z niepłodnością ma już sześć lat. W pierwszej edycji na dofinansowanie in vitro w Warszawie przeznaczono 17,3 mln złotych. W drugiej budżet ten podwojono – w latach 2020-2022 miasto wsparło niepłodne pary łączną kwotą 33 mln złotych, w kolejnych latach, po dzisiejszej uchwale Rady Miasta, kwota wzrosła o ponad 7 milionów złotych: do 40,2 mln zł.

Kraków realizuje swój Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego od 2022 roku. Do tej pory na świat dzięki temu wsparciu przyszło 71 maluchów.

— Prezydent Krakowa w projekcie uchwały budżetowej na 2024 r. uwzględnił środki finansowe w wysokości 1,8 mln zł na jego realizację. W 2023 roku kwota przeznaczona na program również wynosiła 1,8 mln zł — mówi Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Wrocław dofinansowuje tę procedurę od 2019 roku. W tym czasie do programu zgłosiło się 1,4 tys. par a miasto wydało na ten cel blisko 4 mln złotych. Do tej pory na świat przyszło 238 dzieci.

Program in vitro prowadzony we Wrocławiu, zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary, pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, zakwalifikowanej do programu. Do tej pory dofinansowanie wynosiło maksymalne do 5 tys. zł, a od stycznia będzie dwa razy wyższe i wyniesie 10 tys. zł.

Z kolei Rada Miasta Lublin w grudniu 2022 roku zdecydowała o przyjęciu programu polityki zdrowotnej w zakresie dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców na lata 2023-2025, a jego realizacja rozpoczęła się w marcu bieżącego roku. Z dotychczasowych sprawozdań wynika, że obecnie 19 par z Lublina oczekuje potomstwa.

Czytaj więcej

Rząd Donalda Tuska ustalił limit deficytu. 184 mld zł dziury w budżecie w 2024 roku

— W 2023 roku na realizację programu miasto przeznaczyło 380 tys. złotych, zaś na 2024 rok zarezerwowało kwotę 640 tys. zł. Łącznie na lata 2023-2025 zaplanowano na ten cel 1,5 mln zł. Ze względu na założenia programowe kwota za wykonaną procedurę zostanie utrzymana w dotychczasowej wysokości — 5 tys. zł — mówi Anna Czerwonka, z lubelskiego ratusza.

Rząd wraca do finansowania in vitro, ale samorządy z tego nie rezygnują

Już w poprzedniej kadencji wpłynął do Sejmu obywatelski projekt ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Wówczas trafił do „zamrażarki”, ale Sejm X kadencji zajął się nim na swoim pierwszym posiedzeniu.

Ustawa została już przyjęta przez obie izby parlamentu, a w piątek podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Ustawa nakłada na ministra zdrowia obowiązek przeznaczania corocznie z budżetu państwa z części będącej w jego dyspozycji, nie mniej niż 500 mln zł na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe .

Planujemy na bieżąco śledzić sytuację związaną z wdrożeniem rządowego programu, a wnioski z tej analizy brać pod uwagę podczas dyskusji o kontynuacji programu miejskiego

Anna Czerwonka, urzędniczka lubelskiego ratusza

Minister zdrowia musi opracować i wdrożyć oraz rozpocząć realizację programu od dnia 1 czerwca 2024 roku. Później będzie przedkładał Sejmowi roczne sprawozdanie z realizacji programu.

Wprowadzenie rządowego programu nie oznacza, że od razu ze swoich zrezygnują samorządy. — W listopadzie Sejm zgodził się na finansowanie metody zapłodnienia in vitro z budżetu państwa. Nie wiemy jeszcze kiedy dokładnie kliniki będą mogły pomagać parom na koszt NFZ, nie wiemy jeszcze na jakich zasadach. Dlatego modyfikujemy miejski program. Znosimy limity budżetowe i zwiększamy kwotę dofinansowania dwukrotnie. Od stycznia| startuje u nas program in vitro no limit — mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

A Agata Dzikowska, z biura prasowego UM we Wrocławiu dodaje, że program będzie zmodyfikowany. Gdy rząd ogłosi zasady, wrocławski program ma być jego uzupełnieniem. - W praktyce jeśli NFZ zapłaci za dwie procedury in vitro, to miasto sfinansuje trzecią próbę – zapowiada Agata Dzikowska.

Anna Czerwonka, z lubelskiego ratusza mówi, że miejski program uchwalony został na okres trzech lat i decyzje co do dalszego jego funkcjonowania będą podejmowane w późniejszym czasie.

— Planujemy na bieżąco śledzić sytuację związaną z wdrożeniem rządowego programu, a wnioski z tej analizy brać pod uwagę podczas dyskusji o kontynuacji programu miejskiego — mówi urzędniczka.

Jak mówi Emilia Król, z krakowskiego magistratu, biorąc pod uwagę fakt, że do chwili obecnej nadal nie są znane szczegółowe założenia resortowego programu polityki zdrowotnej, brak jest podstaw do zajęcia stanowiska w sprawie wygaszenia lub modyfikacji miejskiego programu in vitro.

— Do tego czasu UMK nie planuje jednak ogłaszać nowego konkursu ofert — dodaje urzędniczka.

W Łodzi od stycznia rusza nowy nabór wniosków dla par. „Decyzja w sprawie dalszej realizacji programu zostanie podjęta w 2024 roku. Warto przypomnieć że ogólnopolski program In Vitro ma ruszyć 1 czerwca” - podał łódzki ratusz.

— Planujemy na bieżąco śledzić sytuację związaną z wdrożeniem rządowego programu, a wnioski z tej analizy brać pod uwagę podczas dyskusji o kontynuacji programu miejskiego — mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Rząd PiS nie chciał płacić za in vitro

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet
Samorządy przeznaczają coraz więcej na budżety obywatelskie. Chodzi o miliardy
Budżet
Samorządowe budżety na 2024 r. Miejskie finanse odbijają od dna
Budżet
Trudne budżety wielkich miast: Warszawie zabraknie miliardów
Budżet
Inowrocław bez komisarza i bez projektu budżetu. "Rząd mści się na mieście"
Budżet
Budżet Krakowa: Rośnie zadłużenie miasta. Czy mieszkańców czekają podwyżki?
Budżet
Zmiany dla gmin. Nowe przepisy o pomocy społecznej