Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało w środą wstępne wyniki bezrobocia rejestrowanego za czerwiec tego roku. Okazuje się, że ogółem w kraju nastąpiła poprawa w stosunku zarówno do maja jak i czerwca ubiegłego roku, ponieważ stopa bezrobocie spadła do 4,9 proc., czyli do poziomu najniższego od 32 lat.
Nie do końca wiadomo, czy bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich regionach, ponieważ resort przedstawił szczegółową informację tylko w odniesieniu do dwóch województw. Za to są to dobre informacje.
Czytaj więcej
W grudniu 2021 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła 895,2 tys., to o 151,2 tys. mniej niż w grudniu 2020 roku. Stopa bezrobocia spadało z 6,3 proc. do 5,4 proc.
I tak, najniższą stopę bezrobocia zanotowano w czerwcu w woj. wielkopolskim – to 2,7 proc. Wielkopolska i tak od lat może pochwalić się najlepszą sytuacją na rynku pracy w Polsce, ale wciąż udaje się obniżać bezrobocie – w porównania z majem tego roku nastąpił spadek o 0,1 pkt. proc., a w porównaniu z czerwcem zeszłego roku – o 0,8 pkt. proc.
Z kolei najwyższy wskaźnik bezrobocia odnotowano w ubiegłym miesiącu w woj. warmińsko-mazurskim – to aż 7,6 proc. To region, który boryka się z dużymi problemami strukturalnymi, nie pomogła też pandemia, na której ucierpiała silne w regionie branża turystyczna. Nie mniej także na Warmii i Mazurach sytuacja ulega sukcesywnej poprawie – w czerwcu odsetek osób zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszył się w porównaniu z majem o 0,3 pkt. proc., a w porównaniu z czerwcem zeszłego roku – aż o 1,7 pkt. proc.