Aktualizacja: 05.12.2024 03:58 Publikacja: 27.02.2024 14:14
Urzędnicy samorządowi nie mogą liczyć na wysokie podwyżki
Foto: mat.pras.
Ustawa okołobudżetowa przewiduje wzrost wynagrodzeń m.in. dla nauczycieli i urzędników administracji rządowej. – Ale o urzędników samorządowych czy pracowników oświaty niebędących nauczycielami muszą zadbać samorządy. I w większości przypadków jest to olbrzymi problem – nie ukrywa Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
W budżecie na rok 2024 rząd zapewnił podwyższenie średnich wynagrodzeń nauczycieli (również akademickich i w przedszkolach) o 30 proc., a dla nauczycieli początkujących o 33 proc. 20 proc. podwyżki dostanie administracja rządowa (także żołnierze, policja i celnicy) – ale nie pracownicy samorządowi. W przypadku pracowników oświaty, którzy nie są nauczycielami, i pracowników samorządowych – rząd liczy, że podwyżki sfinansują gminy.
Samorządy nie zawsze konkurują płacami z firmami na lokalnych rynkach, ale mogą być dobrym miejscem pracy.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
W ciągu kwartału tylko na Śląsku i na Mazowszu wzrosło zatrudnienie w przemyśle w relacji do sytuacji sprzed roku. Płace najbardziej skoczyły w górę na Podkarpaciu i w woj. świętokrzyskim, choć wciąż nie są regionalnymi liderami płac.
Wielkie miasta podnoszą średnie płace w regionach. Gorzej zarabia się wciąż w województwach położonych na wschodzie Polski.
W zeszłym roku szybciej rosły płace w regionach, które nie są liderami wynagrodzeń. Pomimo to najwięcej przeciętnie można zarobić w województwach z wielkimi miastami.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Trójmiasto wygrało w tym roku w krajowym rankingu najbardziej atrakcyjnych miast pod kątem przeprowadzki za pracą.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Musimy doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Mam sposób jak to zrobić, jestem człowiekiem pomysłowym - powiedział w Polsat News poseł Marek Jakubiak, kandydat w wyborach prezydenckich z ramienia Wolnych Republikanów.
Jak nieoficjalnie informuje portal Polityka Insight, Lewica wskazała Magdalenę Biejat jako swoją kandydatkę w wyborach prezydenckich w 2025 roku.
Francuski parlament zagłosuje w środę nad wotum nieufności wobec rządu Michela Barniera.
W Korei Południowej solidna gospodarka ściera się z rozdygotaną polityką. I tą ostatnią nieładnie zabawił się, próbując wprowadzić stan wojenny, prezydent Yoon Suk-yeol.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Opinia24 dla Radia ZET wynika, że Krzysztof Bosak miałby największe szanse na uzyskanie wysokiego poparcia jako kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich.
Czołgi K2, armatohaubice K9, samoloty FA-50 i artyleria rakietowa K239 Chunmoo. Taki sprzęt zakontraktowaliśmy w Korei i polski podatnik wyda na te zakupy ok. 70 mld zł. Ale mimo turbulencji politycznych na półwyspie koreańskim dostawy mają być niezagrożone.
Polscy przedsiębiorcy domagają się nowych zasada wynagradzania kierowców, wprowadzone dwa lata temu są zbyt kosztowne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas